Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Ps4 pro

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#1
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Salutare,in zilele ce urmează o să-mi cumpăr un Ps4 Pro,menționez ca aceasta o sa fie prima mea consola.Fiind un jucator de pc cam in cât timp credeți ca o sa ma obișnuiesc cu consola ca sa pot juca jocuri shooters decent?Multumesc.
P.s. Dacă am postat in topicul gresit,îmi cer scuze doar ca nu am găsit un topic despre ps4 pro.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 06.01.2008
1 zi, o saptamana sau 1 an, difera de la persoana la persoana.
De exemplu unii nu folosesc nici macar optiuni cum ar fi auto-aim/assistive-aim in shootere pe consola, fiindca s-au obisnuit cu controlul si pot tinti repede si foarte exact.
Oricum, majoritatea jocurilor de PS4 sau chiar toate au optiuni in genul celor 2 enumerate de mine.

Edited by Hider141, 13 September 2018 - 13:42.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stai să scoatem globul.

#4
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Cu controller-ul de PS4 m-am obișnuit cam într-o lună, la jocuri action-adventure (Last of Us, Bloodborne, Horizon Zero Dawn).
La shoote-ere încă nu m-am obișnuit, după un an jumate. Tot pe PC pare mai natural.
La RPG-uri izometrice e dezastru.

Edited by pexCom, 13 September 2018 - 13:35.


#5
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Fiind prima ta consola,  o sa iti vina foarte ciudat la inceput  , mai ales in shootere. In jocuri precum God of War,Horzion te obisnuiesti repede ca doar pentru asta sunt facute. Cea mai simpla varianta ar fi fost sa ai un controller de Xbox ( nu stiu exact daca cel de ps4 merge pe windows ) si sa fi incercat cateva titluri pe care le ai pe PC sa le joci cu contoller-ul; majoritatea jocurile noi au compatibilitate pentru controllere.  

Sunt persoane care se plang ca nu se pot intelege cu controller-ul ,depinde de fiecare . Personal, n-am avut problema asta ca am avut in trecut un ps2 si inca 2 controllere de xbox 360 pe care le-am folosit in cea mai mare parte pe laptop. Din punctul meu de vedere , mi se pare mai placut sa joc shootere  sau jocuri precum Fallout 4 cu controller-ul decat cu mouse si tastatura. Nu ai aceeasi precizie dar este o experianta mai placuta.

Edited by chiri091, 13 September 2018 - 13:56.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 06.01.2008

 chiri091, on 13 septembrie 2018 - 13:55, said:

...nu stiu exact daca cel de ps4 merge pe windows...
Merge foarte bine si DS4. In unele jocuri e recunoscut fara probleme, iar la altele trebuie folosit DS4Windows ca sa-l mapeze ca un controller de Xbox. Dar functioneaza tot, inclusiv touchpad-ul.
Iar la Steam daca intri in modul "big picture" functioneaza ca un Steam controller.

Edited by Hider141, 13 September 2018 - 13:59.


#7
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Ok,merci pentru răspunsuri.Exista vre-un topic pentru ps4 pro?

#8
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Poti sa intri pe cel de Play station 4  ,  sunt posesori atat de ps4 pro cat si simplu

#9
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

 chiri091, on 13 septembrie 2018 - 14:50, said:

Poti sa intri pe cel de Play station 4  ,  sunt posesori atat de ps4 pro cat si simplu

https://forum.softpe...ation-4-review/

#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,002
  • Înscris: 15.04.2011
Am PS4 Pro de aproape 2 ani si tot nu m-am putut obisnui cu controlle-rul in FPS-uri cu tot cu auto-aim, experienta e oribila, nu ai precizie. FPS-uri si RTS-uri cumpar doar pe PC.

Edited by Papillon_, 13 September 2018 - 16:24.


#11
Cayde-6

Cayde-6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.06.2018
Eu m-am obisnuit relativ repede. Primul joc pe care l-am jucat a fost Horizon Zero Dawn si am crezut ca nu voi reusi niciodata sa nimeresc ceva, dar dupa 10-15 ore de jucat am reusit sa ma perfectionez. In Battlefield 1 mi-a fost ceva mai greu, mi-a luat cateva luni sa ajung si eu la 40 kill-uri in Conquest, bine, asta probabil si datorita armelor care la Class 1 si 2 sunt niste mizerii.

Oricum, ideea e sa incepi cu jocuri casual, ceva cu poveste, de exemplu Uncharted, Tomb Raider sau God Of War, iar dupa sa treci la shootere precum Rainbow Six Siege sau Battlefield. Ce vreau sa mai mentionez e ca acum nu mai stiu sa joc cu mouse-ul si tastatura, m-am obisnuit cu controller-ul si mi se pare mult mai comod.

#12
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Ok,apreciez sfatul,o sa încep cu Spiderman pentru ca consola vine împreuna cu Spiderman,sper sa ma obișnuiesc cu aim’ul și cu mișcarea pe mapa.Multumesc!
P.s.: eu momentan sunt in uk,și ar trebui sa cumpăr un cablu de net de vreo 15-20 m să-mi ajungă de la router ca consola...am găsit și la 5£ și la 20£...exista vreo diferența între ele sau au aceiași viteza de transmitere a datelor? Mulțumesc anticipat! 😁🤗

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 06.01.2008
Sa fie cablu UTP cat5e cu 4 perechi (are 8 fire conectate in mufa).
Cel cu 2 perechi duce maxim 100Mbps, dar cel cu 4 perechi duce pana la 1Gbps.

Edited by Hider141, 15 September 2018 - 17:50.


#14
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Ok,merci mult!😎

#15
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015

 Hider141, on 15 septembrie 2018 - 17:50, said:

Sa fie cablu UTP cat5e cu 4 perechi (are 8 fire conectate in mufa).
Cel cu 2 perechi duce maxim 100Mbps, dar cel cu 4 perechi duce pana la 1Gbps.

https://mediagalaxy....ma-20141-7-5-m/

Oare asta e cu 4 perechi sau nu ? L-am achiziționat astăzi.

#16
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostCayde-6, on 15 septembrie 2018 - 16:11, said:

Eu m-am obisnuit relativ repede. Primul joc pe care l-am jucat a fost Horizon Zero Dawn si am crezut ca nu voi reusi niciodata sa nimeresc ceva, dar dupa 10-15 ore de jucat am reusit sa ma perfectionez. In Battlefield 1 mi-a fost ceva mai greu, mi-a luat cateva luni sa ajung si eu la 40 kill-uri in Conquest, bine, asta probabil si datorita armelor care la Class 1 si 2 sunt niste mizerii.

Oricum, ideea e sa incepi cu jocuri casual, ceva cu poveste, de exemplu Uncharted, Tomb Raider sau God Of War, iar dupa sa treci la shootere precum Rainbow Six Siege sau Battlefield. Ce vreau sa mai mentionez e ca acum nu mai stiu sa joc cu mouse-ul si tastatura, m-am obisnuit cu controller-ul si mi se pare mult mai comod.

Horizon zero dawn e departe de a fi un shooter ca sa-l iei ca nivel de comparatie.

View PostPapillon_, on 13 septembrie 2018 - 16:22, said:

Am PS4 Pro de aproape 2 ani si tot nu m-am putut obisnui cu controlle-rul in FPS-uri cu tot cu auto-aim, experienta e oribila, nu ai precizie. FPS-uri si RTS-uri cumpar doar pe PC.


Si totusi sunt cateva FPS misto, Wildlands, poate chiar FarCry5, care mie nu mi-a placut

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru cine nu se adaptează la controller, exista kituri mkb pentru PS. Eu am un hori tac pro pe care îl pun la shootere (black ops, destiny).

Jocurile de la epic (paragon, Fortnite) merg nativ cu mkb pe os4 (bagi tastatura și mouse normale pe usb și gata).

Ce se cheamă ARPG (horizon, uncharted, tlou) merg cu controller-ul perfect. Acum joc shadow of the tomb rider pe PC și îl joc cu controller, mi se pare mai natural :)

#18
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Si cam cat costa "adaptorul" ala? :) Jumatate din valoarea PS?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate