Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Teoria universului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Postdiegodanny, on 03 septembrie 2018 - 18:44, said:

Scurteaza drumul, intri in gaura si iesi pe cealalta parte, ca un fel de portal.
Gaura neagra e ca un aspirator.

E posibil sa existe un univers fix in locul in care te afli acum, doar ca in alta dimensiune.Noi cunoastem 3 dimensiuni.Se speculeaza ca de fapt exista 11 si noi vedem doar 3.Cauta teoria stringurilor.

#20
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postcarturarulobosit, on 03 septembrie 2018 - 18:50, said:

Gaura neagra e ca un aspirator.

E posibil sa existe un univers fix in locul in care te afli acum, doar ca in alta dimensiune.Noi cunoastem 3 dimensiuni.Se speculeaza ca de fapt exista 11 si noi vedem doar 3.Cauta teoria stringurilor.
Este un fel de aspirator care te trage dar trebuie sa gandim ca pe undeva tot iese materia, posibil sa fie alta dimensiune sau sa fie ca un fel de tub prin care ajungi mai repede in celalalt capat al universului.

Edited by diegodanny, 03 September 2018 - 18:53.


#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nu exista niciun univers paralel, eu sunt unic

#22
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 18:02, said:



Poate ca universul nostru nu exista cu circa 13,7 miliarde de ani în urmã, dar este posibil sa existe un alt univers paralel inainte de Big-Bang-ul din Universul nostru care si el la randul lui a inceput tot cu Big-Bang.

Ideea nu e noua. Se numeste multivers, sunt mai multe teorii, ies din sfera observabilitatii si testarii.
Despre varsta, acesta este modelul curent.
https://en.m.wikiped...ambda-CDM_model
S-a oprit momentan la cca 13 mld ani, dar inainte de acest model, au existat mai multe, presupun ca pe tine te intereseaza cele mai recente incepand de la Hubble si Einstein. Aici ai o clasificare.
https://en.m.wikiped.../wiki/Cosmology

Edited by Xlander, 03 September 2018 - 18:54.


#23
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

nu exista niciun univers paralel, eu sunt unic

Cine-i unic, Universul sau tu?

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 18:55, said:

Cine-i unic, Universul sau tu?

IO

#25
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postjimi91, on 03 septembrie 2018 - 19:04, said:

IO
Vorbeste-ne despre tine, sa stim si noi ce te face unic Posted Image , ai cumva 3 maini sau picioare ? poate 3 ochi ? Posted Image

Edited by diegodanny, 03 September 2018 - 19:17.


#26
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postdiegodanny, on 03 septembrie 2018 - 19:17, said:

Vorbeste-ne despre tine, sa stim si noi ce te face unic Posted Image , ai cumva 3 maini sau picioare ? poate 3 ochi ? Posted Image

Nici asa nu ar fi unic. Intr-o alta galaxie indepartata exista oameni cu 3 ochi si cu 3 picioare. Daca nu stim de existenta oamenilor cu 3 ochi, nu inseamna ca ei nu exista. Deci asta nu il face unic :)

#27
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 16:54, said:

Acel obiect care intra in gaura neagra este posibil sa fie transportat intr-un alt univers/paralel? Dispare complet din universul nostru dar poate sa fie trimis tot intr-un astfel de univers paralel? Fiecare astfel de univers sa contina Big Bang punctul creatiei. Imi este greu sa cred ca ar putea disparea definitiv,complet, undeva ar trebui sa fie trimis acel obiect care intra in gaura neagra.
Asta e stiinta stil doctor Michio Kakao . La fel de bine putem sa abera si pe varianta religioasa ca nu se deosebesc, adica are Dr. KKO  destule studii masuratori iar voi i-ati verificat cercetarile si ati ajuns la aceleasi rezultate .
Mai, voi aveti habar ce inseamna stiinta ?

#28
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Terminati cu Universul care colcaie de viata si civilizatii ca nu exista asa ceva....
Succesiunea de evenimente care au precedat aparitia vietii pe Terra sunt atat de multe si de complicate incat fenomenul este extrem de rar...
E ca si cum ai avea pretentia ca pe Terra sa gasesti Canguri si la Polul Nord daca i-ai vazut in Australia.
Personal cred ca suntem unici in Univers.

#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdiegodanny, on 03 septembrie 2018 - 19:17, said:

Vorbeste-ne despre tine, sa stim si noi ce te face unic Posted Image , ai cumva 3 maini sau picioare ? poate 3 ochi ? Posted Image


daca ar exista mai multe universuri , cu   planete  identice cu a noastra, inseamna ca ar exista si mai multi jimmi....dar cum eu sunt unic,  inseamna ca nu exista alte universuri paralele...

#30
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostValmont43, on 03 septembrie 2018 - 19:22, said:

Terminati cu Universul care colcaie de viata si civilizatii ca nu exista asa ceva....
Succesiunea de evenimente care au precedat aparitia vietii pe Terra sunt atat de multe si de complicate incat fenomenul este extrem de rar...
E ca si cum ai avea pretentia ca pe Terra sa gasesti Canguri si la Polul Nord daca i-ai vazut in Australia.
Personal cred ca suntem unici in Univers.
Exista mari sanse sa existe viata chiar in sistemul nostru solar, pe lunile lui jupiter Posted Image , cei drept la nivel bacterian sau poate amfibii sub oceanele inghetate.

Edited by diegodanny, 03 September 2018 - 19:25.


#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdiegodanny, on 03 septembrie 2018 - 19:25, said:

Exista mari sanse sa existe viata chiar in sistemul nostru solar, pe lunile lui jupiter Posted Image , cei drept la nivel bacterian sau poate amfibii sub oceanele inghetate.

sunt doar observatii,se presupune ca exista apa pe lunile alea...Europa mai exact (asa se numeste satelitul)

#32
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postjimi91, on 03 septembrie 2018 - 19:24, said:



daca ar exista mai multe universuri , cu   planete  identice cu a noastra, inseamna ca ar exista si mai multi jimmi....dar cum eu sunt unic,  inseamna ca nu exista alte universuri paralele...
De unde stii ca existi si in alt univers ? aia pot fi complet diferiti de noi: ochi mai mari/mici , statura mai mare/mica etc.

View Postjimi91, on 03 septembrie 2018 - 19:26, said:


sunt doar observatii,se presupune ca exista apa pe lunile alea...Europa mai exact (asa se numeste satelitul)
Apa exista, si sub stratul de gheata se afla in stare lichida datorita vulcanilor subacvatici care mentin temperatura optima vietii acvatice.

#33
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Terminati cu Universul care colcaie de viata si civilizatii ca nu exista asa ceva....
Succesiunea de evenimente care au precedat aparitia vietii pe Terra sunt atat de multe si de complicate incat fenomenul este extrem de rar...
E ca si cum ai avea pretentia ca pe Terra sa gasesti Canguri si la Polul Nord daca i-ai vazut in Australia.
Personal cred ca suntem unici in Univers.

Asa o sa spuna si urmasul tau peste ani si ani, cand ne vom muta pe cine stie ce planeta se pare ca ne-am mutat aproape pe toate... Posted Image Daca luam teoria ta cu fenomenul este extrem de rar, de fapt daca timpul nu exista atunci fenomenul este chiar rapid, ar putea trece miliarde si miliarde de ani pentru noi nu ar conta daca nu am exista. Deci daca noi nu am mai exista si pamantul ar disparea, nu sar mai tine cont de cat timp ar putea trece pana ar aparea iar viata pe o planeta pentru ca timpul este inexistent pentru noi daca noi nu existam.

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 19:30.


#34
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdiegodanny, on 03 septembrie 2018 - 19:28, said:

De unde stii ca existi si in alt univers ? aia pot fi complet diferiti de noi: ochi mai mari/mici , statura mai mare/mica etc.




o alta versiune de-a mea, ca d-aia e paralel

Edited by jimi91, 03 September 2018 - 20:05.


#35
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

o alta versiune de-a mea, ca d-aia e paralel

Daca tu esti unic, inseamna ca nu exista o alta versiune de-a ta, fiindca altfel nu ai fi unic. Daca nu esti unic inseamna ca exista o alta versiune de-a ta fiindca altfel ai fi unic. E simplu acum?

#36
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 20:09, said:

Daca tu esti unic, inseamna ca nu exista o alta versiune de-a ta, fiindca altfel nu ai fi unic. Daca nu esti unic inseamna ca exista o alta versiune de-a ta fiindca altfel ai fi unic. E simplu acum?


Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image


asta am spus eu la inceput, ce-i drept, unii se prind mai greu.... d-aia am zis ca nu exista un univers paralel, pentru ca eu sunt unic...daca eu sunt unic, inseamna ca nu exista o alta versiunea de-a mea, ceea ce inseamna ca nu exista niciun univers paralel  ...a fost o gluma, nu credeam ca e asa subtila incat sa nu fie inteleasa...pe viitor o sa fiu mai atent:)))

PS. ai niste explicatii de te doare capul :))

Edited by jimi91, 03 September 2018 - 20:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate