Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

unelte pentru gradina de legume

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
o unealta interesanta, stiti daca gasesc la noi de cumparat ceva asemanator?

scaiba, putem sa avem aici, pe Legumicultura, un topic unde sa ne sfatuim despre unelte pentru gradinarit si nu neaparat despre confectionarea in regim DIY a respectivelor unelte, cum e celalat topic?

Edited by peticel31, 20 July 2018 - 09:31.


#2
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
unii dintre noi nu avem facebook....... daaaa, suntem reali!!!!

#3
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
@invest,
Nici noi. Cu toate astea legumele de la noi din gradini sunt reale.

Ce naiba face grebluta aia? E o combinatie de grebla cu scarificator dar ambele foarte moi.

#4
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Previne formarea crustei

#5
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
si, zic cei de la ferma care a facut video-ul, il poti folosi pt a nu lasa buruienile sa creasca cand plantele sunt mici ( in cazul respectiv salata )

#6
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Si, la felul in care trebuie sa apesi pe scula aia minune, cam cate randuri crezi ca poti face intr-o zi? Te-ai uitat putin la sistemul de parghie pe care-l are la baza? Cred ca dupa ce s-a terminat clipul, ala a cazut jos si nu s-a recaptata suflul decat dupa doua ore.

#7
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
video-ul este postat de o ferma bio si spun ca e unealta si metoda folosita de ei pt a oferi un start bun salatei, pe care ei o produc, in cantitati mari, tot anul, nu se joaca

#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Dar au un teren excelent, nu ca al meu...

#9
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postpeticel31, on 20 iulie 2018 - 17:30, said:

video-ul este postat de o ferma bio si spun ca e unealta si metoda folosita de ei pt a oferi un start bun salatei, pe care ei o produc, in cantitati mari, tot anul, nu se joaca
Si e folosita de 20 de angajati, cate15 minute, cu randul, timp de 8 ore. Ai tras vreodata cu grebla de lemn fanul de pe faneata?

Edited by wagmich, 21 July 2018 - 11:30.


#10
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
cum a observat si colegul mai sus, solul din video este f. bun; in general fermele bio de acest gen aplica compost de 1-2 ori pe sezon, pregatesc straturile in modul asta si mentin solul acoperit atunci cand nu este cultivat

am si eu o parcela de gradina cu un sol asemanator, ce e folosita ca gradina de legume de doar de 10 ani, inainte de asta vreo 30 de ani functionand ca ograda pt pasari si cotetul pt porc; e o placere sa lucrezi cu un asemenea sol

#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Si pun plase anti-insecte in loc sa dea cu chimicale...
;)

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Mi-am achizitionat o jucarie draguta pentru cules legume/fructe cu o singura mana...
Posted Image

Attached Files



#13
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Simpatica, ramine sa ne spui si cit de utila

#14
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am avut ceva asemanator anii trecuti si,desi eram increzator ca nu mai am nevoie de foarfeca pt recoltat vinete si ardei,am constatat ca nu poate fi folosit decat la cules struguri.Si acolo sunt probleme cu strugurii care se scutura.
Am vazut ,in schimb pe undeva foarfeca de recoltat care arata ca o foarfeca de taiat vita de vie,insa avea pe una din falci un cauciuc cu arc,care tinea codita fructului...Ati vazut asa ceva ?

#15
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Am eu ceva similar si folosesc la trandafiri. Merge si la recoltat desi vinetele sunt prea grele pt falca de plastic. Cauta "Fiskars Cut and Hold".

#16
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
Salutari,

Are cineva plantatorul din poze? Ma interesaza sa achizitionez si eu unul. Am unul Plivi dar la salata pusa la alveole de 100 nu il pot folosi decat daca as adapta un tub mai subtire in interior.
Are cineva experiente cu acest tip de plantator? Preturile pe net incep de la 100 de lei .
Attached File  1.JPG   22.1K   25 downloadsAttached File  11.JPG   14.48K   25 downloads

#17
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View Postionutz_t, on 20 martie 2019 - 22:10, said:

Salutari,

Are cineva plantatorul din poze? Ma interesaza sa achizitionez si eu unul. Am unul Plivi dar la salata pusa la alveole de 100 nu il pot folosi decat daca as adapta un tub mai subtire in interior.
Are cineva experiente cu acest tip de plantator? Preturile pe net incep de la 100 de lei .
Attachment 1.JPGAttachment 11.JPG

Am eu unul. S-a rupt in 2 zile, si avem sol nisipos

View Postpeticel31, on 20 iulie 2018 - 09:29, said:

o unealta interesanta, stiti daca gasesc la noi de cumparat ceva asemanator?

scaiba, putem sa avem aici, pe Legumicultura, un topic unde sa ne sfatuim despre unelte pentru gradinarit si nu neaparat despre confectionarea in regim DIY a respectivelor unelte, cum e celalat topic?

Am si eu scula aia, de 60cm! E foarte buna. Anul asta mai iau una si le agat de tractor. O sa dau saptamanal la sfecla si morcov cat sunt mici, poate si la salata dupa ce o plantez. E buuuuuuuna.
Facut n probe : o parcela dat cu aia saptamanal vs sapat normal (la 3-4 saptamani sapam noi). Net superioara

Cheia cu grebla asta e sa dai des, cat sunt buruienile in faza de cotiledon. Adica saptamanal. Ai n-ai buruieni, dai....

#18
wbs

wbs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.04.2018
Salut! Am gasit acest cleste de gradina si as vrea sa stiu daca merita sa il cumpar. Daca aveti asa ceva, sau asemanator, orice parere m-ar ajuta. Am de reparat un gard de sarma la livada bunicilor, care este la marginea unei paduri, si il tot gasesc rupt. Mi-ar fi usor sa am un cleste, asa cum este acesta despre care vorbesc, sa il port mereu cu mine si sa nu stau cu patentul si sarma. Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate