Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Somnifere pentru caini

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
E cat se poate de serioasa problema !
De ceva timp am adoptat 2 cateluse metise, au 4 luni si una dintre ele e foarte energica si posesiva. Acum locuiesc la bloc si le scot destul de des afara(3,4 chiar 5 ori pe zi). Latra cand vrea afara, latra cand vrea mancare, latra cand vrea atentie, chestia e ca nu mereu pot fi cu ele iar cand plec de acasa iese ditamai show-ul. Le scot initial afara, le dau sa manance, le las sa adoarma apoi plec. Nu stiu cum, dupa o perioada simt ca sunt singure si cea ''obraznica'' da semnalul...latraturi, schelalaituri.
Nu stiu ce sa ma fac, momentan vecinii nu mi-au sarit in cap, dar stiu ca nu le convine situatia.
Am ajuns sa ma intreb daca exista somnifere pentru caini, sa ii dau o pastila care sa o adoarma o perioada.

#2
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Incearca zgarda cu valeriana, nu-l indopa cu medicamente de la varsta asa mica.

#3
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Mai bine întreabâ un veterinar.

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Like pentru adopție, dar nu le da pastile care le poate pune viața în pericol.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cand locuiesti la bloc nu iti iei  doi catei chiar daca adoptia este un gest frumos si generos. Cainii nu-s facuti pentru viata in apartament . Cainii au nevoie sa alerge , sa scurme , sa latre . Cainii se cresc la curte . Cainii nu se sedeaza . Sedarea scurteaza viata . vor deveni apatici si instabili . Este de departe cea mai proasta idee . Du-i la cineva care sta la curte si ai grija de ei dar nu iti bate joc de animale .

Edited by JurasikMan, 23 August 2018 - 10:02.


#6
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
vezi ca exista fluier cu ultrasuneie si zgarda anti-latrat, dar acum e urgent sa incepi un minim dresaj, te va invata instructorul ce sa faci

scopul e sa le inveti sa locuiti impreuna, chestiile alea cu "cainele alfa" nu sunt glume, probabil catelusa deja se crede cainele alfa al familiei, si daca nu actionezi acum, dupa 1 an e prea tarziu si poate ajunge chiar sa va muste

saraca, chiar nu e obraznica si va iubeste, dar voi sunteti haita ei, si e obigatoriu sa existe un sef al haitei, voi nu intelegeti si nu preluati rolul, dar in lipsa unui caine alfa haita nu supravietuieste, de fapt ea se sacrifica sa preia rolul asa devreme

multi adopta un caine ca "pet" fara sa inteleaga partea cu dresajul si haita

pentru un caine cred ca mai bine il eutanasiezi decat sa il lasi sa se chinuie in lumea noastra pe care nu o poate intelege decat dupa multa suferinta

mai bine adoptai caini vagabonzi mai batrani, daca au supravietuit intre oameni cativa ani inseamna ca au invatat cate ceva din lumea noastra, au fost dresati cu forta, astia sunt cei mai buni inclusiv pentru insotirea orbilor pentru ca deja stiu chiar si sa treaca strada pe trecerea de pietoni cand e verde

Edited by Oxigen1234, 23 August 2018 - 10:18.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Velareya, on 23 august 2018 - 09:45, said:

Incearca zgarda cu valeriana, nu-l indopa cu medicamente de la varsta asa mica.
Care"valeriana"?
Zgarda antilatrat cu impulsuri electrice reglabile. Nu sunt foarte scumpe, dar sunt foarte eficace.

 laffin, on 23 august 2018 - 10:25, said:

cu bataia ai incercat?
Tu asa ai fost "educat"?

#8
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
cainele nu se bate decat daca vrei sa ii cresti agresivitatea

exista pedepse si recompense, asa se face dresajul, dar pedepsele sunt altele, nu bataia, ai vazut cand certi un caine cum lasa capul jos si baga coada intre picioare? simte in tonul tau si in restul comportamentului non-verbal cand il pedepsesti.

zgarda electrica e doar pentru comportamente deviante (caini care latra de plictiseala) - catelusa asta incearca acum sa va certe ca dupa ce voi, aia mari, nu sunteti seful haitei, nici nu va indepliniti sarcinile in haita pe care o conduce ea

poti sa verifici - daca duci catelusa asta sefa cateva zile in alta parte, cealalta va incepe sa faca exact la fel, pentru ca va prelua rolul de caine alfa


si alta problema grava pentru stapanii de caini - pisica sta cu casa, dar cainele merge cu stapanul, ce faci cu el cand pleci in concediu?

Edited by Oxigen1234, 23 August 2018 - 10:43.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asta cu cainele " alfa " , e cea mai mare tampenie care am auzit-o !
On : fara medicamente !

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e obraznica. E mai atașata, inca nu a iesit din stadiul de pui mic asa incat latra si schiauna dupa <<mama>>. Exista niste metode dar dureaza ceva timp.
http://www.animalzoo...pleci-de-acasa/
https://www.adoptiic...un-caine-adult/

Edited by Freddy12, 23 August 2018 - 11:02.


#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Latra pentru ca stie ca atunci cand latra primeste ce vrea.
Unui caine nu ii dai recompense (mancare, atentie, etc.) atunci cand e agitat. Asa il dresezi sa fie si mai agitat.
Acum cand sunt pui sunt mai agitati. Oricum nu stii sa cresti un caine si o sa fie un calvar si pentru tine si pentru caini.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
catelul e ca un copil. cum scriau colegii aici, daca vede ca primeste ce vrea printr-o anumita metoda o sa o repete si tinde sa ti se urce in cap. nu cred ca e cazul ca ea sa incerce preluarea sefiei haitei din descrierea care o face initiatorul, dar da, caini fac instinctual si asta. nu totusi pe la 4 luni. cred ca mai degraba e rasfatata. in primul rand cauta sa te comporti un pic mai autoritar cu ea. cand face ceva ce nu-ti place poti sai dai si o palmuta la fund, ca nu pateste nimic. (mama lor, cand sunt mici ii mai disciplineaza din cand in cand, la fel si liderul haitei isi impune vointa nu tot timpul cu "vorba buna"). nu trebuie in nici un caz sa exagerezi, va intelege rapid ca doresti de la ea supunere. dupa una doua palmute n-o sa mai fie nevoie de ele, se va conforma numai cand ridici tonul.

Edited by Fane, 23 August 2018 - 11:33.


#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 laffin, on 23 august 2018 - 10:25, said:

cu bataia ai incercat?
:nonobad:

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
catelusa mea, dupa ce am adus-o acasa facea toate prostioarele care le fac cateii mici. dupa vreo doua zile a intrat in conflict cu sotia si i-a dat o palmuta la fund. vreau sa spun ca de atunci sotia e sefa ei e toata un suflet pt ea, numai la ea merge sa fie mangaiata, se baga efectiv in sufletul ei, ce-i spune executa fara cracnire, la mine daca o chem vine, sta 2-3 secunde sa o mangai si pleaca inapoi la sotie. Posted Image

asa cum fata de copil e de datoria ta sa-i fi parinte si sa-l educi, nu sa-l lasi sa creasca ca o balarie, la fel si fata de un catel, daca l-ai adoptat ai datoria sa-i fi stapan, nu egal.

Edited by Fane, 23 August 2018 - 11:43.


#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Spaghete, on 23 august 2018 - 09:41, said:

E cat se poate de serioasa problema !
De ceva timp am adoptat 2 cateluse metise, au 4 luni si una dintre ele e foarte energica si posesiva. Acum locuiesc la bloc si le scot destul de des afara(3,4 chiar 5 ori pe zi). Latra cand vrea afara, latra cand vrea mancare, latra cand vrea atentie, chestia e ca nu mereu pot fi cu ele iar cand plec de acasa iese ditamai show-ul. Le scot initial afara, le dau sa manance, le las sa adoarma apoi plec. Nu stiu cum, dupa o perioada simt ca sunt singure si cea ''obraznica'' da semnalul...latraturi, schelalaituri.
Nu stiu ce sa ma fac, momentan vecinii nu mi-au sarit in cap, dar stiu ca nu le convine situatia.
Am ajuns sa ma intreb daca exista somnifere pentru caini, sa ii dau o pastila care sa o adoarma o perioada.
De ce adopti cainii daca stii ca nu ai timp de ei?  JurasikMan are dreptate!
caini la bloc ar trebui sa existe doar la stapanii care au probleme medicale ( cei cu probleme de vedere,cei cu autism etc) si le este recomandat un caine ca ajutor/terapie/etc.

Edited by stlk, 23 August 2018 - 13:08.


#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu pălmuță la fund. Cand nu e cuminte il apuci de pielea de pe ceafa si il scuturi usor. Asa face mama lor cand vrea sa-i disciplineze. Eu am avut o catelusa care a avut pui din care doi a stat la mine pana pe la 5luni. La varsta de 3luni nu le-a mai dat voie sa intre in dormitor, nu le-a mai permis multe chestii, de exemplu sa intre sau sa iasa pe usa Ă®naintea ei sau sa se urce pe canapea. Ii capacea de nu se vedeau. Bine, era dintr-o rasa foarte dura(foxterrier sarmos) desi arata ca un bibelou. Poate mamele de golden sunt mai tolerante.😀

Edited by Freddy12, 23 August 2018 - 13:10.


#17
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

 JurasikMan, on 23 august 2018 - 10:02, said:

Cand locuiesti la bloc nu iti iei  doi catei chiar daca adoptia este un gest frumos si generos. Cainii nu-s facuti pentru viata in apartament . Cainii au nevoie sa alerge , sa scurme , sa latre . Cainii se cresc la curte . Cainii nu se sedeaza . Sedarea scurteaza viata . vor deveni apatici si instabili . Este de departe cea mai proasta idee . Du-i la cineva care sta la curte si ai grija de ei dar nu iti bate joc de animale .


Situatia a fost in felul urmator. O maidaneza care se aciuase pe langa bloc a fatat 5 pui. Pentru ca latra sa-si apere puii, se pare ca a deranjat un vecin care din razbunare a ademenit-o in masina si a dus-o in afara orasului. Dobitocul lasand puii singuri. Mi se facuse mila de ei pentru ca schelalaiau zi si noapte, i-am luat in casa, i-am hranit cu biberonul, practic i-am crescut de mici. Nu i-am luat cu gandul sa-i tin la mine permanent. Din 5 am reusit sa dau 3, pe la tara, pe la curte, la cate-o cunostinta...ideea ca am ramas cu astea 2, pe care incerc sa le ''marit''. M-am atasat de ele si mi-s dragi foc. Asta cu cainele alfa o stiam de pe la TV cu Cesar Millan, ma recunosc drept ''șeful haitei''. Cand le cert lasa capul in jos si coada intre picioare, dar asta pentru cateva secunde ca apoi ''asta obraznica'' vine precum milogul si cauta joaca non-stop. Daca nu ma uit la ea latra, cum ma uit, cum se gudura si se tavaleste, sare precum o caprioara(nu am mai vazut caine sa sara asa). Ideea e ca nu m-ar deranja sa le tin, dar fac show cum plec de acasa.

#18
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Hai sa iti descriu cum a fost educata o ruda bipeda de a mea. Urcata pe masa si lasata sa zbiere cat au tinut-o plamanii.
Aici e cheie. Ignor-o cand cere atentie.

Cat de pedeapsa, poti incerca cu un ziar. Fosnetul are un efect fantastic. Insa cu precautie.

Edited by elbjorn, 23 August 2018 - 14:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate