Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Neplata pensie de întreținere, executare silită

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Buna ziua!
In luna august am legalizat hotarirea de divort, ramasa definitiva.
Fosta sotie fiind obligata la plata pensiei alimentare.
Astazi , dupa o luna de zile nu am primit nimic.
Intrebarea este. O pot executa silit? Daca da, dupa ce perioada de timp de la emiterea hotaririi de divort
Multumesc!

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
O poți executa și după o lună de neplată, dar nu cred că se va lega la cap un executor pentru o sumă atât de mică.
Ea de cât timp nu a plătit? Pe durata procesului ți-a dat ceva?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Art. 533
Plata pensiei de întreţinere
(1) Pensia de întreţinere se plăteşte în rate periodice, la termenele convenite de părţi sau, în lipsa acordului lor, la cele stabilite prin hotărâre judecătorească.

Art. 532
Data de la care se datorează pensia de întreţinere
(1) Pensia de întreţinere se datorează de la data cererii de chemare în judecată.


Ce scrie in Hotararea judecatoreasca ?

#4
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Decat specifica obligativitatea pensiei de intretinere in cuantum de 1/2 di salariul minim pe economie

Dar hotarirea de divort poarta doar stampila cu DEFINITIVA, nu se specifica si sintagma EXECUTORIE

#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
sunt caz similar, cu 2 copii. am luat-o in mana cu toate demersurile la politie, procuratura si judecatorie. fosta sotie, mama copiilor mei, are sa imi dea peste 7000 de lei pensie alimentara si cheltuieli judecatoresti. procuroarea de caz si judecatoarea sunt feministe, draga, sustin puterea femeii si dau decizii sexiste. cica tot barbatii care isi cresc singuri copiii sunt buni de plata si obligati sa se ocupe material de cheltuielile necesare intretinerii copiilor, mamele sunt femei, sunt prea obosite si privilegiate ca sa trimita prin posta bani de o paine lunar copiilor pe care i-a parasit.
mama  ei de lege, nu mai cred in justitie niciodata in viata mea. Poftim, cazul meu:
http://portal.just.r...497&id_inst=277

#6
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Eu am inteles ca, dupa 3 luni de neplata o pot executa. Este adevarat?
Asta ar insemna ca , as putea doar dupa luna noiembrie

#7
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
ai de asteptat, o sa vezi pensie alimantara cand o sa-mi vad eu ceafa

vad ca nici macar nu te obosesti sa citesti ce ti-am scris in prima mea postare

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 sarateanu2004a, on 13 septembrie 2018 - 17:29, said:

Eu am inteles ca, dupa 3 luni de neplata o pot executa. Este adevarat?
Nu, după 3 luni consecutive de neplată poți să faci plângere penală pentru abandon de familie. N-are legătură cu executarea, pe care o poți face după ce hotărârea rămâne definitivă.

 androholic, on 13 septembrie 2018 - 17:28, said:

procuroarea de caz si judecatoarea sunt feministe, draga, sustin puterea femeii si dau decizii sexiste. cica tot barbatii care isi cresc singuri copiii sunt buni de plata si obligati sa se ocupe material de cheltuielile necesare intretinerii copiilor, mamele sunt femei, sunt prea obosite si privilegiate ca sa trimita prin posta bani de o paine lunar copiilor pe care i-a parasit.
De unde ai dedus?
Tu doar pentru că ai renunțat la plângerea penală n-ai reușit să faci mai mult în privința asta.

#9
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 althea, on 13 septembrie 2018 - 17:47, said:



De unde ai dedus?
Tu doar pentru că ai renunțat la plângerea penală n-ai reușit să faci mai mult în privința asta.
am depus plangere penala. vad ca citesti printre randuri. acel caz s-a judecat in baza plangerii penale depuse de mine. nu am dedus, asta e adevaraul. am trecut prin asta si am vazut schimbul de priviri dintre judecatoare si procuroare, au o intelegere tacita intre ele doamnele cand e vorba de barbati.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
N-am zis că n-ai depus plângere penală, am zis că ai retras-o - am încurcat asta cu faptul că am insistat (și nu doar eu, și alții de pe forum) să mergi la executor cu sentința. Ai povestit foarte multe și a fost cu luni bune în urmă, n-am memorie chiar atât de bună.
Adevărul rămâne același: n-ai făcut toate demersurile ca să recuperezi banii copiilor.

#11
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 sarateanu2004a, on 13 septembrie 2018 - 17:27, said:

Decat specifica obligativitatea pensiei de intretinere in cuantum de 1/2 di salariul minim pe economie

Dar hotarirea de divort poarta doar stampila cu DEFINITIVA, nu se specifica si sintagma EXECUTORIE

Da, pentru executare silita, in urma unei hotarari judecatoresti, mai este o procedura numita investirea cu formula executorie. Nu mai stiu cum se obtine, cauta pe net. Ppe urma te duci la executorul judecatoresc si el cere incuvintarea executarii silite si pac, la locul de munca al datornicei.

Edited by omuspan, 13 September 2018 - 18:34.


#12
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 althea, on 13 septembrie 2018 - 18:09, said:

N-am zis că n-ai depus plângere penală, am zis că ai retras-o - am încurcat asta cu faptul că am insistat (și nu doar eu, și alții de pe forum) să mergi la executor cu sentința. Ai povestit foarte multe și a fost cu luni bune în urmă, n-am memorie chiar atât de bună.
Adevărul rămâne același: n-ai făcut toate demersurile ca să recuperezi banii copiilor.
am facut toate demersurile posibile dar bomboana de pe coliva a fost cand mi-a cerut executorul nspe milioane de lei inainte de a-mi rezolva treaba, exact ca la curve trebuia sa platesc. adica tot eu pagubit si tot eu sa platesc inainte?

#13
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Da, asa e in justitie, sunt totusi cazuri rare cand avocatul este platit dupa ce hotararea ramane definitiva, cel mai adesea cand e vorba de accidente auto, ca plateste asiguratorul.

Cheltuielile cu executarea se recupereaza de la datornic.

Edited by omuspan, 13 September 2018 - 18:43.


#14
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004

 althea, on 13 septembrie 2018 - 17:17, said:

O poți executa și după o lună de neplată, dar nu cred că se va lega la cap un executor pentru o sumă atât de mică.
Ea de cât timp nu a plătit? Pe durata procesului ți-a dat ceva?
Procesul a inceput in luna octombrie 2017 si nu mi-a dat nimic, au trecut aproximativ 10 luni de zile

Edited by sarateanu2004a, 16 September 2018 - 08:23.


#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Te poți duce la un executor cu sentința.

#16
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004

 althea, on 16 septembrie 2018 - 09:02, said:

Te poți duce la un executor cu sentința.
Actiunea trebuie sa o fac intr-un anumit interval de timp? Intreb deoarece la executor trebuie sa platesc si va trebuii sa string niste bani. Am in plan undeva luna februarie 2019.
Si inca o intrebare succesiunea evenimentelor va fii Executie silita si apoi Plingere penala? Sau pot intreprinde direct plingere penala?

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Plângerea penală înaintea executării silite, poate se sperie și plătește de bunăvoie deci eviți de cheltuielile cu executorul. Le recuperezi de la ea, dar interesul e să aibă bani să plătească, nu?
Dacă nu plătește până la sfârșitul lui noiembrie, în decembrie poți să faci plângerea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate