Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ansamblu rezidential Silver Mountain Poiana Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pilozut

pilozut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.09.2018
Buna ziua,

de catva timp urmaresc piata imobiliara in zona Brasov, avand intentia de a ma reloca. Acum cateva zile am gasit mai multe anunturi de vanzare in Complexul Silver Mountain in Poiana Brasov, la poalele Masivului Postavaru.

Complexul arata din fotografii destul de frumos si mai ales linistit, chiar daca este din beton armat si sunt cam 160 de locuinte in 4 - 5 cladiri. Proiectul a fost o perioada de timp abandonat din cauza decesului investitorului intitial si a fost preluat de ceva timp de catre BCR, care este si proprietarul apartamentelor nevandute.

Am gasit uramtoarea informatie (http://www.bizbrasov...atate-din-pret/):

"Clădirile existente acoperă două hectare și jumătate de teren, iar investitorii „vor avea oportunitatea să dezvolte în continuare oferta de petrecere a timpului liber și sport, pe o suprafață de teren deschis de 23,3 hectare”, conform reprezentanților Knight Frank Romania."

Stie cineva daca se intentioneaza contiunuarea acestui proiect si construirea altor cladiri? Ar fi foarte neplacut sa cumpar un imobil acolo cu ideea de a iesi in liniste la pensie si apoi sa vad ca 5 - 10 ani de zile se transforma intr-un santier...

Pe de alta parte, sunt cunoscute aspecte despre calitatea constructiei si a finisajelor? Poate exista cineva in forum care a vizitat sau are in proprietate un apartament in acest complex....Daca sunt proprietari, stiti cumva cat sunt costurile de intretinere lunara, fara caldura, apa calda etc...

Va multumesc foarte mult Posted Image

Edited by pilozut, 15 September 2018 - 18:34.


#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Pai, daca exista teren si proiectul are succes, cu siguranta in viitor se va mai construi.Daca nu, s-ar putea sa locuiesti intr-un bloc gol.

#3
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca locuieste cineva acolo, slabe sanse sa-l gasesti pe softpedia. Preturile care se vehiculau pentru apartamentele de acolo erau de neatins pentru oamenii normali.
Locatia este intradevar de vis, nu pot spune nu.

#4
pilozut

pilozut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.09.2018
:)
Asta ma sperie,...Sa nu ma trezesc intr-un bloc cu 10 proprietari din 60 si sa platesc 1.000 EUR cheltuieli lunare de intretinere

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Pai cumpara cel putin 45 de apartamente sa fiti 11 proprietari.44 de apartamente le inchiriezi.

#6
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Locatia este preponderent una de vacanta, vei avea vecini iarna si vara in rest parea cam pustiu complexul acum 2 ani cand am fost ultima oara acolo.calitatea pare inalta totusi.
Daca vrei ceva cu adevarat deosebit in Brasov cauta in Belleview dace e ceva de vanzare.

Edited by TheChosen1, 17 September 2018 - 22:11.


#7
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 09.04.2008

 TheChosen1, on 17 septembrie 2018 - 22:10, said:

Locatia este preponderent una de vacanta, vei avea vecini iarna si vara in rest parea cam pustiu complexul acum 2 ani cand am fost ultima oara acolo.calitatea pare inalta totusi.
Daca vrei ceva cu adevarat deosebit in Brasov cauta in Belleview dace e ceva de vanzare.
Aia de la Belleview n-a început s-o ia la vale? Așa am auzit în niște zvonuri. Oricum dacă ai 250000 să dai pe 2 camere, mai bine iei o casă.

#8
pilozut

pilozut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.09.2018
Multumesc celor ce au comentat serios - apreciez timpul Vostru.

Sincer imi pierd incetul cu incetul increderea so motivatia .

Dupa cercetari mai amanuntite am aflat ca proiectul Silver Mountain sta spre vanzare si ar mai fi de finalizat cate ceva pe acel teren, dintre care peste 40 (!) de vile plus teren de golf, un hotel etc. Si pentru  acestea cred ca ar trebui defrisata o suprafata destul de mare de padure, asa ca priveliste si liniste nu prea vor mai fi. In cazul in care proiectul ar fi continuat. Insa riscul de a-mi petrece anii de batranete la marginea unui santier nu as dori sa il asum :(

Bellevue am gasit atat de multe oferte de vanzare, incat m-am si intrebat "Este ceva putred?". Dar ca acel complex "ar lua-o la vale"??? Si mai ales la acele preturi...

#9
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Stai putin, ca nu pricep.
Ti se par scumpe apartamentele in bellevue, dar te gindeai sa cumperi la silver mountain? Silver mountain a fost conceput ca si resort pentru prapaditii care mai au o casuta si un iaht la Monaco, una in Miami, un rahat de elicopter pentru mers la munte (ansamblul are heliport propriu). Bellevue nu e atit de exclusivist, dar are o priveliste greu de egalat. Iar aia cu plecatul la vale, hai sa lasam prostiile. Merita preturile in bellevue? Naiba stie, depinde de buzunarul fiecaruia, tot ce stiu este ca la constructie nu s-a facut rabat la calitate, si nici la finisaje.

Edit:
Ma indoiesc ca va mai continua cineva proiectul silver mountain, cel mai probabil se va termina ce-i de terminat la cladirile deja ridicate, si aia e.

Edited by dan78rom, 20 September 2018 - 07:27.


#10
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 09.04.2008
Cum am zis am auzit doar zvon cu luatul la vale, probabil doar guri rele.
În schimb ce e sigur e taxa de 100 de euro pe lună pentru administrare. Enorm dacă mă întrebi.

#11
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Si crezi ca dincolo e mai ieftin? Mai pune la socoteala si ca la silver mountain esti legat de masina, nu ai nimic in raza de mers pe jos.
Din bellevue poti ajunge in centrul vechi pe jos ca sa bei o cafea si sa-ti iei un ziar sau un bilet la loto.

#12
pilozut

pilozut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.09.2018

 dan78rom, on 20 septembrie 2018 - 07:09, said:

Stai putin, ca nu pricep.
Ti se par scumpe apartamentele in bellevue, dar te gindeai sa cumperi la silver mountain?

Edit:
Ma indoiesc ca va mai continua cineva proiectul silver mountain, cel mai probabil se va termina ce-i de terminat la cladirile deja ridicate, si aia e.

Apartamentele in Bellevue mi s-au parut scumpe datorita pretului pe m². De exemplu un penthouse aflat acum de vanzare in Bellevue cu o "suprafata utila" de 175 m² costa 495.000 EUR , asta inseamna 2.800 EUR/m² (suprafata construita este de 315 m²).

In Silver Mountain costa 268 m²  utili 416.000 EUR (suprafata construita 357 m²) , asta fiind cam 1.550 EUR/m².

In ceea ce priveste taxa de administratie in Silver Mountain probabil ca va fi de asemenea destul de mare. Pacat ca nu exista informatii despre asta.

#13
P-etru

P-etru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.11.2018
Apartamentele din Silver Mountain sunt foarte scumpe. Nu sunt pentru o familie cu venit mediu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate