Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ulei de peste?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Doctorul meu psihiatru mi-a recomandat Omega 3(adica Bio pure max de la agetis)pe langa celelalte pastile psihotrope )

Intrebarea mea este de ce mi-a dat? Ce face acest ulei de peste Omega 3 la creier/psihic, sistemul nervos? Sunt studii clare care arata ca ajuta?Asta ma intereseaza.
Multumesc

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Atunci cand ai mai multa incredere in forum decat in doctorul tau personal Posted Image

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 AlynutzTigerAtlantic, on 31 iulie 2018 - 16:22, said:

Doctorul meu psihiatru mi-a recomandat Omega 3(adica Bio pure max de la agetis)pe langa celelalte pastile psihotrope )

Intrebarea mea este de ce mi-a dat? Ce face acest ulei de peste Omega 3 la creier/psihic, sistemul nervos? Sunt studii clare care arata ca ajuta?Asta ma intereseaza.
Multumesc

Da.. ajuta celula nervoasa.. Da o cautare pe net si vei gasi raspunsuri la intrebarile tale.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmm, si la tine nu functioneaza google ?!
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab

#5
--alin--

--alin--

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2018
https://aciziomega3.ro/

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
eu consum zilnic 1 pastila de omega 3 de aproximativ 4 ani de zile. Mi-a scazut colesterolul si tensiunea. In rest nici un lucru negativ.

#7
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 rosix, on 31 iulie 2018 - 16:32, said:


Da.. ajuta celula nervoasa.. Da o cautare pe net si vei gasi raspunsuri la intrebarile tale.
Pai ce crezi ca face aici? Doar sictireste userii? Cauta pe net

 trollerul_de_serviciu, on 31 iulie 2018 - 16:33, said:

Hmm, si la tine nu functioneaza google ?!
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab
Functioneaza. pagina principala e forumul.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 business11, on 31 iulie 2018 - 16:53, said:

eu consum zilnic 1 pastila de omega 3 de aproximativ 4 ani de zile. Mi-a scazut colesterolul si tensiunea. In rest nici un lucru negativ.
De capul tau sau te-ai consultat cu medicul?

#9
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013

 business11, on 31 iulie 2018 - 16:53, said:

eu consum zilnic 1 pastila de omega 3 de aproximativ 4 ani de zile. Mi-a scazut colesterolul si tensiunea. In rest nici un lucru negativ.

De care iei?De la ce firma?Ce marca adica

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 business11, on 31 iulie 2018 - 16:53, said:

eu consum zilnic 1 pastila de omega 3 de aproximativ 4 ani de zile. Mi-a scazut colesterolul si tensiunea. In rest nici un lucru negativ.

Eu consum zilnic o litră de horincă de vreo 40 de ani si nu am avut colesterol niciodata. Tensiune - ce-i aia ?
In rest, am ingropat vreo 3 doctori - soarta

Acum serios - hai sa terminam cu prostiile
Colesterolul este cea mai mare escrocherie a secolului trecut iar hipertensiunea trece doar cu zeama de clopot si pamant galben.

@AlynutzTigerAtlantic
Singurul beneficiu recunoscut al uleiului de peste este ca are un efect major in capacitatea cererbrala - ajuta - datorita continutului ridicat de lecitina.

Restul este marketing agresiv si nimic altceva.

Megi pe mana doctorului ca stie el ce stie

Sanatate

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 Naijax, on 31 iulie 2018 - 17:26, said:

Eu consum zilnic o litră de horincă de vreo 40 de ani si nu am avut colesterol niciodata. Tensiune - ce-i aia ?
Acum serios - hai sa terminam cu prostiile
Colesterolul este cea mai mare escrocherie a secolului trecut iar hipertensiunea trece doar cu zeama de clopot si pamant galben.
Nici eu nu am SIDA!

#12
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010

 AlynutzTigerAtlantic, on 31 iulie 2018 - 17:01, said:

De care iei?De la ce firma?Ce marca adica

Uite colea. Direct de la sursa. Reykjavik.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 Bursul, on 31 iulie 2018 - 17:44, said:

Nici eu nu am SIDA!

Sa-ti fie de bine

#14
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 AlynutzTigerAtlantic, on 31 iulie 2018 - 16:22, said:

Doctorul meu psihiatru mi-a recomandat Omega 3(adica Bio pure max de la agetis)pe langa celelalte pastile psihotrope )

Intrebarea mea este de ce mi-a dat? Ce face acest ulei de peste Omega 3 la creier/psihic, sistemul nervos? Sunt studii clare care arata ca ajuta?Asta ma intereseaza.
Multumesc
Ce face acest ulei de peste Omega 3 la creier/psihic, sistemul nervos?

Nimic.

Quote

Ce reprezintă acizii graşi Omega-3?

Acizii graşi Omega 3 sunt tipuri de grăsimi întâlnite frecvent în plante şi în uleiurile de natură marină. Există două tipuri care sunt prezente din abundenţă în peştele gras:
  • Acidul eicosapentaenoic (EPA) este un acid gras Omega 3 ce se gaseşte în peştele gras. Când vorbim despre acizii graşi Omega 3 din peşte, ne referim de cele mai multe ori la acidul eicosapentaenoic.
Peştii nu produc acest acid, obţinându l din algele pe care le consumă.
  • Acidul docosahexaenoic (DHA) este un acid gras Omega 3, ce reprezintă un element component important al retinei, spermei şi cortexului cerebral.
40% din acizii graşi polinesaturaţi din creier sunt compuşi din acidul docosahexaenoic. Acesta constituie  60% din acizii graşi polinesaturaţi prezenţi în retină. Jumătate din greutatea membranei plasmatice a neuronilor este alcătuită din acest acid. De asemenea, laptele matern este bogat în acid docosahexaenoic.
Cât de adevărate sunt însă afirmaţiile privitoare la beneficiile uleiului de peşte?

În ultimii zece ani s-au efectuat zeci de studii privind uleiurile de peşte şi cele Omega 3.

Unele dintre aceste studii au respins aceste beneficii ale uleiului de peşte, în timp ce altele le-au confirmat.
Cât de sănătos este consumul de ulei de peşte şi Omega-3 din peşte?

"Care este cel mai bun ulei de pește?

Din punct de vedere calitate-preț, unul dintre cele mai bune uleiuri de pește, comercializate pe piața din România, sunt uleiurile de pește marca LYSI.
Compania islandeză LYSI a fost fondată în 1938, iar de atunci, numele LYSI a fost asociat cu cel mai pur ulei de pește, dar și cu cel mai mare exportator de ulei de pește din Europa.

Produsele LYSI au la bază ficat de cod pescuit din apele Oceanului Atlantic.
Prețurile produselor LYSI variază între 30 și 90 de lei."  Top 10 beneficii ale uleiului de pește

Edited by poadol, 01 August 2018 - 10:26.


#15
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
Tot Lysi i-am recomandat si eu.

 poadol, on 01 august 2018 - 10:17, said:

Ce face acest ulei de peste Omega 3 la creier/psihic, sistemul nervos?

Nimic.

Tu nu ai citit articolul pus de tine? La punctul 2: "Uleiul de pește stimulează creierul. Un nivel optim de omega 3 în organism, este strâns legat de îmbunătățirea debitului verbal, dar și a memoriei operative."

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Mi-am luat si eu niste capsule aseara de la DM. M-am uitat peste niste review-uri si marca aste e ok.

[ https://res.cloudinary.com/vitafy/b_white,c_pad,f_auto,fl_force_strip.preserve_transparency.progressive,h_468,w_468/media/catalog/product/o/m/omega_3-min.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 Bursul, on 01 august 2018 - 12:52, said:

Mi-am luat si eu niste capsule aseara de la DM. M-am uitat peste niste review-uri si marca aste e ok.

[ https://res.cloudinary.com/vitafy/b_white,c_pad,f_auto,fl_force_strip.preserve_transparency.progressive,h_468,w_468/media/catalog/product/o/m/omega_3-min.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

tetesept sunt mari producatori de solutii pentru baie, gen lichide pentru pus in baie cand stai sa te relaxezi.

Si eu tot de la DM am, nu stiu exact cum se numeste firma cu o inima pe cutie.

#18
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Doppelherz?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate