Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Teoria universului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 21:33, said:


Nu am spus ca sunt sigur de asta asa cum sunt unii convinsi 100% de existenta lui Dumnezeu, aici este marea diferenta. Una este sa incerci sa descoperi si alta este sa fi sigur de ceva ce nu poti fi sigur. Ma enerveaza oamenii disperati care sunt convinsi 100% de ceva care nu sa dovedit inca stintific ca exista, ceea ce ma duce cu gandul ca singura salvare este credinta atunci cand omul isi pierde ratiunea nu mai poate gandi limpede. Iar cand incerci sa-i explici unele chestii ilogice care se contrazic, iti trimite citate din biblie... gen (Daca nu crezi vei fi trimis in IAD, sau mai stiu eu cine stie ce prostii). Practic este indobitocit orice ai spune este ca el, orice explicatie logica care ii oferi el nu o va intelege, pentru el tot ce poate intelege este doar cuvantul. (Dumnezeu). Daca-i oferi argumente logice el nu va sta la discutie cu tine, te va face ateu sau mai stiu eu cum... tocmai pentru ca ii este frica de adevar, el nu poate vedea o lume fara Dumnezeu caci are nevoie de Dumnezeu si depinde de acest Dumnezeu, el nu poate trai cu gandul ca nu exista. Este la fel ca la un om schizofrenic... o cauza pierduta in cele mai multe cazuri. Dumnezeu ti-a dat liberul arbitru atunci foloseste-l, nu vei fi pedepsit pentru ca vrei sa afli mai mult, vrei sa descoperi creatia vrei sa stii mai mult este ceva ce face parte din tine. Este ilogic ca Dumnezeu sa te pedepseasca pentru ca nu crezi in existenta sa, atata timp cat el nu si-a facut aparitia inca. Nu este un pacat ca vrei sa descoperi, altfel acum am fi in Evul Mediu cu astfel de gandire... nu ar mai exista internet,telefon, nici macar Forumul asta unde noi discutam acum. Pentru asta sa fie pedepsit acei oameni?
E lasa, nu te mai enerva, ca esti tanar. :P
Ai deschis subiectul pe stiinta, dar numai poezii citesc de la tine. Si deraiezi necontrolat spre religie.


#92
yankeedoodle

yankeedoodle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.09.2018
Si in cele din urma toti suntem alcatuiti din neutroni, protoni, quarci, electroni si informatie

Edited by yankeedoodle, 04 September 2018 - 08:51.


#93
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postyankeedoodle, on 03 septembrie 2018 - 20:19, said:

Nu, n-are cum.

Galaxia asta are 100 de miliarde de stele.  


Dupa descoperirile recente, se pare ca exista multe sisteme solare asemanatoare cu al nostru: adica gen sa aiba cateva planete terestre in apropierea Soarelui (dintre care 1-2 sa fie in zona Goldilocks),  si gigantice gazoase la margine.  

Distantele enorme ne impiedica sa le vedem, plus ca undele radio n-au parcurs nici 0,1% din galaxia asta.
Exista  civilizatii pe alte planete, multe dintre ele inca in stadiu  primitiv, altele poate abia ajunse la stadiul de civilizatie de tip 1-2, dar mult prea indepartate pentru a interactiona vreodata cu ele.
Dupa aproape 14 miliarde de ani cat zice ca are Universul logica ne spune ca ar fi trebuit sa existe macar cateva civilizatii super-avansate care au rezolvat problema distantelor sau a mijloacelor de comunicare. Nu am vz.niciuna inghesuindu-se sa ne contacteze sub o forma sau alta, chestia cu OZN-urile este o minciuna ca multe altele.

#94
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

E lasa, nu te mai enerva, ca esti tanar. :P
Ai deschis subiectul pe stiinta, dar numai poezii citesc de la tine. Si deraiezi necontrolat spre religie.

Nu ma enervez. Desigur ca discutam despre Stiinta aici, dar daca discutia merge si catre in alte directii nu-i vina mea...

#95
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Posthwplanet, on 04 septembrie 2018 - 15:20, said:



Nu ma enervez. Desigur ca discutam despre Stiinta aici, dar daca discutia merge si catre in alte directii nu-i vina mea...
Si dupa ce descoperi si inconsistenta teoriilor stiintifice ce faci, incotro te indrepti ? Cu ce alternativa ramai ? De asta am zis ca deraiezi. Intai descopera ca stiinta are si ea o limita, apoi sa te vad...  :photo:
Vei ramane sa crezi in ceea ce crezi ca poate e adevarat.

#96
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Aceasta idee, dusa la stadiul de teorie stiintifica, conform careia niversul se afla intr-o continuă extindere, din care rezulta ideea ca exista începuturi, cu circa 13,7 miliarde de ani în urmă, implicit reducerea la singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită, are la baza o simpla extrapolare matematica !

Ca sa spui, ca om, precum Stephen Hawking,  trecut recent in nefiinta, om de stiinta, stiinta care are la baza emiterea, concluzia si  demonstratia ipotezei, ca pot exista milioane de planete cu viata si mii de civilizatii tehnologizate numai  in aceasta galaxie, trebuie sa faci apel la aceeasi extrapolare matematica, probabilistica !

Mai devreme, intr-o postare, se poate observa indoiala ce ne poate cuprinde:
"logica ne spune ca ar fi trebuit sa existe macar cateva civilizatii super-avansate care au rezolvat problema distantelor sau a mijloacelor de comunicare"
Reversul consta in aceea ca poate suntem orientati gresit !

Nu stim, nu vrem, nu putem avea acces la alte modalitati de abordare, sau chiar nu este cazul, stadiul in care ne aflam ca oameni, nu ne permite o alta abordare ~!

#97
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Si dupa ce descoperi si inconsistenta teoriilor stiintifice ce faci, incotro te indrepti ? Cu ce alternativa ramai ? De asta am zis ca deraiezi. Intai descopera ca stiinta are si ea o limita, apoi sa te vad...  :photo:
Vei ramane sa crezi in ceea ce crezi ca poate e adevarat.

Nu ma drept nicaieri. Nu-mi fac iluzii false fiindca e si normal ca stiinta sa aiba limitele ei intr-o oarecare masura, mai mult sau mai putin. Doar generatiile viitoare vor mai afla cate ceva, dar va fi in zadar atunci cand Pamantul se va sfarsi. Teoretic asa cum noi existam pe planeta Pamant, de ce nu ar exista si altii ca noi pe o alta planeta?

#98
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Posthwplanet, on 04 septembrie 2018 - 21:23, said:

Nu ma drept nicaieri. Nu-mi fac iluzii false fiindca e si normal ca stiinta sa aiba limitele ei intr-o oarecare masura, mai mult sau mai putin. Doar generatiile viitoare vor mai afla cate ceva, dar va fi in zadar atunci cand Pamantul se va sfarsi. Teoretic asa cum noi existam pe planeta Pamant, de ce nu ar exista si altii ca noi pe o alta planeta?
Bine bine, dar tu cu cine votezi ? :stickouttongue:

View PostLORELYAN, on 04 septembrie 2018 - 20:49, said:

Aceasta idee, dusa la stadiul de teorie stiintifica, conform careia niversul se afla intr-o continuă extindere, din care rezulta ideea ca exista Ă®nceputuri, cu circa 13,7 miliarde de ani Ă®n urmă, implicit reducerea la singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită, are la baza o simpla extrapolare matematica !
Au rezolvat-o si pe asta. Energia din Univers insumeaza 0. :P
https://amp.livescie...verse-zero.html

#99
yankeedoodle

yankeedoodle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.09.2018

View PostValmont43, on 04 septembrie 2018 - 12:54, said:

Dupa aproape 14 miliarde de ani cat zice ca are Universul logica ne spune ca ar fi trebuit sa existe macar cateva civilizatii super-avansate care au rezolvat problema distantelor sau a mijloacelor de comunicare. Nu am vz.niciuna inghesuindu-se sa ne contacteze sub o forma sau alta, chestia cu OZN-urile este o minciuna ca multe altele.
Intr-adevar, posibil sa nu existe nicio civilizatie in universul asta capabila de calatorii interstelare. Probabil ca nici noi nu vom fi vreodata avand in vedere conditile extreme din spatiu si distantele enorme.
Paradoxul Fermi spune multe si ca poate exista civilizatii mult mai avansate decat a noastra, dar care nu sunt interesate sa exploreze spatiul fiindca s-au refugiat in mediul virtual si si-au crescut confortul incat sa nu mai simta nevoia de a merge in spatiu (cum facem noi acum).  Altele ca poate ne spioneaza din aproape si folosesc alte mijloace de comunicare nedetectabile. Sau pur si simplu nu exista civilizatii care sa fi depasit pragul tehnologic in care ne aflam acum si poate ca nu exista vreo civilizatie de tip 2-3 in galaxia asta.    


DAR asta nu inseamna sa spui ca nu mai  exista specimene bipede   pe alte planete, poate chiar si civilizatii la nivel de antichitate/ evul mediu.  

Din 100 miliarde de sisteme solare din galaxia asta trebuie sa mai fie macar inca vreo cateva zeci care sa fi experimentat aceeasi istorie si evolutie similare cu al nostru sistem solar.

#100
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postyankeedoodle, on 05 septembrie 2018 - 01:28, said:

DAR asta nu inseamna sa spui ca nu mai  exista specimene bipede   pe alte planete, sistem solar.
Nu uita ca ridicarea la mersul biped al primatelor a fost o chestie unica data de conditiile de mediu.....a spune ca asta este obligatoriu sa se fi intamplat si prin alte parti este prea mult deja. Ar insemna ca acea planeta sa fi trecut EXACT prin aceleasi evenimente ca a noastra inclusiv disparitia dinozaurilor,sa fi avut aceleasi conditii de mediu iar primatele sa evolueze la fel(in ideea ca si acolo ar fi primate) etc.

#101
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 16:54, said:

Ok. Poate ca universul nostru nu exista, dar este posibil sa existe un alt univers inainte de Big-Bang care si el la randul lui a inceput tot cu Big-Bang. In sistemul nostru solar doar singura planeta locuibila sa fie ` Pamant ` sau am putut exista pe toate celelalte planete dar am reusit cumva sa ne transportam pe pamant? Mi se pare complet aiurea sa existe planete fara viata. Cred ca am 3 teorii- 1-A existat viata pe fiecare planeta din sistemul nostru solar in trecut, si probabil daca vom reusi sa ne mutam pe alta planeta si noi, asa o sa se spuna si despre Terra in viitor urmasii nostri, si vom lua de la capat iar si iar un ciclu infinit. 2-Teoria cum ca Dumnezeu ar fi creat mai multe astfel de planete pana a creat planeta perfecta, locuibila. 3-Hazardul si toate elementele din Univers care Dumnezeu stie cum in miliarde si miliarde si trillioane de ani reusesc cumva sa se combine si sa creeze viata, pentru ca asa a fost setat in mod automat. Daca ciclul se repeta la infinit inseamna ca lumea va incepe din nou de fiecare data pe o alta planeta cand o planeta va fi pe moarte, alti oameni/vietuitoare/fiinte aceleasi povesti si aceleasi intrebari nemuritoare, ceea ce nu este nici de rau dar nici de bine nu poate fi... atata timp cat poate nu vom stii niciodata mai mult decat ceea ce stim. Iar ceea ce stim deja, a fost stiut deja si inainte si stramosii nostri a avut aceeasi soarta probabil pe o alta planeta locuibila care acum nu mai este locuibila.



Acel obiect care intra in gaura neagra este posibil sa fie transportat intr-un alt univers/paralel? Dispare complet din universul nostru dar poate sa fie trimis tot intr-un astfel de univers paralel? Fiecare astfel de univers sa contina Big Bang punctul creatiei. Imi este greu sa cred ca ar putea disparea definitiv,complet, undeva ar trebui sa fie trimis acel obiect care intra in gaura neagra.

Terra este ultima planeta care a ramas habitabila, insa in trecut Venus, Marte, Io, au fost habitabile cu cateva miliarde de ani in urma.

Azi poate si alte planete glaciare sunt habitabile in oceanele subglaciare, fie atmosfera lui Venus si Jupiter, subteranul selenar, pesterile de pe majoritatea planetelor, ...

#102
pilus

pilus

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.07.2019
S-ar putea ca nu doar atomii, electronii,  leptonii,  bossonii   si quarcii sa fie bazele fundamentale ale universului.

Ci informatia.
Algoritmii!

Inclusiv viata are la baza algoritmii biochimici!

#103
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010

View Postpilus, on 08 iulie 2019 - 00:32, said:

S-ar putea ca nu doar atomii, electronii,  leptonii,  bossonii   si quarcii sa fie bazele fundamentale ale universului.

Ci informatia.
Algoritmii!

Inclusiv viata are la baza algoritmii biochimici!

Salut, hwplanet! Da, fundamental totul e informatie, doar ca informatia nu e peste tot. De exemplu, Nimicul nu include informatie, daca s-ar putea spune ca include ceva. Dar exista algoritmi si la dimensiuni Planck?

#104
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
(pilus) "În cartea sa din 2014, Universul nostru matematic, fizicianul Max Tegmark pretinde cu îndrăzneală că "protonii, atomii, moleculele, celulele și stelele" sunt "bagaje redundante". Numai aparatul matematic folosit pentru a descrie comportamentul materiei este presupus real, în sine. Pentru Tegmark, universul este un "set de entități abstracte cu relații între ele", care "pot fi descrise într-un mod independent de bagaje" - adică, fără materie. El atribuie existența exclusiv descrierilor, în timp ce neagă în mod neconcluzibil ceea ce este descris în primul rând. Materia este eliminată și numai informația însăși este considerată ca fiind în cele din urmă reală.
Această noțiune abstractă, numită realismul informațional, este de natură filosofică, dar a fost asociată cu fizica încă de la începutul ei. Cele mai cunoscute, realismul informațional este o bază filozofică populară pentru fizica digitală.

Tegmark este corect în luarea în considerare a materiei - definită ca ceva în afara și independentă de minte - pentru a fi bagaj inutil. Dar implicarea acestei concluzii frumoase și curajoase este că Universul este o construcție mentală afișată pe ecranul percepției." (Scientific American)

E de retinut faptul ca Max Tegmark nu e un oarecare. "Max Erik Tegmark is a Swedish-American physicist and cosmologist. He is a professor at the Massachusetts Institute of Technology and the scientific director of the Foundational Questions Institute."

#105
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010
Asta e foarte interesant. Descrierea atribuie forma. Dar in lipsa ei? E doar amalgam de informatie. Cu alte cuvinte, ceea ce noi consideram ca ar fi real, e doar in mintea noastra.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate