Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

TRANSPORT PERSOANE/COLETE STRAINATATE <8locuri/<3.5t

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Sunt destui Lex404 ptr ca lowcosturile nu mai sunt chiar asa ieftine mai ales cand e vb de deplasari planificate din scurt

#20
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Daca ai un contract de colaborare indiferent ca este pt persoane sau marrfa baga-te rapid.
Insa daca nu ai nici experienta nici contract de colaborare stai cuminte nu lua masina pt asa ceva.
Mezelurile respective nu se trimit la export cu dube frigo ci cu camioane frigo chiar daca au doar 3 paleti 1200 kg fii sigur ca ies mai bine la pretul de transport daca trimit produsele grupaj la camion.

#21
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008

View Postjohnsmith07, on 23 august 2018 - 10:34, said:

la transport persoane e musai sa faci live pe facebook cand conduci!
Mersi de pont!
Ai gresit topicul.

#22
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005

View PostNytro84, on 23 august 2018 - 10:49, said:

Mezelurile respective nu se trimit la export cu dube frigo ci cu camioane frigo chiar daca au doar 3 paleti 1200 kg fii sigur ca ies mai bine la pretul de transport daca trimit produsele grupaj la camion.
Cu pesta porcina din Romania, o sa treaca ceva timp pana cand o sa poti iesi din tara cu mezeluri.

#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postalinmihai, on 23 august 2018 - 10:15, said:

... un grup de 5-6 persoane cu tot cu bagaje, care de asemenea contracost beneficiaza din partea mea sa zicem de acest serviciu.....

Scenariu:
Gasesti un grup de " prieteni, rude, vecini" care sint 7 persoane si vor sa mearga din Bucuresti pina in Spania la Alcala de Henares. Pina acolo sint cam 3500km. Cum nu vei putea face de unul singur acesti kilometri, o sa-ti iei si un ajutor de sofer. Incape si asta in masina, deoarece masina este de 9 locuri. "Prieteni" o sa-ti spuna ca ei pina acum mergeau cu Tabita Tour si plateau 80 euro pe bilet (La astia am gasit mai repede tarifele, insa te poti uita si la alti).  Ca sa vina cu tine, trebuie sa le iei mai putin. Sa zicem ca le iei 70 euro x 7 persoane = 490 euro. Daca masina ta consuma cam 10 litri la 100km, trebuie sa bagi cam 350 litri x 6 lei =2.100 lei care impartit la 4,6 vine cam 456 euro. Asa ca tu vei ramine cu 490-456= 34 euro din care va trebui sa platesti vinietele pe  Ungaria si Austria, plus autostrazille pe Franta si Spania. Mai mult ca sigur ca nu-ti ajung acei 34 euro ca sa platesti taxele de drum si va trebui sa mai pui de la tine din buzunar ca sa poti ajunge cu "prieteni" la destinatie.

#24
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008

View Postflorin71_skoda, on 23 august 2018 - 10:56, said:

din Bucuresti pina in Spania la Alcala de Henares. Pina acolo sint cam 3500km.
Si cum se face ca pana la Verona, Padova sau Venezia e 70 EUR biletul?

View Postatupi, on 23 august 2018 - 10:46, said:

Sunt destui Lex404 ptr ca lowcosturile nu mai sunt chiar asa ieftine mai ales cand e vb de deplasari planificate din scurt
Stiti cati "zmei" se c*ca pe ei de frica in avion? Posted Image

Edited by alinmihai, 23 August 2018 - 11:02.


#25
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu stiu de ce pina la Padova este biletul mai scump pe kilometru, fata de Spania. Vad ca pina in Padova ar fi doar 1.600km (fata de 3.500km). Nu sint transporatator si nu am de unde sa stiu cum fac transportatori calculele astea.
- Poate ca in padova nu merg asa de multi si nu se umple intodeauna microbuzul.
- Mai conteaza si daca ai sau nu pe cine sa aduci inapoi. Ca daca te duci plin si vi gol (sau aproape gol), gaura este imensa.
- Poate ca in Spania duc si multe colete si aduc si inapoi multe colete (cu aceasi masina) si atunci cistigul este din coletarie si nu din transport persoane.

------
In cazul asta fa si tu doar Italia, ca sa iesi pe profit Posted Image
Vezi si tu care tara este mai profitabila :D

Edited by florin71_skoda, 23 August 2018 - 11:14.


#26
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008

View Postflorin71_skoda, on 23 august 2018 - 11:12, said:


In cazul asta fa si tu doar Italia, ca sa iesi pe profit Posted Image
Vezi si tu care tara este mai profitabila Posted Image
evident ca destinatiile cele mai apropiate sunt cele mai profitabile si ma refer la costul combustibilului si al taxelor de drum/vignetelor

#27
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014

View Postflorin71_skoda, on 23 august 2018 - 10:56, said:



Scenariu:
Gasesti un grup de " prieteni, rude, vecini" care sint 7 persoane si vor sa mearga din Bucuresti pina in Spania la Alcala de Henares. Pina acolo sint cam 3500km. Cum nu vei putea face de unul singur acesti kilometri, o sa-ti iei si un ajutor de sofer. Incape si asta in masina, deoarece masina este de 9 locuri. "Prieteni" o sa-ti spuna ca ei pina acum mergeau cu Tabita Tour si plateau 80 euro pe bilet (La astia am gasit mai repede tarifele, insa te poti uita si la alti).  Ca sa vina cu tine, trebuie sa le iei mai putin. Sa zicem ca le iei 70 euro x 7 persoane = 490 euro. Daca masina ta consuma cam 10 litri la 100km, trebuie sa bagi cam 350 litri x 6 lei =2.100 lei care impartit la 4,6 vine cam 456 euro. Asa ca tu vei ramine cu 490-456= 34 euro din care va trebui sa platesti vinietele pe  Ungaria si Austria, plus autostrazille pe Franta si Spania. Mai mult ca sigur ca nu-ti ajung acei 34 euro ca sa platesti taxele de drum si va trebui sa mai pui de la tine din buzunar ca sa poti ajunge cu "prieteni" la destinatie.
Scenariu prost, Tabita Tour (autocar) e limitat la 100 km/h, are traseu prestabilit(opriri obligatorii in autogari), deci timp mare de parvurgere al traseului.
Microbuzul nu e limitat de tahograf, opreste la mica intelegere unde are omul nevoie. Cum time=money, poate cere mai mult pe bilet. Plus coletele incarcate separat, mai nou se cere inte 1.5-2 € pe kg. La 500 de kg ai facut 1000 € numai din colete. Sa nu mai zic ca legi o platforma si aduci o masina la retur.
De ce vb daca habar nu ai de domeniul asta?

#28
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008
Mai ales ca in cazul coletelor, mai nou au inceput sa apara solicitari de volume tot mai mari din partea celor care se muta efectiv din tara sau care isi amenajeaza o locuinta fie ea inchiriata sau achizitionata in tarile in care se afla, in special pentru mobila care e de cateva ori mai scumpa acolo decat la noi.
Am lucrat intr-un magazin de bricolaj si probabil ca v-ar veni greu sa credeti cata marfa din toate categoriile (usi, ferestre termopan, mobila cum ziceam, mobilier gradina, chiar si materiale grele de contructii, tabla pentru acoperisuri, etc.) este achizitionata de aici, urmand sa plece pe unde si-a incropit fiecare cate un loc al lui, in Romania de afara :)
Plus ca nu pot sa nu ma gandesc asa cum ziceam la inceput, la statisticile oficiale, indicatori socio-economici care spun ca suntem deja, alaturi de Siria, o natie cu traista-n bat.

Edited by alinmihai, 23 August 2018 - 15:40.


#29
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008

View Postatupi, on 23 august 2018 - 10:46, said:

Sunt destui Lex404 ptr ca lowcosturile nu mai sunt chiar asa ieftine mai ales cand e vb de deplasari planificate din scurt
Nu e numai asta.
Se intampla in foarte multe cazuri ca localitatile de resedinta, atat cea de plecare cat si cea de destinatie, sa fie la distante destul de mari de un aeroport si astfel si costurile totale si chiar si timpul calatoriei, sa fie mai mari cu avionul decat cu un autoturism/microbuz.

Edited by alinmihai, 23 August 2018 - 15:53.


#30
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postalinmihai, on 23 august 2018 - 09:26, said:

Inca nu le am, intentionez sa achizitionez cel putin una noua in sensul asta.
te bagi într-o piață extrem de saturată și competitivă.

caută cu gogu ”bursa de transport”, vezi câte situri sunt și cere niște cotații de preț. Asta ca să începi să-ți faci o imagine de cum merge piața.

#31
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008
Am intrat si pe acolo. Si stiu ca mai sunt discutii pe aici in legatura cu strict despre ceea ce se intampla pe bursa. Numai ca eu as viza mai degraba categoria de cerere nespecializata de transport, cum am mai zis, persoane care au nevoie stricta si urgenta de transport, sau care cauta solutii simple si rapide, gen mobila, colete relativ mici-medii, bagaje, nu neaparat marfa paletizata.

Edited by alinmihai, 23 August 2018 - 17:05.


#32
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014
Daca vrei baga -te,dar si pe segmentul asta sunt o gramada de firme. Crezi ca esti singurul care s a gindit la asta?

#33
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008
Stiu ca nu, dimpotriva, dar presuoun, deduc ca loc inca mai e, gramada chiar. Plus ca unii o fac total dezorganizat, superficial, cu masini care zici ca se rup in doua inainte sa plece, trag tepe, intarzie nejustificat de mult la preluare marfa sau pasageri, deterioreaza colete, au masini murdare, confortul tinde catre zero, etc, etc.

Edited by alinmihai, 23 August 2018 - 17:43.


#34
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postalinmihai, on 23 august 2018 - 17:03, said:

Am intrat si pe acolo. Si stiu ca mai sunt discutii pe aici in legatura cu strict despre ceea ce se intampla pe bursa. Numai ca eu as viza mai degraba categoria de cerere nespecializata de transport, cum am mai zis, persoane care au nevoie stricta si urgenta de transport, sau care cauta solutii simple si rapide, gen mobila, colete relativ mici-medii, bagaje, nu neaparat marfa paletizata.
exact despre asta vorbesc. De două ori am avut nevoie de transport rapid, odată pentru niște utilaje, odată să mut atelierul. Am pus anunț pe două situri, de fiecare dată am primit mai multe răspunsuri, disponibilitate de pe o zi pe alta, sau chiar în aceeași zi, prețuri mici.

Edited by DaculScoril0, 23 August 2018 - 20:01.


#35
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Doar daca iti gasesti o nisa de piata, o zona in care nu ai concurrenta, sunt multe firme mari, cu autobus, nu prea ai cum le bate.

#36
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View PostLex404, on 23 august 2018 - 10:37, said:

Eu am o intrebare putin offtopic...

Chiar mai sunt oameni care merg 20-30 de ore cu autobuzul pana in vest? Cand cu 20EUR ai bilete de avion... unii-s chiar masochisti.
Cu 20 euro daca iti rezervi cu 6 luni innainte sau in zone/perioade fara trafic.

Si mie mi se pare o tortura si ar trebui sa fiu platit sa fac asa ceva.
Dar merge foarte bine din mai multe motive:
1. Incearca sa mergi din Italia in Cluj in perioada de concedii, cu bagaj e un 350 euro dus intors cu avionu'.

2.In orasul mentionat mai sus se zboara din Italia din doua orase(sau 3). Italia e mare si in Romania stau in zone disperate, nu-s toti ingineri care muncesc in capitala si merg in centrul Clujului.  Firmele mari de transport au inteles astea, si acopera toata Italia.

3. Romanii emigranti tind sa transporte al naibii de multe chestii si asta cu avionu' te costa.

4. Ca muncitorii necalificat cum sunt cateva milione prin Europa nu-i ca iti fixezi concediul cu 6 luni innainte si ai datele exacte sa-ti cumperi bilet eftin, patronu iti spune cu 2 sapt innainte cand exact poti sa pleci.

5. Pentru multi diferenta dintre 150 euro si 350 se simte.

6. Sunt oameni obisnuiti cu greul, 20 de ore in autobus, dormi. mai bei doua beri.
mai povestesti sunt mult mai usoare decat o zi pe santier sau la recoltat la 40 de grade.


In alte cuvinte e foarte posibil si probabil ca romanu' din Caserta la 2 ore jumate de aeroportul din Roma cu masina si vreo 4 cu transportul in comun pentru a merge la el in sat la 2 ore de Cluj in August sa aleaga microbuz/autobus si in 20 de ore sa fie la el acasa la 30-50% din pret.

Exemplul asta e valid pentru o foarte buna parte di diaspora romaneasca.

Edited by ionutzitaly, 03 September 2018 - 21:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate