Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Evolutia Jocurilor Video - ce jocuri se vor face peste 20-50 de ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
binomul

binomul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2018
Cat de mult a evoluat grafica si mecanicile jocurilor in ultimii 10-20 ani!
Cum va evolua in urmatorii 10-20 de ani? Ce jocuri vor aparea in 2050?  
Vor mai exista PC-uri si consolele PlayStation, Xbox, Nintendo  in viitor?
Ce componente precum procesoare si placi video  vor mai aparea? Vor fi din ce in ce mai mici si mai performante, dar si accesibile maselor la preturi mici?  


Sau se va trece la sali de simulatoare cu holograma ?
Se vor inventa casti/ochelari VR in variante mai imbunatatite decat cele de azi ?  
Se va inventa  Animus, cel care va putea reda in imagini si sunet  toate gandurile noastre, cat si gandurile stramosilor nostri transmise prin memorie genetica?

Evolutia remarcabila al jocurilor in anii 1958-2018:  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yb76aHz9YPs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Iar jocurile ce se vor lansa in urmatorii 3 ani se anunta si mai surprinzatoare privind realismul grafic.  


Cel mai interesant se anunta Cyberpunk 2077:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8X2kIfS6fb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonimul, 09 August 2018 - 01:29.


#2
binomul

binomul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3H6hnFV-nDU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1mJs2vmZpSg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
vr-ul si 3d-ul deocamdata au cam dat gres
o sa avem jocuri din ce in ce mai mari. World of Warships, de exemplu, cere 62Gb pentru instalare.
o sa avem placi video in stare sa duca rezolutii din ce in ce mai mari, datorita evolutiei monitoarelor
o sa avem din ce in ce mai putine jocuri single-player, cam toti se muta pe free-to-play cu in-game-transactions.

pe partea de "game graphics" nu cred ca se va evolua la fel de repede. uita-te de exemplu la Mass Effect: Andromeda, e renumit pentru cat de inexpresive le-au iesit fetele personajelor, desi jocul a aparut in 2017 si a costat ~100 milioane dolari canadieni

pe partea de joc efectiv, nu cred ca o sa avem vreo revolutie substantiala. epoca de aur a jocurilor, in care apareau des jocuri cu adevarat noi, a cam trecut. DotA se joaca din 2002, CS din '99, Starcraft din '96...practic in ultimii ani n-am vazut sa apara vreun joc care sa se ridice la nivelul de inovatie al acestora.

#4
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
De prin 1995 au inceput aparitia jocurilor cu agresiune, iar dupa anul 2000 au bagat sange varsat in ele. Astea cele mai recente incita la agresiune la greu

Edited by tico18, 09 August 2018 - 06:54.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 _Smiley_, on 09 august 2018 - 06:41, said:

o sa avem jocuri din ce in ce mai mari. World of Warships, de exemplu, cere 62Gb pentru instalare.
I see your 62Gb and I raise them to a hundred ->Forza Motorsport 7 is one of the largest games ever, with 100GB install size

Edited by Hider141, 09 August 2018 - 07:03.


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 MembruAnonimul, on 09 august 2018 - 01:13, said:

Cat de mult a evoluat grafica si mecanicile jocurilor in ultimii 10-20 ani!
Cum va evolua in urmatorii 10-20 de ani? Ce jocuri vor aparea in 2050?
Probabil va fi asa:
Attached File  Screenshot1.png   1.11MB   79 downloads

Attached File  Screenshot2.png   892.35K   78 downloads

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 tico18, on 09 august 2018 - 06:52, said:

De prin 1995 au inceput aparitia jocurilor cu agresiune, iar dupa anul 2000 au bagat sange varsat in ele. Astea cele mai recente incita la agresiune la greu
depinde ce joci Posted Image
o gramada de jocuri aveau violenta in ele, cu mult inainte de '95. Wolfenstein 3D, de exemplu, a aparut in '92
der sunt si mutle genuri de jocuri care nu au violenta sau sange. seriile Tycoon, de exemplu.


@Hider141: inseamna ca World of Warships e un bebelus :). are nevoie de 62G la instalare, pt ca are si fisierele downloadate pe disk, dar ulterior ocupa doar ~34Gb.

Edited by _Smiley_, 09 August 2018 - 07:31.


#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,448
  • Înscris: 30.10.2003
De fapt vrem actiuni, scenarii si povesti faine. Grafica e partea a doua.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

 tico18, on 09 august 2018 - 06:52, said:

De prin 1995 au inceput aparitia jocurilor cu agresiune, iar dupa anul 2000 au bagat sange varsat in ele. Astea cele mai recente incita la agresiune la greu
Tampenii spui...

#10
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Nu spune tampenii.Pur si simplu un joc poate fi folosit ca platforma media de manipulare si de reprogramare a creierului tau.

Edited by WinstonMontana, 09 August 2018 - 08:04.


#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Adevarat, dar mai repede religia este

 WinstonMontana, on 09 august 2018 - 08:04, said:

folosita ca platforma media de manipulare si de reprogramare a creierului
deoarece interzice copiilor sa se duca la teatre, concerte, carnavaluri, adunari sportive, karate, yoga, sa se tunda, sa citeasca, sa manance si sa doarma Posted Image
Attached File  religia interzice aceste "pacate".jpg   42.73K   29 downloads

Care sunt lucrurile ce le permite religia ? Sa cumpere si aiba in casa doar:
2-3 Icoane ortodoxe, tamaie, untdelemn de la Sf. Maslu, anafora si aghieasma, Psaltire, Ceaslov, Acatistier, carti de vietuire ortodoxa, sa tina post in fiecare Miercuri si Vineri, sa mearga la Biserica in fiecare Duminica si de Sarbatori
Attached File  ce nu e considerat pacat de religie.jpg   54.14K   23 downloads

Mie imi suna a tiranie din partea Bisericii.

#12
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007

 tico18, on 09 august 2018 - 06:52, said:

De prin 1995 au inceput aparitia jocurilor cu agresiune, iar dupa anul 2000 au bagat sange varsat in ele. Astea cele mai recente incita la agresiune la greu
Și filmele cu Van Damme din fiecare seară de pe posturile publice? Cele în care le rupe mufele la câte 200 de oameni/film și sunt afișate toate detaliile + sânge + imagini cu cadavrele. Alea nu incită la agresiune. Ok.
Eu cred că pentru moment aproape s-a atins o limită și tot ce se face este să lucreze pe aceleași platforme, doar să optimizeze motoarele grafice. Deja avem limitări hardware și necesită timp să fie depășite și îmbunătățite.

#13
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Sper ca peste 50 de ani copiii/tineri sa joace un singur joc, Jocul Realitatii, sa-si petreaca timpul cu prietenii, la mare/munte excursii/expeditii/vacante, sa construiasca diverse, sa planteze gradini de legume, sa ingrijasca pomi fructiferi/vita de vie/ albine. Vor avea un procesor puternic, o placa video smechera si doua camere video de inalta rezolutie la dispozitie.Alea din capul lor.

#14
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Prin '90-2000 apareau jocuri bune pe banda rulanta. Acum avem indie-uri si multiplayere de 30 de minute.

Jocuri bune cu adevarat, de genul witcher 3, gta 5, apar din ce in ce mai rar.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 _Smiley_, on 09 august 2018 - 07:29, said:

depinde ce joci Posted Image
o gramada de jocuri aveau violenta in ele, cu mult inainte de '95. Wolfenstein 3D, de exemplu, a aparut in '92
der sunt si mutle genuri de jocuri care nu au violenta sau sange. seriile Tycoon, de exemplu.


@Hider141: inseamna ca World of Warships e un bebelus Posted Image. are nevoie de 62G la instalare, pt ca are si fisierele downloadate pe disk, dar ulterior ocupa doar ~34Gb.

Quantum Break are nus cate ore de filme, cu actori and stuff, care sint pe server, dar care pot fi descarcate si rulate de pe HDD. Si atunci jocul are undeva peste 300 GB.

 super8, on 09 august 2018 - 08:23, said:

Mie imi suna a tiranie din partea Bisericii.

Mie imi suna a necunoastere a limbii romane, ici si colo apar greseli prin manifestele alea. Probabil prea multa rugaciune le-a luat din timpul invatarii limbii romane.

#16
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
de cativa ani incoace mie cam toate mi se par la fel, de la grafica pana la gameplay

#17
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

 tico18, on 09 august 2018 - 06:52, said:

De prin 1995 au inceput aparitia jocurilor cu agresiune, iar dupa anul 2000 au bagat sange varsat in ele. Astea cele mai recente incita la agresiune la greu
Mari tâmpenii zici aici cumetre.

M-am jucat Mortal Kombat de mi-a ieșit pe nas, de la IV pe PS în generală, Unchained pe PSP și până la X pe PC. Totuși, nu am simțit niciodată nevoia să scot mațele cuiva, sau să-l dezmembrez. Am jucat shootere în care ești pus să împuști un aeroport plin de civili cu mitraliera, fără motiv imediat observabil. Din nou, nu am simțit nevoia să-mi comand un MG și să dau iama-n Otopeni.

Mizerii dintr-astea cu ”Jocurile strică minorii, incită la violență” sunt  generalizări exagerate.
Dacă un individ joacă un joc și simte nevoia să arunce în cineva cu tastatura, controller-ul sau alte obiecte contondente dintr-un motiv sau altul, problema e la individ, nu la joc.

Sunt jocuri care provoacă agresivitate prin imersivitate. Ce vreau să zic prin asta este că unele povești sunt atât de bune, iar personajele atât de bine conturate, încât te comporți ca și cum ele ar fi reale și acționezi în consecință. Asta nu înseamnă totuși că dacă am înfipt paloșul în nemernicul care mi-a omorât familia prin manipulare politică în Italia cca. 1500, voi face același lucru cu idiotul care m-a înjurat în curtea școlii.

Într-o lume civilizată, s-ar respecta acele rating-uri +13, +18 ș.a.m.d. chiar dacă ele sunt mai mult puse acolo pentru ca developer-ul și/sau publisher-ul să fie absolviți de orice fel de implicație legală. Recunosc că nu le-am respectat niciodată, am jucat jocuri ca Assassin's Creed la 10-12 ani, dar consider că am fost destul de matur să izolez ceea ce se întâmpla în joc față de ce se întâmplă în realitate.

Mai mult, dacă vorbești de agresivitatea în situația ”Te roagă părinții să închizi jocul/calculatorul la oră târzie”, iar tu zbieri ca o vită cu ”Lasă-mă în pace, du-te dracu sau alte urări de genul”, ei bine agresivitatea aia derivă indirect din (tobele vă rog) dependență, chestie ce din nou ține de individ și nu de joc în sine.

Sunt situații și situații, un sâmbure de adevăr există, dar generalizarea ”Jocurile incită la agresiune” este o mare tâmpenie.

=======================
Revenind la topicul în cauză, eu cred că în viitor, jocurile vor rămâne la fel d.p.d.v. al gameplay-ului. Nu prea mai văd idei noi răsărind, avem deja multiple genuri și multiple jocuri de același gen.
Ce va evolua însă este modul în care interacționăm cu ele. Nu are rost să vorbim de grafică, va continua să crească gradul de fidelitate și cred eu că vom prinde perioada când nu vom mai face distincție între joc și realitate d.p.d.v al imaginii.

Probabil se vor mai dezvolta diferite idei în materie de VR, poate se va materializa o idee care să interacționeze cu alte simțuri (tactil, olfactiv, gustativ). Știu că sună puțin sumbru, o astfel de evoluție putând duce la izolarea de realitate prin prisma unui joc ce o substituie, un fel de Ready Player One dacă vreți.
Eu totuși, vreau să văd cât de departe poate ajunge tehnologia.

Edited by Ally97, 09 August 2018 - 20:31.


#18
wesam

wesam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.08.2018
Vremea cand  jocuri ca GTA 5 si Witcher 3 aveau vreo 60-70 GB spatiu ocupat a trecut demult.
Acum, sunt ceva jocuri care ajung si la 100.  
Call of Duty Infinite Warfare si Black Ops 4  care cica au peste 130 GB la ora actuala, dar habar nu am de ce avand in vedere ca grafica-i praf, audio nu-i cine stie ce, n-are chiar continut practic mai mare de 60 GB, deci clar sunt fisiere inutile bagate aiurea.  
CoD WW2 cica are vreo 90 GB.  

Mai sunt si  jocuri ca Shadow of  War care au vreo 95-100 GB legit!

Quantum Break, daca are toate  episoadele incluse, ajunge la 170GB.

Edited by wesam, 19 August 2018 - 00:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate