Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Constructie casa fara autorizatie. Este posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
sofisticatus

sofisticatus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2016
Bun gasit oameni buni. Sunt pus intr-o situatie critica in care trebuie sa construiesc urgent o casa. In 2-3 luni pana vor iesi actele, e gata si casa. Intrebarea mea este daca voi mai putea ulterior sa intru in legalitate cu casa, voi avea autorizatia de constructie, voi avea casa, dar nu voi avea proces verbal de receptie si cartea tehnica a imobilului fara de care nu pot deschide rol la Primarie. Ma poate ajuta cineva cu un sfat cum sa procedez?

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Dacă e în mediul rural, e posibil să scapi nebăgat în seamă.

Dacă ești în mediul urban, la ce foame de bani e acuma, garantat va veni poliția locală să întrebe de sănătate cu mult înainte ca fundația să fie săpată deja.

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Se mai si demoleaza. Chiar si cu autorizatie, atat ca nu a fost respectat proiectul :)

http://www.monitorul...ruit-intre-case

#4
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Este posibil. Intreaba-i pe tig.anii din Timisoara cum se procedeaza, la alde Carpaci, Visinel,  si te pot lamuri exact. Pe Carpaci batranul  cred ca-l gasesti la Popa Sapca, daca am retinut bine ca e cam retinut.

Edited by wagmich, 20 July 2018 - 20:59.


#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Bogotta, on 20 iulie 2018 - 19:50, said:

Fa-o frate fara griji. Iti dau exemple intregi de blocuri construire asa , si nu le-a mai demolat nimeni....
Blocul de lângă Catedrala Sf. Iosif cam stă cu buldozerele la ușă și era demult jos dacă nu era Țața Firea.
ce șansă crezi că are un Neica Nimeni?

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Construiesti casa dar fara fundatie  , o pui pe blocuri masive de beton la suprafata solului , nefiind fixata in pamant se numeste constructie mobila  si nu ai nevoie de autorizatie

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
daca o construiesti la porumb si vrei "senzatii tari, romanesti",  poti sa te risti.. altfel stai cuminte ca ti-o iei.

Edited by laffin, 20 July 2018 - 21:00.


#8
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 sofisticatus, on 20 iulie 2018 - 19:31, said:

Bun gasit oameni buni. Sunt pus intr-o situatie critica in care trebuie sa construiesc urgent o casa. In 2-3 luni pana vor iesi actele, e gata si casa. Intrebarea mea este daca voi mai putea ulterior sa intru in legalitate cu casa, voi avea autorizatia de constructie, voi avea casa, dar nu voi avea proces verbal de receptie si cartea tehnica a imobilului fara de care nu pot deschide rol la Primarie. Ma poate ajuta cineva cu un sfat cum sa procedez?
Pe piloni. In mediul rural, daca te intelegi cu primarul.Dar si asa iti trebuie o schita, un plan sumar al constructiei, pe care il depui cu cerere la primarie. Orice constructie se impoziteaza si se trece in planul de urbanism. Dar si pt asta tot trebuie aut. de constructie. Daca vrei si bransamente and shit, iti trebuie proiect autorizat de la arhitect, ing constructor. Acu nu te-am prea inteles. Tu ai aut de constr fara sa depui cerere cu proiect? Ce acte iti iese in 3 luni? Imi pare mie, dar ai luat-o invers. Eu am facut o casuta de oaspeti la mine in curte, mediu rural. Constructie din lemn fara fundatie continua, pe piloni. Si la aceasta constructie a trebuit sa duc un plan la primarie pt obtinerea aut de constructie. Nu a trebuit sa imi dea nr de casa, utilitati, nimic. Doar ca mi-a crescut impozitul cu 48 m2 in plus construiti. Costul autorizatiei de constructia a fost de 5o lei.
Consecintele daca nu urmezi acesti pasi: amenda 20.000 lei si demolarea constructiei. Asta la mine in zona.

Edited by cristi_mre, 21 July 2018 - 00:36.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Plin de bagatori de seama pe aici.

1. Legea s-a schimbat de cca doi ani, si nu iti recomand faci casa fara autorizatie de constructie.
2. La sate, in general, nu te cauta nici dracu, mai ales daca vorbesti cu primarul.
3. Fara autorizatie de constructie nu vei putea face receptie.

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu exista taxa de urgenta (legala sau romaneasca) pentru eliberare mai rpaida autorizatie ?

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
pe mine ma amuza urgenta dar si perspectiva omului. adica in 2-3 luni face casa. rapid tati :D dar , poti face casa fara autorizatie, betonul se intareste si fara hartii. ca intre timp primesti amenzi, poate trebuie sa o dai jos dupa, aia e altceva

#12
sofisticatus

sofisticatus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2016
Multumesc mult pentru raspunsuri. Prea mult nu m-am lamurit, intrebarea era daca o voi putea deschide rol la Primarie. Sa dau mai multe elemente. De 4 ani caut o firma sau o echipa sa-mi construiascabo casa dar nu gasesc. Accesul nu este posibil pentru elefant, pentru macara, si din cate am observat in ultima vreme daca nu-ti pica betonul de sus si nu ai paletul de caramizi pe fundatie sau planseu, nu mai lucreaza omul. Acum printr-o recomandare am gasit o echipa care nu fuge de munca si vor sa-mi faca casa. Am certificatul de urbanism, studiul geo si a ramas proiectul, avizele si autorizatia de construire care pot fi gata nu mai devreme de 1 octombrie, astfel ca pierd sansa de a mai construi anul asta, iar la anul cine stie ce va fi. Echipa vine luni si pana la 1 octombrie sunt deja in casa noua si cu autorizatia de construire gata. Intrebarea era ce fac pe urma? Cum o inscriu, o sa pot sa o inscriu? Ma lasa astia cu casa fara sa platesc impozit? Nu cred, deci cred ca o cale ar trebui sa existe. Constructia este in mediul rural, lipit dr Bucuresti, in partea din spate a curtii, la p+m nici nu se vede din strada ca o construiesti, din spate nu, doar vecinii. In curte nu poate intra nimeni fara acordul meu, nu e ca pe camp sau santier. Si-mi pot asuma o amenda de 10.000 la o adica. Acum cred ca este clara problema, astept niste sfaturi daca se poate.

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Se poate inscrie fara probleme . Nu ai nevoie de autorizatie pt asta . Restul este riscul tau , dar si ala poate fi dimniuat in anumite conditii .

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Hai sa iti spun cum e treaba:

1. ROL este 0. Nu poti sa ai ROL fara autorizatie de constructie. Nu inteleg ce te chinuie pe tine acest ROL.
2. Din experienta iti spun ca am facut casa si nu puteam face receptia, dar tot m-au chemat la primarie sa dechid ROL, dar am platit impozit doar dupa receptie!
3. Mergi si vorbeste cu primarul localitatii despre problema. In mod normal, nici dracu nu te cauta la tara de autorizatie.
Problema este ca legislatia e cretina; daca iti faci un bordei sau doar un mic zgarie-nori, ai nevoie de o multime de hartii si de niste trantori care sa semneze pe bani niste hartii.
Chiar daca faci casa in regie proprie, pe langa cele N proiecte, acum ai nevoie de semnaturile de la dirigintele de santier, diriginte de electrice, diriginte de termice etc
Asta e pretul civilizatiei.

E un snop de acte care sunt necesare pt autorizare si receptie, iar la receptie nu se mai risca nimeni.

#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Imi pare rau sa va contrazic dar nu este adevarat .
Cunosc foarte bine mecanismul , chiar de la administratia financiara .
Casa se poate inscrie si se face rol , pe o simpla declaratie , o declari de la ce data vrei si platesti daca este cazul si impozit retroactiv.
.....daca se cereau acte , adica autorizatie , 3/4 din case nu erau inregistrate .
Problema administratiei , este zero . Iti inregistreaza casa . Problema este daca dai peste un functionar mai zelos , sa anunte apoi primaria ....

#16
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Fa-ti casa linistit, vorbeste cu echipa sa nu faca prea multa galagie sa nu deranjeze vecinii. La vecini poti sa le spui ca ai toate actele in regula. Dupa ce-ti iese autorizatia incepi si faci demersurile necesare ca si cum atunci ai incepe sa faci casa. In 2-3 luni faci receptia si pui casa pe rol la Primarie. S-au facut multe case asa, unele si fara proiect.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
In lege exista institutia intrarii in legalitate a unei constructii realizate fara urmarirea pasilor legali, dar ramane de vazut cum o aplica in cazul tau cei in drept sa o faca. Eu as merge sa intreb la tupeu.

#18
sofisticatus

sofisticatus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2016
Ai cumva la indemana numarul si anul la legea asta care permite intrarea in legalitate ca sa o caut si sa o studiez? Cat despre autoritati, as merge sa intreb, dar e cu dus si cu intors, daca zice ca nu se poate, nici ca mai pot construi, ca pontul l-am dat primariei si fraieri sa fie sa nu ma urmareasca :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate