Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

REHAU vs GEALAN

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbogumilandia, on 15 iulie 2018 - 09:57, said:

Daca ar fi sa aleg stric dintre cele 2 oferte as opta spre oferta de la gealan.motive?
1.in caz ca optezi pentru 3 sticle s8000 acvepta pachet de 44 fata de 32 la rehau.
2. Pretul.cu putin noroc la 400 de euro poti obtine un s8000 cu sticla tripla

Da, insa stim cu totii (cei din domeniu), ca alegerea unui produs doar in functie de asta nu inseamna neaparat un produs bun.

Like-ul este pentru ca iti exprimi opinia despre produse concurente fara a incerca sa promovezi propriile produse.

L.E. Like-ul este si pentru ca desi iti este greu, te abtii sa spui subtil despre vreunul dintre profilele in discutie ca este “naspa”. Asta este mare lucru la un termopanist.

Edited by Dorel-Mesterel, 15 July 2018 - 14:32.


#20
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Va multumesc tuturor pentru sfaturi.
Stiu ca socoteala de acasa nu se potriveste cu socoteala din targ ...
Din pacate limitarile sunt impuse de buget.

Cel mai mult imi pot permite profil REHAU EURO 70 + feronerie ROTO + tripan low-e+f4+4s.
Mi s-a spus ca grosimea "sticlei" poate fi max 40mm, 3 foi de 4mm sticla + 2 x 14 mm spatiu intre.

Ca varianta alternativa ar fi profil gealan S8000 cu grosime profil 74mm ce ar permite o grosime max de 44mm "sticla".

#21
Bogdanuk100

Bogdanuk100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2018
Salutare tuturor,
Doresc sa-mi cumpar ferestrele pt o casa nou construita  si nu stiu ce sa aleg sau cum sa aleg . Poate ma ajuta cineva. Am primit urmatoarea oferta:
Rehau Synego 80
Geam: 44mm Lowe-float-lowe solar , argon
Feronerie: Maco Multi Matic.
Ce parere aveti ? ( astept si alte oferte, de la Salamander)
Multumesc anticipat!!



#22
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
La pretul asta e minunata.LAsand gluma la o parte configuratia pare ok.

#23
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbogumilandia, on 29 iulie 2018 - 11:24, said:

La pretul asta e minunata.LAsand gluma la o parte configuratia pare ok.

Chiar si cand nu stii preturi vorbesti despre ele. Asta spune ceva. Tu ai senzatia ca synego cu maco sunt la pret de teraplast cu tnt?

#24
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

View PostDorel-Mesterel, on 29 iulie 2018 - 20:10, said:

Chiar si cand nu stii preturi vorbesti despre ele. Asta spune ceva. Tu ai senzatia ca synego cu maco sunt la pret de teraplast cu tnt?
Crede-ma ca am vazut teraplast la pret de rehau.Si cum as putea sa imi dau o parere despre oferta daca nu stiu configuratia si pretul?Am spus ca dpdv ar configuratiei este ok.Mai citeste o data ce am spus.Tu chiar nu crezi ca se pot face ferestre bune la preturi decente?

#25
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbogumilandia, on 29 iulie 2018 - 21:45, said:


Tu chiar nu crezi ca se pot face ferestre bune la preturi decente?


Depinde ce inseamna “ferestre bune” si “preturi decente”.

#26
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Atentie la Salamader, au deschis si fabrica din polonia si calitatea este inferioara, cunosc acest lucru de la un prieten care lucreaza in bavaria la salamander.Multi producatori din ro au trecut pe poloneze dar mai sunt si cativa care aduc direct din germania.Deci intrebati unde sunt fabricate profilele.

#27
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Stim “prietenul” tau din bavaria a inventat apa calda.Lucrul asta a fost spus de N ori pe forum.Salamnder a achizitionat o fabrica in Polonia.Si asta acum vreo 5 ani.Ceea ce nu stie prieetenul tau care lucrreaza in Turkheim este ca in Polonia se fabrica doar seriile de brugman.Oricand,oricui pot sa ii dau declaratie de conformitate ca seriile salamander(atentie nu si cele brugman) sunt fabricate in Germania.Asa ca mai intreaba-l o data pe prietenul tau cum sta treaba

#28
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
73 si 82 se fabrica in polonia, exact cum spune bogu

#29
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018

View Postbogumilandia, on 09 august 2018 - 09:21, said:

Stim “prietenul” tau din bavaria a inventat apa calda.Lucrul asta a fost spus de N ori pe forum.Salamnder a achizitionat o fabrica in Polonia.Si asta acum vreo 5 ani.Ceea ce nu stie prieetenul tau care lucrreaza in Turkheim este ca in Polonia se fabrica doar seriile de brugman.Oricand,oricui pot sa ii dau declaratie de conformitate ca seriile salamander(atentie nu si cele brugman) sunt fabricate in Germania.Asa ca mai intreaba-l o data pe prietenul tau cum sta treaba
Prietenul meu lucreaza in dep logistica, nu sofer sau muncitor, marea majoritate a firmelor din Romania care aduceau marfa din bavaria anul trecut acum iau din polonia aceeasi marfa.De ex in brasov nu mai importa nimeni din ger ci doar din polonia.

#30
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
90% din cei care vand ferestre se bazeaza pe credulitatea clientilor si pe un pret mic pe care il ofera profilele clasa b cu plastic reciclat.

#31
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu stiu cum se face dar toti romanii cand ajung in afara gasesc numai posturi bune.Nimeni nu e simplu muncitor dar asta e o alta discutie(nu ma intelege-ti gresit,apreciez orice om care munceste fie ca este gunoier,bucatar,director)
Furnizorum meu care este pentru moment unic distribuitor salamander in Ro imi ofera ori de cate ori ii solicit certificat de conformitate conform caruia produsul pe care il cumpar este produs in De.Atentie produs nu importat.Intradevar este un semn ca lumea nu mai cumpara de la ei.In 2016 au vandut de 39 mil ron iar in 2017  au vandut de 56 mil ron.
Vorbesti de firme care isi cumpara singure profil din Polonia.Intreaba-l pe prietenul tau de la logistica care este volumul minim ca sa iti faci "import propriu" si sa ocolesti dealerul din Ro.Personal stiu doar 2 firme care fac lucrul asta Madrugada din Oradea si Almaterm din Constanta.Posibil si ADF dar nu stiu sigur.Nu stiu ce firme din BV au forta asta.Btw intreaba pe cineva de ce Leoni din BV nu mai este dealer salamander in Ro.
Asa ca te rog frumos sa il mai intrebi o data pe "tanarul bavarez" ce serii se fabrica in Polonia si ce serii se fabrica in De

Stima

#32
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
La Ferestre si Usi care au parti mobile am inteles ca nu se recomanda Geam Tripan fiind mai greu uzeaza feroneria avand viata mai scurta termopanul, asa este?

#33
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostJuly02, on 10 septembrie 2018 - 12:17, said:

La Ferestre si Usi care au parti mobile am inteles ca nu se recomanda Geam Tripan fiind mai greu uzeaza feroneria avand viata mai scurta termopanul, asa este?

Nu, nu este asa, sigur trebuiesc indeplinite niste conditii ca sa nu fie adevarata aceasta “alta balada populara”.


#34
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View PostDorel-Mesterel, on 10 septembrie 2018 - 15:56, said:

cert e ca rar vezi puse geamuri tripan la partile mobile care se inchid si se deschid (partea feresterei care se inchide- deschide, usa balcon ce se inchide-deschide)
se spunea ca nu e recomandat ca s-ar defecta/ceda feroneria mai repede in timp mai scurt din cauza greutatii duble a ansamblului mobil tripan

#35
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Asta se intampla doar daca au fost montate de niste dorei(coincidenta cu persoane reale este pur intamplatoare).daca sticla este calata corect nu are de ce sa se lase sau sa uzeze feroneria.
Ex.o sticla de usa are in tripan undeva la 50-55 de kg.usa in sine nu are mai mult de 30.o feronerie “ pe sablon” sustine undeva la 90 de kg.una pe “coltar” undeva la 120 iar roto nx undeva la 150 de kg.deci daca sticla este montate corect nu are ce sa uzeze.astea sunt valori pentru o usa de intrare(daca cineva foloseste balamale de fereastra la usi).in cazul ferestrelor valorile sunt mai mici

#36
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postbogumilandia, on 10 septembrie 2018 - 18:34, said:

la tripan de la Rehau apare feronerie Vorne
la cel cu 2 Foi GU - e o feronerie buna GU ?

View Postbogumilandia, on 10 septembrie 2018 - 18:34, said:

ai scris "sustine undeva la 90 de kg.una pe “coltar” undeva la 120 " adica care feronerie sustine 90 sau 100kg?
din ce ai scris mai sus Roto sustine greutatea cea mai mare e cea mai rezistenta nu ?

Attached Files


Edited by July02, 10 September 2018 - 19:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate