Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Solutie de curatat sensor foto

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
De unde se poate cumpara si de care ? Toata lumea zice de Eclipse, Eclipse .... de unde ? Nu se gaseste nicaieri de cumparat. Probabil a fost candva disponibila, acum nu se gaseste la nici un magazin.
Visible Dust, cica nu e buna ca mai rau face. Si asta, daca e pe undeva se vinde ca painea calda, dar din ce am citit nu e buna.
Alcool metilic si altele ? Dar, cica nu e bine de dat cu alcool.

1. La cate aparate cu obiective interschimbabile se tot vand, cu ce le curatam? Pe multe situri, la curatare senzor, stock = 0 de mult timp.
2. Pe un forum, se zicea ca nu ar fi bine de lasat mizeria pe senzor timp indelungat ca nu se mai poate curata.

Eu am un mirrorless mai vechi, care l-am dus la curatat. Tot are mizerie semnificativa pe senzor, dar nu se mai cunoaste in poza. Se cunostea o pata. Mai am un mirrorless, care la 3000 de poze are mizerie, nu se cunoaste inca pe poze, dar este. Am incercat cu gyotos si nu se curata.

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
F64. Dacă n-au soluție, sigur au spatule care deja sunt umede. Eu așa ceva am folosit și mi-am curățat senzorii singur, cu rezultate excelente.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eclipse se vinde aici si trimit in Romania.
Principalul component din Eclipse este metanolul.

Edited by pasilla, 22 August 2018 - 11:20.


#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

La cate aparate cu obiective interschimbabile se tot vand, cu ce le curatam?
Pai unii nu le curata ca nu observa, altii au functie de autocuratare si o folosesc, altii nu le pasa de mizerie.
Decat sa strici ceva iremediabil mai bine nu faci nimic. Daca totusi insisti:
https://www.magazinp...-kit-39357.html
http://www.fotohobby...hs00007226.html

Edited by crokodilu, 22 August 2018 - 11:21.


#5
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
+1 pentru spatulele de la green clean
suflat cu pompita inainte

Dar, daca mizeria nu apare in poze .... parca mi-as vedea de treaba.
Numai ca batrinul meu Canon chiar are o scama care iese in poze, asa ca merci crokodilu pentru hint (ca la saipatru vad ca nu mai au spatulele)

Edited by Taxon, 22 August 2018 - 11:25.


#6
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009
O metodă posibilă este utilizarea alcoolului izopropilic.

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Poststancosty, on 22 august 2018 - 12:04, said:

O metodă posibilă este utilizarea alcoolului izopropilic.
Torni, agiti si dupa aia scuturi bine? :)

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Uite de aia e bine sa nu arunci spatulele folosite.
Eventual iti fabrici unele, daca iti place sa bricolezi.
Si le folosesti cu servetele fine de sters ochelari.
Cred ca ar merge si cu microfibra de-aia de vine la pachet cu foliile de telefon.

Edited by Taxon, 22 August 2018 - 12:31.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postlopi, on 22 august 2018 - 10:59, said:

Eu am un mirrorless mai vechi, pe care l-am dus la curatat.

Așa de grammar nazi.

1. Eu la Nikon am funcție de auto curățare. Are destule poze - mii bune... și nu am avut nevoie vreodată de alte chestii sau să curăț eu personal.
2. Tata, fotograf de pe alte timpuri, mai grijuliu așa de felul lui, zicea "nu schimbi toată ziua obiectivele că îți bați joc de aparat." Am luat obicei și eu - poate bun, poate prost- să fiu mai grijuliu cu electronicele.

E drept că acum sunt alte timpuri alte necesități, dar dacă faci bani cu el îl duci periodic la curățat.
Aia cu 3000 de poze și are jâp pe senzor mi se pare puțin SF, ce faci schimbi obiectivele de 46 de ori zilnic în mină, în baie ?

Eu personal aș încerca pe un aparat care nu mă doare mult cu un bețigaș de urechi muiat bine în alcool izopropilic, apoi șters puțin ușor cu partea uscată.
Și suflat puțin cu para aia.

Cu grijă.

#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Cu betigasul risti sa plimbi grauntele de praf de colo-colo.

#11
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcrokodilu, on 22 august 2018 - 12:18, said:

Torni, agiti si dupa aia scuturi bine? Posted Image
Nu. Folosești ce zice Taxon.

#12
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ei, exact din acest motiv nu cumpăr niciodată camere foto SH.

De-a lungul timpului am încercat și eu metoda cu spatule + Eclipse. Nu reușeam decât să plimb praful dintr-o parte în alta a senzorului sau să-l "depozitez" prin colțuri. Consumam o grămadă de spatule în speranța că dacă folosesc una nouă la fiecare trecere poate se ia praful. Poate alții sunt mai îndemânatici.
Acum dau camera la curățat la CP, cam odată la 1-2 ani. Câteodată se face gratis (membru CPS). Oricum, costul nu e o gaură în cer. Nu e gratis nici dacă cureți singur - spatulele costă, Eclipse la fel. Mizezi pe faptul că consumi 2-3 spatule la o curățare, dar eu nici cu 10 nu scoteam senzorul giugiuc.

Edited by calexe, 22 August 2018 - 14:11.


#13
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ pasilla - nu am cumparat niciodat de pe ebay sau amazon sau din afara. Stii ce taxe sau costuri aditionale as avea de platit? La magazinele de la noi, nu am gasit nicaieri. Mi se pare foarte ciudat. La cat s-au ieftinit camerele foto si la cat de multe persoane au astfel de camere sa gasesti atat de greu solutie de curatat senzorul.

@ crokodilu - la canon m 10, are functie de autocuratare si am lasat-o sa curete mereu la inchiderea aparatului foto. Desi am 3 obiective pe care le schimb, cu autocuratare, nu am vazut inca mizerie ! Nu am multe poze facute, dar vad ca ajuta enorm autocuratarea. La sony a 5100, am 4 obiective - nu are autocuratare si dupa 3000 de poze este mizerie pe senzor, dar nu apare si in poza. Mizeria o vad in photoshop ! Vizual, daca ma uit la senzor, nu se observa nimic si nici in poza.
Insist sa curat ca vreau sa invat. Ar trebui sa stiu daca am aparat cu lentile interschimbabile.
Am dat comanda de spatule umede sa vad ce reusesc.
Nu imi e neaparat de camera, cat vreau sa vad daca pot curata senzorul.

Pe viitor, as lasa pana apare in poza, dar .... daca trebuie sa plec in concediu, ajung acolo si imi ies pete in poze ? Asa am patit anul trecut. Ajung acasa si toate pozele erau cu pete.

@ watermant - m-ai gasit ! Scriu de pe telefon si de abia imi incap degetele in taste. Si asa scriu in jumatate de ora ....
Am inteles varianta cu Nikon, nu e valabil la mine. 5100 nu are autocuratare si 5100 si 6000 mai au si joc la montura, in fine, unii cunosc asta. Nu am schimbat zilnic obiectivele, mai rar, poate o data la 2 saptamani si nu fac bani din asta, doar pasiune.

@ calexe - am fost si eu la curatat. Nu a iesit prea curat zic eu. Nu mai apar pete in poza, dar se observa. As incerca sa vad cum pot sa curat si eu

Daca las mizeria acolo, am gasit pe forumuri ca nu se mai poate curata dupa un timp. Asa este ?

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
E bine sa stii sa cureti, problema e ca pe oparte cureti pe alta intra, de nervi de vreo cativa ani am enuntat la curatare, oricum doar coneseurii vad praful.

Quote

Daca las mizeria acolo, am gasit pe forumuri ca nu se mai poate curata dupa un timp.
Dubios. Depinde ce substante ajung pe senzor, cateodata se mai incinge si posibil sa se lipeasca praful.

Edited by crokodilu, 22 August 2018 - 16:21.


#15
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Depinde și la cine ai apelat pentru curățare senzor. La mine cele câteva curățări de prin 2009 încoace la CP au fost ok.

Da, particulele de murdărie pot deveni greu de îndepărtat dacă stau mult nederanjate. Depinde de natura acestora. Unele pot cauza zgâriere suprafeței senzorului - de ex. nisip sau șpan de la contactele monturii. Motiv pentru care eu unul curăț regulat contactele respective, atât cele de la cameră cât și cele de la obiective.

Edited by calexe, 22 August 2018 - 16:24.


#16
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am facut curatarea.

La Samsung:
https://photos.app.g...Anqekzd2AvB3Si6
- sunt vreo 5-6 puncte, destul de vizibile inainte. Desi nu am mai folosit asa de mult aparatul dupa curatarea la service si a stat in husa mereu. Poate de la uzura, sa imi intre praf pe la montura. Desi nu am alt obiectiv pentru Samsung si nici nu am scos obiectivul.
- dupa curatare, zic eu ca e cu mult mai bine
- este un punct rosu aprins in stanga jos. Pixel blocat pe senzor ?

Si la Sony:
https://photos.app.g...u1gsXGtqn7tTH86
- vad ca aveam un punct negru intens in dreapta, cred ca era praf. S-a dus rapid, dar mi-a aparut un punct mult mai mic in stanga.
- in centru sus, se vede ca o pata de lichid, dupa curatare. Parca o mai vazusem acolo.
- e mai curat dupa curatare zic eu, dar se putea si mai bine

Sunt multumit de rezultat. La Sony era loc de mai bine. Daca de abia se cunoaste un punct la f/22, banuiesc ca la f/3.5-f/8 sunt extrem de greu de sesizat sau pozte nu se observa deloc.
Is curios la P&S daca fac un test, oare imi pun mana in cap cata mizerie e pe senzor, sau sa fie curat luna ?

Edited by lopi, 31 August 2018 - 01:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate