Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Emigrare , viitor mai bun pentru copil.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Eu in locul tau as lua serios in calcul tari ca si noua zeelanda si Australia.

#20
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 13.03.2017

View Postionutsb, on 16 iulie 2018 - 19:26, said:

Sincer in Germania nu asi merge nici sa ma bati, niste oameni reci, dificili si discriminatori.
Unii bătrâni sunt așa, dar nemții (din punctul meu de vedere) sunt niște oameni foarte ok. Mai ales cei tineri.

Nu cred că este corect să generalizezi. Nu cred că absolut toți elvețienii, olandezii, nemții etc. sunt dificili sau mai știu eu cum. Cum de altfel nu toți românii sunt rromi și/sau hoți, de exemplu. Eu cred că ar trebui să-ți fie frică mai mult de unii români din străinătate decât de alte nații.

#21
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View PostLibertyHG, on 16 iulie 2018 - 19:44, said:


Unii bătrâni sunt așa, dar nemții (din punctul meu de vedere) sunt niște oameni foarte ok. Mai ales cei tineri.

Nu cred că este corect să generalizezi. Nu cred că absolut toți elvețienii, olandezii, nemții etc. sunt dificili sau mai știu eu cum. Cum de altfel nu toți românii sunt rromi și/sau hoți, de exemplu. Eu cred că ar trebui să-ți fie frică mai mult de unii români din străinătate decât de alte nații.

Ai dreptate, poate ca lucru si intr-un domeniu unde pot sta de vorba doar cu oameni care sunt dificili si alearga ca si mine dupa bani. Poate la alt nivel nu e asa.

View Postdanyyy89, on 16 iulie 2018 - 19:40, said:

Eu in locul tau as lua serios in calcul tari ca si noua zeelanda si Australia.
Mai bine lipsa decat unde is serpi, mai bine mor de neajunsuri decat sa fac infarct :)

#22
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 13.03.2017

View Postionutsb, on 16 iulie 2018 - 19:52, said:

Ai dreptate, poate ca lucru si intr-un domeniu unde pot sta de vorba doar cu oameni care sunt dificili si alearga ca si mine dupa bani. Poate la alt nivel nu e asa.
Peste tot există oameni dificili, dar și domeniul în care lucrezi schimbă mult „ecuația”. Deci da, ai dreptate.

#23
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View Postccdsah, on 16 iulie 2018 - 18:37, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7NZ04BG7TfA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Cel mai bun sistem medical din lume e in America - cu conditia sa ai bani. Daca nu Franta, dar dupa cum imi spun unii colegi a inceput sa se stranga punga si la ei
in America dac-ai bani traiesti, daca nu te chinui sa-ti platesti facturile medicale. In Franta nu-i chiar asa (si stiu mai multi din sistemul medical care-au ales sa vina in Franta din Romania)

#24
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Postdea_dimi, on 16 iulie 2018 - 20:04, said:


in America dac-ai bani traiesti, daca nu te chinui sa-ti platesti facturile medicale. In Franta nu-i chiar asa (si stiu mai multi din sistemul medical care-au ales sa vina in Franta din Romania)
Dar Franta e plina de imigranti....

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostGingisHan2015, on 16 iulie 2018 - 18:31, said:

Uk indubitabil .Soferii de camioane se cauta ca painea calda .Incearca intai on line .Uitate la Banister sau la  Read Boardall .
http://www.bannistertransport.co.uk/
http://www.reedboardall.com/
si in germania se cauta soferii de tir la greu... parca imi pare rau ca am ales sa fac studii inalte.

View Postionutsb, on 16 iulie 2018 - 19:35, said:

Problema e ca fiind sofer circuli in toata Uk si crede-ma e greu sa dormi in cabina cu gandul ca oricand pot venii hotii peste tine in cabina. Ca fura din remorca nu ar fi problema, sunt asigurari, dar sa se urce peste tine in cabina sau sa iti dea spray de nu sti daca te mai trezesti, nu e tot una...
sa fim seriosi, nu e Romania, acolo se intampla mai rar asa ceva. Sint mii de soferi romani pe acolo

View Postavenirv, on 16 iulie 2018 - 19:16, said:

si ii iubesc la culme pe romani. in timpul campaniei pt brexit la tv se plangeau de polonezi si romani.
asa e, si bulgari. Insa romanii au fost cei mai socanti pt englezi, prin violenta, lucrurile dezgustatoare pe care le fac etc

Dar pe aici dacopatii si "romanii adevarati" inca cred ca brexitul a fost ca nu vroiau emigrantii sirieni... desi votul pt brexit era deja cam incheiat cand s-a declansat criza siriana

#26
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,151
  • Înscris: 24.05.2006

View Postavenirv, on 16 iulie 2018 - 19:16, said:



Se plangeau de romanii aia de care ne plangem si noi, nu neaparat t igani-
Eu am lucrat un an de zile, eu singur cu 8 englezi, si toti au votat pentru Brexit. Principalul motiv au fost negrii si arabii care se inghesuie sa stea pe 'benefits' la fel ca in celelalte tari din UE. Daca muncesti cu ei, si te integrezi cat de cat, n-ai treaba cu nimeni, am fost impreuna la pub, la sala, etc.
Evident ca daca iti fumega gratarul in fiecare weekend, urla maneaua la 3 noaptea, si ai 12 puradei care fura tot ce prind de prin curtile vecinilor, n-o sa fii foarte iubit, nici in UK nici in alta tara. Poate in Bangladesh :D

#27
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Din pacate, 3000 de euro ai tai, sunt bani prea putini. Spuneai ca nu pentru bani vrei sa pleci din Romania dar ca buget de emigrare e infim (sa gasesti chirie+garantie, plus cheltuieli de subzistenta, transport si alte cheltuieli).

#28
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,857
  • Înscris: 30.11.2017
Sistemul medical? haha. Păi la privat nu e bun? la stat medicii se odihnesc pe bani si muncesc doar la privat. Asta e realitatea, de ce nu schimbam situatia asta?

#29
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Oriunde te vei duce, vei fi luat drept ti.gan roman...

#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007
am ajuns in octombrie in uk cu sotia si copilul, best decision ever, am plecat din acelasi motiv.
Cand vezi cum "sistemul" chiar functioneaza e uimitor, sistemul de sanatate e suprasolicitat, nu au destui doctori pt cati pacienti sunt dar cu toate astea totul e de minim 10 ori peste ro, asta in conditiile in care in tara aveam si eu si sotia abonamente solide la clinici private. Copilul primeste din secunda 1 totul gratuit, voi o sa trebuiasca sa platiti retetele si cam atat, totul inclusiv rmn si alte chestii de genul sunt gratuite daca muncesti, la noi se platesc. Gradinita e gratuita de la 3 ani, cresa se plateste, dar e oarecum normal, e mai multa munca.
In schimb sunt cateva mici dificultati in a pleca, daca nu pleci direct pe contract trebuie sa stai la cineva pt ca ai nevoie de "cnp" de anglia iar pt asta ai nevoie de adresa,
daca pleci cu toata familia odata sunt putini 3000€ in functie de cat de repede te angajezi, desi daca tragi de ei probabil v-ati descurca 3 luni daca ai un buget separat pt drum, dar o sa ai totusi cheltuieli cu interviuri, iar mutatul e o cheltuiala destul de mare.
O sa ai nevoie de o masina cu volan pe dreapta dupa 6 luni, (atat ai voie sa circuli cu una straina) sau sa o inmatriculezi, pt asta trebuie schimbate farurile (daca nu merge modificat unghiul lor) si ceasurile (sa ai mile, banuiesc ca poti sa si pui un sticker sub ace).
Unii stau cate 2-3 familii intr-o casa si impart chiria, in special in jurul londrei, eu unul n-as putea si nici nu recomand londra, e uriasa, incredibil de inghesuita si totul e in stilul japca, in special metroul: vrei sa mergi dintr-o zona mai de la periferie intr-una mai de la margine? ia bilet cu pret mare, tot felul de taxe ce tipa a monopol.
Salariile sunt mai mari dar chiriile si preturile caselor sunt aberante inclusiv pt englezi, oriunde vrei sa ajungi faci 2 ore pt ca metroul ala are mereu cate o problema, ultima data cand am fost la sediul mama am facut 2 ore pt o plimbare de 40min, cu masina nu recomand sa te bagi acolo.
zonele cu imigranti musulmani sau de slaba calitate, se vad cand treci prin ele, brusc totul e mai murdar si neintretinut si masinile mai scumpe dar cu tot felul de prostii adaugate pe ele si neintretinute tehnic.
in zona in care sunt eu gratarul se face in parc, e o pajiste uriasa, lumea vine, sta mananca aduna tot si pleaca, pe romani ii recunosti de la o posta, stilul romanesc e unic.
Englezii sunt foarte ok daca te vad ca nu esti pus pe rele si nu stai cu fata tipica de roman, mereu incruntat, mi s-au parut foarte primitori pe oriunde am fost.
Problema nr 2 e ca trebuie sa ajungi pe insula pana in 2019, practic sa ai deja national insurance number luat anul asta pt ca o sa intre treaba cu brexitul in vigoare si o sa fie, cel putin in teorie, mai greu de venit.
Nu stiu cum e cu ajutoarele, nu m-a interesat, parca dupa 3 luni de la data la care ai luat nino esti eligibil, eu cand m-am "inmatriculat" la ei fiind cu copilul de mana s-au apucat sa-mi explice cum sa ii fac alocatie, ca cica e dreptul meu Posted Image

le: uitasem, aproape totul se face online, prin posta sau cu programare, nu stai la ghisee, inclusiv inmatricularea masinii

Edited by _-livio-_, 16 July 2018 - 23:10.


#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostFriskey, on 16 iulie 2018 - 18:58, said:

Si in Ro exista sistem medical de calitate. In general ala privat.
In toate strainataturile sistemul medical de stat e de rahat.
le incurci colegu, in Romania la privat sunt asistentele mai amabile si imbracate mai mulat, in rest e jale, daca ai probleme serioase de sanatate tot la spitalele de stat le rezolvi.

View PostYourFan, on 16 iulie 2018 - 22:59, said:

Oriunde te vei duce, vei fi luat drept ti.gan roman...
ceea ce devine un compliment pe langa restul de emigranti.

nu stiu pe unde ai ajuns tu dar romanii sunt bine vazuti... dar nu si aia cu fuste.

#32
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
@initiator
Tu gresesti in cateva locuri:

1. spui: "Emigrare , viitor mai bun pentru copil."  Nu tu faci viitorul copilului, ci el si-l face.
2. plecati cu numai 3.000 euro 2 adulti si un copil (fara limba, fara a sti societatea respectiva, fara contracte de munca, fara cazare, fara a sti costul transportului si mutarii, fara a sti despre necesitatea urmarii unor cursuri pt. a profesa/examene/echivalari) = E o inconstienta din partea ta si a mamei sa plecati astfel.
3. ai prea multe fitze pt. un viitor emigrant:  nu-ti place italiana, nu-ti plac serpii, iti dai cu parerea despre cat stie un doctor (astept sa-ti spui parerea despre sistemul britanic de sanatate cand te vor programa la consult peste 6 luni), te fura hotii in cabina, germanii sunt reci si discriminatori, elvetienii si olandezii sunt dificili.

Tu vrei liniste, sa te primeasca aia bine, sa nu te considere emigrant/inferior, sistemul medical sa aiba aprobarea ta... Greu de gasit...

#33
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007
frumos aranjat, subliniat, in rest mult bullshit
1. si-l face din liceele si facultatile noastre de renume mondial ce nu se afla in macar top 10? Chiar si imigrant o sa aiba un alt start in viata fata de parintii lui si toti ceilalti ramasi in tara.
2. banii da, sunt cam putini dar: nu e nevoie de mai mult de baza limbii pt a volani ceva, in uk de exemplu statul te ajuta cu orice inclusiv cursuri de engleza si cautat de munca pt abilitatile tale, da, ai nevoie de cazare prestabilita. La cum merg lucrurile in tara mi se pare o inconstienta sa vrei sa ramai, iti sabotezi singur copiii. Cursuri si toate alea valoreaza fix 0, lumea te intreaba ce stii sa faci
3. daca esti imigrant nu inseamna ca trebuie sa accepti orice, nici macar aia veniti acum in UE nu s-au lasat pana nu au ajuns unde au vrut, sa pleci intr-o tara care nu-ti place inseamna ca te intorci 110%
mai mult de 6 saptamani nu am auzit sa dureze pt orice, iar alea 6 au fost pt un rmn, ia vezi in ro in cat timp te programeaza si cat costa, ca sa nu mai zic ca si acolo ai optiuni de a ajunge mai rapid.

sa vezi cum e cand iti zice un englez ca esti very welcome.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postionutsb, on 16 iulie 2018 - 19:20, said:


Tot ce am is 3000 euro.


Sunt bani putini. Te costa min 10.000 de euro sa inchiriezi ceva si sa iei startul. Vinde masina sau sparge depozitele pe care le mai ai prin Romania.
Imi pari un tip pretentios, pretios in viata, va fi greu.

#35
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postwiseguy76, on 16 iulie 2018 - 21:25, said:

Se plangeau de romanii aia de care ne plangem si noi, nu neaparat t igani-
Eu am lucrat un an de zile, eu singur cu 8 englezi, si toti au votat pentru Brexit. Principalul motiv au fost negrii si arabii care se inghesuie sa stea pe 'benefits' la fel ca in celelalte tari din UE. Daca muncesti cu ei, si te integrezi cat de cat, n-ai treaba cu nimeni, am fost impreuna la pub, la sala, etc.
Evident ca daca iti fumega gratarul in fiecare weekend, urla maneaua la 3 noaptea, si ai 12 puradei care fura tot ce prind de prin curtile vecinilor, n-o sa fii foarte iubit, nici in UK nici in alta tara. Poate in Bangladesh Posted Image

nimeni nu a spus nimic la TV de negri si arabi. dar de romani si polonezi s-a spus cu voce tare. ba, in timpil campaniei un polonez a fost omorat dupa o disputa in carciuma si cativa batuti. asta deoarece polonezii sunt mai cocosi, romanii mai altceva. zicerea este cu instalatorul polonez si hotul roman.
daca ai calcat in londra, in zonele bune (chelsea) este plin de arabi, la harrods ei sunt cei ce cumpara, masinile cele mai cele sunt ale lor.
prietenii aia englezi ai tai cand merg la spital sunt tratati de medici pakistanezi si indieni. manchester city este al arabilor.
primarul londrei este un pakistanez. restul UK comparativ cu Londra este mult in urma dpv economic, cultural, etc. cand te duci in canary wharf majoritatea celor ce lucreaza acolo sunt indo-pakistanezi.
manchester, birmingham sunt pakistano-indiene.
numai la tzara si in oraselele micute nu sunt d'astia.
dar acolo faci foamea.

Edited by avenirv, 17 July 2018 - 07:19.


#36
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View Postionutsb, on 16 iulie 2018 - 20:09, said:


Dar Franta e plina de imigranti....


Hahahaha....
Hahaha...

Nu-ți plac imigrantii, asai-i? :)

Asculta la mine, stai acasă. Dacă nici nu ai plecat și te vaiți deja de probleme închipuite cu șerpi și imigranți și oameni reci, o sa fii puțin surprins de realitate care e ceva mai dura..,, sa nu faci vreo depresie ceva, doamne ferește.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 July 2018 - 07:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate