Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Taxe vama sau tva produs livrat din Ungaria ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Salut, as vrea sa comand un produs electronic de pe un site care livreaza din Ungaria: iponcomp.ro in valoare de vreo 800 ron cu tot cu transportul inclus, deoarece am gasit produsul respectiv la un pret mai mic decat pe siturile din Romania, intrebarea mea este daca voi plati doar pretul afisat pe site plus transport sau mai platesc si alte taxe gen vama sau tva ? Mersi

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Importurile si achizitiile intracomunitare sunt scutite de la plata taxelor vamale.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Winc, on 14 septembrie 2018 - 02:42, said:

Salut, as vrea sa comand un produs electronic de pe un site care livreaza din Ungaria: iponcomp.ro in valoare de vreo 800 ron cu tot cu transportul inclus, deoarece am gasit produsul respectiv la un pret mai mic decat pe siturile din Romania, intrebarea mea este daca voi plati doar pretul afisat pe site plus transport sau mai platesc si alte taxe gen vama sau tva ? Mersi

Produsul afisat pe site are deja TVA. Altceva nu mai platesti, decat transport.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
tepretic poti plati diferenta de tva, daca e cazul. amazon asa face, de exemplu.
dar vanzatorul ar trebui sa-ti poata spune dinainte care va fi pretul final.

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Cred ca diferenta de TVA este negativa in cazul asta.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Așa comentariu extra: E prea frumos site-ul și are tot felul de chestii interesante.
Sunt curios cum faci la garanție.

#7
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 waterman, on 14 septembrie 2018 - 08:05, said:

Așa comentariu extra: E prea frumos site-ul și are tot felul de chestii interesante.
Sunt curios cum faci la garanție.
exact cum faci cand cumperi de pe ebay-amazon-etc.
Nu faci si te astepti sa te tina produsul :)

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mno deci nu e bun.

#9
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Trimiți înapoi la garanție dacă nu există reprezentat în Ro. Nu este chiar atât de greu precum pare.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 waterman, on 14 septembrie 2018 - 08:05, said:

Așa comentariu extra: E prea frumos site-ul și are tot felul de chestii interesante.
Sunt curios cum faci la garanție.

Am citit tone de comentarii negative despre rezolvarea garantiei la magazinele autohtone asa ca nu ar fi nici o problema daca lumea isi asuma riscul de a comanda de aici.
Am inteles ca se rezolva garantii chiar si la produsele cumparate din China.De ce nu s-ar rezolva usor si garantia produselor cumparate din tara vecina si prietena?

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu iau electronicele pentru mine, pentru clienți și pentru job de la Emag. O singură dată am avut problemă la modul că un SSD pe M2 a venit oarecum zgâriat, am tăcut când am văzut, a mers ok și după 6 luni a crăpat și făceau scandal de zgârietura aia. Dar cu ceva intervenții s-a rezolvat. Și alaltăieri am trimis o clientă cu un hard cu 88 de sectoare realocate și când au văzut-o femeie o luaseră că e de la Windows că bau bau. Am cerut angajatul la telefon i-am explicat situația s-a rezolvat.

Am avut experiență foaaaarte proastă cu service-ul Dell asigurat la noi în oraș și de Magic Computers.
Clientul nu mi-a spus că laptopul este încă în garanție - nu s-a uitat pe acte.
Ei nu s-au obosit să verifice, au declarat placa de bază dusă, costă mult nu se poate nu s-a vrut.

Am rezolvat într-un alt service, cu oameni super ok, super mega politicoși, care au căutat placa prin America, au oferit soluții scumpe și rapide, sau mai ieftine dar cu un mic timp de așteptare, au adus placa au rezolvat, au descoperit și memoria RAM arsă au schimbat-o de la ei n-au mai așteptat să vină de la mama memoriilor, la fel au schimbat alimentatorul.
Repet la Magic mi s-a pus în brațe că s-a dus placa.

Și eu îmi mai iau pentru mine chestii de la Eurocomputer tot de aici din oraș. Super amabili, ai ceva problemă cu garanția se rezolvă nu cu bătaie de joc ca pe la alții.

Ce ziceam eu mai sus este legat de aspectul practico-economic al achiziției unei chestii de 200 de lei de pe alte meleaguri care dacă se strică în garanție nu se merită s-o mai plimbi.

Versus 245 ron la noi în magazine și ai garanție.

Edited by waterman, 14 September 2018 - 10:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate