Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Clar Residence (Strada Rodnei) Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sashajoker

sashajoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 02.08.2008
Salutare tuturor,

Ce parere aveti despre ansamblurile noi construite la capatul strazii Rodnei, in Pod IRA/Someseni in Cluj (nu stiu care diferenta intre Someseni si Pod IRA)? Merita sa investesti acolo pentru un apartament de 53 mp, comparativ cu blocurile cele noi din Calea Baciului, in spate la Petrom, unde la un pret similar gasesti ceva chiar si la 70 mp?

Multumesc

#2
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Personal, dac-ar fi s-aleg as prefera Calea Baciului, in spate la Petrom, esti mult mai aproape de centru, decat la Pod IRA / Someseni, unde ai de strabatut tot Marastiul.

Acu mai depinde si unde lucrezi.

LE. Plus c-as zice ca daca la aceiasi bani ai aproape 20 de m2 in plus, aia inseamna o camera-n plus.

Edited by dea_dimi, 15 July 2018 - 17:07.


#3
sashajoker

sashajoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 02.08.2008

View Postdea_dimi, on 15 iulie 2018 - 17:06, said:

Personal, dac-ar fi s-aleg as prefera Calea Baciului, in spate la Petrom, esti mult mai aproape de centru, decat la Pod IRA / Someseni, unde ai de strabatut tot Marastiul.

Acu mai depinde si unde lucrezi.

LE. Plus c-as zice ca daca la aceiasi bani ai aproape 20 de m2 in plus, aia inseamna o camera-n plus.

Da, cam 13 mp in plus, o camera. Ideea e ca unul e in Cluj si celalalt e in Baciu. Ca si zona, la Pod Ira e clar mai liniste si mai locuibil (zona de case, liniste, spatii verzi, si zona plata). Acolo in Baciu e pe colina si foarte multa galagie si mizerie (fiind mereu santiere pe acolo). Iarna nici nu stiu cum urca oamenii colina aia fara sa deraieze ca e foarte abrupta panta. Momentan, intentia e pentru inchiriere. Ca si distanta, pe harti apare mai aproape de centru cel de pe Rodnei din Pod Ira, plus ca ma gandesc ca traficul nu e la fel ca cel de pe Calea Baciului la orele de varf. Stii cumva daca e mai liber pe Marasti sau pe Aurel Vlaicu la orele de varf?

Ca si idee, acestea doua ar fi optiunile:

https://www.olx.ro/o...6f6c23;promoted - 53 mp - 56.000 euro

https://www.propriet.../detalii-i-5741 - 66 mp -  53000 euro

Edited by sashajoker, 15 July 2018 - 18:26.


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
cred că și baciu o să ajungă un fel de florești azi mâine

în sensul rău vorbesc

#5
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View Postsashajoker, on 15 iulie 2018 - 18:36, said:

Da, cam 13 mp in plus, o camera. Ideea e ca unul e in Cluj si celalalt e in Baciu. Ca si zona, la Pod Ira e clar mai liniste si mai locuibil (zona de case, liniste, spatii verzi, si zona plata). Acolo in Baciu e pe colina si foarte multa galagie si mizerie (fiind mereu santiere pe acolo). Iarna nici nu stiu cum urca oamenii colina aia fara sa deraieze ca e foarte abrupta panta. Momentan, intentia e pentru inchiriere. Ca si distanta, pe harti apare mai aproape de centru cel de pe Rodnei din Pod Ira, plus ca ma gandesc ca traficul nu e la fel ca cel de pe Calea Baciului la orele de varf. Stii cumva daca e mai liber pe Marasti sau pe Aurel Vlaicu la orele de varf?

Ca si idee, acestea doua ar fi optiunile:

https://www.olx.ro/o...6f6c23;promoted - 53 mp - 56.000 euro

https://www.propriet.../detalii-i-5741 - 66 mp -  53000 euro
Ca si-n alte orase, oamenii incep sa "iasa" din Cluj. Stiu persoane care locuiesc in Apahida, una are sansa sa lucreze langa Aeroport, cealalta in schimb traverseaza tot orasul...

Na, oamenii urca-n Baciu iarna asa cum urca si-n Zorilor Posted Image

LE 2 lucruri mi se pare incredibil

1) ca se vand apartamente pe olx

2) cum naiba se pot livra semi-finisate, daca tot astepti pana se construiesc nu pot sa le predea si ei la cheie?!?

Edited by dea_dimi, 15 July 2018 - 19:21.


#6
sashajoker

sashajoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 02.08.2008

View PostEMPP, on 15 iulie 2018 - 18:50, said:

cred că și baciu o să ajungă un fel de florești azi mâine

în sensul rău vorbesc

Da, se construieste in prostie acolo, si pe toti dezvoltatorii pe care i-am intrebat in Calea Baciului, in spate la Petrom o sa se ajunga cu blocurile pana dupa deal. Din cauza asta banuiesc ca traficul va fi ca si cel din Floresti. De aceea inclin catre Pod IRA, unde pe harti la orele de varf imi da cu 15-20 minute mai repede catre centru decat din Calea Baciului. Lucrul pe care il pierd e spatiul mai restrans cu 13 mp, si pretul mai mare (cu 4.000 de euro). Dar in rest avantajele (zona, spatii verzi, liniste, profi la parter, mijloacele de transport mai dese) sunt mult mai multe in Rodnei. Plus ca pentru mine scopul primar e sa il dau in chirie, deci cred ca mai degraba cineva va cauta in Cluj, decat in Baciu.

Edited by sashajoker, 15 July 2018 - 19:28.


#7
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View Postsashajoker, on 15 iulie 2018 - 19:27, said:

Da, se construieste in prostie acolo, si pe toti dezvoltatorii pe care i-am intrebat in Calea Baciului, in spate la Petrom o sa se ajunga cu blocurile pana dupa deal. Din cauza asta banuiesc ca traficul va fi ca si cel din Floresti. De aceea inclin catre Pod IRA, unde pe harti la orele de varf imi da cu 15-20 minute mai repede catre centru decat din Calea Baciului. Lucrul pe care il pierd e spatiul mai restrans cu 13 mp, si pretul mai mare (cu 4.000 de euro). Dar in rest avantajele (zona, spatii verzi, liniste, profi la parter, mijloacele de transport mai dese) sunt mult mai multe in Rodnei. Plus ca pentru mine scopul primar e sa il dau in chirie, deci cred ca mai degraba cineva va cauta in Cluj, decat in Baciu.
Repet, persoana respectiva va tine cont daca lucreaza in zona sau nu. Si Clujul are problemele oricaror alte orase unde s-a dezvoltat in draci: prea multi oameni, prea multe masini; trebuie sa stii smecherii, itinerarii alternative la ore de varf...

#8
sashajoker

sashajoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 02.08.2008

View Postdea_dimi, on 15 iulie 2018 - 19:14, said:

Ca si-n alte orase, oamenii incep sa "iasa" din Cluj. Stiu persoane care locuiesc in Apahida, una are sansa sa lucreze langa Aeroport, cealalta in schimb traverseaza tot orasul...

Na, oamenii urca-n Baciu iarna asa cum urca si-n Zorilor Posted Image

LE 2 lucruri mi se pare incredibil

1) ca se vand apartamente pe olx

2) cum naiba se pot livra semi-finisate, daca tot astepti pana se construiesc nu pot sa le predea si ei la cheie?!?

1) Majoritatea se vand dupa ce omul vede blocul cu afisul mare pe el si suna la numarul de telefon. Dar anunturile nu sunt puse doar pe afise ci si pe internet.

2) Majoritatea apartamentelor (cele pe care le-am vazut la Petrom dar si cele de pe Rodnei de la Clar Residence) au fost vandute cu mult inainte sa se termine blocul de construit. Asta e realitatea zilelor noastre. In Calea Baciului de exemplu in blocul unde am acum sansa sa iau apartamentul au mai ramas doua, iar CF-ul iese in Octombrie abia. Mai e un bloc langa, la care s-au pus doar caramizile, unde jumatate din apartamente s-au vandut chiar si cu 80% avans. Cererea e foarte mare. La cel de pe Rodnei abia in Decembrie iese CF-ul, si la ala au ramas doar 3.

#9
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
De pe Traian Vuia (Rodnei) ai 2 benzi pe sensul spre oras, tot orasul si chiar pana la iesirea din Floresti.
Din Baciu nu.

Zona Someseni este o zona cu foarte multe firme plus aeroportul, deci si pentru inchiriere dar si pt a locui n-as avea nici o ezitare in a alege Rodnei.

Oricum, e vorba sa investesti 50 si ceva de mii de euroi, poti sa te duci sa faci de cateva ori drumul intre locatiile respective si oras ca sa vezi "pe viu" cu ochii tai cum e cu traficul si despre ce e vorba.

PS.
"Clar" e o firma serioasa, specializata pe materiale de constructii, cu vechime in Cluj si in afaceri.

#10
sashajoker

sashajoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 02.08.2008

View Postdanaciu, on 15 iulie 2018 - 20:30, said:

De pe Traian Vuia (Rodnei) ai 2 benzi pe sensul spre oras, tot orasul si chiar pana la iesirea din Floresti.
Din Baciu nu.

Zona Someseni este o zona cu foarte multe firme plus aeroportul, deci si pentru inchiriere dar si pt a locui n-as avea nici o ezitare in a alege Rodnei.

Oricum, e vorba sa investesti 50 si ceva de mii de euroi, poti sa te duci sa faci de cateva ori drumul intre locatiile respective si oras ca sa vezi "pe viu" cu ochii tai cum e cu traficul si despre ce e vorba.

PS.
"Clar" e o firma serioasa, specializata pe materiale de constructii, cu vechime in Cluj si in afaceri.

Sunt chiar 3, daca cotesti dreapta unde e rotunda la OMV si mergi pe strada Bucuresti pana treci Somesul, apoi stanga pe E81. Din Baciu intr-adevar, e doar una viabila, pe la Tetarom, dar e plin traficul. Mi-au spus prieteni care s-au mutat acolo ca fac in medie 40-50 de minute spre/dinspre serviciu (care e in centru). Intr-adevar, doar spatiul e punctul slab la asta de pe Rodnei dar se poate modifica cum doresti (printr-un perete de tabla si rigips), in asa fel incat sa nu se simta stramt. Bucataria e aiurea la el pentru ca are doar 7 mp deci nu e loc de masa in ea doar de gatit.

Edited by sashajoker, 15 July 2018 - 22:09.


#11
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postdea_dimi, on 15 iulie 2018 - 19:14, said:

2) cum naiba se pot livra semi-finisate, daca tot astepti pana se construiesc nu pot sa le predea si ei la cheie?!?

Constructorul ar putea face si finisajele, dar asta doar daca s-ar intelege cu fiecare client in parte sa ii spuna exact ce isi doreste: ce gresie, faianta, parchet, usi, corpuri sanitare zugraveala, culori etc isi doreste.
Problema ii ca unii isi doresc ceva simplu, altii vreau avion in casa. Daca nimeresti numai pe 2-3 cliesti deastia care la jumatarea lucrului in baie iti zic ca s-au gandit sa schimbe faianta (pe care tocmai ai pus-o) pentru ca sotia nu-i prea incantata de culoare, mai zugravesti o camera de 2 ori ca gletul a fost tras aiurea, se mai trezeste unu ca vrea alta usa la intrare, apai esti mancat.
Nu poti finisa "standard" toate apartamentele pentru ca marea majoritate a clientilor isi doresc sa-si personalizeze ei casa. Chiar il intrebam pe un prieten dupa o saptamana de spart si carat gresie si faianta, scos de usi de interior, demontat chiuvete si buda intr-un apartament pe care l-a cumparat: asa-i ca ai mai fi dat 500-1000euro sa-l gasesti la starea in care ii acuma? Posted Image

Finisajele ar fi pierdere de timp si bani pentru un constructor care care face blocuri. Nu poti sa iei mult pe manopera si iti tii muncitorii blocati prea mult timp la detalii. Plus de asta, aproape in fiecare bloc raman apartamente care nu se vand imediat ce blocul ii gata si in unele cazuri trec ani buni pana isi gasesc stapan.

Edited by gabyxm, 15 July 2018 - 22:59.


#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
De urcat iarna nu sunt probleme in Baciu. Se curata drumurile, intra tractorul primariei peste tot.   Aglomeratia si blocajele depind de zona.  Unde inca mai locuiesc eu, blocajul e ceva normal. Eu sunt chiar in localitatea veche, dupa Napolact. De acasa pana la Petrom fac 15-20 de minute dimineata. Pe urma, de  la Petrom pana la gara 7-10 minute maxim, desi distanta este mai mare. Deci blocajul se cam termina dupa blocuri, se trece de la o banda/sens la 2 benzi/ sens si deja se merge bine. Problema mai este si la iesiriea de la blocuri in drumul principal. Cei care venim dinspre Baciu inaintam greu deoarece ii tot lasam pe cei ce ies de la blocuri. Multi intra pe interzis ca sa iasa pe la blocuri ca e mai rapid decat pe drumul european. Problema e ca o portiune de drum de acolo (care face legatura intre zona de case si blocuri) este dezastruos. Eu nu il folosesc deloc, nu merita sa imi rup masina pentru 5-6 minute castigate.
De inchiriat... nu stiu ce sa zic, dar la 70mp nu se inchiriaza prea usor. Cele intre 35 si 55 mp merg bine la inchiriat.

Edited by PoeOvidiu, 16 July 2018 - 08:03.


#13
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View Postgabyxm, on 15 iulie 2018 - 22:57, said:

Constructorul ar putea face si finisajele, dar asta doar daca s-ar intelege cu fiecare client in parte sa ii spuna exact ce isi doreste: ce gresie, faianta, parchet, usi, corpuri sanitare zugraveala, culori etc isi doreste.
Problema ii ca unii isi doresc ceva simplu, altii vreau avion in casa. Daca nimeresti numai pe 2-3 cliesti deastia care la jumatarea lucrului in baie iti zic ca s-au gandit sa schimbe faianta (pe care tocmai ai pus-o) pentru ca sotia nu-i prea incantata de culoare, mai zugravesti o camera de 2 ori ca gletul a fost tras aiurea, se mai trezeste unu ca vrea alta usa la intrare, apai esti mancat.
Nu poti finisa "standard" toate apartamentele pentru ca marea majoritate a clientilor isi doresc sa-si personalizeze ei casa. Chiar il intrebam pe un prieten dupa o saptamana de spart si carat gresie si faianta, scos de usi de interior, demontat chiuvete si buda intr-un apartament pe care l-a cumparat: asa-i ca ai mai fi dat 500-1000euro sa-l gasesti la starea in care ii acuma? Posted Image

Finisajele ar fi pierdere de timp si bani pentru un constructor care care face blocuri. Nu poti sa iei mult pe manopera si iti tii muncitorii blocati prea mult timp la detalii. Plus de asta, aproape in fiecare bloc raman apartamente care nu se vand imediat ce blocul ii gata si in unele cazuri trec ani buni pana isi gasesc stapan.
mda probabil asta e diferenta de mentalitate intre romani si vestul europei de exemplu: aici se-ntampla altfel, constructorul propune un numar de finisaje standard (linoleu / parchet, culori gresie / faianta baie bucatarie); la un moment dat esti chemat la ei in showroom sa vezi cum arata mostrele si sa vezi cum se potrivesc culorile. Si chiar si atunci poti sa faci niste mici modificari, de exemplu ei iti trageau o linie diferita cam la un stat de om asa si am zis nu, s-a notat si nu s-a facut.

Bucataria oricum ti-o faci cum vrei tu, ai prevazut vizita cu cine vrei tu sa-ti faca bucataria, doar ca principiul e altul cand ti-o da "la cheie" in sensul de in folosinta: se presupune ca te muti imediat, deci trebuie sa ai baie functionala si o chiuveta in bucatarie. Sigur ca cei care si-au prevazut bucataria scot chiuveta, noi am construit in jurul ei si s-au potrivit toate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate