Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Constructie casa fara autorizatie. Este posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,919
  • Înscris: 03.12.2005
Legea 50/91 pe la sanctiuni contraventionale si masuri complementare sanctiunilor. Art 20 si ceva.

#20
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
spor la gasit proiectanti care sa-si asume casa deja construita care nu respecta nimic si pentru care nu se poate dovedi nimic
si spor la gasit executanti fara autorizatie care sa-ti faca PV ce-ti sunt necesare la receptie

sa vad cum iti faci bransamentele fara proiecte
si apoi sa te vad cum mai dai de executantii aia care 100% vor zice ca nici nu te cunosc

Edited by mihnearau1, 22 July 2018 - 18:44.


#21
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014
Pai tu, mândru mu..., pardon,  pesedist,  nu vezi cum ?

#22
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
ba da vad, ca esti offtopic

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,919
  • Înscris: 03.12.2005
E diferenta intre proiect si autorizatie. Poate sa aiba proiect intocmit conform exigentelor, dar sa nu mai astepte sa il depuna si sa iasa autorizatia. Daca respecta proiectul realizat ca pentru un dosar de autorizare si se incadreaza in prevederile regulamentului de urbanism are toate sansele sa mearga ulterior pentru intrare in legalitate.

#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmihnearau1, on 22 iulie 2018 - 18:41, said:

spor la gasit proiectanti care sa-si asume casa deja construita care nu respecta nimic si pentru care nu se poate dovedi nimic
si spor la gasit executanti fara autorizatie care sa-ti faca PV ce-ti sunt necesare la receptie

sa vad cum iti faci bransamentele fara proiecte
.........
Nu te crampona ca toate se rezolva , exista solutii legale pt orice situatie , fara sa te coste averi , iar calea este extrem de simpla .

#25
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postsebulbus, on 22 iulie 2018 - 19:08, said:

E diferenta intre proiect si autorizatie. Poate sa aiba proiect intocmit conform exigentelor, dar sa nu mai astepte sa il depuna si sa iasa autorizatia. Daca respecta proiectul realizat ca pentru un dosar de autorizare si se incadreaza in prevederile regulamentului de urbanism are toate sansele sa mearga ulterior pentru intrare in legalitate.

fara AC nu poate face receptia (daca proiectantul ala chiar e proiectant)

View Post86-APP, on 22 iulie 2018 - 19:16, said:

Nu te crampona ca toate se rezolva , exista solutii legale pt orice situatie , fara sa te coste averi , iar calea este extrem de simpla .

totul e sa gasesti proiectanti pentru dupa

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e vorba de proiectanți după.  Mie proiectantul mi-a dat proiectul în doua exemplare. Unul pentru primărie și unul pentru mine.  Puteam începe construcția înainte sa primesc autorizația și sa respect proiectul. Îmi asumam riscul unei amenzi dar nu îmi asumam riscul construcției după ureche.

#27
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View PostPoeOvidiu, on 22 iulie 2018 - 20:45, said:

Nu e vorba de proiectanți după.  Mie proiectantul mi-a dat proiectul în doua exemplare. Unul pentru primărie și unul pentru mine.  Puteam începe construcția înainte sa primesc autorizația și sa respect proiectul. Îmi asumam riscul unei amenzi dar nu îmi asumam riscul construcției după ureche.

e vorba si dupa
sa ma explic
cum iti da proiectantul referatul la terminarea lucrarilor, care iti trebuie pentru receptie, daca nu ai AC avand in vedere ca in referat trebuie trecuta AC cu numar si data?
asta daca tine la numele/renumele lui si evident la sanatatea si libertatea/banii luid
de fapt puteai incepe executia dar n-o puteai finaliza prin receptie

au si legile astea in constructii o noima

Edited by mihnearau1, 22 July 2018 - 21:07.


#28
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014
https://vwforum.ro/u...f16cb395ba7.jpg

View Postmihnearau1, on 22 iulie 2018 - 18:49, said:

ba da vad, ca esti offtopic
Acum am fost off-topic.

View PostPoeOvidiu, on 22 iulie 2018 - 20:45, said:

Nu e vorba de proiectanți după.  Mie proiectantul mi-a dat proiectul în doua exemplare. Unul pentru primărie și unul pentru mine.  Puteam începe construcția înainte sa primesc autorizația și sa respect proiectul. Îmi asumam riscul unei amenzi dar nu îmi asumam riscul construcției după ureche.
Aici ai cea mai buna descriere a modului de a acționa.

#29
sofisticatus

sofisticatus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2016

View Postmihnearau1, on 22 iulie 2018 - 21:05, said:

e vorba si dupa
sa ma explic
cum iti da proiectantul referatul la terminarea lucrarilor, care iti trebuie pentru receptie, daca nu ai AC avand in vedere ca in referat trebuie trecuta AC cu numar si data?
asta daca tine la numele/renumele lui si evident la sanatatea si libertatea/banii luid
de fapt puteai incepe executia dar n-o puteai finaliza prin receptie

au si legile astea in constructii o noima

Am spus ca pana la finalizarea casei este gata si autorizatia de constructie, deci nu vad care e problema cu proiectantul.

Am discutat cu mai multi diriginti de santier si problema poate fi rezolvata datorita faptului ca exista proiect de executie, se urmareste constructia pe toata durata ei, iar pana la terminarea constructiei iese si autorizatia de construire. Practic totul se face legal cu o singura exceptie, se fura startul cu cateva saptamani.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Edited by sofisticatus, 23 July 2018 - 06:48.


#30
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu se sare nici o etapa. De fapt nu se mai asteapta eliberarea AC dar se respecta proiectul depus pentru AC. O iei cu o luna-doua inainte. Probleme pot sa apara daca primaria nu acorda AC, sau cere modificari in proiect si la final te trezesti ca ai un proiect pentru executie si unul pentru AC.  Asta e motivul pentru care si eu am preferat sa astept eliberarea AC inainte de incepere.
  La mine nu au fost probleme, dar mai jos de mine, au inceput, au ridicat si acoperit casa iar la final au demolat acoperisul, primaria a respins proiectul considerand ca nu respecta regimul de inaltime in zona.  Au facut la final un acoperis cu panta mica intr-o apa si au refacut proiectul conform noului acoperis. Arata casa aia de zici ca e acoperisul de la cotetul porcilor Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 23 July 2018 - 07:39.


#31
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
ISC trebuie sa-ti dea hartie de "inceperea lucrarilor" pentru care ai nevoie si de AC
daca n-ai "inceperea lucrarilor" + panoul ala mai faci rost de niste amenzi

#32
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
ISC-ul nu are timp si oameni pentru lucrarile mari, gen blocuri, dar pentru o casa p+1 in mediul rural. Lasati omul sa-si faca , casa si cand are autorizatia incepe si cu hartogaraia. Nu este nici primul si nici ultimul care procedeaza asa.

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,919
  • Înscris: 03.12.2005
Daca se pune problema intrarii in legalitate, ISC vine incepand de atunci, pentru ca si intrarea in legalitate a unei constructii deja existente e o operatiune autorizabila. Cam ca o consolidare, incepe prin a examina ce ai facut pana la faza respectiva. De-aia e sfanta documentarea riguroasa a executiei anterior autorizatiei.
Amploarea deranjului depinde ce va construi si unde. Pentru o casa banala pe o strada ce nu e zona istorica sau bulevard/artera importanta nu se agita nimeni mai departe de o amenda si niste controale ulterioare daca se incadreaza in urbanism, specificul zonei si servituti.
Nu spun ca e bine, nu spun ca e cazul, dar pot intelege de ce ar vrea sa se grabeasca.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar casele tip earthship ? Cele care sunt facute cu sapatura in deal, peretii din cauciucuri uzate, umplute cu pietris sau pamant, deasupra acoperis intr-o apa. Ce poate sa comenteze primaria la acele case ? Ca ai facut excavari, fara autorizatie ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QTL8z5pbmHU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007
cu siguranta iti trebuie autorizatie pentru asa ceva. nu merge cu soparlica cum crezi tu.

#36
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postciine, on 20 iulie 2018 - 20:58, said:

Construiesti casa dar fara fundatie  , o pui pe blocuri masive de beton la suprafata solului , nefiind fixata in pamant se numeste constructie mobila  si nu ai nevoie de autorizatie
E pe bune legal treaba asta ? De ex daca vreau sa o fac in regim propriu, mai de model cabana de lemn, mica, sau poate din containere de metal, prefab lemn, etc....dar atat timp cat e pe roti/piloni/blocuri beton...se considera ca nu e casa ci .....rulota sau ce ? Si nu mai trebuie toata tona de acte ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate