Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

WLTP - consecinte

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
Buna seara.
Am cautat ceva pe acest forum despre WLTP si nu am gasit nimic.
Poate sa existe un impact pt masini pe benzina livrate in 2018 ?
Mai precis este vorba de AD14WT16 CHHB QI6 Tiguan Highline 2,0 TSI DSG 4Mot 220 CP/ 162 KW, DSG, Cutie automata de viteze , 4 usi , EU6 , 177 g/ Km , B (B= Benzina, D=Diesel).
Sau poate imi indicati unde s-au mai discutat subiecte asemanatoare.
Multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Nu s-a discutat din motive simple:

1. Nu are real niciun impact pentru masinile deja vandute si nici nu va avea.
2. Consumurile declarate si prin metoda asta sunt tot extrem de departe de realitatea romaneasca.
3. Problema a fost la inmatricularea masinilor noi pana pe 31 August 2018, pt ca dealerii nu prea s-au grabit sa aiba noile omologari.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Exista cel putin un topic unde s-a discutat, dar nu mai stiu care.

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postpasilla, on 13 septembrie 2018 - 20:12, said:

Exista cel putin un topic unde s-a discutat, dar nu mai stiu care.
Aici: https://forum.softpe...a-la-30-august/

View PostAdm, on 13 septembrie 2018 - 20:09, said:

3. Problema a fost la inmatricularea masinilor noi pana pe 31 August 2018, pt ca dealerii nu prea s-au grabit sa aiba noile omologari.
Așa e:
De la 1 set. 2018 nu se mai fabrică și nu se mai vând autovehicule noi care nu au omologarea WLTP.
Nu știu ce se va întâmpla cu acele autoturisme noi rămase „pe stoc”.

Edited by Mircel, 13 September 2018 - 20:29.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Nu ai inteles: nu se mai pot inmatricula masini noi, fara sa aiba omologare WLTP.

Masina poate fi produsa in 2016 si sa stea in stoc.
Daca producatorul are omologare WLTP, o poti inmatricula.

Producatorii au facut pt modele in productie, dar trebuie traduse, inregistrate etc.

#6
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostAdm, on 13 septembrie 2018 - 20:29, said:

Nu ai inteles: nu se mai pot inmatricula masini noi, fara sa aiba omologare WLTP.

Masina poate fi produsa in 2016 si sa stea in stoc.
Daca producatorul are omologare WLTP, o poti inmatricula.

Producatorii au facut pt modele in productie, dar trebuie traduse, inregistrate etc.

multumesc.
eu am comandat masina noua in decembrie 2017.
a venit la sfarsitul lui ianuarie 2018.
am luat-o si inmatriculat-o in februarie 2018.
nu am avut nici o problema.

#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostAdm, on 13 septembrie 2018 - 20:29, said:

Masina poate fi produsa in 2016 si sa stea in stoc.
Aici: https://www.volkswagen.ro/wltp se spune: WLTP revizuieşte valorile de consum, mai aproape de consumul real.
Noile valori de consum vor fi aplicabile pentru autovehiculele care vor intra pe piaţă începând cu septembrie 2017.
WLTP va înlocui procedurile de măsurare NEDC în toamna anului 2017.

View Postavenirv, on 13 septembrie 2018 - 20:48, said:

am ... inmatriculat-o in februarie 2018.
Nu te mai interesează nici o omologare WLTP.

Edited by Mircel, 13 September 2018 - 21:01.


#8
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017

View PostAdm, on 13 septembrie 2018 - 20:29, said:

Nu ai inteles: nu se mai pot inmatricula masini noi, fara sa aiba omologare WLTP.

Masina poate fi produsa in 2016 si sa stea in stoc.
Daca producatorul are omologare WLTP, o poti inmatricula.

Producatorii au facut pt modele in productie, dar trebuie traduse, inregistrate etc.

Daca masina a fost produsa in 2016 nu are omologare WLTP. Singura sansa pentru a mai fi vanduta este ca dealerul sa o fi inmatriculat pana pe 31.08.2018. Evident ca cine va ramane cu asa ceva pe stoc le va vinde cu preturi mai mici si va pierde deoarece e ca si cum ar vinde sh-uri. Evident ca initiatorul nu va avea nici-o problema deoarece masina este deja inmatriculata. Singurele probleme le pot avea persoanele pe care le-a prins 01.09.2018 cu masini noi cu numere rosii cumparate inainte de 31.08.2018

Edited by Ford4, 13 September 2018 - 21:02.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
1. Man, stii ca sunt modele in productie din 2016.
2. Citisem undeva ca producatorii sunt obligati sa scoata aceste certificari si pt modelele mai vechi (nu stiu cat de mult in spate).

#10
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Eu am inteles ca se certifica masinile produse dupa o anumita data nu un anumit model. Altfel nu ar mai fi restrictia de inmatriculare a masinilor produse inainte de 31.08.2018.

#11
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Germania, afectată de WLTP: Porsche și Audi, cele mai mari scăderi la înmatriculări în octombrie. BMW, Mercedes și Volvo, rezultate pozitive
Noul standard de testare a emisiilor a avut un impact negativ asupra multor branduri importante. Potrivit datelor publicate de Autoritatea de Transport Federală KBA, cele mai mari scăderi ale înmatriculărilor din Germania în octombrie au fost înregistrate de Porsche (-74%) și Audi (-64%).
Cu rezultate negative s-au mai confruntat și alți constructori precum Volkswagen (-19%), Seat (-13%), Skoda (-8.8%), Nissan (-52%), Renault (-37%) sau Kia (-9.7%).
La polul opus, printre cei care au trecut cu bine peste primele luni de WLTP s-au numărat BMW (+26%), Mini (+20%), Mercedes (+19%), Smart (+23%) sau Volvo (+21%). Alți constructori cu performanțe pozitive în luna octombrie, în Germania, au fost Mazda (+12%), Ford (+5%), Toyota și Opel, cu creșteri de 2.4%.

Edited by cata, 05 November 2018 - 13:38.


#12
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Vânzările de mașini vor ajunge la 14.4 milioane de unități în Europa în anul 2018, în creștere cu numai 0.8% comparativ cu anul trecut, ca urmare a introducerii testelor WLTP, potrivit unor estimări.

#13
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Noul ciclu de testare WLTP încă produce efecte majore la nivelul vânzărilor. Lipsa unor versiuni din portofoliu a generat o scădere importantă a vânzărilor realizate de mulți producători auto, iar segmentul premium nu a "scăpat nepedepsit" de acest val.

Luna noiembrie a fost una bună pentru Mercedes-Benz. Constructorul din Stuttgart a comercializat aproape 200.000 de mașini noi. BMW se clasează pe poziția secundă cu circa 190.000 de unități noi, în timp ce Audi completează podiumul cu cele 132.650 de mașini noi vândute la nivel global în noiembrie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate