Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dorinta de a face facultate

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Cristi177

Cristi177

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2018
Deci am 21 ani. Am terminat liceul acum 2 ani cu bacul luat,o medie decenta 8.13 . Atunci nu am vrut la facultate pentru ca aveam impresia ca o voi face degeaba si nu ma va ajuta. Nu am avut niciodata o pasiune pentru ceva desi de multe ori ziceam ca este nevoie de facultate,oricare ar fi ea. Am incheiat prin a nu ma duce si sa imi continui viata "cum o fi" . Am fost si o persoana mai lenesa. Au trecut 2 ani de atunci si nu am realizat nimic. In afara de niste salarii din niste munci ce le poate face cam oricine,nimic. As vrea sa fac o facultate,fie ca voi face ceva ce nu ma atrage asa mult ,as prefera sa ma chinui sa o termin iar dupa sa am un salariu decent decat sa ma chinui in viata fara a realiza ceva. Mi ar prinde bine si pe plan social,nu prea am prieteni si poate mi ar fi de ajutor o facultate. Multi m-au sfatuit sa aleg o facultate la distanta si sa continui cu munca. Insa cred ca as face o degeaba. As vrea sa fac o facultate la zi insa as avea probleme cu finantarea,parintii mei nu au o situatie asa buna si nu m-ar putea sustine cu asta oricat de mult si-ar dori ei. Chiar daca as intra la buget tot ar fi cheltuieli de zi cu zi. Ce as putea face pe timpul facultatii pt a obtine bani?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La absolivrea unei facultati primesti o diploma de absolvire, nu si o diploma de "salariu".
Important este sa inveti, sa te instruiesti, sa cunosti foarte bine o meserie. Frecventarea unei Facultati, te ajuta, dar nu este suficient.

Cei care te-au sfatuit:

 Cristi177, on 11 iulie 2018 - 20:32, said:

Multi m-au sfatuit sa aleg o facultate la distanta si sa continui cu munca.
poate ca te-au sfatuit bine.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Cristi177, on 11 iulie 2018 - 20:32, said:

As vrea sa fac o facultate,fie ca voi face ceva ce nu ma atrage asa mult ,as prefera sa ma chinui sa o termin iar dupa sa am un salariu decent
Aici e problema de fond. Ca te vei chinui degeaba daca tu n-ai tragere de inima. Cursurile facultatii nu-ti pun meseria in brate si nici nu asigura venituri doar ca ai o diploma. Cunostintele profesionale acumulate in baza dorintei tale arzatoare iti pot aduce ce vrei dar pe tine nu te frige flacara pasiunii in interior.

Edited by neagu_laurentiu, 11 July 2018 - 20:45.


#4
cristicrss1

cristicrss1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.06.2018
Mai greu la distanta,mai ales ca nu ai o pasiune pt ceva. dar poti incerca

Edited by cristicrss1, 11 July 2018 - 21:11.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
in orice domeniu exista concurenta. daca nu faci o facultate pt care sa ai si o inclinatie ca sa inveti cu o oarecare placere nu stiu cat vei face fata la concurenta de dupa.

#6
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Deci cum ai luat bacul? Deci nu mai face o facultate. Deci mai bine te faci premier. Cand vorbesti de studii universitare, incearca sa nu incepi cu "deci".

#7
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Mai bine te duci in Anglia la munca decat sa faci o facultate cu sila si sa ramai somer dupa...

#8
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
In Romania e cam bataie de joc cu facultatea asta pentru unele posturi.
Uite de exemplu pe Inginerie Auto, ce am terminat eu, primesti 1950 lei in mana, un ospatar sau un chelner face lejer banii asta, poate si cu mult peste.
Am colegi care nici nu au luat bacul si sunt prin Anglia si castiga cateva mii de euro pe luna, deci despre ce vorbim?
Se angajeaza pe pile pe tot felul de posturi de conducere si ei sunt "varza", de asta si merg lucrurile asa in tara asta.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 eug3n92, on 11 iulie 2018 - 21:55, said:

deci despre ce vorbim?
Despre cum compari mere cu pere. Alta industrie, alta tara, alte orice. Degeaba le pui in balanta cand ele nu-s facute a fi puse.

#10
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu atat iti spun, daca nu ai bani mai bine nu te apuca sa cheltui banii pe care nu ii ai pentru o diploma inutila.
Nu iti va aduce nimic in plus fata de ce ai acum. Nu iti va aduce un job mai bun, nu iti va aduce pile mai bune. Iti va aduce doar o gaura in buzunar degeaba, pentru o hartie inutila.

Daca aveai un job si aveai promisa o promovare care era accesibila doar daca atasai la dosar o diploma atunci merita sa faci la ID sa iei acea diploma... cum au facut multi bugetari ca sa creasca in grad, si deci in plata.
Dar daca nu ai nici o promisiune, nici o pila care sa iti asigure ceva garantat dupa ce te prezinti cu diploma in mana, nu cheltui banii aiurea mai ales ca spui ca nu ii ai. Nu iti va aduce nimic in plus acea diploma.

Cum zicea si cel de mai sus, decat sa pierzi 3 ani degeaba pentru o diploma mai bine te duci in afara si muncesti aceeasi munca de jos ca cea pe care o ai acum, doar ca o sa vina o plata in euro/lire, pe care o pui la ciorap si in 3 ani o sa ajunga acel ciorap cat pentru un apartament mic al tau daca vrei sa te reintorci in Romania. Am vazut asta pe viu, si sincer iti spun ca cel care a facut alegerea inteleapta a fost cel ce a plecat la munca in strainatate nu cel ce a stat si a ars banii aiurea 3 ani ca la final sa ajunga somer cu diploma pe care nimeni nu il angajeaza ca nu are pe nimeni sa ii faca o intrare...
Nu irosi anii aiurea pentru o diploma ca nu merita.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
fara facultate e posibil sa lucrezi pe un post ce necesita studii superioare, s-ar putea sa nu lucrezi pe un asemenea post. dar fara facultate destul de sigur nu.

#12
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Vorba lui fane: ca inginer, poti face lacatuserie,dar ca lacatus, sigur nu vei fi angajat ca inginer. Cat despre "dorinta de facultae", nu e suficienta, trebuia "hotarare" de  a face facultate.

#13
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 Fane, on 11 iulie 2018 - 23:12, said:

fara facultate e posibil sa lucrezi pe un post ce necesita studii superioare, s-ar putea sa nu lucrezi pe un asemenea post. dar fara facultate destul de sigur nu.
Las aici exemplul a doua femei... prima doar cu BAC luat, a doua cu Facultate si apoi Master.
Prima lucratoare in banca dupa BAC (luat in toamna) a doua somera si acum, dar are doua diplome la sertar Licenta si Master.
Prima intre timp a ajuns pe post de sefa in banca si intre timp a facut si o facultate de limbi straine la FF, ca i s-a promis un post pe international daca are o diploma pe limbi straine.
Deci a doua a irosit 5 ani de viata degeaba in timp ce prima a incasat mii de lei lunar si probabil va trece la mii de euro la urmatoare promovare.

Am uitat sa spun, a doua era fata simpla ce provenea din familie de muncitori simpli, a doua din familie ceva mai medie cu conexiuni datorita posturilor avute de parinti ca bugetari.

Edited by lexis1, 11 July 2018 - 23:27.


#14
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Decat sa faci o facultate nu mai bine o postliceala care sa te instruiasca intr-o meserie? te gandesti ce te vezi tu facand in viitor si te duci acolo. Daca ma intrebi pe mine in piata este nevoie extrem de mare de mecanici auto si de sudori. oricum trebuie intai sa te hotorasti la o meserie... sky is the limit. facultatea nu te invata nimic daca nu te straduiesti si tu sa inveti materia respectiva... daca te duci cu sila si doar treci prin cei 3 sau 4 ani nu inveti nimic si te vei simti la fel de pierdut ca si acum.

#15
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Daca vrei sa ai loc de munca dupa facultate, iti recomand Academia de Politie/Scoala de Subofiteri, Armata, Medicina, sau un curs pentru o meserie (sudor, fierar, si orice a devenit rar)

Daca vrei o facultate doar pentru diploma, mergi la una privata pe administratie publica, si roaga-te sa iei vreun concurs in vreo institutie a statului (incepi cu salariul pe la ~1.800 lei).

Ce vrei de la viata?

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

 lexis1, on 11 iulie 2018 - 23:25, said:


Las aici exemplul a doua femei... prima doar cu BAC luat, a doua cu Facultate si apoi Master.
Prima lucratoare in banca dupa BAC (luat in toamna) a doua somera si acum, dar are doua diplome la sertar Licenta si Master.
Prima intre timp a ajuns pe post de sefa in banca si intre timp a facut si o facultate de limbi straine la FF, ca i s-a promis un post pe international daca are o diploma pe limbi straine.
Deci a doua a irosit 5 ani de viata degeaba in timp ce prima a incasat mii de lei lunar si probabil va trece la mii de euro la urmatoare promovare.

Am uitat sa spun, a doua era fata simpla ce provenea din familie de muncitori simpli, a doua din familie ceva mai medie cu conexiuni datorita posturilor avute de parinti ca bugetari.
Concluzia e ca scoala te prosteste si cine n-are un parinte bugetar sa si-l cumpere?

Edited by Fane, 12 July 2018 - 05:00.


#17
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Cel mai oki ar fi sa te angajezi pe bani mai multi (pile si/sau munca grea) ptr 1 -2 ani, sa pui bani deoparte si apoi sa faci ce facultate iti doresti.
In Romania mai greu cu angajatul pe bani multi chiar ptr munca grea dar de exemplu prin tarile nordice sa practica angajari temporare la atelierele de schimbat roti auto ... se munceste greu si mult (10 ore pe zi) dar leafa buna. Mai merge in turism .... chiar pe vase de croazier .... bla bla.
In 2 ani strangi peste 10000 euro, bani suficienti ptr 3 ani de facultate

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate