Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Retur Produs EMAG cumparat in rate?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Buna Ziua!

Maine vreau sa returnez un produs cumparat de la EMAG in rate. Produsul a fost cumparat sambata. Voi face returul in showroom, am inteles ca trebuie completat un formular online si plata banilor se va face in maxim 14 zile lucratoare. Vreau sa stiu daca se percepe vreun comision la aceasta operatie.

Va multumesc!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu.
Dupa ce trimiti produsul, se verifica si primesti un voucer sau banii.

#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Fiind in rate, in mod normal ar trebui sa primesti suma inapoi pe cardul de credit.

#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Chifteluta, on 11 iulie 2018 - 19:22, said:

Buna Ziua!

Maine vreau sa returnez un produs cumparat de la EMAG in rate. Produsul a fost cumparat sambata. Voi face returul in showroom, am inteles ca trebuie completat un formular online si plata banilor se va face in maxim 14 zile lucratoare. Vreau sa stiu daca se percepe vreun comision la aceasta operatie.

Va multumesc!
Eu am facut retur acum trei zile,nu se percepe  nici un comision,dimpotriva,ti se returneaza si pretul transportului.

Edited by daniMMM, 11 July 2018 - 19:46.


#5
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 18.03.2009
Eu a trebuit sa sun si la banca (Raiff), fiindca in desfasurator aparea ca platesc in continuare rate. Ai numarul pe spatele cardului.

#6
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
De curiozitate putem sa stim si noi despre ce produs era vorba si ce te-a nemultumit la el?

#7
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Despre ce produs este vorba? Masina de spalat?

#8
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Este vorba de un samsung s9 + (dar nu conteaza produsul, care este impecabil) ci faptul ca la campania cu rate dobanda 0 de la Unicredit, mi s-a aplicat peste pret un comision de 300 de lei care nu stie nimeni ce-i cu el si nu-i pasa nimanui sa rezolve problema. Asa ca vreau banii inapoi si o sa-l cumpar iar, poate invata cum se face o chitanta corecta.

#9
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Posibil să fi selectat tu garanție în plus? (+1 an garanție)?
Nu există comision la genul ăsta de tranzacții.

Ce tip de card de credit ai?

#10
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Eu am mai facut retur la un produs cumparat in rate de la eMAG ( cu card StarBT ) si nu mi s-a perceput comision

#11
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ultima oara cand am facut un retur prin curier mi-au scazut vreo 15 lei pentru transport... care apareau si pe site a ei la retur, unde spuneau ca taxa de transport cade in sarcina utilizatorului si ca e X lei.

Cat despre bani, iti vireaza banii in contul atasat contului eMAG.
Nu am luat in rate u CC si nici nu am facut retur la un produs in rate cu CC, deci nu stiu exact cum e procedura la ei, dar pot spune ca la nivel de principiu nu are treaba ca ai luat cu card de debit sau credit... in Romania nu se aplica prostia aia cu returul in contul cardului cu care s-a platit ca in US. Tocmai pentru ca e o complicatie idioata si inutila. Oricum US e recunoscut ca avand cel mai tampit sistem bancar si de carduri.

Edited by lexis1, 11 July 2018 - 22:52.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Chifteluta, on 11 iulie 2018 - 19:22, said:

Buna Ziua!

Maine vreau sa returnez un produs cumparat de la EMAG in rate. Produsul a fost cumparat sambata. Voi face returul in showroom, am inteles ca trebuie completat un formular online si plata banilor se va face in maxim 14 zile lucratoare. Vreau sa stiu daca se percepe vreun comision la aceasta operatie.
Va multumesc!

Ce comision? Daca il duci in showroom primesti banii inapoi pe card, numai ca ti se lungesc urechile pana ii primesti.

Edited by rosix, 11 July 2018 - 22:48.


#13
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 Chifteluta, on 11 iulie 2018 - 21:42, said:

Este vorba de un samsung s9 + (dar nu conteaza produsul, care este impecabil) ci faptul ca la campania cu rate dobanda 0 de la Unicredit, mi s-a aplicat peste pret un comision de 300 de lei care nu stie nimeni ce-i cu el si nu-i pasa nimanui sa rezolve problema. Asa ca vreau banii inapoi si o sa-l cumpar iar, poate invata cum se face o chitanta corecta.
Ce anume ti-au gresit la chitanta? Si care chitanta, ca la ei se emite factura nu chitanta.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Chifteluta, on 11 iulie 2018 - 21:42, said:

Este vorba de un samsung s9 + (dar nu conteaza produsul, care este impecabil) ci faptul ca la campania cu rate dobanda 0 de la Unicredit, mi s-a aplicat peste pret un comision de 300 de lei care nu stie nimeni ce-i cu el si nu-i pasa nimanui sa rezolve problema. Asa ca vreau banii inapoi si o sa-l cumpar iar, poate invata cum se face o chitanta corecta.

Cum adica.. cine ti-a pus 300 lei peste pret - cei de la Emag sau cei de la banca?  Adica n-ai platit fix cat scria cand ai dat comanda?  Unde ai generat plata in rate, pe site sau in showroom? Acolo n-ai vazut pretul?

#15
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Daca ti-a pus banca 300 ron in plus, nu cred sa mai scapi de ei ...
Daca sunt de la emag, sigur ai bifat ceva gresit pe acolo, in mod normal nu exista nicio diferenta de pret atunci cand platesti cu card suma integrala sau in rate.

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Eu acum 2 ani am cumparat un laptop de la EMAG in rate (card Raiffaisen Bank). Laptopul a avut o mica problema asa ca l-am returnat a doua zi.
Chiar daca am platiti in rate am primit pe loc banii in mana integral.

Eu am ales sa merg sa depun imediat banii pe card inapoi dar la fel de bine ma puteam folosi de ei si sa ii dau inapoi in rate fara dobanda.

Edited by mirel3003, 12 July 2018 - 07:56.


#17
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 rosix, on 11 iulie 2018 - 22:51, said:


Cum adica.. cine ti-a pus 300 lei peste pret - cei de la Emag sau cei de la banca?  Adica n-ai platit fix cat scria cand ai dat comanda?  Unde ai generat plata in rate, pe site sau in showroom? Acolo n-ai vazut pretul?

Pai asta intreb si eu si n-am primit raspuns. Cine a bagat aia 311 lei (pe care mi-i-a adaugat in ratele telefonului) si ce reprezinta. Nici banca, nici emagul nu stie, ma paseaza de la unul la altul si astfel am hotarat sa returnez produsul. De platit am platit exact pretul de pe site, dar in chitanta am vazut un comision esalonat in rate care nu avea ce cauta acolo. Comanda a fost facuta online, iar ridicarea si plata a fost efectuata in showroom. Am vazut neregula dupa ce am platit si mi-a emis chitanta. N-aveam unde s-o vad in alta parte.

#18
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Dar tu nu ai ochi sa vezi unde apar aia 311 lei?
Imi e greu sa cred ca nici emag nu ti-a oferit factura, nici procesatorul nu ti-a oferit email, nici banca extras de cont.
Daca te uiti pe astea o sa vezi clar ce reprezinta acei bani... cel mai probabil ai bifat din greseala garatie extinsa cum spunea cel de mai sus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate