Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Recomandare skiuri

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003
Salutare,
As ruga pe cei care cunosc destul de bine sportul alb, sa imi recomande si mie o marca de skiuri si de legaturi + clapari. Am tot skiat de vreo 5 ani, insa doar la nivel de amator, cu skiuri inchiriate la fata locului (maxim 5 zile pe an practic). Anul acesta m-am hotarat ca ar fi cazul sa cumpar. Nu ma gandesc la viteza, vreau doar sa imi recomandati ce anume tip/marca de skiuri ar fi bune pentru cineva care se afla la un nivel intre incepator si mediu. Am inteles ca ar fi bine sa iau niste skiuri mai mici decat inaltimea mea (am 1.83), insa cam cu cat?
Va multumesc si astept raspunsuri va rog !

#2
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005
daca esti amator, alege tu schiurile pe care te simti cel mai bine, care corespund cu stilul tau. presupun ca ti-ai putut forma un stil si stii in linii mari ce tip de schiuri te multumesc.

#3
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

 Swordfish, on Feb 28 2006, 13:28, said:

daca esti amator, alege tu schiurile pe care te simti cel mai bine, care corespund cu stilul tau. presupun ca ti-ai putut forma un stil si stii in linii mari ce tip de schiuri te multumesc.

Multumesc de raspuns. Nu prea m-am interesat pana acum de problema asta, si de fiecare data inchiriam skiurile care mi se dadeau, de obicei mai scurte decat mine. La fel si cu claparii, ii luam pe cei in care ma simteam bine. Vroiam sa stiu marci de skiuri si clapari, ca la asta chiar nu ma pricep. Ok, stiu de Atomic, Rosignol si Head ... si cam atat. Exista diferente majore sau nu ar trebui sa ma intereseze foarte mult marca? Mai ales legaturile as vrea sa le iau bune, in cazul in care cad (am scris ca nu imi place viteza, asadar am sanse putine sa cad, dar totusi :D ) sa imi sara repede skiul din picior.

#4
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003
Hai fratilor, chiar nu sunteti nici unul impatimiti cu skiul? Ceva idei cam ce ar trebui sa imi iau? Thx !

#5
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Ia-ti clapari (de ex. Salomon) si poti sa inchiriezi schiuri in continuare, si vezi si cum te simti cu fiecare. E prea subiectiv sa zic 'Atomic'...
E bine sa ai claparii tai, ca stii ca doar tu iti bagi picioarele in ei, la propriu. Cu schiurile e mai putin important, chiar e o problema cu transportul. BTW, unde schiezi de obicei ?

#6
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

 dragos_avram, on Mar 1 2006, 11:11, said:

Ia-ti clapari (de ex. Salomon) si poti sa inchiriezi schiuri in continuare, si vezi si cum te simti cu fiecare. E prea subiectiv sa zic 'Atomic'...
E bine sa ai claparii tai, ca stii ca doar tu iti bagi picioarele in ei, la propriu. Cu schiurile e mai putin important, chiar e o problema cu transportul. BTW, unde schiezi de obicei ?

La Straja de obicei. Si m-am mai dus in parang, de la cabana rusu spre "casuta din povesti". Am fost si la predeal si la sinaia.... dar acolo nu prea imi place, nu stiu de ce ..... parca ar fi prea multe "fitze". Nu vreau sa jignesc pe nimeni  :peacefingers:

:later edit, am uitat sa zic multam de sfat. Cred ca ai dreptate ! Si asa nu aveam eu prea multi bani acum, gata, e clar, iau clapari. Thx !

Edited by Dvorak, 01 March 2006 - 11:35.


#7
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005
suntem cam de o inaltime, eu am 1.87; schiurile tb sa fie cu vreo 10 cm mai mici decat tine, sub barbie. cele pe care am vrut sa le iau, sunt blizzard, mai late in varf, ai stabilitate, ajungeau cu tot cu legaturi aproape 8 mil. + clapari vreo 3.500+bete, ajung peste 12. chestia de marca e subiectiva, doar nu se compara schiuri de lemn cu cele de fibra;

#8
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

 Swordfish, on Mar 2 2006, 13:05, said:

chestia de marca e subiectiva, doar nu se compara schiuri de lemn cu cele de fibra;
te cred :)
mi se pare foarte scump ce ai scris tu mai sus. am sa merg pe ideea sa imi iau clapari anul asta...... la anu' mai vad eu.

#9
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005
scump? nu cred, e mediu;
un amic si-a luat 'atomic' la mana a 2-a si a dat 2.500.000 pe ele fara clapari si bete, iar cum astia costa cat costa, fa un calcul la cat ar ajunge pretul final cu accesoriile. ehe, nu degeaba schiul e cel mai scump sport (sau la egalitate cu golful).
un echipament profesionist complet de schi auzeam ca ar fi in jurul a 3000euros, deci 100 mil.
fa si tu ca mine....sapt asta ochelari, cea viitoare bete, apoi peste o luna si etc :P

#10
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Nu are rost sa te arunci la o pereche de schiuri+clapari scumpe, in conditiile in care esti amator. Nu sunt convins ca un om care schiaza o data la 2 saptamini simte diferenta intre ele. Hai sa fim seriosi: Pretul face diferenta.

#11
Piovani

Piovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.01.2006
Ia-ti si skiuri si clapari deoarece daca iti inchiriezi doar skiurile centrele de inchiriere ti le dau la un pret mai mare decat daca ai lua tot echipamentul
   Ex: ski+clapari+bete 250.000
   separat ski 200k, clapari 100k, bete 50k

Incearca la metro sau carrefour skiuri la 5-6 mil si clapari la 3-4 mil
calitatea este destul de buna mai ales daca nu te intereseaza performanta

la inaltime daca ai 1.83 ia-ti in jur de 1.65m

#12
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Nu vreau sa dam in flame, dar 1.65 mi se pare scurt pentru el; mai degraba 1.75.
Eu am 1.74 si am schiat cu niste 1.60 si-mi dadea senzatie de instabilitate.

#13
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005
Nu ma pricep f bine la skiuri, dar din cate stiu eu, ar tb ca ele ar tb sa se incadreze intr-o marja de +/- 10 cm fata de inaltimea utilizatorului. Tot asa, stiu ca dc esti incepator (sau pe acolo) este bine sa iti iei skiuri mai mici (te ajuta la manevrabilitate din cate stiu).
Claparii ar fi bine sa aiba mai multe pcte de prindere si de preferat sa aiba sistemul metalic. Cel mai important este cum iti vin pe picior, cum te simti in ciorapul lor, sa nu te bata.
Sper ca te-am putut ajuta cat de cat.
Bafta! :peacefingers:

#14
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

 radu72, on Mar 2 2006, 14:45, said:

Nu are rost sa te arunci la o pereche de schiuri+clapari scumpe, in conditiile in care esti amator. Nu sunt convins ca un om care schiaza o data la 2 saptamini simte diferenta intre ele. Hai sa fim seriosi: Pretul face diferenta.

Corect, nici nu as vrea sa dau foarte multi bani pe skiuri. Dar vroiam sa vad ce firme sunt mai bune... macar asa de curiozitate. De, sunt un fel de newbie si as vrea sa inteleg si eu cat de cat cu ce ma confrunt in domeniul asta :)  Si cred ca in prima faza le-as lua la mana a doua.
Ideea e ca pana la urma am fost in metro si selgros.. evident ca m-am trezit prea tarziu: nu mai aveau nimic. Mi-au spus ca au intors tot ce le-a ramas pe stoc ca de.... s-a dus sezonul. Oricum, ce sa mai, pentru cat schiez eu, mai bine ma uit in stanga si in dreapta sa vad de unde pot lua la mana a doua. Asta pana la anul ca am cam terminat cu skiul anul asta: am fost in weekend la Straja :) Am inchiriat de acolo, aveau chiar in vila unde am stat si vreau sa spun ca anul asta am avut un noroc de nu se poate: am avut cei mai buni clapari si skiuri cu care am skiat pana acum  :w00t:  Claparii au fost Salomon si skiurile Head. Au fost mai mult decat ok.

 dragos_avram, on Mar 3 2006, 10:06, said:

Nu vreau sa dam in flame, dar 1.65 mi se pare scurt pentru el; mai degraba 1.75.
Eu am 1.74 si am schiat cu niste 1.60 si-mi dadea senzatie de instabilitate.

Sper intr-adevar sa nu ne apucam de flame-uri acum, dar exact asa mi-au spus si cei care skiaza tot sezonul la straja. Pentru incepatori ar trebui sa iti ajunga pana sub barbie.... oricum sa fie mai mici decat tine cu minim 10 cm si un maxim de 30 ziceau ei....

 asul, on Mar 3 2006, 18:19, said:

Claparii ar fi bine sa aiba mai multe pcte de prindere si de preferat sa aiba sistemul metalic.
Multam de sfat, am sa ma uit de chestia asta cand o fi sa imi iau claparii.

#15
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

 dragos_avram, on Mar 3 2006, 10:06, said:

Nu vreau sa dam in flame, dar 1.65 mi se pare scurt pentru el; mai degraba 1.75.
Eu am 1.74 si am schiat cu niste 1.60 si-mi dadea senzatie de instabilitate.


 asul, on Mar 6 2006, 18:19, said:

Nu ma pricep f bine la skiuri, dar din cate stiu eu, ar tb ca ele ar tb sa se incadreze intr-o marja de +/- 10 cm fata de inaltimea utilizatorului. Tot asa, stiu ca dc esti incepator (sau pe acolo) este bine sa iti iei skiuri mai mici (te ajuta la manevrabilitate din cate stiu).
Claparii ar fi bine sa aiba mai multe pcte de prindere si de preferat sa aiba sistemul metalic. Cel mai important este cum iti vin pe picior, cum te simti in ciorapul lor, sa nu te bata.
Sper ca te-am putut ajuta cat de cat.
Bafta! :peacefingers:

Daca este amator schiurile pot fi si cu mai mult mici decat tine, pentru ca e mult mai usor sa inveti si sa te perfectionezi, in timp ai sa-ti dai seama cam cum le-ai prefera, mai lungi sau mai scurte... Inainte marimea schiurilor trebuia sa fie cat omul cu mana intinsa pe verticala ;) Acum lucrurile s-au schimbat de cand au aparut schiurile carve, daca va uitati la competitii veti observa cat de scurte sunt schiurile de "race" ;)


Eu sincer sa fiu iti recomand un loc de unde sa iti iei schiuri "Chily" in Poiana Brasov, au unele dintre cele mai bune si mai avantajoase[pret] schiuri din Romania, plus ca tipii care lucreaza acolo sunt experti si vor fii fericiti sa te ajute in alegerea schiurilor daca le explici ca esti icnepator...

#16
alexinlove

alexinlove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.04.2005
Salut!

Un loc de cumparare a skiurilor din Bucuresti? Stie cineva?

#17
steph

steph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 08.03.2006
Salutare salutare!

Ma apuc si eu sa dezgrop topicul asta. :)

Ca si initiatorul topicului de cativa ani am inceput sa schiez un weekend cateva zile sau pur si simplu plec dimineata schiez o zi si ma intorc.

Anul asta as vrea sa imi iau echipement ca sa nu mai fiu legat de orele centrelor de inchiriere etc.

Pana acum am vazut in Carrefour diverse modele/marci/preturi si un echipament complet in cea mai ieftina varianta ajunge la 10.5 mil.

Schiuri+legaturi Blizzard ( nu stiu exact modelul ), Clapari Salomon si bete.

Ce parere aveti de schiurile Blizzard?
Ce parere aveti de schiuril

#18
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Asa ceva?:

Blizzard Carvingski Firebird X03 (http://www.ski-andmo...products_id=289)

Vezi ca am o gramada de informatii pe Traveling turism extrem

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate