Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

La Spezia

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
nici Bergamo nu e de lepadat, orasul vechi merita vizitat ...

#20
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am citit și treaba asta, dar cele 3 zile nu sunt suficiente sa îmi permit prea mult timp “pierdut” in Bergamo.
Am ales Bergamo ca aeroport datorita orarului de zbor și a prețului biletelor. Chiar și cu banii dați pe transport pana in La Spezia tot ies mai ok comparativ cu ce am găsit ca orar de zbor și prețuri dacă aterizăm pe un aeroport situat mai aproape, lucru ce oricum im modifica puțin configurația zilelor.
Sunt limitat la maxim 3 zile, mai am doar o zi de concediu disponibilă.

#21
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 14.04.2008

View PostTz3posu, on 12 septembrie 2018 - 17:20, said:


Ramane sa vedem daca luam acel bilet de tren local in La Spezia a 2 a zi cand o avem full sau luam pe 2 zile pentru ziua cand sosim si a 2 a zi. O sa mai vedem ce putem vedea pe acolo si ne orientam in functie de asta.

sincer, dupa trezitul cu noaptea-n cap, nu stiu cata energie veti mai avea in prima zi. pun insa indoiala asta pe seama varstei, eu in ziua aia nu am eficienta maxima.
asadar:
1. daca vreti  5 terre 100%, cu trasee, etc., cazati-va intr-unul din sate. atentie, in vara erau deschise numai primele 2 tronsoane incepand din monterosso!  celelalte 2, care mie mi s-au parut cele mai ofertante, erau inchise.
2. daca insa vreti doar o vizita de-o zi, de dimineata pana seara (anume in ziua ''plina''),  eu ti-as sugera pt cazare santa margherita ligure sau rapallo. in prima zi puteti ajunge in portofino, iar in a 3-a genova cu scurta vizita in camogli, cu bus.
3. daca ramane cazarea in la spezia, in prima zi as vizita portovenere, iar in celelalte 2,  5 terre.

#22
gabriela202

gabriela202

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.10.2012
Salut!
Poate ajuta   https://www.skylinew...ia/liguria.html

#23
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am revenit din La Spezia de cateva zile.
Zborul a fost foarte ok, prima data cu Wizz Air.
Am aterizat in Bergamo undeva in jur de 7:30 dimineata, pana am iesit din avion si apoi din aeroport s-a facut 8.
Am luat Flixbus (20 euro/2 pers) pana in Genova si de acolo tren pana in La Spezia(27 euro/2 pers pentru ca le-am platit direct in tren in caz contrar erau 23 euro online).
La intors am luat tren La Spezia - Milano Centrale (41 euro/2 pers) si din Milano clasicele buss-uri ce ajung in Bergamo in aeroport(10 euro/2 pers).

Prima zi
Ne-am plimbat prin La Spezia, am mancat ceva si am luat orasul la pas. Ne-am plimbat prin centrul vechi, prin port, mers lejer astfel incat sa nu alerg dupa obiective.
A 2 a zi
Am luat bilete de tren pentru 5 Terre valabile o zi si am vizitat cele 5 sate. Foarte frumos, am prins si ploaie 1 ora in Manarola.
Tin sa mentionez ca trenurile ce duceau/veneau din cele 5 sate erau pline, control nu era, ci doar indrumau oamenii catre usile mai putin folosite ale trenului.
Fiecare sat are farmecul lui desi in esenta sunt destul de asemanatoare.

A 3 a zi am fost in Portovenere, este un bus P ce merge acolo si face cam 20-25min pe drum pentru ca nu opreste chiar in fiecare statie, deci nu va luati dupa Gmaps unde sunt mentionate 30-35 minute.
Ma bucur ca am ales sa merg aici ultima data, altfel imi ridicam mult asteptarile si ramaneam putin dezamagit de cele 5 Terre.
Este diferit, are un aer special. Orasul in sine contruit pe runele unui castel si ramasitele acestuia impreuna cu deschiderea la apa...


Ca o paranteza, nu stiu de ce este interzis zburatul dronelor in 5 Terre, imi spunea asta si in aplicatie si mi-a atras cineva atentia intr-un loc ca pot lua amenda. Am ridicat-o intr-un sigur loc, apoi am renuntat.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   780.68K   29 downloads
  • Attached File  2.jpg   892.82K   32 downloads
  • Attached File  3.jpg   955.93K   31 downloads
  • Attached File  4.jpg   417.3K   30 downloads
  • Attached File  5.jpg   931.95K   32 downloads
  • Attached File  6.jpg   744.68K   29 downloads
  • Attached File  7.jpg   1.2MB   30 downloads
  • Attached File  8.jpg   668.85K   33 downloads
  • Attached File  9.jpg   1.02MB   32 downloads
  • Attached File  10.jpg   788.38K   32 downloads
  • Attached File  11.jpg   526.68K   32 downloads
  • Attached File  12.jpg   492.16K   27 downloads


#24
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 14.04.2008

View PostTz3posu, on 14 octombrie 2018 - 19:57, said:

Este diferit, are un aer special. Orasul in sine contruit pe runele unui castel si ramasitele acestuia impreuna cu deschiderea la apa...

eu zic ca ar fi meritat un asfintit si o cina! Posted Image

#25
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Cu siguranța, acum am observat și formularea nefericita cu fostele ruine și rămășițele castelului, dar fie.
Ideea e ca la sosire când am coborât din bus in Genova începuse sa ploua, hai sa zicem ploaie fina. Văzând și prognoza meteo am zis sa rămânem in La Spezia și in următoarele 2 zile care arătau ceva mai promițător sa vedem și restul...
A fost frumos la cina in Manarola, ma mulțumesc și cu asta.

#26
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostTz3posu, on 14 octombrie 2018 - 19:57, said:

... Am ridicat-o intr-un sigur loc ...

Ai ridicat-o în Vernazza ...

Ajungem şi noi joi, pe 25 în La Spezia. De pe gmaps am dedus că din port de la docul Royal Caribbean până la gară se fac cam 30 de minute pe jos (vreo 2 km şi ceva), în uşoară urcare. Crezi că e corectă aproximarea dacă socotim un pas lejer ? Există vreun autobuz care să ajungă mai repede la gară ?
Dacă nu există autobuz, atunci pe drumul spre gară aş vrea să vizitez muzeul de artă Amedeo Lia, aşa cum mi-am exprimat deja dorinţa într-un post de la topicul "Cinque Terre". Din cele relatate se pare că nu l-ai vizitat, dar dacă ai mers pe jos, atunci clar ai trecut pe lângă el. Ai observat cumva pe unde este intrarea ? Oare se intră pe la punctul de informare turistică ? Nu de alta, dar n-aş vrea să bâjbâi, iar pe street-view sunt uşile deschise doar la PIT, plus că pe leptopiseţul meu se tot blochează gmaps-ul.

Şi apropo de masa în Manarola, să nu spui că ai mâncat la Aristide. Mi se pare prea în centru ca să nu fie capcană turistică.


Sănătate şi mulţumiri anticipate !

Edited by OvidiuNS, 15 October 2018 - 02:38.


#27
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am trecut de fiecare data pe lângă muzeul menționat de tine, dar nu am intrat. Defapt nu am intrat in niciun muzeu, am vrut sa iau orașul și zona in sine la pas.
Am vrut da fac asta și pe Via dell’amore, dar era închisă din păcate.
Ca distanță ai estimat bine și într-adevăr drumul către gara și după gara este in ușoară urcare, făceam asta zilnic pentru ca aveam cazarea după gara. Nu știu exact unde este portul fiecărei nave de croaziera, dar am văzut una dintre navele celor de la MSC, deci probabil ca toate trag in aproximativ aceeași zona. Distantele sunt relativ mici, exista câteva autobuze ce merg prin oraș și poți lua 3 sau 22 dacă nu greșesc, trebuie verificat cu Maps, dar nu cred ca are rost zic eu.

Având in vedere ca Cinque Terre are un farmec aparte datorită arhitecturii și ansamblului de căsuțe colorate, nu am mai ținut cont de tourist traps și m am lăsat “furat” puțin la buzunar pentru priveliștea oferită de zona. Poți evita asta dacă te îndepărtezi de apa sau zona centrală(lucru general valabil), dar având in vedere ca a fost o ieșire scurta am preferat sa plătesc un 10-15€ mai mult de data asta. Prețurile cresteau simțitor și odată cu ele și coperto ce ajungea la 4€/pers.

Attached Files


Edited by Tz3posu, 15 October 2018 - 08:26.


#28
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Dimineaţă nu prea are rost autobuzul, ai dreptate. Muzeul se deschide la ora 10, şi cred că intru, după cum mă ştii. Vasul acostează la ora 8, aşa că în prima parte a zllei nu e problemă de timp. Oricum, dimineaţa satele sunt în mare parte în umbră, avînd în vedere că suntem după echinocţiu şi soarele răsare cam dinspre sud-est. Ce bine era dacă ar fi fost croaziera în iunie ...

În ce priveşte întoarcerea, deja o să ştiu dacă circulă vreun autobuz de la gară spre port. Şi nici de data asta nu e grav, trebuie să fim înapoi pe vas abia la 19.30, când oricum nu mai avem ce face în 5 terre, fiind deja întuneric.

Aşa cum am tot discutat cu zuv şi cu nadis pe topicul dedicat, nu mă interesează poteca de coastă decât în măsura în care pot ajunge în poziţii din care să fac poze panoramice, ori poziţiile astea sunt puţine şi o să mă limitez doar la 2 sau 3 sate (cred eu acum). Însă văzusem că sunt lifturi către şoseaua de sus (cel puţin în Riomaggiore). Oare acele lifturi sunt în stare de funcţionare, ştii ceva ? Ar fi ideale şi mi-ar salva timpul pierdut cu drumurile prin sate.


Sănătate şi mulţumiri anticipate !

#29
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
In cele aproape 12 ore ai timp sa mergi pe jos dus-intors pana la gara, sa vezi si muzeul pe drum si cel putin 3 din cele 5 Terrre, nu toate sunt asa spectaculoase. Buss-ul S te duce de la port pana in Gara. Biletele le gasesti la chioscurile de ziare(de acolo am luat pentru Portovenere) sau in unele locuri sunt automate de bilete.

Nu am avut treaba cu soseaua principala, dar am vazut niste lifturi ce urcau pe poteci, dar care erau out of service. Am vazut ca erau contra-cost in jur de 1.5 euro la vremea cand functionau. Pareau destul de prafuite, deci cu siguranta se afla in starea aia de ceva vreme.
Am folosit strict trenul si din gara am luat-o pe jos catre apa. Ne-am cocotat si pe unele poteci de unde am facut cateva poze mai panoramice, dar vremea nu a fost chiar roz si ne-a mai furat din soare.

#30
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostTz3posu, on 15 octombrie 2018 - 15:13, said:

... vremea nu a fost chiar roz si ne-a mai furat din soare.

Da, vremea e cheia. În general sunt norocos, să vedem cum va fi de data asta ...


Sănătate şi multe mulţumiri !

#31
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 14.04.2008

View PostOvidiuNS, on 15 octombrie 2018 - 14:29, said:


Oare acele lifturi sunt în stare de funcţionare, ştii ceva ? Ar fi ideale şi mi-ar salva timpul pierdut cu drumurile prin sate.


in iulie nu functiona. cel putin cel care urca din gara. iar dupa cum se misca italienii, cred ca si acum e in aceeasi stare. da, vad ca presupunerea mea e confirmata!
in manarola- nessun dorma.  iar drumul merita si ''dupa colt'', chiar daca nu mai merge mult, fiind blocat accesul pe carare.

#32
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Mulţumesc Dariuscha, nu mă mai interesează lifturile. Am studiat toată seara pe gmaps şi mi-am cam făcut planurile. Lifturile ar avea rost dacă aş merge în preajma solstiţiului de vară şi să fiu dimineaţa devreme şi seara la asfinţit în fiecare orăşel. Cheia e poziţia soarelui, acum dacă aş folosi vreun lift pozele de pe versantele nordice ar fi cam contre-jour.

Aşa încât, mai întâi vizitez în La Spezia Muzeul Lia (de la 10 la 11.30), apoi de la 12 la 13.30 sunt în Riomaggiore (poze de sus de pe versantul sudic şi de jos din port), după care de la 14 la 15.30 voi fi în Vernazza (poze de jos din port şi de la intrarea pe poteca spre Monterosso). Iar în final, între 16 şi 17.30 sunt în Manarola (poze de la intrarea pe poteca spre Corniglia, de jos din port şi de sus de pe versantul sudic - via Belvedere sau mai sus).
Evident că orele sunt orientative. Am lăsat loc pt. trenuri şi pt. o îngheţată ca masă de prânz (renunţ la prânzul de pe vas), şi normal că nu o lălăi pe-acolo. Adică dacă într-un orăşel sau în muzeu mi-ajunge un timp mai scurt de o oră jumate', evident că o tai mai departe. Atâta că oricât m-aş grăbi, în Vernazza şi Manarola tot nu e bine să ajung prea devreme, trebuie să-i dau soarelui timp să treacă spre vest. Oricum trebuie să am grijă să mă şi întorc pe vas - ultima oră de îmbarcare fiind 19.30. Să vedem ce va fi ...

La întoarcere, aici voi posta doar despre La Spezia, iar pozele din 5 Terre le voi pune la topicul dedicat.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 16 October 2018 - 00:38.


#33
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 16 octombrie 2018 - 00:34, said:

... mai întâi vizitez în La Spezia Muzeul Lia (de la 10 la 11.30), apoi de la 12 la 13.30 sunt în Riomaggiore (poze de sus de pe versantul sudic şi de jos din port), după care de la 14 la 15.30 voi fi în Vernazza (poze de jos din port şi de la intrarea pe poteca spre Monterosso). Iar în final, între 16 şi 17.30 sunt în Manarola (poze de la intrarea pe poteca spre Corniglia, de jos din port şi de sus de pe versantul sudic - via Belvedere sau mai sus).
Evident că orele sunt orientative. Am lăsat loc pt. trenuri şi pt. o îngheţată ca masă de prânz (renunţ la prânzul de pe vas), şi normal că nu o lălăi pe-acolo. Adică dacă într-un orăşel sau în muzeu mi-ajunge un timp mai scurt de o oră jumate', evident că o tai mai departe. Atâta că oricât m-aş grăbi, în Vernazza şi Manarola tot nu e bine să ajung prea devreme, trebuie să-i dau soarelui timp să treacă spre vest. Oricum trebuie să am grijă să mă şi întorc pe vas - ultima oră de îmbarcare fiind 19.30. Să vedem ce va fi ...

Am revenit ! A fost excelent, iar programul "din târg" a fost îmbunătăţit faţă de cel "de acasă" (aka din postul anterior). Vremea a fost aproape tot timpul închisă, cu ceva soare la început şi puţin în Riomaggiore, dar atât. Aşa încât orele nu au mai contat şi am reuşit să comprim vizitele (la 10 fix s-au deschis uşile şi am intrat în Muzeul Lia, fiind singurul vizitator la ora aia, iar la final, cu trenul de 16.24 din Manarola am revenit în La Spezia) şi pe la 17.45 eram deja la Cruise Terminal, de unde cu Shuttle bus-ul am ajuns la vas.

La Spezia e un oraş foarte frumos, cu o zonă pietonală tipic italiană, şi având în plus avantajul că este pe ţărm. Ai ce face seara şi când nu vizitezi, aşa încât pentru 5 Terre plus Portovenere este o bază excelentă de cazare.

În 5 Terre sunt închise Via del' amore şi segmentul Manarola - Corniglia, dar se poate intra pe potecă suficient de mult pentru a face poze panoramice.
Şi ca o curiozitate, prin 5 Terre trenurile circulă invers, adică pe stânga, întocmai ca metroul în Roma, Madrid şi Barcelona (de unde am amintiri mai recente).

Alte detalii şi suficiente poze - aici şi pe celălalt topic, dar solicit puţină răbdare deoarece trebuie mai întâi să-mi fac loc pe hard şi abia apoi să pun şi să micşorez pozele.


Sănătate şi bine v-am regăsit !

#34
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 30 octombrie 2018 - 16:21, said:

... La Spezia e un oraș foarte frumos, cu o zonă pietonală tipic italiană, și având în plus avantajul că este pe țărm ...

Attached File  LTS2018_1 098.jpg   108.02K   20 downloads Attached File  LTS2018_1 101.jpg   114.85K   24 downloads Attached File  LTS2018_1 102.jpg   149.02K   25 downloads

Attached File  LTS2018_1 103.jpg   168.29K   22 downloads Attached File  LTS2018_1 104.jpg   129.51K   19 downloads Attached File  LTS2018_1 105.jpg   143.63K   18 downloads

Attached File  LTS2018_1 109.jpg   162.18K   19 downloads Attached File  LTS2018_1 111.jpg   102.75K   17 downloads Attached File  LTS2018_1 112.jpg   121.67K   18 downloads

Attached File  LTS2018_1 114.jpg   115.51K   16 downloads Attached File  LTS2018_1 115.jpg   110.88K   15 downloads Attached File  LTS2018_1 117.jpg   110.48K   15 downloads

Attached File  LTS2018_1 335.jpg   118.42K   15 downloads Attached File  LTS2018_1 336.jpg   113.24K   17 downloads Attached File  LTS2018_1 338.jpg   112.58K   14 downloads.


Sănătate și toate cele bune !

#35
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Pentru cei interesați de programul și prețurile vaporașului ce face traseul prin 5 Terre am Atașat 2 poze, am uitat inițial ca poate interesează pe cineva acest aspect
PS: am observat ca prețurile erau ceva mai mici daca biletele erau luate din Riomaggiore, nu mai rețin exact, dar era undeva in intervalul 20-25€ rountrip.
PS: La mine in telefon poza nu este intoarsa, nu stiu de ce apare asa pe forum. Sorry.

Attached Files


Edited by Tz3posu, 02 November 2018 - 17:30.


#36
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View PostOvidiuNS, on 02 noiembrie 2018 - 00:53, said:

Superba faleza cu palmieri si piatra cubica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate