Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Videorecorder LG LV979 defect

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Salutare.
Mi s-a defectat din senin videoul, am observat ca vine ceva miros de ars din zona lui (am mai multe scule audio video grupate). Am bagat de test o caseta video si a ramas blocata. Ecranul afisa sporadic, parca si capul rotativ avea ceva incercari nereusite de rotire. Cu greu am reusit sa scot caseta si sasiul. Mirosul pare sa vina din zona transformatorului, nu vad nicio componenta puscata sau inegrita. E posibil sa fie dus transformatorul din imagine? Cum il pot verifica?
Multumesc.

Attached Files


Edited by SIG, 13 September 2018 - 18:00.


#2
OneTransistor

OneTransistor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 24.08.2018
Aia e sursa de alimentare. Daca te pricepi (atentie, exista tensiunea retelei pe acolo), verifica condensatoarele electrolitice si tensiunile de pe ele.

E un electrolitic mare inainte de transformator pe care ar trebui sa ai putin peste 300 volti!!!! Si sunt mai multe condensatoare dupa transformator, pe care ar trebui sa ai tensiunile de iesire ale sursei de alimentare.

Recomandarea ar fi sa duci dispozitivul cuiva care se ocupa cu asta!

Iti e de ajutor manualul de service de la https://elektrotanya...goria=&kat2=all

Edited by OneTransistor, 13 September 2018 - 18:58.


#3
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Chestia e ca, asa cu sasiul luat, de cum bag placa in priza incepe sa miroasa. O fi ceva in scurt, poate ICul STR G6351 aflat inaintea trafului?

Edited by SIG, 13 September 2018 - 20:07.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
De obicei ce fumegă se şi încălzeşte. După ce îl scoţi din priză poţi verifica cu degetul pe unde este cald.

#5
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Exact, ICul cu 5 picioare aflat in fata transformatorului, se incinge radiatorul de tabla in 3 secunde de la alimentare. E un STR-G6351. Se gaseste pe la noi? Dar de ce sa se fi dus? Are regim greu aceasta piesa? Doar ea sa se fi dus sau si altele?
In plus, de ce nu a sarit siguranta aparatului?

Attached Files


Edited by SIG, 13 September 2018 - 21:16.


#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e scurt să sară siguranţa. Integratul se poate duce de bătrâneţe sau din cauza unei componente din jur, cum ar fi circuitul de stingere din primarul transformatorului sau condensatoare electrolitice uscate în secundar care forţează stabilizatorul să injecteze mai multă energie.

#7
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Incerc sa il inlocuiesc, insa nu gasesc la noi de cumparat acest STR-G6351. Imi puteti indica un echivalent gasibil la noi?
Multumesc.

Edited by SIG, 13 September 2018 - 21:39.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Nu cred că are echivalent.

#9
OneTransistor

OneTransistor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 24.08.2018
Asta ar fi schema sursei de alimentare:

Attached Files

  • Attached File  smps.png   2.47MB   15 downloads


#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
https://www.adelaida...rg6351-skn.html
https://www.electron...nken-kh2-303274
http://www.superelec...od.php?id=11020

Cum dracu' nu se gaseste pe la noi amaratul asta de integrat ?

#11
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
De obicei, cand cumpar ceva, caut cu Google in genul atasat. Nu am intrat pe siteurile de specialitate, sa caut acolo.
Multumesc.

Attached Files


Edited by SIG, 14 September 2018 - 07:13.


#12
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am comandat un STR din asta. Aparatul e din generatiile noi de video recordere si nici forjat nu e, dimpotriva pare nefolosit. Credeti c-ar fi bine sa schimb si conzii din sursa?
Multumesc.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011

 SIG, on 14 septembrie 2018 - 07:12, said:

De obicei, cand cumpar ceva, caut cu Google in genul atasat. Nu am intrat pe siteurile de specialitate, sa caut acolo.
Multumesc.

Pai si eu tot cu google am cautat, dar fara "spatiu" cum e si normal.

Ar fi chiar obligatoriu sa schimbi conzii din sursa, una din cauzele posibile ale defectarii integratului ala este condul mare de filtraj din primar sau de pe alimentarea lui.

Edited by modoran, 14 September 2018 - 14:08.


#14
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am inlocuit STRul si tot la fel, se incinge tabla radiator de care e fixata. Am schimbat inclusiv 4 conzi electrolitici. Am observat ca si dioda din imagine se incinge. O fi ea defecta si cauza la incingerea STRului sau e si ea doar o victima, cauza fiind in alta parte? Se vede putin fum si pe condensatorul albastru din stanga diodei.

Attached Files


Edited by SIG, 19 September 2018 - 16:51.


#15
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am masurat dioda pe placa, are 0,4 pe un sens si 0,6 pe celalalt.
sa inlocuiesc toate diodele sau doar pe aceasta? Cauza o fi in alta parte?

Edited by SIG, 19 September 2018 - 18:42.


#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Ai măsurat-o în circuit sau dezlipită?  că dacă e paralel cu acel condensator albastru poate fi ăla în scurt.

#17
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
In circuit am masurat-o, posibil din cauza condensatorului albastru sa masor eronat. Insa se incalzeste. Condensatorul albastru era apropiat de dioda, departand-o am vazut ca are o dunga de fum care cred ca vine de la dioda.
STRul nou pus pe radiator se incalzeste imediat si incepe sa miroasa. Naspa sursele astea SMPS. Posibil sa fie componente slabe/ieftine in sursa, desi e LG aparatul.

Edited by SIG, 19 September 2018 - 19:41.


#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă se încălzeşte dioda e defectă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate