Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat achizitie drona

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Nu stiu pe care sa o aleg: Mavic Pro, Phantom 3 Pro sau MI Drone...

#2
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017
Phantom 4!

#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 DarthVader20, on 05 august 2018 - 21:14, said:

Nu stiu pe care sa o aleg: Mavic Pro, Phantom 3 Pro sau MI Drone...

Trebuie stiut ca:

Quote

Dacă nu are sub 500 de grame (ca DJI Spark), atunci trebuie să înregistrezi la AACR ca să zbori legal cu ea.
Sursa
Din ce vad Phantom 4 Pro are 1375 g | Mavic Pro Platinum 734 g | Mi Drone 4K 1390 g
Am vazut ca cea mai folosita in Romania este  DJI Spark ! (300 g)

Edited by stlk, 06 August 2018 - 00:31.


#4
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
Mavic  Air.

Oricum mi se pare o aberatie sa fie nevoie de înștiințare  de fiecare dată când ridici drona de la sol,  la o nuntă o ridic 10 metri și trebuie să îi anunț...

Edited by DaniJ90, 06 August 2018 - 03:43.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si daca ti se par, ce? Tot trebuie sa anunti, Ca altfel vine sefu´de post (care e si el invitat la nunta, dar, "datoria ´nainte de toate, s´traiti!)si-ti sparge buzunaru´.

#6
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
Am zburat cu drona la nunti, majorate si alte evenimente private plus zboruri asa de placere in zone de tara, intr-adevar nu am zburat la oras si nu a avut nimeni, nimic cu mine, m-au vazut si jandarmii si politistii, e adevarat ca acum am un mavic air, dar asa ca idee...

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 DaniJ90, on 06 august 2018 - 03:47, said:

Mavic  Air.

Oricum mi se pare o aberatie sa fie nevoie de înștiințare  de fiecare dată când ridici drona de la sol,  la o nuntă o ridic 10 metri și trebuie să îi anunț...
E buna si drona Mavic  Air (430g)! si astea sunt destul de populare in Romania! (am vazut asa ceva mai mult la cameramanii/fotografii care merg la evenimente). Daca nu ma insel  drona Mavic  Air e mai silentioasa decat  DJI Spark
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uF-WXHwzURs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 06 August 2018 - 15:43.


#8
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
ca să nu deschid altă discuție aș continua aici.
cerințele mele:

filmare de calitate (1080? stabilizare?)
autonomie decentă
bateriile de rezervă să poată fi schimbate repede, fără demontare de zeci de minute
buget, un maxim de 200 de euro
va fi folosită pentru chestii simple, personale

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 mirceabarbulescu, on 22 octombrie 2018 - 22:14, said:

ca să nu deschid altă discuție aș continua aici.
cerințele mele:

filmare de calitate (1080? stabilizare?)
autonomie decentă
bateriile de rezervă să poată fi schimbate repede, fără demontare de zeci de minute
buget, un maxim de 200 de euro
va fi folosită pentru chestii simple, personale

În lista ta sunt două lucruri incompatibile, anume filmarea de calitate și bugetul. Pentru o filmare de calitate la o dronă trebuie să ai stabilizare pe trei axe ori o dronă cu gimbal și cameră decentă nu găsești în 200 E. Un mic sfat atunci când studiezi un model anume caută pe youtube filmări puse de posesorii modelului ca să vezi ce poate nu te baza doar pe videoclipurile de promovare făcute de producător.

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
In primul rand conteaza la ce vei folosi drona.
Daca e pentru uz personal fara pretentii e ok.
Daca in schimb se vrea calitate la nivel cinema pentru clipuri video, spoturi publicitare,scurt metraje nunti etc... atunci trebuie drona profesionala.
O camera profi cine sau un rig cu dslr cantareste serios,iar o drona care poate acomoda astfel de echipanente este extrem de scumpa si grea.
Ce ai enumerat tu acolo sunt jucarele.

https://m.youtube.co...h?v=XU4rEbCxSW0

#11
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
uz personal fără pretenții, dar imaginea să fie "privibilă"...

#12
marius_gimi

marius_gimi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.12.2016
Salutare tuturor,
Am si eu o mica nelamurire in ce priveste inregistrarea dronelor in Romania. Daca as cumpara un Mavic Air, as fi nevoit sa o inregistrez la AACR acum in 2019? Si daca nu e nevoie de inregistrare trebuie anuntati cei de la AACR in legatura cu orice zbor pe care il fac cu drona?
Nu stiu daca imi va raspunde cineva, dar in speranta ca vede cineva mesajul si se oboseste sa scrie, ii multumesc pentru raspuns.

#13
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
regula este ca inainte de orice zbor cu drona trebuie sa anunti , odata sa se stie de tine, sa ti se dea permisiunea si nah...sa nu te intersectezzi acolo sus cu ceva ce transporta oameni( eu am patit, eram pirat si a trecut  helicopter p-acolo la 500m pe unde faceam eu chestii)
Eu am cautat sa zbor izolat, fara oras, sat, adunari de oameni, fara sa ma vada nimeni. in EU trebuie sa fii inregistrat, cu asigurare si sa anunti sau sa ai permisiunea acordata de autoritati pt o data anume
O sa se reglementeze ceva mai bine dar din pacate, zburatorii vor fi tot mai constransi
Legat de doleanta initiatorului, Spark e mic cochet, usor de transportat, relativ ieftin, ies filmari de amatori faine ...dar tine bacteria putin
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Suwf3gw6Sq0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9eqIsNjNQJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mavic, Mavic Pro atrage atentia, nu are neaparat cea mai buna camera, comparativ cu Phantom 4Pro care e mare si astea doua definitiv trebe inregistrate la AAR, astea doua sunt faine rau, ai range, autonomie de zbor, camera ok dar scumpe si ca orice drona...daca ai ghinion sa dai de pamant cu ea...s-au dus banutzii
Mavic Air mi se pare cea mai ok pentru amatori, concedii samd. ai autonomie, camera okeysh, garla de senzori pt siguranta samd si pret okeish
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IdlsjMqvLIc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by silver_eye, 11 March 2019 - 12:18.


#14
marius_gimi

marius_gimi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.12.2016
@silver_eye multumesc mult pentru sfaturi!

#15
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Nu am studiat legislația românească în domeniul ăsta dar în Germania dacă nu intri în spațiul aerian reglementat nu trebuie să anunți nimic, asta înseamnă să zbori la maxim 100 m față de sol, evident sunt și zone unde este total interzis cum ar fi 1,5 km distanța de aeroporturi, asigurarea este undeva în jur de 70 E diferă de la asigurator la asigurator dar merge și o asigurare de răspundere personală care acoperă și drona, în plus trebuie să mai ai și o etichetă cu numele tău pe dronă.

#16
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 myshyk, on 06 august 2018 - 07:03, said:

Si daca ti se par, ce? Tot trebuie sa anunti, Ca altfel vine sefu´de post (care e si el invitat la nunta, dar, "datoria ´nainte de toate, s´traiti!)si-ti sparge buzunaru´.
Hai sa eliminam negativitatea. Am Inspire 2 am zburat de o gramada de ori deasupra orasului. Inca am executat zboruri la joasa inaltime. E drept am decolat din curtea mea. Dupa ce trec de 2 blocuri crezi ca mai stie cineva de unde vine?
In plus poti sa iei masuri de precautie. Decolezi pe verticala si urci la 60 metri (decolarea maxim 5-6 secunde) Acolo nici la o drona mare cum este Inspire 2 nu o sa i se auda motoarele deci nimeni nu o sa se uite in sus. Daca o vad accidental nu stiu de unde este. Te deplasezi la locul dorit si cobori la inaltimea dorita. Acolo chiar daca esti observat, nu conteaza ca a aparut din senin. Filmezi ce vrei - te ridici din nou la minim 60 de metri si nu revii direct la punctul de aterizare. Zbori uneori intr-o directie (chiar opusa) si revii pe ocolite. Te pozitionezi deasupra locului de aterizare la inaltime si dai pe automat. Aterizarea de la 60 metri maxim 15 secunde. Aici daca sunt vecini pe afara o pot auzi. Din casa nu. Eu stau si langa politie - efectiv in fata casei mele este politia - nici o treaba decolez din curtea din spatele casei.
In privinta idiotilor care zic ca drona cade si omoara, inseamna ca ei nu stiu cum cade o drona. Cade ca o frunza - in zig-zag. Deci daca loveste ceva, loveste din lateral. Am deja 27 Km la bord din care cred ca 20 in orase si sate. In plus dronele moderne cum sunt Inspire 2 evita singure obstacolele, au baterii duble, aterizeaza automat daca in momentul in care electricitatea a ajuns la un anumit nivel - in nici un caz nu cad din cer.
Pe campii si la sate (mai ales izolate) zboara linistit. Acolo ma tem mai tare de pasari sa nu intre la elice. Nu o data mi s-a intamplat sa ii dei tarcoale, fie ca era rapitoare sau o confundau cu un rapitor.

#17
cornel22016

cornel22016

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2022
Stie cineva unde pot gasi o drona care sa aiba display propriu, nu prin telefonul mobil, adica transmisia imaginilor sa se faca direct, nu prin internet?

#18
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
Chiar dacă se transmit pe ecranul telefonului, transmisia imaginilor nu se face prin internet. De exemplu, DJI folosește acum OcuSync 2.0, care comută alternativ între banda de 2.4Ghz și 5Ghz.
De ce ți-ai lua un controler cu ecran, care costă cât un telefon nou, când poți avea controler clasic + telefon?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate