Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Proteine

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011
Salut baieti , am o intrebare si eu pentru voi , daca ma puteti ajuta . Incep de maine sala de forta , si vreau sa-mi cumpar proteine dar nu stiu ce sa cumpar , am ajuns la doua variante ON Serious Mass care din ce am inteles e gainer sau ON 100% Whey Gold care e concentrat proteic .. tin sa spun ca eu ma apuc de sala ca sunt foarte foarte slab si vreau sa schimb ceva la mine , am ajuns sa-mi fie scarba de cum arat , am 1.80 cm si doar 54 de kg . Stiu ca proteinele astea nu trebuie sa inlocuiasca masa , dar ma vor ajuta , sa ma recuperez si sa mai pun ceva grasime pe mine de ce nu .. Astept raspuns .

#2
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
Cati ani ai?

#3
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
L-ai spart cu intrebarea asta. Confidentialitatea datelor?.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 RaZerIk, on 11 iulie 2018 - 19:55, said:

Salut baieti , am o intrebare si eu pentru voi , daca ma puteti ajuta . Incep de maine sala de forta , si vreau sa-mi cumpar proteine dar nu stiu ce sa cumpar , am ajuns la doua variante ON Serious Mass care din ce am inteles e gainer sau ON 100% Whey Gold care e concentrat proteic .. tin sa spun ca eu ma apuc de sala ca sunt foarte foarte slab si vreau sa schimb ceva la mine , am ajuns sa-mi fie scarba de cum arat , am 1.80 cm si doar 54 de kg . Stiu ca proteinele astea nu trebuie sa inlocuiasca masa , dar ma vor ajuta , sa ma recuperez si sa mai pun ceva grasime pe mine de ce nu .. Astept raspuns .
Baga cartofi prajiti cu gratare, fasole cu ciolan, sarmale cu carnat, or fi ele mancaruri nesanatoase, dar sint mult mai sanatoase decat sa iei proteine...

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 RaZerIk, on 11 iulie 2018 - 19:55, said:




Momentan nu are rost sa iei whey, mai ales ca este foarte scump. Tu trebuie sa iei putin in greutate. Un gainer este cel mai indicat. Gainerul iti va oferi un aport de calorii extrem de important in perioada asta cand incerci "sa pui ceva pe tine".

Cati ani ai?

#6
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011
Am 23 de ani .. da si eu m-am orientat mai mult spre un gainer

 fqx, on 11 iulie 2018 - 20:07, said:

Baga cartofi prajiti cu gratare, fasole cu ciolan, sarmale cu carnat, or fi ele mancaruri nesanatoase, dar sint mult mai sanatoase decat sa iei proteine...
Ai vazut vreodata Captain America First Avenger ? Trebuie sa fiu bagat intr-un laborator ca si Chris Evans , ca sa ma pot ingrasa .
PS : Din ce am citit pana acum pe net ON Serious Mass de exemplu , a castigat multe premii , plus ca e de calitate , nu degeaba e 2 mil jumate o punga de 5 kg .

Edited by RaZerIk, 11 July 2018 - 20:43.


#7
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009

 wagmich, on 11 iulie 2018 - 20:05, said:

L-ai spart cu intrebarea asta. Confidentialitatea datelor?.

L-am intrebat pentru ca sunt o gramada de pusti de 14-15 ani care se vad slabi si baga in ei toate malaiurile ca sa "puna masa", ei neavand habar ce sa ia, de ce sa ia si cum sa ia. Dar aici nu este cazul, din fericire.
In alta ordine de idei, daca nu ai mai facut sport si nu ai mai folosit suplimente mai bine apelezi la un instructor. Gasesti o gramada inclusiv pe net. El iti va face un program de antrenament si alimentatie personalizat. Altfel, singur si fara experienta e foarte greu si iti va lua mult mai mult timp sa ajungi la rezultatele dorite. Bafta!

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Te ajuta si creatina sa stii. Important este sa mananci regulat si chiar sa mananci. Chiar daca nu ti-e foame. Corpul tau este obisnuit cu putine alimente. Incearca totusi sa iti masori caloriile consumate zilnic. Ar trebui un mimin de 2000 si ceva. My fitnesspall iti calculeaza. Tu doar scrii ce ai mancat.

#9
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011

 vladul_care_este, on 11 iulie 2018 - 20:44, said:


L-am intrebat pentru ca sunt o gramada de pusti de 14-15 ani care se vad slabi si baga in ei toate malaiurile ca sa "puna masa", ei neavand habar ce sa ia, de ce sa ia si cum sa ia. Dar aici nu este cazul, din fericire.
In alta ordine de idei, daca nu ai mai facut sport si nu ai mai folosit suplimente mai bine apelezi la un instructor. Gasesti o gramada inclusiv pe net. El iti va face un program de antrenament si alimentatie personalizat. Altfel, singur si fara experienta e foarte greu si iti va lua mult mai mult timp sa ajungi la rezultatele dorite. Bafta!

Am mai facut sport , nu e subiect taboo pentru mine , program de antrenament am .

 MembruAnonim, on 11 iulie 2018 - 20:48, said:

Te ajuta si creatina sa stii. Important este sa mananci regulat si chiar sa mananci. Chiar daca nu ti-e foame. Corpul tau este obisnuit cu putine alimente. Incearca totusi sa iti masori caloriile consumate zilnic. Ar trebui un mimin de 2000 si ceva. My fitnesspall iti calculeaza. Tu doar scrii ce ai mancat.

Nu vreau sa ma ating de creatina deloc :)) . Deci cumpar Serious Mass , apropo e posibil sa iau 10-15 kg in 6 luni ?

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 RaZerIk, on 11 iulie 2018 - 20:38, said:

Am 23 de ani .. da si eu m-am orientat mai mult spre un gainer


Ai vazut vreodata Captain America First Avenger ? Trebuie sa fiu bagat intr-un laborator ca si Chris Evans , ca sa ma pot ingrasa .
PS : Din ce am citit pana acum pe net ON Serious Mass de exemplu , a castigat multe premii , plus ca e de calitate , nu degeaba e 2 mil jumate o punga de 5 kg .
Daca mananci bine si faci sala se pune.Proteinele rezolva problema pe termen scurt, pe termen lung e posibil sa faca chiar rau.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Avand in vedere ca esti mai subtirel la o inaltime destul de mare, este posibil. ~1.5kg/luna.

Creatina nu iti face probleme. Nu este steroid sau altceva. Creatina se gaseste in mod natural in carne rosie etc.

Edited by MembruAnonim, 11 July 2018 - 21:00.


#12
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011

 fqx, on 11 iulie 2018 - 20:56, said:

Daca mananci bine si faci sala se pune.Proteinele rezolva problema pe termen scurt, pe termen lung e posibil sa faca chiar rau.
Am spus si mai spus ca nu vreau sa inlocuiesc mesele cu proteinele astea , vreau sa le iau ca sa ma ajute sa ma recuperez mai repede si daca mai ma ajuta sa pun si ceva in plus super bine .
E logic ca daca le iei ca prostu' fara sa te alimentezi o sa-ti dauneze , dar nu e cazul la mine . Pe megaproteine ON Serious Mass are 4.7/5 din vreo 2 mii de voturi .

 MembruAnonim, on 11 iulie 2018 - 20:59, said:

Avand in vedere ca esti mai subtirel la o inaltime destul de mare, este posibil. ~1.5kg/luna.

Creatina nu iti face probleme. Nu este steroid sau altceva. Creatina se gaseste in mod natural in carne rosie etc.
A ok , din ce stiam eu creatina nu are o reputatie asa de buna .. in orice caz , un gainer e cel mai bun in situatia mea spui tu

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 RaZerIk, on 11 iulie 2018 - 21:05, said:


A ok , din ce stiam eu creatina nu are o reputatie asa de buna .. in orice caz , un gainer e cel mai bun in situatia mea spui tu

Creatina are cred ca cea mai buna reputatie, adica este cea mai folosita. Sa stii ca gainerul si creatina au functii/scopuri diferite. Gainerul iti ofera o cantitate mare de carbohidrati implicit calorii si te ajuta sa pui ceva pe tine. Creatina iti ofera forta.

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 RaZerIk, on 11 iulie 2018 - 21:05, said:

Am spus si mai spus ca nu vreau sa inlocuiesc mesele cu proteinele astea , vreau sa le iau ca sa ma ajute sa ma recuperez mai repede si daca mai ma ajuta sa pun si ceva in plus super bine .
E logic ca daca le iei ca prostu' fara sa te alimentezi o sa-ti dauneze , dar nu e cazul la mine . Pe megaproteine ON Serious Mass are 4.7/5 din vreo 2 mii de voturi .


A ok , din ce stiam eu creatina nu are o reputatie asa de buna .. in orice caz , un gainer e cel mai bun in situatia mea spui tu
Am facut sala/sport de pe la 18 ani cam pana la 25, judo mai exact.Acum, dupa 10 ani, fostii colegi care au luat proteine, sint obezi efectiv.Si eu am putina burta, dar in rest masa musculara se mentine.Acum, tu alegi.ce zici tu acolo sint bune, insa cum iti spuneam efectul va fi pe termen scurt.
Ar mai fi o treaba, fa niste analize, poate fi o boala sau dereglari hormonale, de nu te ingrasi deloc.

#15
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011

 fqx, on 11 iulie 2018 - 21:12, said:

Am facut sala/sport de pe la 18 ani cam pana la 25, judo mai exact.Acum, dupa 10 ani, fostii colegi care au luat proteine, sint obezi efectiv.Si eu am putina burta, dar in rest masa musculara se mentine.Acum, tu alegi.ce zici tu acolo sint bune, insa cum iti spuneam efectul va fi pe termen scurt.
Ar mai fi o treaba, fa niste analize, poate fi o boala sau dereglari hormonale, de nu te ingrasi deloc.
Am mai facut eu niste analize in anii trecuti cand eram tot asa scandura , si nu ma gasit cu nimic in neregula , totusi cred ca am sa mai fac o serie ca sa fiu sigur . Mersi frumos de informatii fqx .

Am sa-i mai intreb cand sun si pe astia de la megaproteine sa vad ce zic si ei , ca banuiesc ca au experienta multa in cazuri de astea .

#16
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
Cum naiba devii obez de la proteina izolata?

Edited by vladul_care_este, 11 July 2018 - 22:08.


#17
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
on: ai nevoie de un supliment de calorii, din carbohidrati, nu din proteine!
off: asa eram si eu pana la 30 de ani! la 30 si 2 zile, incepeam sa fac burta! ;)

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Lasa proteinele, oricum nu o sa isi faca efectul prea mult si o sa te cam **** la ficat. O sa fie foarte greu pana "iti dai drumul" , trebuie sa ai rabdare. Alcool bei ? Mananca, carne multa, grasimi si incearca sa bei cat mai multa bere, de preferat seara cand nu ai de mers nicaieri. Sa nu bei pana pici jos ci macar un pahar seara sau doua. Cam intr-o luna ar trebui sa pui un kg daca mananci de cate ori iti e foame si bei bere Posted Image
Nu uita de cartofi, paste, etc.

 richi_e, on 12 iulie 2018 - 07:47, said:

on: ai nevoie de un supliment de calorii, din carbohidrati, nu din proteine!
off: asa eram si eu pana la 30 de ani! la 30 si 2 zile, incepeam sa fac burta! Posted Image

Burta, si in rest ? Posted Image)

Edited by TruculMagic, 12 July 2018 - 08:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate