Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cum te simți, știind că vei crește copilul altei țări ?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Întrebare adresată pentru cei care au scăpat un copil în altă țară sau au plecat împreună cu copiii lor, ce au fost educați în alte țări.

Mă întâlnesc cu o familie de români tineri ce și-au crescut copilul(acum in vârstă de vreo 7 ani) în străinătate. In România vin doar in vacanțe, de maxim 2 ori pe an. Acel copil vorbește predominant în engleză, înțelege română dar când dorește ceva, vrea să întrebe ceva, o face în engleză. Maică-sa nu-l înțelege, de multe ori îl întreabă pe taică-su ce spune.

Cum vă simțiți voi(cei care sunteți sau veți fi într-o situație asemănătoare) știind că veți crește un copil ce nu are nici un fel de atașament față de valorile, sistemul și țara unde ați crescut voi ? Cum e când știi că vei crește fiul unei alte țări, ce va fi atașat față de țara respectiva(va învăța imnul acelei țări, va vorbi în limba lor, va învăța istoria lor, cultura lor) ?
Faptul că vorbește cu voi în română nu contează prea mult - nu ești român dacă bâjbâiești cateva cuvinte in română (la fel cum nici eu nu sunt spaniol sau englez desi vorbesc ambele limbi la nivel cel putin mediu).

Acel copil nu va fi român, nu se va simți atașat de România, nu va simți că are vreo datorie față de țara noastră(pentru ca nu aici a fost educat, nu aici a fost tratat cand a fost bolnav etc).
Român ești când îți tresare inima pentru România(fie că asculți imnul, vizionezi un eveniment sportiv, asculti muzica traditionala românească), atunci când îți face plăcere să vorbești in română (și nu in engleza sau spaniola), atunci când cunoști istoria neamului tău, atunci când ai pus osul să faci ceva pentru țara asta.

Edited by Mohombi, 11 July 2018 - 17:06.


#2
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

View PostMohombi, on 11 iulie 2018 - 17:03, said:

Acel copil nu va fi român,

Eu zic sa te mai uiti odata pe certificatul de nastere.

Edited by aproape40, 11 July 2018 - 17:14.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,031
  • Înscris: 09.01.2007
Am in familie 2 nascuti afara din parinti romani 100%. E un soc cultural care inca nu e perceput si analizat.
Am vazut familie de romani de afara care se chinuiau sa-i explice baiatului de 14 ani (nascut crescut afara) ca el e roman, era tragicomic.

View Postaproape40, on 11 iulie 2018 - 17:13, said:


eu zic sa te mai uiti odata pe certificatul de nastere.

cu numele

#4
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
N-am copil de genul, dar... tre' sa fii putin (mai mult) handicapata ca mama sa nu intelegi limba vorbita de copilul tau.

Personal, m-as simti foarte bine, Romania, motul dupa cacat.

Gizas, ce intrebari de retardati, daca voiai sa-l legi ombilical de Romania, cu valori& shit, pen' ce ai emigrat?

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMohombi, on 11 iulie 2018 - 17:03, said:

Cum vă simțiți voi(cei care sunteți sau veți fi într-o situație asemănătoare) știind că veți crește un copil ce nu are nici un fel de atașament față de valorile, sistemul și țara unde ați crescut voi ? Cum e când știi că vei crește fiul unei alte țări, ce va fi atașat față de țara respectiva(va învăța imnul acelei țări, va vorbi în limba lor, va învăța istoria lor, cultura lor) ?

Attached Files



#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Trist dar adevarat..

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMohombi, on 11 iulie 2018 - 17:03, said:

Acel copil nu va fi român, nu se va simți atașat de România, nu va simți că are vreo datorie față de țara noastră(pentru ca nu aici a fost educat, nu aici a fost tratat cand a fost bolnav etc).
Român ești când îți tresare inima pentru România(fie că asculți imnul,
Simte datorie fata de tara in care traieste si in care se simte cel mai bine. Patria e acolo unde te simti cel mai bine :)

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreic, on 11 iulie 2018 - 17:15, said:

Simte datorie fata de tara in care traieste si in care se simte cel mai bine. Patria e acolo unde te simti cel mai bine Posted Image

Cum era? Ubi bene, ubi patria, nu?

Edited by MembruAnonim, 11 July 2018 - 17:16.


#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postandreic, on 11 iulie 2018 - 17:15, said:

Simte datorie fata de tara in care traieste si in care se simte cel mai bine. Patria e acolo unde te simti cel mai bine Posted Image

Esti foarte aproape de zicala unui intelectual celebru care a zis " Patria mea este acolo unde muncesc. "

#10
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

View Postoverseas, on 11 iulie 2018 - 17:13, said:

cu numele

Are nationalitatea romana, deci nu e al altei tari.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
eu cred ca in multe cazuri este un avantaj, deoarece copilul se naste cu o alta mentalitate, intr-o alta natiune, intr-o alta civilizatie care intr-un mare procentaj este mult mai evoluata decat Romania. Eu plecat de aproape 20 de ani, dar crescut in Romania, pot spune ca iubesc Romania si o respect asa cum este. Dar sunt bucuros ca am fost altfel educat si am crescut intr-o alta civilizatie care mi-a deschis multe porti pe care in Romania cu mare siguranta nu le aveam.

Si eu imi fac planuri si ganduri in privinta asta, deoarece ma gandesc cu mare tristete la faptul ca copilul meu nu va avea prieteni in Romania si nu va cunoaste mentalitatea romaneasca asa cum am facut-o eu. Pot fi mandru sa am prieteni in Romania cu care am crescut si cu care ma vad de 20 de ani destul de des.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View Postaproape40, on 11 iulie 2018 - 17:13, said:

Eu zic sa te mai uiti odata pe certificatul de nastere.

Depinde unde se naste si cat de mult ii intereseaza de nationalisme pe parinti.
Sunt cateva zeci de mii de copii fara cetatenie romana, deci nu sunt romani.

#13
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Pai tu ca parinte ii alegi nationalitatea, unde poti.

#14
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View Postandreic, on 11 iulie 2018 - 17:15, said:

Simte datorie fata de tara in care traieste si in care se simte cel mai bine. Patria e acolo unde te simti cel mai bine Posted Image
Nu cred că ai înțeles întrebarea mea(deși nu e deloc complicată). Întrebarea nu este despre copil, daca s-a adaptat sau îi este bine copilului, nu asta e ideea.

Întrebarea este pentru tine ca părinte, din sângele tău a ieșit un copil ce nu este român, e ca și cum ai fi luat copilul unui străin și l-ai fi crescut tu în străinatate, stirpea ta a luat sfârșit aici, asta e ideea, ai pus capăt liniei tale românești, prin prostia ta.

Edited by Mohombi, 11 July 2018 - 17:27.


#15
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
De exemplu cei nascuti in Spania sunt romani, in afara de cei cu un parinte spaniol.

View PostMohombi, on 11 iulie 2018 - 17:26, said:

stirpea ta a luat sfârșit aici, asta e ideea, ai pus capăt liniei tale românești, prin prostia ta.


Esti neinformat.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostMohombi, on 11 iulie 2018 - 17:03, said:

Român ești când îți tresare inima pentru România (fie că asculți imnul, vizionezi un eveniment sportiv, asculti muzica traditionala românească), atunci când îți face plăcere să vorbești in română (și nu in engleza sau spaniola), atunci când cunoști istoria neamului tău, atunci când ai pus osul să faci ceva pentru țara asta.

Gizăs  Posted Image
Daca nu imi tresare inima la un meci Concordia-Voluntari nu sunt roman ?
Daca nu imi place muzica populara nu sunt roman ?

Totusi - ceva fac pentru tara aia.
Nu votez niciodata cu PSD Posted Image

#17
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Romanii sunt aceiasi oriunde se nasc, poate sa traiasca zece generatii in alta tara ca tot aceleasi naravuri or sa aiba!

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMohombi, on 11 iulie 2018 - 17:03, said:

Acel copil nu va fi român, nu se va simți atașat de România, nu va simți că are vreo datorie față de țara noastră(pentru ca nu aici a fost educat, nu aici a fost tratat cand a fost bolnav etc).
Român ești când îți tresare inima pentru România(fie că asculți imnul, vizionezi un eveniment sportiv, asculti muzica traditionala românească), atunci când îți face plăcere să vorbești in română (și nu in engleza sau spaniola), atunci când cunoști istoria neamului tău, atunci când ai pus osul să faci ceva pentru țara asta.

Eu am un nepot de var, nascut si crescut in Italia.. Are vreo 3-4 ani si vorbeste exclusiv limba italiana si romana intelege cate ceva din ce mai vorbesc parintii prin casa.  Cand vine in august in vacanta la bunici, binenteles nu se intelege nici drku cu el... decat parintii lui care stiu sa-i vorbeasca in limba materna (adica italiana)... Eu m-am conversat un pic in italiana cu copilul... limitat ce-i drept.. dar pentru mamaie, tataie... chiar e o problema sa nu poata comunica cu copilul..

Nu stiu daca e bine sau rau ... asta e.. plodul e cetatean italian cu toate drepturile si obligatiile.

Nu are de ce sa ni se umfle pipota de romani - oamenii aia au plecat acolo de foame nu din alte motive, asa ca trebuie lasate lucrurile asa cum sunt.
Parintii romani, de regula se bucura ca copii lor isi pot incepe viata si educatia de mici intr-o tara civilizata asa ca... nu cred ca sunt multe regrete din punctul asta de vedere.

Scoala in tarile straine nu e plina de copii de golani sau de tzarani ca scolile din Romania.

Edited by rosix, 11 July 2018 - 17:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate