Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Galaxy S8 vs. LG V30

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

Poll: (41 member(s) have cast votes)

  1. LG V30 (23 votes [56.10%])

    Percentage of vote: 56.10%

  2. Galaxy S8 (18 votes [43.90%])

    Percentage of vote: 43.90%

Vote Guests cannot vote

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
O comparatie gasiti aici. Pe care l-ati alege si de ce?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
S8 e crima la baterie. Nu stiu cum sta V30, dar am avut 8+ care sonduma mai mult decat 8 simplu si ma tinea o zi, fara stres. 8 simplu cred ca tine mai mult. Camera...cred ca au aceleasi camere, atat 8 cat si +-ul. Magnifica.
30 are mai multa memorie. 128 Gb. 8 are doar 64. Mie mi-a ajuns.Cred ca 30 bate la sunet...cam la tot ce inseamna sunet. Are niste chestii tari. Nu stiu cine le face camerele, dar stiu ca LG are camere bune. Nu am testat-o in paralel.

#3
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017
Orice fara recunoastere faciala si scanare a irisului, tine minte, controlul total e prezentat drept un avantaj. Oamenii au devenit foarte lenesi, senzorul de amprenta era arhisuficent dar in spate sunt alte interese.

#4
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010

View PostYOUR_GOD, on 11 septembrie 2018 - 18:01, said:

S8 e crima la baterie. Nu stiu cum sta V30, dar am avut 8+ care sonduma mai mult decat 8 simplu si ma tinea o zi, fara stres. 8 simplu cred ca tine mai mult. Camera...cred ca au aceleasi camere, atat 8 cat si +-ul. Magnifica.
30 are mai multa memorie. 128 Gb. 8 are doar 64. Mie mi-a ajuns.Cred ca 30 bate la sunet...cam la tot ce inseamna sunet. Are niste chestii tari. Nu stiu cine le face camerele, dar stiu ca LG are camere bune. Nu am testat-o in paralel.
Doar V30+ are 128GB stocare ;)
Greu de ales dintre ele, ambele sunt foarte bune, ramane de vazut care sta mai bine la suport software.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostWater100, on 11 septembrie 2018 - 18:19, said:

Orice fara recunoastere faciala si scanare a irisului, tine minte, controlul total e prezentat drept un avantaj. Oamenii au devenit foarte lenesi, senzorul de amprenta era arhisuficent dar in spate sunt alte interese.

Garlic.

#6
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Eu as alege V30...

Ce nu imi place la S8 :
- Marginile ecranului
- rezolutia
- baterie mai slaba in specificatii

Ce nu imi place la V30:
- lipsa senzorului facial sau iris sau cum se cheama.

Un alt plus pare camera de pe V30. Ma refer la cea normala nu cea de selfie ca pe mine nu ma intereseaza aia, poate sa aiba si un pixel mort. Pe specificatii pare mai buna si vad ca si pe net parerile sunt usor in favoarea lui V30.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostYOUR_GOD, on 11 septembrie 2018 - 18:01, said:

S8 e crima la baterie. Nu stiu cum sta V30, dar am avut 8+ care sonduma mai mult decat 8 simplu si ma tinea o zi, fara stres. 8 simplu cred ca tine mai mult. Camera...cred ca au aceleasi camere, atat 8 cat si +-ul. Magnifica.
30 are mai multa memorie. 128 Gb. 8 are doar 64. Mie mi-a ajuns.Cred ca 30 bate la sunet...cam la tot ce inseamna sunet. Are niste chestii tari. Nu stiu cine le face camerele, dar stiu ca LG are camere bune. Nu am testat-o in paralel.

Sper ca glumesti. S8 are autonomie proasta. S8+ are autonomie acceptabila.

PS: Aleg V30

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nici mie nu-mi palce forma lui S8. Pentru asta am dat +-ul. Bateriile sunt cu tehnologii diferite. Totusi, 3300>3000.

View PostTruculMagic, on 11 septembrie 2018 - 18:59, said:


Am avut 8+, nu stiu din citite.

#9
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Cumpara XZ3, Sony face ceva pe ambele coreene cu jet

#10
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010

View Postdaybreak246, on 11 septembrie 2018 - 19:09, said:

Cumpara XZ3, Sony face ceva pe ambele coreene cu jet
Ca sa nu mor prost...poti detalia? Daca tot afirmi ceva macar argumenteaza......
Tu compari un telefon care urmeaza sa se lanseze cu telefoane lansate cu un an in urma? Bravo....

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
O varianta ieftina:
Attached File  telefon.JPG   39.29K   11 downloads
Si telefon de telefon, nu gluma.

Edited by myshyk, 11 September 2018 - 19:42.


#12
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Din cele 2 eu as lua S8-ul.

#13
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostYOUR_GOD, on 11 septembrie 2018 - 18:01, said:

Nu stiu cine le face camerele, dar stiu ca LG are camere bune.
Desi au senzori diferiti, ambii sunt facuti de Sony. Apoi intervine si partea de soft.

#14
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
V30 pentru că muzică

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostPuferiu_, on 11 septembrie 2018 - 21:14, said:

Desi au senzori diferiti, ambii sunt facuti de Sony. Apoi intervine si partea de soft.

Daca vorbim despre soft in contextul Samsung, mi-e frica. Raman totusi la 8.

#16
unix_programmer

unix_programmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.08.2016
Eu am ales S8 anul acesta si nu regret deloc. Versiunea pe negru, o carcasa alcantara black, inca ma uit cu drag la el chiar si dupa cateva luni.
Alegerile de acest gen sunt intotdeauna subiective.
V30 e mai bun la specificatii, din ce se vede, dar pana la senzatia pe care ti-o da la hands-on, de la specs, e cale lunga. Sa nu mai zic de fiabilitate.

Iti spun punctele minus peste care am trecut la S8:
Cand l-am cumparat, stiam ca are sunet (difuzor, nu casti), mai slab decat alte modele cu care l-am comparat (pana si cu iphone x). Dar eu folosesc mai mult casti la telefon, la pc, etc. Boxe la chefuri si in masina. Iar ca sa te uiti la un video pe youtube, etc., pe telefon, nu o sa fie nimic de reprosat. Daca vrei sa faci discoteca in pauzele de la scoala, alege v30.
Senzorul de amprenta langa camera - multa feedback negativ am gasit pe partea asta. Nu l-am activat, doar deblocarea cu face recongnition, care merge destul de bine. In plus ii poti seta nivelul de exactitate cu care sa te indentifice. De exemplu, daca porti ochelari de vedere, te va recunoaste. Revenind la senzorul de langa camera, am inceput sa-l folosesc sa fac scroll-down la meniul de sus si nu mi-a luat mai mult de o zi sa ajung cu degetul intotdeauna pe el si nu pe camera.

Cred ca videoul acesta m-a corupt, dupa multe alte vizualizate despre el si comparatii cu alte telefoane: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TYco02NmP1M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Poate te prinde si pe tine.

Pana la urma, cred ca in locul tau, as alege brandul, ambele sunt bune, performante, fac poze mai mult decat iti poti da seama ca amator.

Edited by unix_programmer, 12 September 2018 - 08:43.


#17
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostPuferiu_, on 11 septembrie 2018 - 21:14, said:

Desi au senzori diferiti, ambii sunt facuti de Sony. Apoi intervine si partea de soft.

Senzorul este facut de Sony pentru V30.
Senzorul de pe S8 este fie Sony fie Isocell.

Totusi senzorul este conform numelui, doar "senzor", Samsung isi face modululele foto singur, modul foto= senzor + optica(aproape toti cumpara de la Sunny Optics) + circuite +  mecanism stabilizare + altele.


Si senzorul principal de pe S9/S9+/Note 9 este facut tot de Sony sau Samsung, dar Sony nu a dezvoltat chestii precum apertura variabila(duala).

Samsung are multe divizii, printre care si una de "mecanica fina"(stabilizare optica, apertura, etc.)

Referitor la telefoane, S8 este mai bun pe partea foto, V30 pe partea audio(Quad DAC).

Edited by i0nut_tt, 12 September 2018 - 08:54.


#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Eu am fost in dilema asta si nu am ales niciunul din cele doua telefoane.
Prea scumpe pentru ce ofera

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate