Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Caz incurcat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015
Buna seara! Nu stiu daca a mai trecut cineva prin asemenea porcarie, dar se pare ca toate apar  cand nu te astepti. Cazul incepe cand am luat un Opel astra de la cnv, un opel cu grad prea mare de rugina. Ei, la o perioada scurta de tmp, am facut actul de vanzare cumparare cu nenea la, iar la cateva zile m-a oprit politia, mi-a cerut documentele, mi le-a dat inapoi dar cu exceptia talonului. Act care m-a facut sa nu pot trece masina la impozit, s-au sa o inmatriculez. Ca atare masina a ramas inmatriculata pe numele proprietarului de la care am luat-o eu, precum si la impoit. La scurt timp dupa cele intamplate, din ce am aflat el putea radia masina, eu detinand doar un act de vanzare cumparare, fara valoare (cred) asa ca l-am sunat pe acel nene i-am spus ce s-a int , si ca din cate mi s-a spus dansul o poate radia, si sa faca cva in privinta asta ca nu pot ramane cu ea in fata porti. Omul a zis ca incearca sa se intereseze "BLA BLA BLA" si am asteptat sa se intereseze vreo-o 3 luni. L-am sunat, n am dat de dansul asa ca am decis sa o dezmembre. Doar ca individul m-a sunat la cateva zile sa-mi zica ca i-a venit o amenda de rovinieta , in timp ce masina era in posesia mea. (Amenda venita cu 3 luni in urma sa ma anunte dansul) iar individul avea pretentia sa platesc si penalitatile de trecerea a 24 de ore. Cand i-am spus ca , L-am anuntat sa o radieze de pe numele lui si n-a dat nici un semn foarte revoltat mi-a spus ca se duce si face in asa fel sa mi vina mie amenda, ca ma da in judecata..etc. Acum Va intreb pe dmv. Poate cineva gasi o explicatie la ce s-a intamplat, si ce unde se ajunge intr-un final? Multumesc !

#2
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
cand iei o masina de la cineva te uiti in primu rand la masina  si la moaca lui sa vezi ce si cum...
sau si mai simplu ar fi fost daca cu adevarat voiai masina respectiva sa ti o inmatriculezi pe numele tau si n aveai stres Posted Image
PS : ce astra era ? F, G?

Edited by CostyNn96, 13 September 2018 - 21:43.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Masina in ce data a fost depistata fara Rovinieta? Cine era la volan?

Edited by MembruAnonim, 13 September 2018 - 21:45.


#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
De ce ti-au luat talonul? Recupereazal sau roaga proprietarul si inmatriculeazo.Daca le trimite copie dupa CV va venii amenda pe numele tau.

#5
TheCompiler

TheCompiler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.10.2015
Daca te da in judecata pentru ca nu ai trecut masina pe numele tau in termen de 30 de zile,va fi un caz interesant.Pana la urma,unde se afla talonul acum?

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
La cum scrii mă mir că ai carnet...

#7
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
I-a luat talonul pentru ca masina prezinta strapungeri de rugina in tabla, adica nu trece itp-ul pe bune. Politia iti ridica talonul daca masina nu se prezinta ok pentru a functiona pe strada. Politia iti poate lua talonul, daca circuli cu volan fara airbag(sport), daca ai martori aprinsi in bord, si asa mai departe.

E un jaf care trebuia dus la casat, si care probabil a costat ceva gen 200-300euro.

Cu cauciucurile cum stai? tot cu alea din 2000 de iarna circuli?

Edited by Deenman, 13 September 2018 - 21:51.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGoldI, on 13 septembrie 2018 - 21:34, said:

Poate cineva gasi o explicatie la ce s-a intamplat, si ce unde se ajunge intr-un final? Multumesc !

Habar n-am unde se poate ajunge. Masinile, fie ele si pline de rugina se inmatriculeaza de la cap la coada.. cum se face, nu doar se circula cu ele pana ramai fara talon...

View PostDeenman, on 13 septembrie 2018 - 21:50, said:

I-a luat talonul pentru ca masina prezinta strapungeri de rugina in tabla, adica nu trece itp-ul.
E un jaf care trebuia dus la casat, si care probabil a costat ceva gen 200-300euro.

ITP-ul trebuie desfiintat. Ce treaba are rugina cu starea tehnica a masinii?  Ia taxiurile din Bucuresti la verificat... vezi au sau nu rugina?

#9
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015
Asta e o intamplare cu 5 6 luni in urma. Talonul a ramas la politie . Iar la raspunsul cu "trebuia sa o inmatriculezi in30 de zile" Nu am avut acele 30 de zile, deoarece talonul a fost luat la 2 zile dupa incheierea contractului de vanzare. Ca atare eu nu mai puteam decat sa repar masina , caroseria sa recuperez talonul..etc. Cum nu mi-am permis, si nu renta, l am rugat pe vechiul propietar sa o radieze de pe numele lui. Iar el a spus ca se va interesa, si spus a ramas

Edited by GoldI, 13 September 2018 - 21:55.


#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,438
  • Înscris: 31.01.2010

View PostDeenman, on 13 septembrie 2018 - 21:50, said:

I-a luat talonul pentru ca masina prezinta strapungeri de rugina in tabla, adica nu trece itp-ul pe bune. Politia iti ridica talonul daca masina nu se prezinta ok pentru a functiona pe strada. Politia iti poate lua talonul, daca circuli cu volan fara airbag(sport), daca ai martori aprinsi in bord, si asa mai departe.

E un jaf care trebuia dus la casat, si care probabil a costat ceva gen 200-300euro.

Cu cauciucurile cum stai? tot cu alea din 2000 de iarna circuli?

Doar impreuna cu personalul RAR poate face ceea ce spui.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Aia cu martorii in bord si retinutul talonului e ceva nou...  Unde ai vazut asta? link?

#12
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015
In cele din urma ca sa nu ne mai taragaim, i-am spus ca voi plati amenda, dar penalitatile sa fie suportate de el, deoarece nu m-a anuntat in timp util. cuvinte la care s-a aprins si a ajuns la vorbele de mai sus

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postrosix, on 13 septembrie 2018 - 21:51, said:

ITP-ul trebuie desfiintat. Ce treaba are rugina cu starea tehnica a masinii?  Ia taxiurile din Bucuresti la verificat... vezi au sau nu rugina?

Sau ia la verificat loganurile de politie, ca vezi prin ele.

#14
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015

View PostMembruAnonim, on 13 septembrie 2018 - 21:44, said:

Masina in ce data a fost depistata fara Rovinieta? Cine era la volan?
Probabil eu eram la volan. nu mi-a trimis nici o instintare. Doar telefonic. iar depistata a fost cu cel putin 3 luni in urma sa ma anunte el. deoarece eu l-am anuntat la doua zile dupa ce mi-a luat talonul, iar eu nu m-am mai deplasat cu acea masina

#15
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

View Postfqx, on 13 septembrie 2018 - 21:45, said:

De ce ti-au luat talonul? Recupereazal sau roaga proprietarul si inmatriculeazo.Daca le trimite copie dupa CV va venii amenda pe numele tau.

Wtf man? Ai doua mii si ceva de posturi, cum ai rezistat pana acum? Cum e sa omori limba romana? Unde postezi de obicei? Cum te tolereaza?

In cazul asta initiatorul pare om citit...

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Dar care sunt cifrele ? Cat e amenda si penalitatile ?

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDeenman, on 13 septembrie 2018 - 21:50, said:

daca ai martori aprinsi in bord, si asa mai departe.

Ce martori ? Posted Image  Ca la toata lumea vad cate unul. La mine apare ala de centura cand ridic varful ala in susPosted Image  (e defect)

Edited by TruculMagic, 13 September 2018 - 22:03.


#18
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Deci tu iti cumperi masina, circuli fara rovignieta (nici macar nu te-ai uitat ce acte ai la masina).

Circuli fara talon.

Circuli cu rugina, ce alte probleme mai ai la masina?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate