Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

S9 sau Note 8

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Salut,

Sunt interesat sa cumpar saptamana asta un telefon si mi-am oprit atentia catre S9 sau Note 8 (Note 9 sau S9+ imi depaseste bugetul).

Din punctul vostru de vedere care e mai ok din cele 2. Acum vin tot de la un NOTE.

#2
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Daca te folosesti de pix(stylus) atunci mergi pe Note 8. Daca nu , mergi pe S9...dar ti-as recomanda S9+ ;)

#3
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Si asa m-am intins prea mult, initial bugetul fiind 2000 ron. Nu mi-as fi schimbat vechiul telefon dar a crapat...

#4
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017
Un s8, face aceeasi chestie si mai economisesti niste bani. Totusi indiferent ce ai cumpara incearca sa te limitezi numai la senzorul de amprenta, credema, e spre binele tau.

#5
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Cum adica sa ma limitez numai la senzorul de amprenta? S8 a fost primul telefon la care m-am gandit, e 2400 la Emag, iar S9 sau N8 e 3000 si ma gandeam ca pentru 600 ron poate pot sa iau ceva mai bun.

#6
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017
Exact ce ai auzit, te limitezi numai la senzorul de amprenta. Nu folosi recunoasterea faciala si scanerul de iris. Si cu ce crezi tu ca e mai bun s9 ca s8? La aspect sunt identice iar diferentele de performanta se vad doar in teste, nu in utilizarea zilnica. La fel e si cu camera, tu arunci banii pe ce vrei, eu ti-am dat un sfat, bafta.

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
N8 are un ecran mai mare si stylus, avand in rest cam aceleasi specificatii/autonomie ca S9. E simplu. Tu decizi daca un ecran mai mare face cei 600 lei in plus. Pentru mine ar face :)

#8
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017
Apropo, s8 e 1995 lei la grand gsm

#9
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Nu cumpar de la magazine dubioase.... il cumpar de la Emag, MediaGalaxy, Altex, PcGarage, Flanco, etc.... nu de la GicuGSM, si vad ca acum e 2300 la EMAG

Edited by sgn30, 14 September 2018 - 08:42.


#10
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postsgn30, on 14 septembrie 2018 - 08:24, said:

Cum adica sa ma limitez numai la senzorul de amprenta? S8 a fost primul telefon la care m-am gandit, e 2400 la Emag, iar S9 sau N8 e 3000 si ma gandeam ca pentru 600 ron poate pot sa iau ceva mai bun.

Grea alegere:
- Note 8 are 6GB de RAM(chestie utila), camera duala, Spen si baterie de 3300mah, cam micuta;
- S9 are 4 GB de RAM, baterie de 3000mah, dar o camera mult mai buna, atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte;

La autonomie sunt cam egale.
La camere, daca nu folosesti camera de zoom si efectul "de" Bokeh, o alegere mai buna este S9;
La capitolul sunet este mai bun S9;
La capitolul performanta, mai bun este S9, la performanta in multitasking este mai bun Note 8;
Spenul este util pentru editare foto, notite, etc.
Ecranul este mult mai bun pe S9 fata de note, doar ca este mai mic

Cum a zis si @feribalint, S9+ ar fi alegerea potrivita: o imbinare a avantajelor apartinand lui Note 8(mai putin Spenul) cu acelea aprtinand lui S9: Camera duala/2 camere (mai bune), sunet mai bun, 6GB RAM, procesor mai rapid, ecran mai bun si mai mare, autonomie mai buna ca a lui Note 8 si a lui S9, etc.

Edited by i0nut_tt, 14 September 2018 - 08:45.


#11
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017
Magazine dubioase? :))) Eu am cumparat de la magazinele astea dubioase de multe ori si nu am avut nici o problema cu produsele, totul cu acte in regula.

#12
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Dar nu vreau sa aflu ce se intampla in caz de garantie cu magazilele astea.... Nu multumesc, nu vreau sa am garantie in service-urile lor de cartier.

#13
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Asa s-a vorbit si de QM... Posted Image

#14
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017
Vezi tu, la un telefon ca s8 este deosebit de improbabil sa apara defectiuni daca ai grija de el. Ca doar nu e o chinezarie cu 10 nuclee si 8gb ram la 500 de lei, wtf.. Chestia asta cu garantia e aberanta.

#15
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
https://edigital.ro/...android-p544270

E magazin ok ăsta.

Te-ai putea orienta și spre olx dacă găsești unul cu acte de la noi.

Oricum alegerea este S9+.

#16
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Cu tot respectul, recomand achizitia pe cai oficiale. Este spre binele garantiei.
Sunt magazine care aduc telefoane de pe piata gri, cu garantie la coltul blocului......

In acest caz mai este varianta olx, unde se gasesc la preturi bune telefoane sigilate cu factura si garantie luate de la Orange, Vodafone, Telekom ;)

#17
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Urmaresc acest topic pentru ca sunt in aceeas situatie cu initiatorul...

Am cumparat in ianuarie 2014 un Note 3 care a fost de 2 ori in garantie in 2 ani:
1) Problema cu rama care dupa ceva timp a crapa in zona stilus-ului
2) Cu o luna inainte de iesirea din garantie nu mai incarca

Problemele s-au rezolvat imediat pentru ca a fost cumparat de la un magazin serios. Chiar as fi curios care ar fi fost raspunsul unui magazin mic in cazul in care m-as fi dus cu rama crapata... Clar ar fi zis ca e din vina mea, nu ca este o problema cu acest telefon...
Niciodata nu o sa cumpar un telefon de la un magazin necunoscut care nu are garantie SAMSUNG Romania.

Edited by mirel3003, 14 September 2018 - 09:15.


#18
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Pentru initiator, strict in situatia ta, as lua Note 8 (sau chiar S8+). Eu insa as mai pune ceva bani si as lua S9+.

In orice caz, alege varianta cu ecranul si bateria mai mare. E cu totul alta experienta.
Mai ales ca vii de pe Note.

Edited by MusafirulCreativ, 14 September 2018 - 09:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate