Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Recuperare RCA după înstrăinare auto

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Salutare tuturor. Mă confrunt cu următoarea problemă: am vândut o mașină în august.2018 pe roți cum se spune, cu acte în regulă. Adică contract vanzare cumpărare vizat la financiar, scris în talon "înstrăinat către",+data vânzării și semnat. Am depus o cerere de recuperare RCA (avea o lună vechime la vânzare și are o valoare măricică) la GROUPAMA, însă nu mai am polița RCA în original, aceasta a rămas în mașină la vânzare. Aveam polița și pe mail, motiv pentru care am depus o copie după aceasta. GROUPAMA refuză restituirea diferenței de RCA pe motiv că lipsește originalul.
Am solicitat un duplicat (să zicem că aș fi pierdut polița RCA) și mi-a fost refuzat pe motiv că am vândut mașina, deci nu se mai justifică duplicatul RCA! Adică cerc vicios.
Din câte știu, dacă vânzarea este cu actele în regulă, conform noilor reglementări, cumpărătorul nu poate merge la nesfârșit cu RCA-ul meu, după X-zile dacă nu o înmatriculează, se suspendă înmatricularea și ar trebui să primesc banii de la data înmatriculării pe numele noului proprietar până la data de expirare.    
Chiar nu există nici o soluție de recuperare în condițiile date?

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Se zgârcesc la suport relații clienți pentru că dau prea mulți bani pe reclame cretine la tot felul de emisiuni și website-uri.

O altă firmă de asigurări (Allianz) nici măcar nu mi-a dat polița "în original" pe suport fizic, ci doar în PDF, și am scos-o la imprimantă și foarte bine a fost.

La Groupama cum e, au documentele hologramă sau ceva sau cum știu ei care e "originală" și care nu?

Trebuie făcut scandal și insistat că altfel în veci nu mai dau banii înapoi.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Da, toti sunt cretini, dar stiu ei ce stiu...
E tipicul vid legislativ romanesc, interpetabil, care ne innebuneste zi de zi.

1. Tu ai vandut masina, si ai dat RCA, iar proprietarul trebuie sa o inmatriculeze in 30 zile.
Problema ca acele 30 de zile se pot duce catre 60 de zile (pt ca e Romania) sau mai mult.

Ei sustin ca: tu iti iei banii pe RCA, a;la face peste 2 zile tanky-tanky-bum-bum cu masina si da al tau RCA, care teoretic nu mai e valabil, din momentul in care ti-ai cerut si primit banii.

Asadar, ii ceri cumparatorului fie sa iti dea RCA-ul, fie sa arate ca a incheiat o noua asigurare RCA pt acel AUTO.

LE
Poti verifica aici daca s-a emis o alta asigurare pt respectiva serie de sasiu (si eu stiu asta, dar sunt nesimtiti).

https://asfromania.r...gare-polite-rca

Daca apare ca s-a emis una noua, nu vad dc nu ti-ar mai da banii.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Stii care este problema aici ?
Data de la care vă puteţi recupera banii nu este cea la care s-a făcut vânzarea, ci data când noul proprietar îşi înmatriculează pe numele lui autoturismul.
Deci, daca noul proprietar isi înmatriculează autoturismul pe numele lui dupa ce expira RCA (in Romania este posibil orice) o sa vezi ... nimic
In rest - au dreptate - TREBUIE originalul

Faptul ca l-ai "lasat" in masina nu e o scuza. Este o GRESEALA

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
La un moment dat am vandut o masina si am vorbit cu cei de la Pint (rca ieftin, pintilie etc) sa imi "returneze" diferenta pentru perioada ramasa. Ocazie cu care am transferat si clasa de bonus malus pe noua masina (altfel plecam de la 0 eu avand bonus maxim la momentul respectiv). Oricum am facut asigurarea tot prin ei si la acelasi asigurator. Totul s-a facut pe mail.
Aia cu asigurarea in original e vrajeala asigurarea este acum ca la rovinieta trebuie sa existe intr-un sistem nu neaparat fizic aproape ca la rovinieta.

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Cel mai probabil vor originalul pentru a evita situația : un individ își propune o schemă. Face un contract de vânzare cumpărare de 2 lei la un xerox. Apoi vine la RCA și cere restituirea perioadei rămase din valabilitate. Originalul rămâne la el și poate fi prezentat poliției sau, în caz de accident, obligă asiguratorul la despăgubiri. De aia absolut toți cer polița în original, pentru a fi anulată.

Edited by caiuscorneliu, 14 September 2018 - 16:38.


#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
In ultimii 3 ani cred, nu am mai avut polite "originale" ci doar trimise pe mail. Poate altele sunt motivele si intradevar legea e pilaf.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostNaijax, on 14 septembrie 2018 - 16:02, said:

- TREBUIE originalul


Corect ! Restul discutiilor sunt de prisos !
Cumparatorului trebuia sa i se dea o copie dupa RCA !

#9
dangiurca

dangiurca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.10.2008
Rca-ul nu mai e valabil din momentul in care ati semnat contractul de vanzare-cumparare, nu dupa 30 zile( acum o saptamana am vandut masina, si am trimis actele pentru recuperare Rca/Casco). Cumparatorul trebuie sa-si faca Rca imediat ce a cumparat masina.
Tot originalul mi l-au cerut si cei de la Allianz( polita Rca/Casco).
Clasa bonus se transfera automat, nu mai trebuie facuta cerere.
Aveti 30 zile de la vanzare sa trimiteti actele la asigurator, pentru recuperare Rca.

Edited by dangiurca, 14 September 2018 - 18:06.


#10
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Asa zisul original este de fapt o foaie pe jumatate verde care se imprima cu tot cu stampila in momentul emiterii politei. Nici vorba de elemente de secretizare sau altceva de genul. Iar atata timp cat in baza de date de la ASF la cautarea dupa serie sasiu, cumparatorul apare deja cu RCA facut, raman la parerea ca este una din gaselnitele de a face bani din nimic, pe spinarea noastra. Daca avem baze de date care ne indica in mod clar ca nu e vorba de o facatura....dupa mine e folos necuvenit. Daca nu ar fi asa, ar fi plina piata de rca-uri false imprimate pe hartii pe jumatate verzi, dar “originale”. Pana si politia cand te opreste, daca nu ai rca la tine te verifica pe loc, iar in cazul de fata nici macar emitentul nu poate. O sa ma adresez ASF si apoi instantei, folosul necuvenit, ramane necuvenit indiferent pe ce parte il sucesti.

#11
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

View Postcaiuscorneliu, on 14 septembrie 2018 - 16:37, said:

Cel mai probabil vor originalul pentru a evita situația : un individ își propune o schemă. Face un contract de vânzare cumpărare de 2 lei la un xerox. Apoi vine la RCA și cere restituirea perioadei rămase din valabilitate. Originalul rămâne la el și poate fi prezentat poliției sau, în caz de accident, obligă asiguratorul la despăgubiri. De aia absolut toți cer polița în original, pentru a fi anulată.
E cam greu cum zici, ar trebui sa falsifice si viza administratiei financiare. In plus, daca asiguratorul restituie banii, se anuleaza si valabilitatea politei. Nu cred ca se mai risca multi sa circule fara RCA si mai ales sa-l falsifice. Modelul nou de contract, este cel care are viza de la administratia financiara de scoatere din evidenta direct pe el, pe asta l-am prezentat.

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cu ani in urma, a trebuit sa duc la asigurator fituica de radiere, adica fasia din partea de jos a contractului, sa recuperez banii.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrumegus, on 15 septembrie 2018 - 10:21, said:

Cu ani in urma, a trebuit sa duc la asigurator fituica de radiere, adica fasia din partea de jos a contractului, sa recuperez banii.
Intrebarea se refera la anul de gratie 2018 nu de acum 16 ani Posted Image

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Scuze, am intrat din greseala pe un topic deschis de Djl si am ramas blocat in trecut.

#15
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Salutare. Am făcut sesizare la ANPC, de unde problemele de asigurări se redirectează automat către ASF (așa scrie pe site). Astăzi mi-a fost virată diferența de RCA fără nici o explicație. Deci se poate, sunt sisteme informatice moderne peste tot, nu mai suntem acum X ani, când probabil se mai dădeau țepe în domeniu, pe vechea legislație referitoare la V/C auto. În prezent, noul proprietar nu are ce face cu RCA-ul vechiului proprietar, după cele 30 zile de la tranzacție, dacă firma de asigurări are documentele din care reiese că mașina a fost vândută și radiată de vechiul proprietar, pe contract fiind și viza de scoatere din evidență a autoturismului. Dacă vorbim de vânzare cu actele în regulă, evident.

Nu cunosc metoda oficială de calcul, însă suma restituită corespunde (inclusiv la zecimale!) diferenței dintre valoarea asigurării și perioada utilizată de mine + cele 30 zile în care noul proprietar este obligat să-și înmatriculeze mașina. Legislația referitoare la cele 30 zile este foarte clară.

Edited by fmfmfmfm, 08 October 2018 - 12:58.


#16
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Astăzi au sosit si scuzele pe mail....

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Azi am instrainat un autoturism, am pastrat originalele atat de la RCA (ar fi expirat/expira pe 28.11.2019) cat si cartea de identitate, cumparatorul a plecat cu certificatul de inmatriculare pe care am trecut eu instrainat catre...
Urmeaza sa ii trimit contractele avizate si cu fiscalul pus prin curier.
Deci doar dupa ce el inmatriculeaza masina voi putea cere restituirea RCA doar pe perioada ramasa de la acea data?
Cu vigneta (expira in 30.01.2020) sau impozitul (am platit ieri pe un an!) cum este?

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
impozitul nu il mai primesti inapoi, dar nici cumparatorul nu va plati impozit pe anul acesta, doar de la anul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate