Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

RO ALERT

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1009 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Azi a fost lansat oficial portalul RO  ALERT.

https://ro-alert.ro/

Lansarea ro-alert.ro – portalul de informare dedicat Sistemului RO-ALERT

Lansarea portalului web ro-alert.ro reprezintă o nouă etapă în procesul de punere în funcțiune a aplicației RO-ALERT de avertizare și alarmare a populației în situații de urgență. Informarea populației privind funcționarea aplicației RO-ALERT este necesară pentru continuarea testelor la nivel regional și național, care sunt programate în perioada următoare.
Site-ul ro-alert.ro este proiectat ca sursă completă de informare a populației și detaliază atât modul de difuzare a mesajelor de tip Cell Broadcast, cât și posibilitatea de configurare a telefoanelor mobile pentru a permite recepționarea mesajelor difuzate în situații de urgență.

Portalul informativ cuprinde următoarele secțiuni:
• Prezentarea sistemului RO-ALERT
• Configurare telefon
• Standarde - oferă informații privind tehnologia Cell Broadcast
• Întrebări frecvente
• Instalează aplicația DSU
• Contact
Secțiunea „Configurare telefon” asigură informații complete despre modul de configurare a telefoanelor mobile în toate rețelele, astfel încât publicul să poată recepționa mesajul pe telefonul mobil de care dispune. Sistemul utilizează infrastructurile rețelelor operatorilor de comunicații mobile din România.
Mesajele RO-ALERT pot fi recepționate pe întreg teritoriul României acolo unde există acoperire a rețelelor publice de comunicații mobile și nu este necesară instalarea unei aplicații pe telefoanele mobile. Sistemul RO-ALERT funcționează indiferent dacă utilizatorul deține servicii de tip abonament sau prepay, iar recepționarea mesajelor nu generează costuri sau taxe suplimentare pentru utilizatori.
Mesajul de avertizare poate fi transmis doar pentru anumite zone amenințate de situații de urgență și este particularizat în funcție de tipul evenimentului produs ori prognozat. Configurarea telefonului mobil nu necesită comunicarea numelui și a numărului de telefon al utilizatorului.
Secțiunea “Întrebări frecvente” oferă răspunsuri la întrebări legate de sistemul RO-ALERT, acoperind detalii tehnice, reguli de comportament în cazul recepționării mesajelor de avertizare. În plus, portalul ro-alert.ro asigură conexiunea cu celelalte surse de informare puse la dispoziție de Departamentul pentru Situații de Urgență și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.
Sistemul RO-ALERT este implementat de Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) din cadrul Ministerului Afacerilor Interne (MAI), prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) și cu suportul tehnic al Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS).


PREZENTAREA SISTEMULUI RO ALERT:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wm3Kd3_jmtg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DEMONSTRATIE
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6D6Y6OCVcxQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Interesant este ca desi incepand de astazi ar trebui, teoretic sa primim aceste alerte, utilizatorii de iphone sa mai astepte, ei sunt feriti by default de calamitati :)

#2
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
''În perioada 17-27 septembrie va avea loc testarea naţională a sistemului de avertizare telefonic RO-ALERT.''

L-am activat si eu pe Orange, sa vedem daca merg testele. Pe site nu zice nimic de Orange, dar intre timp au adaugat si acestia pe site: https://www.orange.r...cell-broadcast/

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Activare "Alerte Guvernamentale" pe iOS:
https://support.appl.../ro-ro/HT202743



Si cred ca o informatie extrem de utila ar fi ca:

"Telefoanele mobile care sunt conectate doar la internet prin wireless, tabletele sau calculatoarele nu pot primi mesaje de avertizare. Condiția esențială este conexiunea la o rețea de telefonie mobilă din România."

EDIT: am scos linkul ala pentru android, era vorba de altceva. Activarea pentru telefoanele android e descrisa pe site.

Edited by December, 15 September 2018 - 20:27.


#4
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Normal, se transmite prin Cell Broadcast, daca nu o ai activata/nu ai semnal/nu suporta sistemul de operare la revedere.

E fix ca la fosta "busola Connex" :)

Edited by RealThing, 15 September 2018 - 13:09.


#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007
Mi-am instalat-o, vad ca ma pot conecta cu gmailul direct.

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostKokoshmare, on 15 septembrie 2018 - 13:21, said:

Mi-am instalat-o, vad ca ma pot conecta cu gmailul direct.
Pai nu ai ce sa instalezi, nu e aplicatia DSU!
RO ALERT e o alerta primita prin celulele operatorului.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Daca au facut asta la fel de bine precum "Calatoreste in Siguranta", atunci va spun ca sunteti mai siguri fara serviciul lor.

#8
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Faza e ca pe o celula pot fi unul, 2 sau x utilizatori, dca vrei sa transmiti pe o zona larga info asta, pui reteaua in cap. La prima chestie nasoala o sa fie pa. Da' ma rog, stiu baietii de la STS ce-au facut. Sau nu.

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Am avut aplicatia DSU instalata pe telefon de la lansare. Erau in tota tara cateva mii de utilizatori, functiona perfect. Dupa furtuna aia de anul trecut (sau anul asta, nu mai stiu) au promovat la televizor din greu aplicatia si a fost instalata de zeci de mii probabil. A fost moarta vreo 3 saptamani....

RO ALERT ar trebui sa functioneze perfect, atata timp cat ai semnal.

#10
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ok, mai discutam :)

#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Eu nu prea am ce discuta, nu functioneaza deloc la mine :))))

#12
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
E lasa ca nu se anunta apocalipsa prin zona pe la tine pana reusesc baietii sa gaseasca o solutie.

#13
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Si xplicatia tehinica de la zeul zeilor :lol:

“Nu ne trebuie numerele de telefon. Noi nu accesăm datele personale ale persoanei. Mesajele sunt ca nişte unde radio care intră în telefon. Telefonul le sesizează, primeşte şi afişează mesajul. Singura corelare este că eşti în zona unde se transmite mesajul. Centrul alege o zonă, iar toate telefoanele aflate în zona respectivă primesc mesajul. (...) Asta nu e SMS, e altfel de mesaj”, a mai adăugat Arafat.

#14
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Da Reale, nu e SMS. Il primesti vrei nu vrei.
Cel mai faimos mesaj de genul a fost cel cu atacul nuclear, din Hawai.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9MGcWX8TEGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,600
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRealThing, on 15 septembrie 2018 - 13:32, said:

Faza e ca pe o celula pot fi unul, 2 sau x utilizatori, dca vrei sa transmiti pe o zona larga info asta, pui reteaua in cap.
Nici vorba, broadcastul foloseste un singur pachet pentru toate destinatiile, cum e in lan pe ip 255.

ps - majoritatea telefoanelor pot primi alertele in 2g sau in LTE4G... mai putine pot primi in umts/3g. Cum 2G e scos din schema la o configurare corecta ramane 4g iar daca esti in convorbire fara volte nu primesti alerte decat daca se repeta cand revii in 4g.

Edited by andreic, 15 September 2018 - 14:08.


#16
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Da ma stiu, numai ca nimeni nu a testat asta la scara larga.

View PostDecember, on 15 septembrie 2018 - 14:05, said:

Da Reale, nu e SMS. Il primesti vrei nu vrei.

Te inseli, il primesti numai daca ai setrile facute.

#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Turcule......

View PostRealThing, on 15 septembrie 2018 - 14:11, said:


Da ma stiu, numai ca nimeni nu a testat asta la scara larga.
Pai o sa-l testeze de azi.

#18
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ma apuc sa caut mizeriile alea de setari, sa nu mor prost :D (ca idee, pentru un operator s-a ocupat mandra de implementat proiectul, era toata o mica spuma :lol: )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate