Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

AEB - autonomous electronic braking - siguranta pe primul plan.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare colegi,
AEB deja este pe multe masini. Am vazut franturi de discutii si pe alte topicuri si am zis sa-i dedicam unul separat acestui subiect foarte interesant si actual.
Ce este AEB? Este un dispozitiv autonom de franare care cu ajutorul camerelor si a radarelor montate pe masini avertizeaza sau chiar franeaza in caz de urgenta pentru a evita un impact eminent.
Sistemele acestea, desi lansate de ceva vreme, inca sunt la inceput si uneori mai dau si rateuri. In unele cazuri chiar testarea se face gresit pentru ca sistemul nu reactioneaza decat la anumite forme geometrice care descriu masinile sau mai nou, chiar la pietoni pana la o anumita viteza (chiar si peste 70km/h).

Cine vrea sa vada rezultatele pentru cateva modele de masini testate in 2017 si 2018, click aici.

Am sa pun un link pentru cei care vor sa citeasca mai multe si un filmulet care arata cum in cazul unor marci auto sistemul esueaza lamentabil.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5PgQFG6y11Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o9O-aejD0vI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AJ4WXgWaNgs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Reactor2015, 14 September 2018 - 09:14.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Intre timp in rusia Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g3rGxKue-3c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dreaQ, 14 September 2018 - 09:23.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
E mult de povestit, dar se rezuma la cateva chestii:

1. Cu cat masina e mai scumpa, sistemul e mai bun.
2. Detectia se poate face cu doua camere (asemanator ochilor nostri) sau cu o singura camera, care se bazeaza pe algoritmi pt a crea modele 3D.
3. In fct de model este asistata sau nu, de un radar ce masoara non-stop distanta fata de obiectivele din fata/spate.
4. Unele masini doar asista la franare, altele opresc pana la 0.
5. Unele masini au si senzori pe spate, care simt daca cineva vine vijelios si risca sa se infiga in fundul tau.
Intai mimeaza ca tu ai frana (stopurile de frana), iar daca simte ca accientul din spate e inevitabil, iti pretensioneaza centurile de siguranta.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu s-ar putea face un sistem prin care pur si si simplu sa bagi in calculatorul masinii mii de poze si video cu accidente si situatii pe care sa le compare cu asezarea masinii in trafic?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Ba da!
Ingramadesti un calculator in loc de motor si gata problema rezolvata! (una dintre ele, cel putin).

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. "impact eminent" este iminent de fapt.

2. Cred că ne bazăm prea mult pe tehnologii care pot avea probleme. Și punem prea puțin accent pe educarea șoferului.

3. Karaxe de unde le scoți ?

Edited by waterman, 14 September 2018 - 10:58.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Mi-a intrat si mie o data in functiune, nu cred totusi ca-l pocneam pe cel din fata pt ca tocmai voiam sa franez iar viteza era mica (intersectie semaforizata).

Edited by Karhu, 14 September 2018 - 12:27.
typo


#8
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postkarax, on 14 septembrie 2018 - 10:08, said:

Nu s-ar putea face un sistem prin care pur si si simplu sa bagi in calculatorul masinii mii de poze si video cu accidente si situatii pe care sa le compare cu asezarea masinii in trafic?
Ba da, noapte cand o lasam in parcare ii dam drumul la Youtube, trafictube samd sa vad tampita ce poate patii daca nu franeaza cand trebuie...

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

View Postwaterman, on 14 septembrie 2018 - 10:58, said:

2. Cred că ne bazăm prea mult pe tehnologii care pot avea probleme. Și punem prea puțin accent pe educarea șoferului.

Nu poti educa cu forta. Altfel, tehnologiile astea sunt complementare nu trebuie sa te bazezi pe ele. Nu inca. Pe mine sistemul asta m-a salvat in vreo 5-6 situatii. Sunt bune si altele de genul lane keeping, blind spot mirror, asistenta la parcare, senzori de lumini, ploaie, adaptive cruise control etc, etc.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Când ai bani sunt bune :)

Când n-ai, zici că sunt invenții diavolești și că tu n-ai nevoie Posted Image

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pe mine ma bazaie la cap destul de des din cauza modului in care fac depasirile. Cand vede ca vin lansat din spate (si inca nu semnalizez) incepe sa faca imedia panarama (de doua ori mi-a si franat usor chiar cu o fractiune de secunda inainte sa semnalizez) ca nu stie ca eu de fapt o sa intru in depasire. Apoi, din cauza vitezei, sistemul de avertizare pentru unghi mort uneori incepe si el si face panarama si imi spune ca am masina pe dreapta si nu pot sa intru la loc pe banda fix din cauza ca semnalizez :D Daca merg mai incet apuca sa-si dea seama ca de fapt este ok ce fac eu. Altfel, toate sistemele astea sunt cu mine acolo sa nu zica ca ma plictisesc la volan.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostReactor2015, on 14 septembrie 2018 - 12:56, said:

(de doua ori mi-a si franat usor chiar cu o fractiune de secunda inainte sa semnalizez)
Asta nu pare ceva foarte ok... Părerea mea...

2 la mână: ce mașînă ai colegule?

#13
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
e ciudat ca ti-a franat. La Kia daca ai pedala de acceleratie apasta peste 30-50% nu mai franaeaza doar bipaie.

#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Raspund amandurora.
Veneam din spate lansat si pregateam depasirea si cum trebuia sa mai astept putin pana trecea cel de pe contrasens am lasat-o sa curga singura cum s-ar spune si atunci s-a bagat in seama cu frana. Nu semnalizam inca sa nu-l sperii aiurea pe ala care venea din fata :D

BMW.

#15
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
da, daca nu ai pedala de acceleratie apasat cu mai mult de 30-50 % atunci franeaza. Semnalizarea nu are nimic de aface cu AEB, doar cu Lane assist.

Edited by relu_24, 14 September 2018 - 13:10.


#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Asa este. Inseamna ca a fost doar o coincidenta si am considerat eu gresit.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostReactor2015, on 14 septembrie 2018 - 13:01, said:

BMW.

View PostReactor2015, on 14 septembrie 2018 - 12:56, said:

semnalizez

Tu chiar îți bați joc de noi ?

Dacă ai BMW de ce să semnalizezi ?
Posted Image

#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Masina este pe comanda speciala, initial am vrut Individual dar stateau rau astia cu stocurile de piele de strut si am zis ca ma multumesc sa-i comand semnalizare in loc Posted Image

Da, chiar semnalizez. O fac "since 1989" cu succes. O adevarata traditie de zeci de ani :D Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate