Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Actele de la companii dupa demisie, care e legea?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
In 2017 am lucrat la compania x si mi-am dat demisia (primul loc de munca)
Bun, imi dau astia o hartie nu mai stiu ce dracu scria pe ea, cred ca adeverinta de vechime dar nu sunt sigur
In 2018 m-am angajat la firma y de la care mi-am dat demisia si mi-au data decat o hartie pe care scrie adeverinta de vechime la firma lor
Nu mi-au mai dat si hartile care le-am dus cand m-am angajat la ei (cel mai important foaia aia de la locul de munca precedent)
Acum sunt in proces de angajare la firma z la  care trebuie sa ii duc (adeverinta de vechime atat de la firma x cat si de la firma y) in plus trebuie sa duc adeverinta cu stagiul de cotizare la cas de la fostul angajator.

Maine cand sun la fostul angajator si cer hartile astea e dreptul meu legal si obligatia lor legala sa mi le inmaneze?

#2
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
In ziua de azi cartea de munca si vechimea este in format digital la ITM ( Inspectoratul Teritorial de Munca). Faci la ei o cerere si iti elibereaza tot ce ai nevoie.

#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
si adeverinta de CAS? Pot sa o iau din alta parte sau doar de la fostul angajator?

#4
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Iar daca chiar iti cer documente de la fostul angajator, atunci cand suni la fostul angajator trebuie sa stii urmatoarele:

După data de 1 ianuarie 2011, evidenţa muncii se realizează doar electronic, prin ReviSal. Obligaţia angajatorului de înfiinţare a unui registru general de evidenţă a salariaţilor este stipulată în articolul 34 din Codul muncii.
Adeverinţa de vechime este eliberată doar la solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, conform paragrafului 5 al articolului mai sus menţionat:
“(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat să elibereze un document care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă, în meserie şi în specialitate.“
Între 300 şi 1000 de lei este amenda pe care angajatorul riscă să o plătească dacă refuză să elibereze adeverinţa de vechime.

To be informed is to be empowered!

View Poston64, on 13 septembrie 2018 - 21:53, said:

si adeverinta de CAS? Pot sa o iau din alta parte sau doar de la fostul angajator?

Poti incerca chiar la CAS sa mergi si sa ceri o adeverinta din care sa reiese numarul de zile de cotizatie din timpul in care ai fost angajat la fostul angajator.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
la incetarea contractului unui salariat, in mod normal fiecare angajator trebuie sa elibereze : decizie incetare contract de munca, nota de lichidare, adeverinta vechime (echivalentul inscrierilor care se faceau in carnetul de munca) si adeverinta cu stagiul de cotizare. primele 3 se pot elibera in cateva zile, ultima - nu.
adeverinta cu stagiul de cotizare se elibereaza in luna urmatoare celei in care inceteaza contractul de munca (pentru a include si cotizatia din ultima luna lucrata), este responsabilitatea sau grija fostului salariat sa se intereseze la fostul loc de munca, sa intrebe daca i s-a facut si adeverinta cu stagiul de cotizare, sa se duca pentru a intra in posesia ei sau sa-i fie trimisa cu posta, cu confirmare de primire.

#6
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
am sunat la CAS si mi-au spus ca angajotorul este obligat sa imi inmneze adevreinta de cotizatie. Fostul angajator denota neseriozitate, am sunat la hr unde mi s-a comunicat ca voi fi contactat de catre ei prin telefon sau email

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate