Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Percheziții la Fondul de Garantare a Creditelor în legătură cu programul Prima Casă

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ggg0707

ggg0707

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.08.2017
Sa vedem acum cam cata spaga s-a luat pe a aproba dosare :

https://www.digi24.r...ima-casa-966273

Cunosc oameni carora dosarele le-au fost respinse de 3-4 ori pe motive puerile. Altii obtineau creditul cu dosarele incomplete. Oare cate plicuri cu cash sunt in casele unor sefi si angajati ai Fondului de Garantare? Mai ceva ca la doctor Lucanu sau la geniul Valcov Posted Image)

Edited by ggg0707, 19 July 2018 - 09:05.


#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
evident ca spaga e prezenta peste tot, totusi o sa vina colegul epetroiu si probabil o sa ne zica ca vedem noi coruptie peste tot desi nu e

#3
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Mda... Si eu am stat doua luni dupa o amarata de aprobare, anul trecut. Ciudat este ca au trecut noua ani de la debutul programului, dar abia acum s-au trezit. Nu cred ca se va intampla mare branza :D.

#4
ggg0707

ggg0707

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.08.2017

View PostSPX808, on 19 iulie 2018 - 09:17, said:

Mda... Si eu am stat doua luni dupa o amarata de aprobare, anul trecut. Ciudat este ca au trecut noua ani de la debutul programului, dar abia acum s-au trezit. Nu cred ca se va intampla mare branza Posted Image.


Posibil sa fie doar un motiv de renuntare la program.

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Platesti, treci mai departe. Asa-i in viata Posted Image

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Eu credeam ca dosarele merg prin banci. Te duci cu dosarelul in brate la Fondul de garantare ?!

#7
ggg0707

ggg0707

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.08.2017

View Postoverseas, on 19 iulie 2018 - 09:37, said:

Eu credeam ca dosarele merg prin banci. Te duci cu dosarelul in brate la Fondul de garantare ?!

Nu cunosc procedura, dar ca in orice contact cu statul, daca acesta este factor decizional intr-un fel sau altul, atunci sunt sanse mari ca "spaga" sa fie cuvantul de ordine.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
De aia sunt curios, care e "contactul cu statul".
De la Radet nu mi-au cerut spaga.

#9
ggg0707

ggg0707

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.08.2017

View Postoverseas, on 19 iulie 2018 - 09:44, said:

De aia sunt curios, care e "contactul cu statul".
De la Radet nu mi-au cerut spaga.

Odata ce banca da "forward" la dosar la Fond pentru aprobare, exista un contact al aplicantului cu statul, indirect in prima instanta. Apoi "Fondul" ia o decizie care afecteaza direct obtinerea creditului  . Am spus ca nu cunosc procedura, dar cei care au accesat un credit PC pot confirma sau infirma daca am dreptate sau nu.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Atata stiu si eu. Deci, dupa ce dai dosarul la banca, exista o filiera prin care sa ajungi la cei de la Fond, care in mod oficial nu au contact cu aplicantul.

#11
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Nimic nou, in Romanica nimic nu merge fara spaga. Ca sa nu mai fie greseli de interpretare, ar trebui sa fie trecut si in constitutie.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Mie imi miroase asa, sa vedem daca se confirma: smenarii de la Fond recrutau activ doritori, ii trimiteau la orice banca (care era in program) si le asteptau dosarul la fond, adica aia aveau din start garantata aprobarea. Mai greu sa-si recruteze clientii dintre cei care deja depusesera dosarul.

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Ma, eu as fi fost de acord sa se legalizeze spaga, pe fata, fara impozitare si cu afisare la vedere ( adica sa fie o foaie in care sa se specifice spaga pentru fiecare lucrare efectuata ). In felul asta te duci la doctorul care are spaga mai mica, te duci la functionarul care are spaga mai mica, la notarul cu spaga mai mica, la cadastru cine cere mai putin...ca oricum de dat se da, macar sa se stie fiecare cat cere.
In felul asta, datorita "concurentei spagii" , valoarea ei va fi diminuata. Pentru ca vei fi constient ca omul se va duce unde va da mai putin, atunci vei micsora si tu spaga..

Edited by tehnics, 19 July 2018 - 10:42.


#14
ggg0707

ggg0707

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.08.2017

View Posttehnics, on 19 iulie 2018 - 10:40, said:

Ma, eu as fi fost de acord sa se legalizeze spaga, pe fata, fara impozitare si cu afisare la vedere ( adica sa fie o foaie in care sa se specifice spaga pentru fiecare lucrare efectuata ). In felul asta te duci la doctorul care are spaga mai mica, te duci la functionarul care are spaga mai mica, la notarul cu spaga mai mica, la cadastru cine cere mai putin...ca oricum de dat se da, macar sa se stie fiecare cat cere.
In felul asta, datorita "concurentei spagii" , valoarea ei va fi diminuata. Pentru ca vei fi constient ca omul se va duce unde va da mai putin, atunci vei micsora si tu spaga..


well...da, bun rationament . dar permite-mi sa il dezvolt. Ce se intampla daca este o relatie direct proportionala intre spaga si serviciu primit? adica, te duci la medicul care accepta spaga cea mai mica, are servicii de kk, eventual te omoara. Te duci la notarul cu spaga mica -> cine stie ce prostii iti face prin acte sau ce ilegalitati. Te duci la cadastrul care accepta spaga cea mai mica -> iti masoara terenul in minus. Deci e cu doua taisuri si psihologia asta a spagii :))

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postggg0707, on 19 iulie 2018 - 10:46, said:

well...da, bun rationament . dar permite-mi sa il dezvolt. Ce se intampla daca este o relatie direct proportionala intre spaga si serviciu primit? adica, te duci la medicul care accepta spaga cea mai mica, are servicii de kk, eventual te omoara. Te duci la notarul cu spaga mica -> cine stie ce prostii iti face prin acte sau ce ilegalitati. Te duci la cadastrul care accepta spaga cea mai mica -> iti masoara terenul in minus. Deci e cu doua taisuri si psihologia asta a spagii Posted Image)
Corect, aici iti dau dreptate. Dar gandeste-te ca si fara "spaga la vedere" calitatea serviciilor sunt aceleasi. Atunci de ce sa dai mai mult pentru acelasi serviciu ? Adica daca un medic va cere spaga mai mare asta nu inseamna ca ii creste si competenta. Iar competenta se aplica si aluia de la cadastru si notarului ( pentru ca in definitiv e responsabilitatea lor in cazul in care o "gresesc" in mod voit ).

Sau, atunci sa desfiintam toate institutille "de stat" la care platim taxe ( medicina, invatamant, pensii, etc )  si sa le facem privat si fiecare va redirectiona acele taxe catre firma privata respectiva care se va ocupa de sanatatea lui. Esti o firma care nu dai servicii medicale de calitate, nu-i bai, ma mult la alta. La fel si cu invatamantul si sistemul de pensii...care oricum nu mai ai nici o garantie la stat...

Edited by tehnics, 19 July 2018 - 10:58.


#16
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005

View Posttehnics, on 19 iulie 2018 - 10:40, said:

Ma, eu as fi fost de acord sa se legalizeze spaga, pe fata, fara impozitare si cu afisare la vedere ( adica sa fie o foaie in care sa se specifice spaga pentru fiecare lucrare efectuata ). In felul asta te duci la doctorul care are spaga mai mica, te duci la functionarul care are spaga mai mica, la notarul cu spaga mai mica, la cadastru cine cere mai putin...ca oricum de dat se da, macar sa se stie fiecare cat cere.
In felul asta, datorita "concurentei spagii" , valoarea ei va fi diminuata. Pentru ca vei fi constient ca omul se va duce unde va da mai putin, atunci vei micsora si tu spaga..

Ce te faci daca se vorbesc intre ei si au aceeasi valoare la spaga ?

#17
ggg0707

ggg0707

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.08.2017

View Postdanyel61, on 19 iulie 2018 - 11:30, said:


Ce te faci daca se vorbesc intre ei si au aceeasi valoare la spaga ?

Lacomia nu ii va lasa sa gandeasca atat de departe.

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007
Eu am dat spaga 50 lei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate