Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

AUTOKARMA - Sisteme frânare

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Salut,



Acest post e mai mult ca un heads up !



Cred cu tarie ca ori magazinul Autokarma vinde multe gunoaie rebranduite,sub forma de discuri de frana ATE,BREMBO,TEXTAR ori acesti producatori chiar vand gunoaie pentru EST,magazinul ca si intermediar neavand nici o vina.

Spun asta pentru ca:

In 4 ani de zile am schimbat 4 seturi de discuri de frana , FERODO,ATE,BREMBO,ATE.
Am montat discurile si in service si acasa ,totul ca la carte (culise perfect curate, suprafata dintre butuc-disc-roata perfect curata, cauciucuri noi noute si de vara si de iarna ,etc etc) dupa atata bataie de cap cu franele am cautat pe net solutii si probleme ,deci stiu in mare cum e treaba.
Primavara aceasta am facut o revizie pe fata,schimband tot ce inseamna articulatii – bielete directie cu totul, bucse, brate, pivoti ,unghiuri etc etc

Am o 1700 km cu noile discuri + placute ATE si la 60 km/h a inceput o mica mica vibratie la franare ,asta in conditiile in care de la montare pana acuma nu am pus nici macar o frana unde sa-mi intre abs-ul ( ca idee).



La franare imi pulseaza si pedala de frana ,deci in mod clar nu am pe ce sa dau vina in afara de discuri,care dupa parerea mea au fost prost calite iar dupa ceva incalziri prin traffic s-au detensionat ,suprafata nemafiind perfect plana, dar chiar asa de prost sa fie calite? Oricum din acest moment am terminat cu autokarma  ca si furnizor de piese pt orice masina din familie.



Masina in cauza este un golf 4, dar si alte masini mult mai noi din familie sufera de simptome asemanatoare pe partea de franare,tot cu discuri ATE de la autokarma !



Pentru orice alte sugestii, sunt deschis !



#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Eu am schimbate discurile + placutele de la Autokarma, cele de pe fata au 4 ani si 50k km, sunt ok.

Edited by RealThing, 09 August 2018 - 12:46.


#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Daca v-a placut ATE ce sa va fac? Am luat tot de la ei discuri Roadhouse si merg super. Eu le-am montat. Tot Golf 4.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Nu cred ca doar la Auto Karma exista asa ceva,pentru ca nu exista fabrica care sa produca doar pentru Auto Karma.Toate discurile respective vandute de magazinele din Romania ar trebui sa aiba acele probleme.
Ceva-ceva ma face sa cred ca nu-i sigur ca ai probleme cu discurile de frana:

 Al3csutzul, on 09 august 2018 - 12:36, said:

La franare imi pulseaza si pedala de frana ,deci in mod clar nu am pe ce sa dau vina in afara de discuri,care dupa parerea mea au fost prost calite iar dupa ceva incalziri prin traffic s-au detensionat ,suprafata nemafiind perfect plana, dar chiar asa de prost sa fie calite? Oricum din acest moment am terminat cu autokarma  ca si furnizor de piese pt orice masina din familie.

Poate ar trebui cautat si altundeva motivul,nu doar la discuri.
Parerea mea.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Al3csutzul, on 09 august 2018 - 12:36, said:

.....
Am montat discurile si in service si acasa ,totul ca la carte (culise perfect curate, suprafata dintre butuc-disc-roata perfect curata, cauciucuri noi noute si de vara si de iarna ,etc etc) dupa atata bataie de cap cu franele am cautat pe net solutii si probleme ,deci stiu in mare cum e treaba.
....
dupa discuri ovalizate, se verifica butucii.
intre disc si butuc se pune vaselina...

ceva-mi spune ca la prima montare s-a gresit ceva si pe urma s-au stricat/decalibrat mai multe piese.

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 Al3csutzul, on 09 august 2018 - 12:36, said:

Am o 1700 km cu noile discuri + placute ATE si la 60 km/h a inceput o mica mica vibratie la franare ,

Asta am patit si eu, le-am schimbat si la dupa vreo 3 luni a aparut problema .. sau ovalizat discurile de frana. Aici a plouat odata foarte tare, am fost grabit prin oras si cand am vazut ca ajung intr-o zona unde apa era pana la jumatatea rotii , am franat brusc si intrand cu discurile calde in apa, s-au ovalizat.
Trebuie sa le schimb acuma cand fac si schimbul de ulei. Am auzit ca daca faci asta poti sa patesti la fel cu orice discuri

Edited by Andreysc7, 09 August 2018 - 13:16.


#7
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Eu ma gândesc ca dacă ar fi ceva ovalizat pe partea de masina nu ar apărea aceasta bătaie după 1 an ci imediat după păsuirea discurilor cu plăcuțele.
2 dacă ceva ar fi strâmb la mașină, la 160 km h sigur as simți ceva...

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Intrebare de baraj. A fost montat corect discul? Curatat butucul cu disc de sarma pana sa fie oglinda? Nu e nicio figura de stil faza cu oglinda.
Sau doar a fost dat jos discul veche si pus cel nou?

Edited by underb, 09 August 2018 - 13:25.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
si curatatul ala poate face probleme, ca sunt dorei care ajung sa polizeze butucul si sa-l decalibreze.

una e sa-l cureti de rugina, alta sa iei din el.

Edited by arg, 09 August 2018 - 13:28.


#10
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,048
  • Înscris: 16.02.2017
Pune comparatorul pe butuc dupa ce scoti discurile de frana
Nu exista sub nici o forma sa se ''ovalizeze'' 4 randuri de discuri de frana pe producatori diferiti.

#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
In urma cu 1 an jumate mi-am schimbat singur(posed cunostinte minime de mecanica)discurile de frana pe față si plăcuțele pe spate,ambele fiind Ate.
Am 31.000  km cu discurile si sunt foarte mulțumit de prestația lor impreuna cu plăcuțele frana tot Ate.Dupa acești kilometri nu sunt uzate deloc,nu se simte nici o muchie la deget.
Înlocuirea am facut-o ca la carte,adică curatat bine butucul de rugina iar apoi aplicat vaselina pe bază de cupru.
Cand am inlocuit discurile am pus tot plăcuțele vechi(Ate) care aveau in jur de 30.000 km,erau uzate foarte putin si nu mă înduram sa le arunc,bineînțeles că suprafața de franare era perfect netedă,altfel nu le mai puneam.
Deci extrem de mulțumit,plăcuțele au in jur de 62.000 km si mai duc 25.000 lejer.
PS;Merg majoritar extraurban.
      Discurile au fost achiziționate de la Olmedo Brașov,imi aduc aminte ca pe folia care era pe cutie scria
       Autokarma.

Attached Files


Edited by missionnad, 09 August 2018 - 15:39.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 missionnad, on 09 august 2018 - 15:36, said:

....
atat am citit: "made in PCR"
daca sunt venite legal si verificate corect sunt ok.


mmmm
acu stau si ma gandesc... care e cea mai buna maca chinezeasca de piese auto? un fel de huawei al pieselor?

Edited by arg, 09 August 2018 - 15:50.


#13
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Daca pe butuc ramane rugina si nu se curata...ajungi la discuri ovalizate. Sau ai prins vreo balta cu discurile incinse....
Eu cumpar tot de la Autokarma si nu am avut probleme.

#14
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

 arg, on 09 august 2018 - 15:47, said:


atat am citit: "made in PCR"

Ai citit bine,tocmai de aceea am si facut poza(inca mai dețin cutia,depozitez diferite chestii in ea),People Republic of China(parcă asa înseamnă)...
Si care e problema daca este respectat standardul de calitate,doar nu sunt facute sub pod..
Am casti in-ear Shure de 500 dolari,firma americana,tot made in China sunt.

 feribalint, on 09 august 2018 - 16:45, said:

Daca pe butuc ramane rugina si nu se curata...ajungi la discuri ovalizate. Sau ai prins vreo balta cu discurile incinse....
Eu cumpar tot de la Autokarma si nu am avut probleme.
Chestia cu balta mi se pare aiurea de tot.
Cat de incinse ar putea sa fie,doar nu franezi de la 180 la 0 km sau cobori Transalpina si apoi intri cu rotile intr-o baltă de 40 cm.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Pai am zis eu ca-s probleme?
Probleme sunt daca ziceau germania si nu gaseai firma pe nicaieri.

#16
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Vibratia este in volan sau pedala?
Rotile le-ai strans cu cheia dinamometrica?

#17
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

 alexa32, on 09 august 2018 - 20:05, said:

Rotile le-ai strans cu cheia dinamometrica?
N-are treaba cu strânsul roților.
Daca nu erau atranse bine ar fi avut simptome  si-n timpul mersului,nu doar la frânare.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Si cand ploua si trebuie sa franezi brusc nu se "incing" discurile?
Oare proiectantul nu s-a gandit la aceste aspecte?
Oare discurile de frana sunt facute din branza ca se "ovalizeaza" asa de usor?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate