Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

AVI DV la calitate maxima!

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#91
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
Aveti aici un sample dintr-o filmare encodata de mine.Filmat cu o camera Canon MV 790.



http://rapidshare.co...ple.DV.mkv.html


Detalii Tehnice :

640 x 480
x264 @ 7500 kbps @ 50 fps
AAC @ 196 kbps


Aveti nevoie de un PC destul de puternic pentru a il rula,asta datorita faptului ca bitrate-ul e mare si este la 50 fps.

Ce parere aveti de calitate ?

Pierderi de calitate fata de sursa zic eu ca nu sunt,sau cel putin nu foarte vizibile.



Attached File  sursa.png   692.33K   123 downloads  Attached File  encodat.png   447.55K   126 downloads


PS: In scurt timp vor aparea si playere stand-alone care

Edited by InTech, 20 June 2007 - 01:20.


#92
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Nu stiu ce se intampla!Am folosit scriptul de la avisynth fara probleme pana acum(cu codecul panasonic),dar de ceva timp ceva nu merge:folosesc acelasi script,aceleasi setari dar rezultatul final este in rezolutie 360/288 ,in loc de 720/576.Care este explicatia???
Script folosit:

loadplugin("d:\plugin\fft3dfilter.dll")
loadplugin("d:\plugin\warpsharp.dll")
loadplugin("d:\plugin\removedirts.dll")
directshowsource("K:\NEHOIU\test .avi")
removedirt()
FFT3DFilter(sigma=2)


#93
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
Cu ce encodezi ? Virtual Dub ? sigur nu ai la Filters bagat un filtru de resize ?  :huh:

#94
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View PostInTech, on Jul 7 2007, 00:51, said:

Cu ce encodezi ? Virtual Dub ? sigur nu ai la Filters bagat un filtru de resize ?  :huh:
Cu VirtualDubMod 1.5.4.1 .

#95
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007

View Postdaddy, on Mar 1 2006, 13:49, said:

Ok.
hai sa vedem, dar sa nu va speriati.  :D
Scoaterea zgomotului:
Filtre avisynth si scriptul pe care il gasiti si in topicul de aici de pe forum. vedeti cateva pagini mai incolo. Acum sunt f grabit si nu mai pun linkul. Se scrie scriptul si se importa cu Open in Virtual Dub Mode sau in Virtual dub. Se da file save as si se salveaza intr-un nou fisier .avi. De preferat, ca sa nu ocupe exagerat de mult spatiu pe hdd downloadati codecul panasonic DV codec care este free (il gasiti cu google) si exportati tot dv cu ajutorul acestui codec. Eu va garantez ca va face o imagine f apropiata de un vx2100. Asta relativ la zgomot (noise-adica puicei) iar pe un player stand-alone se vede impecabil. Am filmat cu amarata mea de sony-HC14E intr-o camera la un amic la scaldatoarea fiicei lui la o lumina de 75W si a iesit exceptional dupa aplicarea filtrelor avisynth.
Nu recomand folosirea filtrelor avisynth in PPro 1.5 (in 2.0 nici nu merg) deoarece a durat exagerat de mult la export (6,5 ore la o ora de fil). In Virtual dub a durat 3 ore la o ora de film.
Pt pronuntarea culorilor:
Adobe After Effect
Se dubleaza "layerul" cu filmul, se aplica asupra celui de sus un gaussian Blur de 10-30, se modifica blanding mode la cel de sus pe Soft Light si i se modifica opacitatea intre 60-80%. Asta in fct. de imaginea pe care o aveti.
Ideal ordinea ar fi asa:
1. Captura dv cu PPro
2. Editarea materialului si exportul DV
3. Extragerea datei si orei si pastrarea lor in siguranta (dupa aplicarea filtrelor avisinth nu veti mai putea extrage data si ora chiar daca il exportati dv. (Asta in cazul in care vreti sa bagati data si ora filmarii ca subtitrare).
4. Aplicarea filtrelor avisinth prin scriptul adecvat si importarea lui in Virtual dub. Exportati dv.
5. Filmul dv il introduceti in After effect si aplicati procedeul descris pentru culori care vor da tenta de pelicula.
6. Export dv
7. Importati din nou scriptul avisinth in Virtual dub (dar modificati scriptul a.i. sa aplicati filmului exportat din AE.)
8. Export dv.
9. Aveti dv-ul final de o calitate super.
10. Encodare mpeg 2 cu CCE cu setarile dorite. Nu insist ca s-a mai discutat.
11. Authoring
______________________
Obs: De ce am aplicat de 2 ori filtrele avisinth. Multi cred ca si-au dat seama ca prin procedeul de "colorizare" s-ar accentua si aventualii puricei. De accea am aplicat mai intai o reducere a lor prin avisynth apoi aplicat procedeul si apoi iar o reducere cu avisynth.

Asa cum casele de productie pot face din ca**t bici (adica din filmele vechi sa le refaca) putem face si nou. Chestia e ca acel c***t trebuie lasat mult la uscat (in cazul nostru timpul destul de maricel pana la dvd-ul final). dar merita. in fond dureaza cam 10-11 ore la 1,5 ore de film cu un calc performant si fara sa afceti si alte minuni pe el in timpul exporturilor. Adica "ziua si dvd-ul".

__________________________
Iata si scriptul avisynth:
________________________________
# Created by AVSEdit
# florin 2/4/2006
loadplugin("d:\plugin\fft3dfilter.dll")
loadplugin("d:\plugin\warpsharp.dll")
loadplugin("d:\plugin\removedirt.dll")
directshowsource("c:\captura\botez.avi")
removedirt()
FFT3DFilter(sigma=3)
_________________________________
Il gasiti si pe topicul dedicat avisynth. Mai multe detalii acolo.

___________________________________
P.S. Iulica ai si tu dreptate, dar vezi tu ca un dv filmat cu o camera minidv nici nu poate fi comparat cu un divx facut dintr-un dvd de la mama lui, film care a fost filmat pe pelicula. Si asta chiar cu 1000 de ccd-uri. De asta nu ne putem apropia de pelicula ca e f scumpa in continuare si nici nu ai unde sa o developezi.
Insa eu am devenit atat de pretentios incat multi amici imi spun ca am dat in paranoia. E adevarat ca efectiv le pica fata cand vad materialul final. iar comparatia le-o fac la zonele cu cea mai slaba lumina.
cu tot respectul daddy esti un profesionist desavarsit,am si eu cateva intrebari:mam specializt si lucrez foarte bine in power director captura editare iar conversia si autoringul le fac cu win dvd creator 3,intrbarea este daca fac captura si editarea cu power director apoi export dv si folosesc main concept si adobe encode dvd este bine?
adik vreau sa stiu daca este obligatoriu pt calitate sa folosesc pt captura si editare neaparat adobe in care nu prea ma descurc...multumesc anticipat

#96
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postmishulatosu, on Mar 17 2008, 13:24, said:

intrebarea este daca fac captura si editarea cu power director apoi export dv si folosesc main concept si adobe encode dvd este bine?
Da,este f.bine,atata timp cat exporti tot full dv.Pentru encodare iti recomand MainConcept H.264 Encoder v2,in 2 pass,bineinteles.
La fel de bun este si CinemaCraftEncoder(unii zic ca e mai bun) cu care poti folosi o encodare in multi pass,pt.o calitate maxima.Pentru xvid si divx iti recomand AutoGKnot.

#97
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007

View Postnirosbog, on Mar 17 2008, 18:32, said:

Da,este f.bine,atata timp cat exporti tot full dv.Pentru encodare iti recomand MainConcept H.264 Encoder v2,in 2 pass,bineinteles.
La fel de bun este si CinemaCraftEncoder(unii zic ca e mai bun) cu care poti folosi o encodare in multi pass,pt.o calitate maxima.Pentru xvid si divx iti recomand AutoGKnot.
Multumesc mult man!
cred ca totusi ma opresc la TMPGEnc 4.0 XPress,toti lati laudat si se misca destul de binisor pe sistemul meu,totusi niste filtre se impun ,la mine deja de la captura bruta dv se vede cu efectul de piapten si purecat,trebuie sa folosesc vreun codec anume cand fac captura? sau alta cale mai simpla de a aplica un filtru nu exista decat virtual dub si avis.?
am obesrvat si in tmpgenc ceva filtre,off te zapacesc de tot dar mi se pare super greu, insa vreau sa evoluez un pic , acum de cand cu tv lcd-urile ma tot cearta prietenii ca se vad naspa partidele de pescuit... :D  poate exista si pentru mine o cale de mijloc pt a inbunatati cat de cat calitatea,nu am pretentii prea mari,si nici sa stau 12 ore la o ora de prelucrare :confuzzled:
inca odata multumesc ca existi si ne suporti!

#98
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postmishulatosu, on Mar 17 2008, 19:54, said:

ma tot cearta prietenii ca se vad naspa partidele de pescuit...
Pai voi pescuiti noaptea de ai zgomot pe imagine?Ce model de camera ai?
Efectul de *pieptene* iti apare de la interlace si deinterlace.

#99
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007

View Postnirosbog, on Mar 17 2008, 22:25, said:

Pai voi pescuiti noaptea de ai zgomot pe imagine?Ce model de camera ai?
Efectul de *pieptene* iti apare de la interlace si deinterlace.
camera este sony hc19e insa din pacate nu mai functioneza displeyul,asa ca ciuciu setari manuale filmez numai pe auto,si da mai pescuim si noaptea,setarea cum trebuie data interlance sau deinterlance ca ma vazut ca am asa ceva in tmpge ?
ajutati-ma cu un sfat numai ma certati! :D

#100
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai si eu ce sfat sa-ti dau? daca se vede rau materialul brut filmat atunci n-ai ce sa-i faci.Cu orice ai face compresia nu va iesi mai bine. Poti aplica ceea ce am scris mai inainte si ai citat tu, dar ma cam indoiesc ca ai atata rabdare.
Daca vrei dvd atunci Cinema Craft Encoder. Daca il rulezi doar de pe computer (pp ca nu ai tvix sau popcornhour acasa) iti recomand si eu sa folosesti un encoder h264 in detrimentul encoderelor divx sau xvid. Dar repet, asta nu-ti va repara calitatea slaba a sursei.
Niros tu compari un encoder h264 cu unul mpeg2? Intre Mainconcept H264 si CCE nu se poate spune care e mai bun pt ca sunt 2 legume total diferite. ;)

#101
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postdaddy, on Mar 18 2008, 17:34, said:

Niros tu compari un encoder h264 cu unul mpeg2? Intre Mainconcept H264 si CCE nu se poate spune care e mai bun pt ca sunt 2 legume total diferite. ;)
2 legume care fac,in principiu,acelasi lucru ;)  .Mainconcept H264,pe langa encodarea h264(mai nou!),stie sa faca si mpeg2/dvd.Ce vina am eu ca se numeste asa?

Attached Files



#102
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Auci. Scuzele mele. E vina mea ca nu l-am folosit si a lor ca i-au dat denumirea asta. Trebuiau sa-i spuna doar "mainconcept encoder". Daca pe partea de mpeg2 a ramas la fel cu plughinul pe care il foloseam in ppro (calitativ ma refer) atunci poate fi folosit fara grija ca face treaba buna.

#103
magikkro

magikkro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.08.2006
Incercand sa-mi creez o metoda proprie de editat materialul video de pe camera minidv, am intalnit urmatoarea situatie:

Introduc un fisier dv in virtualmoddub, fast recompress, cedocida codec 0.2.0 (setarile din imagine), dau save, apoi vizualizez proprietatile noului fisier cu gspot 2.70a. Noul fisier are aspect ratio 4:3. Originalul avea 16:9. Se poate vedea din imaginea de mai jos (stanga-originalul, dreapta -dupa virtualmoddub).

De ce virtualmoddub schimba aspectul fisierului video si cum as putea sa fac ca fisierul rezultat sa ramana 16:9?

Attached File  compardv.jpg   735.45K   52 downloads

Edited by magikkro, 28 April 2008 - 16:53.


#104
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Rugăminte

Poate cineva să pună niște capturi de ecran cu pașii pt filtrare cu HDRAGC prin avisinth și Vdub?

Mersi

#105
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ai un exemplu aici.
Incarci filmul in VDM cu avisource sau directshowsource si cu Ctrl+E poti edita scriptul direct in vdm. F5 iti face refresh in vdm la modificarile tale.

enjoy,
Mtz

#106
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Mersi Mtz

Întrebare suplimentară

Am făcut experimente și cu VDub+Neat și am rămas surprins de ce poate filtrul astă.
Cum recomanzi la materiale dv trase in lowlight întîi filtrare cu HDRAGC și apoi cu Neat sau invers?

Stimă

#107
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu am testat vreodata Neat. Nici nu am mai filmat de muult timp, asa ca nu stiu ce sa iti zic. Nu stiu de ce ai nevoie de 2 filtrari consecutive.
Cel mai important este ochiul tau. Fa teste si vezi cum ti se pare mai corect.

enjoy,
Mtz

#108
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postvgabi, on Nov 20 2008, 09:55, said:

Mersi Mtz

Întrebare suplimentară

Am făcut experimente și cu VDub+Neat și am rămas surprins de ce poate filtrul astă.
Cum recomanzi la materiale dv trase in lowlight întîi filtrare cu HDRAGC și apoi cu Neat sau invers?

Stimă

HDRAGC este pentru iluminare,pe cand Neat e pentru noise.Sunt 2 lucruri total diferite.
Exista insa si varianta noise pentru filtrele avisynth.
Cat despre ordine,nu am observat diferente daca schimbi ordinea de filtrare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate