Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Foișor/ Magazie structură de lemn.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
O sa vreau sa fac un foișor langa casa, dar nelipit de aceasta, care sa înglobeze și o magazie de lemne. O sa fie ceva 8m/3,5m, soclu beton, in rest structura lemn cu unele porțiuni de perete plin alții caroiaj de sipci, nebranșat la utilități.
E nevoie de autorizație de construcție? Daca da, cât poate costa un proiect la așa ceva?
Locuiesc într-o comună în județul Constanța.

Edited by XAN, 25 July 2018 - 11:37.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Trebuie autorizatie.Cat sa coste?Nu cunosti nici un proiectant?Vreo 200 de lei?

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
construiește-ți liniștit foișorul dacă nu ai treabă cu vecini reclamangii

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu este nevoie daca nu are fundatie . Ce este pe stalpi este considerata constructie temporara . Eu am trei in curte . Am intrebat la prima si de la primarie mi-au spus ca este nevoie de proiect pentru cosntructiile cu fundatie destinate locuirii permanente . Este important sa nu o faci undeva unde sa deranjeze vreun vecin care te poate reclama . Adica sa o lipesti de gardul lui , fara sa-i ceri voie , sa-i obturezi vederea , ventilatia , etc. Se considera o banala copertina sub care pui ocazional cate o masa .

Edited by JurasikMan, 25 July 2018 - 12:10.


#5
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
O fundație mică voi face că nu vreau sa plece placa la plimbare când o mai ploua ca anul asta. Soclul va fi pe poarte mai înalți, vreo 20cm cred. Anu asta am avut și o mică viitura pe strada și prin curte de la ploi, și am cam văzut ce pericole pot fi. Dar nu o să vadă toată lumea că fac și fundație 😁

#6
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
da-i bataie fara grija, nu ai de ce sa anunti pe nimeni. Doar sa nu ai vecini reclamagii dar cred ca nu e cazul. De obicei in comunitatile mici este ok cu vecinii, fiecare face cum poate :)

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 daniMMM, on 25 iulie 2018 - 11:59, said:

Trebuie autorizatie.Cat sa coste?Nu cunosti nici un proiectant?Vreo 200 de lei?

Pentru autorizatia de construire are nevoie de certificatul de urbanism.Conform certificatului de urbanism va avea nevoie de anumite avize ca sa intocmeasca DTAC.Pentru DTAC are nevoie,printre altele,de plan de situatie la scara,vizat de OCPI.Este posibil sa-i ceara si DTOE.
Toata aceasta hartogarie il va costa cam 1300-1500 de lei.Apoi proiectul.Plus timpul pierdut.Enorm de mult timp pierdut.

#8
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
Am înțeles, deci mai bine mă port frumos cu vecinii.

#9
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Intreaba la primarie, inainte sa construiesti, in functie de raspuns vezi ce ai de facut. Am o magazie din lemn fara fundatie, imi trebuie o autorizatie de construire? Eu la mine am intrebat si au zis veniti cu o schita de mana si o trecem pe rol ptentru impozit nimic mai mult ...

Daca iti spun ca trebuie proiect si autorizatie fie le obtii, fie renunti la proiect ... in orice caz daca vin in control sa te amendeze nu au pentru ce, chiar daca tu ai spus ca ai la fata locului nu exista.

#10
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 adisz, on 25 iulie 2018 - 12:40, said:


Pentru autorizatia de construire are nevoie de certificatul de urbanism.Conform certificatului de urbanism va avea nevoie de anumite avize ca sa intocmeasca DTAC.Pentru DTAC are nevoie,printre altele,de plan de situatie la scara,vizat de OCPI.Este posibil sa-i ceara si DTOE.
Toata aceasta hartogarie il va costa cam 1300-1500 de lei.Apoi proiectul.Plus timpul pierdut.Enorm de mult timp pierdut.
De autorizatie are nevoie,aia a intrebat,eu aia i-am raspuns,e vrajeala cu fundatie,fara fundatie,cat despre birocratie ...asta e pesedistanul.Eu nu as risca mai ales ca nenorocitii din primarii sunt mancati dupa amenzi,mai ales in situatia actuala.
http://casamea.ro/pr...n-foisor--18428

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Da,ai dreptate,stiu asta.
Dar exista si localitati unde se mai inchid ochii (si nu datorita spagii).Poate ca initiatorul locuieste intr-o asemenea localitate.

Daca ar fi doar impozitul,unul infim de altfel,n-ar fi o problema.Da' te omoara birocratia,te termina nervos.

#12
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 daniMMM, on 25 iulie 2018 - 13:26, said:

De autorizatie are nevoie,aia a intrebat,eu aia i-am raspuns,e vrajeala cu fundatie,fara fundatie,cat despre birocratie ...asta e pesedistanul.Eu nu as risca mai ales ca nenorocitii din primarii sunt mancati dupa amenzi,mai ales in situatia actuala.
http://casamea.ro/pr...n-foisor--18428
adica primariile umbla pe strada si intreaba din casa in casa daca vad un foisor/anexa? Nu stiam ca au acest drept si mai ales timp sa umble ca vanzatorii ambulanti....

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Nu e vorba de un drept,este o obligatie.
Intr-o localitate mica nici nu-i nevoie sa umble pe strazi,pentru ca vorbele si zvonurile umbla mult mai repede.
Iar in primariile mari exista inspectori angajati exact pentru asa ceva:sa controleze direct pe teren legalitatea noilor constructii.

Edited by adisz, 26 July 2018 - 09:43.


#14
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 adisz, on 26 iulie 2018 - 09:42, said:

Nu e vorba de un drept,este o obligatie.
Intr-o localitate mica nici nu-i nevoie sa umble pe strazi,pentru ca vorbele si zvonurile umbla mult mai repede.
Iar in primariile mari exista inspectori angajati exact pentru asa ceva:sa controleze direct pe teren legalitatea noilor constructii.
inteleg partea subliniata mai sus.
Dar daca vorbim de curti in care sunt constructii de 5-10 ani , ce faci cu alea?

#15
N!gh7 W0lf

N!gh7 W0lf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.03.2006
Salutare!


Ma gandesc la o magazie de lemn sau metalica, pentru curte, in care sa putem depozita borcane cu muraturi, gemuri, chestii de genul... Este posibil asa ceva, tinand cont de temperaturile din an si alte chestii de genul? :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate