Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Recomandare camera foto compacta!

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
Desi ma gandeam sa-mi iau un telefon de top care sa-mi inlocuiasca camera am observat ca oricat ar fi el de top acel telefon nu poate sa duca un zoom optic mare iar raza obiectivului e foarte mica in comparatie cu o camera foto.
Am avut un Nikon L320, pe lumina afara fotografiile si filmarile sunt superbe insa in interior si la lumina artificiala  e aproape praf, ce mi-a mai placut la aceasta camera in comparatie cu telefonul, obiectivul cuprinde mult mai mult in fotografie, este cu mult mai "wide".
Bugetul ar fi intre 800-1000ron, dar m-as rezuma la 800, as da 1000 doar daca intr-adevar face diferenta, pentru ca-l folosesc de cateva ori pe an in concedii si cam atat.
Multumesc anticipat!
P.S: un alt regret la acel Nikon L320 este ca avea senzor CCD de care am aflat mult dupa achizitie, in bugetul fixat ar avea loc un senzor CMOS?

Edited by maladetz, 08 August 2018 - 23:05.


#2
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Cam tot ce gasesti la acel nivel de pret este risipa de bani. Mai sari de cateva ori KFC sau MCDonald's si pune deoparte niste banuti. Daca vrei neaparat compact uita-te la un Sony RX100. Nu vei avea prea mult zoom.
Daca vrei si calitate si zoom si compact afla ca trebuie sa alegi doua.

#3
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View Postbaloo2009, on 08 august 2018 - 23:48, said:

Cam tot ce gasesti la acel nivel de pret este risipa de bani. Mai sari de cateva ori KFC sau MCDonald's si pune deoparte niste banuti. Daca vrei neaparat compact uita-te la un Sony RX100. Nu vei avea prea mult zoom.
Daca vrei si calitate si zoom si compact afla ca trebuie sa alegi doua.
Multumesc de raspuns, eu speram sa gasesc o solutie de mijloc....
Ce parere ai de modelul asta Canon SX540 HS, vad ca lumea pare multumita de el: https://www.emag.ro/...a/pd/DC85Z3BBM/

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
In lumina slaba ai nevoie de senzor mare, altfel te invarti in jurul cozii. Ce dimensiune are senzorul din telefon, si ce dimensiune are cel din Canonul de mai sus?

#5
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View Postcrokodilu, on 09 august 2018 - 00:13, said:

In lumina slaba ai nevoie de senzor mare, altfel te invarti in jurul cozii. Ce dimensiune are senzorul din telefon, si ce dimensiune are cel din Canonul de mai sus?
Mda, asa e , dar m-am gandit ca poate suplineste prin procesare mai buna sau nu stiu. Altfel nu vad la ce lumea le mai cumpara daca un telefon e la fel de bun....

#6
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View Postmaladetz, on 09 august 2018 - 00:06, said:

Multumesc de raspuns, eu speram sa gasesc o solutie de mijloc....
Ce parere ai de modelul asta Canon SX540 HS, vad ca lumea pare multumita de el: https://www.emag.ro/...a/pd/DC85Z3BBM/
Este o camera socant de performanta la banii aceia...categoric nu ai cum sa cumperi ceva mai bun la acei bani.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ia un teleton bun. Sfat de la unul care foloseste mai mult camera compacta decat teletonul sau DSLRul.
Sunt deja mai bune teletoanele pt ce vrei tu. Pt restul situatiilor foloseste in continuare camera veche. Eu fac la fel.

Daca totusi iei aparat, ia o compacta, nu un bridge. E fix acelasi lucru doar ca incape in buzunar. Zoomul compactelor actuale, uneori mai mare decat al camerei tale actuale, e absolut suficient.

#8
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View Postunderb, on 09 august 2018 - 08:38, said:

Ia un teleton bun. Sfat de la unul care foloseste mai mult camera compacta decat teletonul sau DSLRul.
Sunt deja mai bune teletoanele pt ce vrei tu. Pt restul situatiilor foloseste in continuare camera veche. Eu fac la fel.

Daca totusi iei aparat, ia o compacta, nu un bridge. E fix acelasi lucru doar ca incape in buzunar. Zoomul compactelor actuale, uneori mai mare decat al camerei tale actuale, e absolut suficient.
Ce mi-a plăcut la ăsta bridge este ca in fotografie cuprinde mai mult peisaj, cred ca ăsta e singurul avantaj pe care-l văd și asta mi-a plăcut,  pe când  telefoanele sau acele compacte de intra in buzunar nu pot face asta. ...

Edited by maladetz, 09 August 2018 - 08:56.


#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Da, vad ca e puutin mai wide decat o compata adica 22.5mm (echivalent FF). Compactele au de obicei 24mm.

Astea noi e posibil sa fie mai wide decat cele vechi.

Legat de peisaj, panorama e o joaca cu teletoanele noi.

Bottom line, daca nu aveai deja aparat merita sa iei un aparat foto. Asa, ca ai, merita mai mult un telefon bun. Eu folosesc camera (zoomul) pt ca imi place sa ma joc cu perspectiva. Cand scena nu cere asta, folosesc telefonul.
Nu stiu daca camera ta are moduri semiautomate. Daca are, invata sa le folosesti. Vei imbunatati mult calitatea pozelor in lumina slaba daca nu ai subiect in miscare. Stiu sa folosesc bine si modul manual dar il folosesc rar. Prefer modurile semiautomate. Nici la DSLr nu folosesc manual. Pe ala nu-l folosesc ca e mare si nu imi place sa car chestii dupa mine. I l-am luat sotiei cadou pt ca credea ca e pasionata de pozat iar un mirrorless nu era suficient pt ambitiile ei :)
De aia exclud si bridgeurile.

#10
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View Postunderb, on 09 august 2018 - 09:16, said:

Da, vad ca e puutin mai wide decat o compata adica 22.5mm (echivalent FF). Compactele au de obicei 24mm.

Astea noi e posibil sa fie mai wide decat cele vechi.

Legat de peisaj, panorama e o joaca cu teletoanele noi.

Bottom line, daca nu aveai deja aparat merita sa iei un aparat foto. Asa, ca ai, merita mai mult un telefon bun. Eu folosesc camera (zoomul) pt ca imi place sa ma joc cu perspectiva. Cand scena nu cere asta, folosesc telefonul.
Nu stiu daca camera ta are moduri semiautomate. Daca are, invata sa le folosesti. Vei imbunatati mult calitatea pozelor in lumina slaba daca nu ai subiect in miscare. Stiu sa folosesc bine si modul manual dar il folosesc rar. Prefer modurile semiautomate. Nici la DSLr nu folosesc manual. Pe ala nu-l folosesc ca e mare si nu imi place sa car chestii dupa mine. I l-am luat sotiei cadou pt ca credea ca e pasionata de pozat iar un mirrorless nu era suficient pt ambitiile ei :)
De aia exclud si bridgeurile.
Înțeleg ce zici, problema e ca ăsta pe care-l am are senzor CCD iar la interior chiar și cu bliț fotografiile ies cu zgomot și nu prea clare . Într-adevăr e cam aiurea de carat fiind mai mare,  dar ce cuprinde ăla într-o fotografie, un telefon sau o compacta nu cred ca poate, toate se rezuma la  subiect și cam atât. ....
Mă gândeam ca o camera bridge similară dar cu senzor CMOS ar rezolva problema camerei vechi..

#11
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Cand cauti o camera foto, cauta una cu o deschidere cat mai mare a obiectivului 1.8, 1.4 ar fi bine si mai bine daca are un senzor mare.
La 1000 de lei poate doar un sony rx100 I sau daca ai noroc un sony rx 100 II, un panasonic lx7 cu obiectiv 1.4. Astea la mana doua, ca noi nu te atingi.

#12
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
sau un mirrorless SH
https://www.olx.ro/o...e7e704;promoted
https://www.olx.ro/o...html#938a0b3537
https://www.olx.ro/o...html#12d33a623d

Edited by STARTREK1, 09 August 2018 - 09:56.


#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmaladetz, on 09 august 2018 - 09:34, said:

...dar ce cuprinde ăla într-o fotografie, un telefon sau o compacta nu cred ca poate, toate se rezuma la  subiect și cam atât. ....
Nu incerca sa rezolvi un singur aspect (unghiul de cuprindere) doar de dragul lui ca s-ar putea sa dai de altele. Sunt si telefoane mai wide. E drept ca nu au zoom, decat digital, dar am constatat ca e suficient cateodata. Acum banui ca nu vrei sa faci si poze 360' dar si la pasari aflate la100m in lumina slaba si sa vezi si penajul in detaliu.
Asa cum a zis si colegul, ai un mod panorama foarte misto la telefoane, dar daca nu iti place atunci intr-adevar da 1500 de lei pe o compacta care are cu 10% mai mult camp vizual si gata...ai si zoom optic. Nu iti mai ramane decat sa rezolvi si partea cu calitatea in lumina slaba, iar pt.asta va trebui sa mai iei o compacta cu senzor/obiectiv mare si luminos. Deciun telefon pt. portabilitate, unul pt. wide si zoom, si unul pt. lumina slaba.

Edited by crokodilu, 09 August 2018 - 10:39.


#14
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View PostSTARTREK1, on 09 august 2018 - 09:54, said:

Cred ca o sa mă risc second hand deși tot timpul e ceva în neregula, vad ca se vând încă în garanție, probabil au găsit ceva dar nu l-au putut returna....

#15
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 27.03.2010
In bugetul tau poti sa mergi si pe un DSLR Canon cu obiectiv de kit (sh) care este destul de wide si daca vrei calitate in lumina slaba mai strangi 800 lei si cumperi un obiectiv Canon EF-S 24mm f/2.8 STM nou. O sa scoti poze in interior de nu o sa-ti vina sa crezi.

Edited by sys, 09 August 2018 - 11:51.


#16
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View Postsys, on 09 august 2018 - 11:48, said:

In bugetul tau poti sa mergi si pe un DSLR Canon cu obiectiv de kit (sh) care este destul de wide si daca vrei calitate in lumina slaba mai strangi 800 lei si cumperi un obiectiv Canon EF-S 24mm f/2.8 STM nou. O sa scoti poze in interior de nu o sa-ti vina sa crezi.
Multumesc de raspuns.
Mda cam am de investit și nu prea îmi place :)
  Deci toate compactele astea de 800-1000lei nu sunt bune chiar de au senzor CMOS?

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Cauta imagini, in special lowlight cu ele sau la wide/supertele, daca iti plac ia camera, daca nu atunci mai cerceteaza.

Edited by crokodilu, 09 August 2018 - 13:18.


#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postmaladetz, on 09 august 2018 - 13:00, said:

Multumesc de raspuns.
Mda cam am de investit și nu prea îmi place Posted Image
  Deci toate compactele astea de 800-1000lei nu sunt bune chiar de au senzor CMOS?
Semnificativ mai slabe in lumina slaba decat un telefon de top. Asta fara blitz. Cu blitz se schimba treaba dar DOAR in unele situatii. Avantajul e ca sunt mult mai versatile.

Edited by underb, 09 August 2018 - 13:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate