Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Achizitie autoturism nou pe firma din UE

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.06.2011
Rog daca sunt persoane care au cumparat masini noi, pe firma,  din UE sa-mi dea cateva sfaturi, daca o sa cumpar o masina noua din Ro tva-ul este deductibil numai pe jumatate, daca o cumpar din UE ar trebui sa o iau direct fara tva. La un tva de 4000-5000euro ai din start un pret mai bun cu 2000-2500euro la care sa nu mai spun ca se adauga un 500euro din cursul de schimb pe care il folosesc dealerii, cam cu 2% mai mare fara de bnr, alta "minune" inventata de ei( ei nu cumpara niciodata euro cursul bnr+2%). Mai costa cateva sute de euro adusul acasa in functie de unde o iei, dar poate mai sunt alte dezavantaje pe care eu nu le stiu, sunt preturi mai mari in alte tari din UE?
Nu e o discutie despre de ce e deductibil doar 50% din tva, si nici despre conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca firma ca sa poata sa faca achizitii intracomunitare ci e doar despre pret, calitate,costuri, avantaje vs. dezavantaje etc
Daca exista deja un topic despre asta, rog pe cineva sa ma indrume, eu nu am gasit

#2
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
1. Fa o "simulare" pe o configuratie dorita in Ro si in afara si o sa ai o surpriza. Neplacuta.
2. Afara platesti tot tva-ul de acolo si dupa ce o inmatriculezi vei primi tva-ul inapoi de la firma din UE. Deducerea tva-ului sau plata lui in Ro - alta discutie?
3. cursul de schimb: tu cand cumperi pe firma euro in cont ca sa platesti masina in extern cumperi la cursul BNR sau la cursul bancii? Daca e cursul bancii - cu cat e mai mare decat cursul bnr? Importatorul masinii in Ro plateste euro la producator - acu intelegi de ce importatorul factureaza euro la cursul bancii catre dealer si de ce dealerul iti factureaza tot la cursul bancii?
Daca nu ai facut achizitii intracomunitare si nu ai platit euro nu stii cam ce sume pierzi la tranzactiile astea.
4. Pui un 500 euro adus acasa pe platforma.
Spor.

#3
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.06.2011
1. M-am uitat zilele trecute pe mobile si mi s-au parut preturi apropiate de Ro, o sa incerc sa configurez, sper sa gasesc  ceva in engleza
2. Nu cred ca platesc tot tva-ul, am vorbit azi cu cineva in Germania si mi-a zis ca imi factureaza fara tva, am auzit ca sunt unele firme care cer sa le platesti un depozit, mai mic decat tva-ul, si il returneaza apoi dupa ce le dovedesti ca ai inmatriculat masina, asta nu ar fi o mare problema
Discutia pentru deducere tva este prea tehnica, nu vreau sa ma leg la cap cu anaful avand in vedere ca am activitate de birou si  fac putine deplasari in interes de servici, firma de contabilitate imi recomanda deducere doar 50% dar fac cum le spun eu pe raspunderea mea.
3 Eu sunt pe partea cealalta, vand euro ca sa obtin lei, am conditii negociate la banca prin care imi ofera curs mai bun si la cateva mii de euro iar eu sunt foarte mic, peste 10000 orice banca iti ofera un curs preferential, acum 2 zile cursul bnr era 4.62-4.63 si cursul de facturare la dealer era 4.71, i-am aratat agentului curs afisat pe site la o banca mica spre medie din Ro de 4.66-4.67, nenegociat, ma gandesc ca o reprezentanta cumpara zeci de mii si nu cateva mii
asta e o mizerie de marketing a celor care importa si profita ca cei mai multi oameni nu au treaba cu schimburile valutare si umfla cursurile in loc sa puna la masina pret cu 2% mai mare si curs bnr care  e echitabil pentru ambele parti, nici clientul nu vinde la curs bnr si nici dealerul nu cumpara la curs bnr si rezulta impartirea pierderii
si nu merge nici aroganta ca ce domne cumperi o masina de atatia bani si te mai uiti la 2%, asta in timp ce dealerul vinde x masini la care face un venit financiar de multe mii pe luna
am facut achizitii intracomunitare dar nu autoturisme si nu noi, nu am platit tva niciodata
nu pierzi bani, costul transferului este 15-20euro si intra banii a doua zi, daca platesti o taxa de urgenta de 25-50eur intra banii in aceeasi zi, de dimineata pana dupa amiaza
4 ok, da e si costul adusului pe roti sau platforma

#4
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Din cauza de romanasi care au pierdut tva-ul pe drum cam sufla europenii si in iaurt...
Si eu fac achizitii intracomunitare si nu platesc tva dar la masini nu se risca. Daca ai gasit unu care sa-ti factureze fara tva e un plus.
Ref curs valutar. In acea diferenta este si o marja de siguranta fata de variatia cursului. Stiu, variatia poate fi cu plus sau minus dar e o masura de siguranta pentru cand tu ai platit masina la un curs de 4,5 lei de ex si o vinzi la un curs de 4,3 lei - cam o musti. Sigur, esti negustor si mai si pierzi dar la sume mari se aduna.
Eu cumpar frecvent mii de euro pentru achziitii dar a mea banca (ing) negociaza peste 20-30k euro cica asa ca... m-am reorientat.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
probabil vei plati masina plus valoarea tva drept garantie, cand vei dovedi ca ai inmatriculat masina, vei primi banii inapoi.
stiu firme mari prin zona, care nu au gasit pe nimeni sa le vanda direct la valoarea fara tva.

#6
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.06.2011
eu am intrebat doar daca imi factureaza fara tva, am crezut ca e de bun simt  sa-mi spuna ca vrea depozit pentru tva fara sa-l intreb eu, dar e mai bine de clarificat cu vanzatorul

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
probabil considera situatia atat de naturala, incat nu mai trebuie precizat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate