Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Platile online se rezuma doar la Euro si Dolari ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salut, fac si eu pentru prima data o plata pe un site (altul decat paypal), cardul meu e un Visa Electron
emis de Unicredit Tiriac, niciodata n-am avut probleme cu platile online, dar astazi am incercat sa cumpar,
pentru un prieten din Emirate,  niste credit de la un Provider de telefonie, am introdus toate datele de pe card, m-am asigurat ca suma care vreau sa o platesc echivaleaza cu cea in Lei, am bagat codul acela 3D secure, dar la sfarsitul procesului, imi apare o eroare ' The transaction denied by card issuer', Poate fi, oare, ca vreau sa platesc
in dinarhi sau pur si simplu banca nu vrea sa auda de astfel de tranzactii si trebuie sunat,
tin sa mentionez ca situl cu pricina suporta platile online, atat de pe carduri VIZA cat si MASTERCARD.

Edited by Shieu, 13 September 2018 - 23:15.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Visa Electron nu e Visa.
Trebuie sa te informezi la banca ta, daca cu acel card poti face plati interntionale/online.

Edited by pasilla, 13 September 2018 - 23:29.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multe banci deja incep sa scoata de pe piata cardurile Visa Electron ori le inlocuiesc cu Visa (simplu). Exemplu ING care a scos Visa Electron.
Sunt anumite carduri Visa Electron care nu permit tranzactii online. Eu pana acum nu am intalnit cu toate ca am avut si Visa Electron si am reusit sa fac plati online fara probleme.

Apropo, stiam ca nu mai exista Unicredit Tiriac (si-a schimbat numele). Unicredit Bank mai nou.

le:

Sfatul meu este sa scapi de banca asta. Ramai la ei doar daca te leaga ceva, un credit, compania unde lucrezi ti-a impus aceasta banca etc.
Ai cont curent Genius Clasic? Sau GeniusCont iCont ? Ori GeniusCont Junior ?
Mergi pe ING. Ai fix aceleasi beneficii. Si iti dau un card Visa Clasic .

Edited by MembruAnonim, 13 September 2018 - 23:45.


#4
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

View Postpasilla, on 13 septembrie 2018 - 23:29, said:

Visa Electron nu e Visa.
Trebuie sa te informezi la banca ta, daca cu acel card poti face plati interntionale/online.

Am platit prin Paypal, deci merge.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Daca ai rezolvat-o foarte bine. :)
Cat despre problema initiala, vorbeste la banca, s-ar putea ca ei sa fi blocat tranzactia pentru ca moneda respectiva este trecuta la NU (terorism, spalare de bani..) sau pur si simplu nu aveau un curs pentru ea in acel moment.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cam penibil ca banca ta sa-ti trimita codul 3dsecure si apoi tot ea sa refuze tranzactia.
Sigur l-ai introdus corect?

Edited by don_dannielo, 14 September 2018 - 06:34.


#7
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Foarte probabil ca banca nu are nici o legatura cu ce ai patit tu, adica din punctul lor de vedere tranzactia poate fi facuta.
Asigura-te ca nu ai limitare pe card, care sa interzica anumite tranzactii. De ex. verifica secured/nonsecured internet transaction limits

#8
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postdon_dannielo, on 14 septembrie 2018 - 06:33, said:

Cam penibil ca banca ta sa-ti trimita codul 3dsecure si apoi tot ea sa refuze tranzactia.
Sigur l-ai introdus corect?
Banca care emite cardul nu trimite datele de pe respectivul card niciunde si nimanui!
Prenumele, numele, contul IBAN, codul cardului si codul 3dsecure sunt setate in serverul banci.
Serverul banci primeste date criptate de la POS uri si platforme de plata online, pe care le compara cu datele din server si daca corespund intocmai, se executa operatinea.
In cazul de fata banca nu efectua tranzactii cu moneda respectiva sau cu banci din aceea regiune!
Scuzati-ma, daca deranjeaza aceste precizari!

#9
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
La subiect! "Platile online se rezuma doar la Euro si Dolari?"

     Platile online pot fi facute in euro si usd dar si in monedele tarilor in care poti plati la POS (exceptie pot face anumite platforme de vanzari online care nu accepta comenzi din Romania)
     Fiecare banca seteaza pe server ei tarile si implicit monedele care sunt cotate de banca respectiva.
     Un POS si o platforma de plata online au in comun procedeul privind circuitul comenzilor si anume: Datele de identificere a cardului si cu suma de plata in moneda tari respective sunt impachetate, criptate si trimise catre serverul banci care a emis cardul, unde daca gaseste cotata valuta tari respective efectueaza operatiunea si trimite confirmarea, iar daca nu gaseste setat de banca valuta respectiva nu poate efectua operatiunea si trimite mesaj ca operatiunea nu poate fi efectuata.
     In toate cazurile de plata POS sau Online datele ce au fost citite de pe card de catre POS sau completate de titular pe platforme de plata online in farctiunea de secunda urmatoare incheieri tranzactiei sunt sterse instantaneu!
     La ATM-uri este putin diferit, ca tranzactia se face in moneda contului, Iar in cazul retrageri de la ATM-uri ale unor
banci corespondente din strainatate este considerata plata POS.

Cu stima,

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu e chiar asa, cu stergerea aia.

Eu mi-am introdus cardul la Amazon/Paypal acum 10+ ani, si tot cumpar de la ei fara sa mai bag cardul odata, doar apasand un buton. Deci datele sunt stocate la ei, criptat necriptat whatever, right?

Singura regula (conform certificarii PCI-DSS) e sa nu stochezi codul CVV pe niciun server. Dar platformele mentionate nu folosesc CVV si nici 3dsecure.

Iar mai nou si cand platesc factura Digi cu cardul, pot bifa plata recurenta, adica si la procesatorul lor imi vor fi stocate datele.

View Postfocuscsv, on 13 noiembrie 2018 - 23:08, said:

Banca care emite cardul nu trimite datele de pe respectivul card niciunde si nimanui!

Aici probabil n-ai inteles despre ce se discuta. Banca iti trimite un cod pe telefon pe care sa il introduci in interfata web unde te afli (tot a bancii), asa functioneaza 3dsecure si despre asta vorbeam.

Edited by don_dannielo, 15 November 2018 - 08:38.


#11
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
@don_dannielo,
Afirmati, contraziceti dar nu precizati cum e corect din punctul de vedere al d-vstra,

Initiatorul si responsabilul de serviciul cod 3d secure este Romcard.
Romcard trimite sms cu codul, primeste codul de la platforma online, il verifica si trimite mai departe catre banca pentru efectuarea tranzactiei.

#12
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postfocuscsv, on 13 noiembrie 2018 - 23:08, said:

Prenumele, numele, contul IBAN, codul numarul cardului si codul 3dsecure CVV sunt setate in serverul banci.
Greseala este corectata!

Edited by focuscsv, 15 November 2018 - 13:05.


#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nustiu cine e in spate responsabil, stiu ca (la cardul meu) imi vine un sms de la ING, si introduc codul pe o pagina de pe ing.ro

Niciun romcard.

Edited by don_dannielo, 15 November 2018 - 13:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate