Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Moto G6 Plus vs HTC U Ultra vs ...

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Telefonul va fi luat nou, de pe emag (exclud "oferte" de pe OLX). Buget - pina in 2000 lei.. Detin deja un S6 si un S7. Am nevoie de inca un telefon pentru utilizare normala, fara jocuri. Intre cele 2, ce ati alege? Fiecare are plusuri si minusuri. In +, nu stiu cum vor sta acestea cu updateurile...
Motorola Moto G6 Plus, Dual SIM, 64GB, 4G, Deep Indigo 1250 lei
HTC U Ultra, 64GB, 4G, Indigo Blue 1300 lei
Sau sa trec direct la S8 (2400 lei)? Merita acesta in plus cei 1100 lei (aproape inca un telefon bunicel)?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Zi-ne exact ce inseamna pentru tine utilizare normala. E prea ambiguu. Daca se rezuma doar la telefon si sms/whatsapp, orice telefon care suporta serviciile astea e bun.

Eu as merge pe Moto. Pe partea de smart, dintre cele doua, doar pe HTC am butonat personal si nu m-a atras prea tare (si nu era HTC 8X cu Windows).

LE: ca sa intelegi de ce te intreb: unul din sefii din firma la care lucrez foloseste un S6 pe post de waze. Nu face nimic altceva cu el (e adevarat ca are ecranul ciobit pe o margine, dar nu-l intereseaza sa faca altceva).

Edited by Pololica, 10 August 2018 - 11:10.


#3
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Utilizare normala: WhatsApp, mail, ceva fotografii, navigare pe net. Posibil si waze (cu toate ca masina are telefonul sau). Deci, NU JOCURI! Aha, si sa aiba ecranul mai maricel (deh, virsta)...

#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Sau sa trec direct la S8 (2400 lei)? Merita acesta in plus cei 1100 lei (aproape inca un telefon bunicel)?
Nu, nu merita. Cata vreme ai ceva gen OP6 la bani apropiati cu hardware mai nou/bun si Nokia 8 la 1500 de lei cu hardware similar dar suport software mai bun, Samsung S8 nu merita 2400 de lei doar pt design si ca scrie Samsung pe el.

Dintre cele doua, eu as alege HTC U Ultra-ul.

Daca insa diagonala extrem de mare nu e musai si te descurci cu 5.3/5.5", m-as uita la Nokia 6.1/  8.
Am 6.1 si 8-ul si ecranele sunt superbe, se misca foarte bine.

Sau Nokia 7+ daca vrei ecran mai mare.

Moto, sincer, eu as evita. Am experienta a 3 variante de G si 1 de X de la ei care au dezvoltat probleme destul de repede (ecran ultrasensibil in special)

#5
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Eu ti-as recomanda un Xiaomi Redmi Note 5, specificatii si pret mai bune decat Moto G6 Plus.
Asta daca nu ai vreo problema cu celebrul brand chinezesc.
Pentru o comnparatie intre cele 2 modele vezi aici

#6
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postprimuministru, on 10 august 2018 - 11:48, said:

Eu ti-as recomanda un Xiaomi Redmi Note 5, specificatii si pret mai bune decat Moto G6 Plus.
Asta daca nu ai vreo problema cu celebrul brand chinezesc.
Pentru o comnparatie intre cele 2 modele vezi aici
Am ajuns sa nu mai am probleme cu "chinezariile"... Totusi, este mai ieftin acel chinezoi insa, uite, in linkul dat de tine "am strecurat" si HTC U Ultra...

View PostStefanSC, on 10 august 2018 - 11:37, said:

Nu, nu merita...
Primul gind al meu tot asta a fost insa am zis sa intreb. Totusi, cu 1100 lei stai ca belferul un sejur de 3 zile la 4 margarete... Sau iti mai iei un alt telfon. Sa inteleg ca suntem in perioada consumatorismului unde un telefon de top, dupa 1 an nu mai este chiar asa deoarece ii ia altul locul. Iar cei 2 ani de garantie, reprezinta si perioada in care te poti bucura de el fara probleme.

#7
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Asa poti sa mai strecori si un Xiaomi Mi Mix 2s cu 6GB / 64GB...Se incadreaza in buget.

Edited by primuministru, 10 August 2018 - 12:04.


#8
asdasd

asdasd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 11.06.2003
Posesor de HTC U ULTRA. Garantez pentru telefon. Este superb din toate punctele de vedere, iar pretu e infim raportat la dotarile sale .

#9
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postprimuministru, on 10 august 2018 - 12:04, said:

Asa poti sa mai strecori si un Xiaomi Mi Mix 2s cu 6GB / 64GB...Se incadreaza in buget.
2400 lei pe Xiaomi, nu dau, pentru nimic in lume...

View Postasdasd, on 10 august 2018 - 12:11, said:

Posesor de HTC U ULTRA. Garantez pentru telefon. Este superb din toate punctele de vedere, iar pretu e infim raportat la dotarile sale .
De cit timp il ai si daca ai gasit "folie de sticla"... Am inteles ca nu prea sunt pe toate gardurile...

#10
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

View Postmihalexmihalex, on 10 august 2018 - 12:12, said:

2400 lei pe Xiaomi, nu dau, pentru nimic in lume...

E 1950, d-aia am spus ca se incadreaza in bugetul tau de 2000 de lei.

#11
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postprimuministru, on 10 august 2018 - 12:14, said:


E 1950, d-aia am spus ca se incadreaza in bugetul tau de 2000 de lei.
Pretul spus de mine e de pe emag, deoarece de acolo cumpar si n-am avut niciodata probleme. La PC sunt probleme cu garantiile, deci nu, multumesc! Oricum, pentru un brand ca xiaomi si 1950 mi se pare exagerat. Vad ca multi ii vorbesc de bine, e foarte bine ca e concurenta, insa mai au pina sa se impuna pe piata.

Dintre cele 2 (moto si u ultra) se pare ca scorul e 2-1 in favoarea u ultra...

#12
asdasd

asdasd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 11.06.2003

View Postmihalexmihalex, on 10 august 2018 - 12:14, said:

2400 lei pe Xiaomi, nu dau, pentru nimic in lume...


De cit timp il ai si daca ai gasit "folie de sticla"... Am inteles ca nu prea sunt pe toate gardurile...

Il am de doua luni. Nu i-am pus folie inca, dar sticla de pe el se comporta excelent, nu are absolut nicio microfisura. Imi era teama de capacitatea relativ mica a bateriei, dar dupa o luna pot spune ca s-a stabilizat si duce cu brio o zi intensa de folosire. Sa nu mai vorbesc că  se incarca foarte rapid. Camera este foarte buna, iar prin aplicatia google camera instalata dintr-o terta sursa ies niste poze portret extraordinare. Din  pacate experienta avuta cu alte terminale motorola(g5s) nu m-a convins sa ma indrept inspre un astfel de brand, deoarece nu se preta pe necesitatile mele care vizau si o camera foto mai de calitate.Edit: sunt mai multe review uri pe emag pt htc u ultra, iti poti face o parere de acolo despre terminal

Edited by asdasd, 10 August 2018 - 13:13.


#13
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postasdasd, on 10 august 2018 - 13:12, said:

Il am de doua luni. Nu i-am pus folie inca, dar sticla de pe el se comporta excelent, nu are absolut nicio microfisura. Imi era teama de capacitatea relativ mica a bateriei, dar dupa o luna pot spune ca s-a stabilizat si duce cu brio o zi intensa de folosire. Sa nu mai vorbesc că  se incarca foarte rapid. Camera este foarte buna, iar prin aplicatia google camera instalata dintr-o terta sursa ies niste poze portret extraordinare. Din  pacate experienta avuta cu alte terminale motorola(g5s) nu m-a convins sa ma indrept inspre un astfel de brand, deoarece nu se preta pe necesitatile mele care vizau si o camera foto mai de calitate.Edit: sunt mai multe review uri pe emag pt htc u ultra, iti poti face o parere de acolo despre terminal
Am citit alea 72 comentarii + 5 intrebari, unii zic de bine, altii - de rau. La fel si la Moto G6... doar ca acest model are mai putine reviewuri, normal, telefonul fiind mai nou.

#14
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
salut

dupa 4 luni de utilizare htc u ultra a aparut pata galbena pe ecran. Primit instiintare ramburs e la emag (astept sa imi intre banii) .
telefonul merita la 1300 de lei daca ai unde sa il incarci in timpul zilei(eu zic ca nu tine bateria o zi intreaga cu 4g, bluetooth si nfc activ) .
acum am asus zenfone 5 ce are autonomie mult superioara .
cele bune!

Attached Files


Edited by cstrifu, 10 August 2018 - 13:48.


#15
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Daca il arzi cu bricheta normal ca se formeaza acea pata...

#16
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
De unde atata destepraciune?  Sau vrei sa te bagi si tu in seama?!

#17
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 30.10.2017
Xiaomi Mi 8 SE îți place?

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
U Ultra are autonomie execrabila.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate