Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Amenda Italia pentru viteza

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Hello!

Am fost acum doua luni in Italia, respectiv in Venetia, si am inchiriat o masina. Acum, au inceput sa vina e-mailuri de la Hertz Italia, pentru depasirea vitezei...Si continua sa vina, unele chiar pentru aceeasi zi, ore apropiate dar minute diferite...Este legal acest lucru? Asa poti fi amendat pentru fiecare minut in care ai depasit viteza legala.

S-a mai regasit cineva care a mers in Italia in aceasta situatie?

Nici macar nu stiu cum se pot plati, dat fiind ca cei de la Hertz au trimis doar un scan dupa prima pagina a amenzii (unele au 4 sau 6 pagini, judecand dupa ceea ce scrie pe prima). Stiti cumva cum se procedeaza in aceste situatii? Vor veni si acasa oare?

Multumesc anticipat!

#2
Sugar_Man

Sugar_Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.08.2018
Ce legatura are Hertz cu depasirea vitezei? Posted Image
In mod normal daca ai depasit viteza legala,e-mailurile trebuie sa le primesti de la carabinieri nu de la Hertz.

Procedura este urmatoarea : politia italiana te-a inregistrat / fotografiat / filmat...au observat ca masina este inchiriata,trimit somatia la Hertz iar Hertz pune la dispozitie politiei datele tale.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poti sa n-o platesti. Dar va trebui sa platesti impozitele in tara, vei plati ciuciu, pana nu-ti lamuresti situatia cu aia. Iar daca vei mai trece prin Italia, nu te invidiez in cazul unui control de rutina.
Ia legatura telefonic sau prin email cu cei de la Hertz si lamureste partea financiar, ca altfel vei ajunge sa regreti, Justitia lor nu e la fel cu a  noastra.

#4
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
probabil ca o sa iti traga amenzile de pe cardul de credit cu care ai garantat inchirierea masinii la Hertz. Prin mailuri ei doar te instiinteaza ca ai amenzi care iti vor fi platite de pe card. Cel putin asa ar fi normal sa se intample.

dar tu cu ce viteza ai condus pe acolo?

Edited by giuliani, 25 August 2018 - 20:56.


#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007
Problema mai mare e ca pentru fiecare amenda firma care inchiriaza isi mai pune un comision de procesare a amenzii ...

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Nasol. Din cate stiu, pe partea de amenzi, de ceva vreme institutiile din Europa colaboreaza astfel incat nu mai poti sa scapi daca nu esti din tara respectiva.
Pe de alta parte, nu vad de ce ar fi ilegal sa te prinda in mod repetat daca au radare din kilometru in kilometru. Pana la urma, legile rutiere trebuiesc respectate, incalcarea in mod repetat inseamna amenzi in mod repetat.

Edited by jm2010, 25 August 2018 - 22:14.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. La firmele de inchirieri masini platesti suma fixa gen 50 EUR + amenda, pe care ti-o trag ei de pe card.
2. Daca foloseai Waze (dar probabil ai facut economie la date), ai fi alfat ca la ei exista radar de viteza medie, mai ales in portiunea din nordul Italiei.

Este marcat foarte clar pe toate gardurile si se numeste sistem Tutor.

http://www.autostrad...tor-system.html

#8
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postandradah, on 25 august 2018 - 19:57, said:

Hello!
Am fost acum doua luni in Italia, respectiv in Venetia, si am inchiriat o masina. Acum, au inceput sa vina e-mailuri de la Hertz Italia, pentru depasirea vitezei...Si continua sa vina, unele chiar pentru aceeasi zi, ore apropiate dar minute diferite...Este legal acest lucru? Asa poti fi amendat pentru fiecare minut in care ai depasit viteza legala.
S-a mai regasit cineva care a mers in Italia in aceasta situatie?
Nici macar nu stiu cum se pot plati, dat fiind ca cei de la Hertz au trimis doar un scan dupa prima pagina a amenzii (unele au 4 sau 6 pagini, judecand dupa ceea ce scrie pe prima). Stiti cumva cum se procedeaza in aceste situatii? Vor veni si acasa oare?
Multumesc anticipat!
Salut!
Se pare că ai ieșit pentru prima dată, nu? Și ai crezut că e ca pe la noi. Nu ne-ai spus şi cu ce viteză mergeai și nici cât e amenda ...
Oricum, lucrurile stau așa:
firma de închirieri doar ți-a adus la cunoștință că au primit procesele verbale a căror copie ți-au trimis-o. Tot acolo scrie și că amenda respectivă nu ți-au plătit-o ei. Dar pentru această înștiințare, ți s-a retras din card o anumită sumă (verifică cardul), așa cum prevede contractul, probabil, așa cum spune și Adm, 50 € + taxele poștale de expediere a înștiințării. Deci amenda/amenzile sunt neplătite, ei doar te-au anunțat de ele.
Ca să plătești amenda, deocamdată nu trebuie să faci nimic. Aștepți și vor veni și ele, curând, pentru că cei de la Hertz au trimis datele tale la poliție. În înștiințare ți se va explica și procedura de plată. Probabil, va trebui să plătești prin transfer bancar (ceea ce implică și un comision de transfer), pentru că, de obicei nu au sistem de plată on-line decât pentru Italia și ca să-l folosești, trebuie să mergi acolo; dacă nu, plătești prin transfer bancar. Ai termen (probabil) de 60 de zile de la data primirii înștiințării să plătești fără penalizări, după care acestea curg.
Dacă nu plătești, nu mai știu care e procedura. În mod normal, până la urmă ajunge la fiscul nostru, dar nu te sfătuiesc să ajungi până acolo, pentru că întârzierile aduc cu ele penalități, care ajung repede mai mari decât amenda în sine.
Baftă!

Edited by stancosty, 26 August 2018 - 00:09.


#9
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017

View PostSugar_Man, on 25 august 2018 - 20:21, said:

Ce legatura are Hertz cu depasirea vitezei? Posted Image
In mod normal daca ai depasit viteza legala,e-mailurile trebuie sa le primesti de la carabinieri nu de la Hertz.

Procedura este urmatoarea : politia italiana te-a inregistrat / fotografiat / filmat...au observat ca masina este inchiriata,trimit somatia la Hertz iar Hertz pune la dispozitie politiei datele tale.

Pe amenda, ei sunt trecuti drept proprietarii masinii. Ei mi-au trimis un mail automat pentru fiecare amenda. Nu sunt insa sigur daca platesc ei si eu trebuie sa ii despagubesc, sau platesc eu? As vrea sa platesc acea suma redusa dar nu stiu daca ei vor proceda la fel...

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
ti-a explicat colegul  de mai sus clar procedura. astepti sa iti trimita statul italian amenzile acasa, abia dupa aia poti sa le platesti.

#11
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postandradah, on 26 august 2018 - 08:59, said:

Pe amenda, ei sunt trecuti drept proprietarii masinii. Ei mi-au trimis un mail automat pentru fiecare amenda. Nu sunt insa sigur daca platesc ei si eu trebuie sa ii despagubesc, sau platesc eu? As vrea sa platesc acea suma redusa dar nu stiu daca ei vor proceda la fel...

Daca ai inchiriat de la Hertz, ai inchiriat 100% cu card de credit. Banii ti se vor trage automat de pe card. Nu iti trimite nimeni nimic acasa, ignora postul de deasupra.

Asa cum zicea un coleg mai sus, verifica-ti cardul. Si asa cum zicea o colega mai sus, unde nu-i Waze, vai de picioare.

Cate amenzi si de ce suma sunt? Adica se strange de macar un iphone nou nout?

View Postandradah, on 25 august 2018 - 19:57, said:

Acum, au inceput sa vina e-mailuri de la Hertz Italia, pentru depasirea vitezei...Si continua sa vina, unele chiar pentru aceeasi zi, ore apropiate dar minute diferite...Este legal acest lucru? Asa poti fi amendat pentru fiecare minut in care ai depasit viteza legala.

In principiu cam da, prin strainatate daca iei 10 camere in 10 minute, platesti 10 amenzi.

Cred ca si in Romania e la fel.

Edited by izometric, 26 August 2018 - 09:38.


#12
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Pai te-au prins mai multe camere de viteza. Te crezi pe maidan?
Stai sa vad daca inteleg.
Ne-ai intrebat daca e legal sa fii tras la raspundere pentru ca ai incalcat legea?!

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aia săraci care n-au Waze pot sa se ghideze după indicatoarele de viteza?

Întreb pentru un prieten.


On topic

Veneția ca Veneția dar amenzile o sa facă aceasta vacanța DE NEUITAT

#14
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postizometric, on 26 august 2018 - 09:22, said:

Daca ai inchiriat de la Hertz, ai inchiriat 100% cu card de credit. Banii ti se vor trage automat de pe card. Nu iti trimite nimeni nimic acasa, ignora postul de deasupra.
Asa cum zicea un coleg mai sus, verifica-ti cardul. Si asa cum zicea o colega mai sus, unde nu-i Waze, vai de picioare.
Acum, ar trebui să-l sfătuiesc și eu pe inițiator să-ți ignore postul, pentru că tu îți spui doar părerea, iar eu vorbesc din practică. Ai citit măcar vreun contract de închiriere mașini, ca să vezi ce scrie acolo? Nu mai vorbesc dacă ai închiriat vreo mașină și, mai ales, dacă ai primit vreo amendă ...
=====
Oricum, inițiator, nu ai altceva de făcut decât să aștepți. Între timp, mai verifică-ți cardul de credit, s-ar putea să fie nevoie să mai pui niște bani pe el.

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
^ Praf si pulbere ^

Contrazice...nimic. Adica e de acord cu mine dar ma contrazice.

Prietene, esti bine?

#16
netplay

netplay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.05.2006
Salut,
Inchiriat masina in Italia in 08.2018 si ieri am primit o amenda acasa cum ca am circulat pe o banda destinata altor mijloace de transport.
Acum m-am uitat pe goole maps si am vazut ca erau 2 benzi, una pt bus si alta se pare pentru localnici, deci nu cred ca aveam voie pe acolo insa Google Maps e de vina(ii dau in judecata pt 77 Euro), eu habar nu aveam pe unde mergeam, cand merg cu GPS-ul sunt in modul BOT, atentie la semne mari cu multe inscrisuri = 0 Posted Image  

Deci atentie la semne! Recunosc ca si daca eram atent tot nu opream in fata lui sa descifrez tot si sa dau inapoi Posted Image

Acum ma gandesc ca ar trebui sa platesc amenda care e 77 EUR daca o achit in primele 5 zile de la notificare. Amenda e 50 euro si 17 euro taxe de procesare si posta. Nici vorba de taxe de la societatea de inchirieri si nici nu mi-au luat banii de pe cardul de credit asa din senin..


https://imgur.com/a/4QVvK5r

https://imgur.com/a/pEmW5W5

Edited by netplay, 13 February 2019 - 12:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate