Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Bravo Politia Romana!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Deschid acest topic doar pentru a aduce o mica multumire acestei institutii care probabil nu intotdeauna ne poate ajuta, sau din diverse motive avem cate o nemultumire la adresa ei. Iata ca mie mi s-a intamplat contrariul, si am un motiv de bucurie.

In urma cu cca o luna mi-a fost furat telefonul (intrare prin efractie). Nu era cine stie ce, un telefon de clasa medie, in valoare de cca 170$, totusi dupa ce am ezitat oarecum la ideea ca e prea neimportant si ca e practic improbabil sa fie recuperat, m-am hotarat totusi sa depun a doua zi o plangere la Politie.

Si incredibilul s-a produs, azi am fost sunat ca telefonul meu a fost recuperat (si m-au chemat si mi l-au si dat). Nu dau amanunte, dar cert e ca acest lucru dovedeste ca Politia isi face datoria, si chiar daca deseori auzim si citim diverse lucruri nu foarte magulitoare, exista si oameni care muncesc pentru protectia cetateanului. Pe aceasta cale vreau sa le multumesc acestor oameni, si fie ca celor care vor fi citit acest scurt text sa li se schimbe un pic parerea, poate cam negativa in ultimii ani, despre Politie.

#2
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Cu drag!

#politiaromana

#3
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 addysoftware, on 11 iulie 2018 - 16:22, said:

Deschid acest topic doar pentru a aduce o mica multumire acestei institutii care probabil nu intotdeauna ne poate ajuta, sau din diverse motive avem cate o nemultumire la adresa ei. Iata ca mie mi s-a intamplat contrariul, si am un motiv de bucurie.

In urma cu cca o luna mi-a fost furat telefonul (intrare prin efractie). Nu era cine stie ce, un telefon de clasa medie, in valoare de cca 170$, totusi dupa ce am ezitat oarecum la ideea ca e prea neimportant si ca e practic improbabil sa fie recuperat, m-am hotarat totusi sa depun a doua zi o plangere la Politie.

Si incredibilul s-a produs, azi am fost sunat ca telefonul meu a fost recuperat (si m-au chemat si mi l-au si dat). Nu dau amanunte, dar cert e ca acest lucru dovedeste ca Politia isi face datoria, si chiar daca deseori auzim si citim diverse lucruri nu foarte magulitoare, exista si oameni care muncesc pentru protectia cetateanului. Pe aceasta cale vreau sa le multumesc acestor oameni, si fie ca celor care vor fi citit acest scurt text sa li se schimbe un pic parerea, poate cam negativa in ultimii ani, despre Politie.

Ma bucur si eu de bucuria dv ca in sfarsit se mai poate zice ceva de despre politia romana !

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Se mai intampla. L-au prins pe spargator, cine stie cate mai are la activ, la perchezitie au gasit printre multe altele si telefonul tau. Sa nu crezi ca toata politia s-a mobilizat sa caute telefonul tau, ca le pareai simpatic.

#5
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 addysoftware, on 11 iulie 2018 - 16:22, said:

Deschid acest topic doar pentru a aduce o mica multumire acestei institutii care probabil nu intotdeauna ne poate ajuta, sau din diverse motive avem cate o nemultumire la adresa ei. Iata ca mie mi s-a intamplat contrariul, si am un motiv de bucurie.

In urma cu cca o luna mi-a fost furat telefonul (intrare prin efractie). Nu era cine stie ce, un telefon de clasa medie, in valoare de cca 170$, totusi dupa ce am ezitat oarecum la ideea ca e prea neimportant si ca e practic improbabil sa fie recuperat, m-am hotarat totusi sa depun a doua zi o plangere la Politie.

Si incredibilul s-a produs, azi am fost sunat ca telefonul meu a fost recuperat (si m-au chemat si mi l-au si dat). Nu dau amanunte, dar cert e ca acest lucru dovedeste ca Politia isi face datoria, si chiar daca deseori auzim si citim diverse lucruri nu foarte magulitoare, exista si oameni care muncesc pentru protectia cetateanului. Pe aceasta cale vreau sa le multumesc acestor oameni, si fie ca celor care vor fi citit acest scurt text sa li se schimbe un pic parerea, poate cam negativa in ultimii ani, despre Politie.

Serios? isi face treaba? Poate ca a fost caz de intrare in locuinta si-au dat mai mult interesul, sau l-au prins pe drogat legat de alt caz si avea si telefonul tau cu el.
Poti sa imi spui si mie de ce nu stiu inca cine mi-a vandalizat masina pe bulevard luminat? De ce a trebuit sa ma rog de ei sa se deplaseze la masina, ca ei nu intelegeau ca daca ai  un parbriz spart, nu este legal sa circuli si de ce au zis ca incep ei sa intrebe in caminul de vis-a-vis, dar peste cateva zile, nu acum la cateva ore cand e totul recent.

Politia isi face treaba, dar din greseala.
S-au furat din curte o scara si inca un rahat, dupa 2 ani mi-au adus scara. L-au prins pe fraier cu alte chestii si au gasit scara la el.

Edited by spe_ripper, 11 July 2018 - 16:41.


#6
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Și eu mulțumesc Poliției române! :punk:
Pe 8 martie mi-au fugit chiriașii cu un TV Sony (plus alte lucruri). Dați pe mâna poliției, făcuți celebrii pe FB (cu ocazia asta am aflat și la ce amanet este TV la care aveam cutia și factura cu seria), anunțat poliția unde este TV, au trimis înștiințare legală casei de amanet să nu înstrăineze TV până nu se termină cercetarea, nici până în ziua de azi nu știu care este stadiul anchetei! Și nici TV nu l-am recuperat!
:D
L.E. pentru cârcotași, aveam acte legale de închiriere.

#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Sunt destui polițiști care-și fac datoria cu profesionalism, cu onestitate, cum trebuie, ar fi păcat să nu recunoaștem asta și să-i asociem cu cei pătați!

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
colegul dau a explicat mai de mult care e procedura.
infractiunea de intrare prin efractie a stat la baza recuperarii telefonului.
recuperand telefonul au fost gasiti faptasii

Edited by arg, 11 July 2018 - 16:42.


#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 shogun1, on 11 iulie 2018 - 16:41, said:

Sunt destui polițiști care-și fac datoria cu profesionalism, cu onestitate, cum trebuie, ar fi păcat să nu recunoaștem asta și să-i asociem cu cei pătați!
Din pacate sunt pe cale de disparitie la fel ca si doctorii de aceeasi teapa

#10
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Politia isi face datoria, in majoritatea cazurilor rezolva cazurile chiar si dupa cateva luni... problema este ca instanta ii elibereaza si munca oamenilor din politie si procuratura se duce pe apa sambetei. Nu de multe ori s-a intamplat sa vedeti/sa auziti de talharii, furturi, batai pe strada, politia sa-i prinda si instanta sa le dea drumu pe motiv ca nu prezinta pericol public sau si mai grav sa-i declare "nevinovati"

Edited by tico18, 11 July 2018 - 16:52.


#11
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cred ca ai facut o greseala postand aici .Meritau multumiri,  eventual scrise, la sediu .Sa vezi ce ti-o iei imediat si tu si ei .

#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 I2O, on 11 iulie 2018 - 16:47, said:

Din pacate sunt pe cale de disparitie la fel ca si doctorii de aceeasi teapa
sper
probabil mai ţii minte vremurile cînd nu prea erau... dar dacă umpleai curul cu bocanci unui ţîgan cînd arunca gunoiul pe jos...nu făceai pîrnaie...te rugau frumos...
- aduceţi-i la noi să-i batem legal...
şi aşa, nici gunoi nu mai aveam... ca acum.
oricum, ne-am integrat frumos în ţigănie.

Edited by sarac.lipit, 11 July 2018 - 16:57.


#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011

 shogun1, on 11 iulie 2018 - 16:41, said:

Sunt destui polițiști care-și fac datoria cu profesionalism, cu onestitate, cum trebuie, ar fi păcat să nu recunoaștem asta și să-i asociem cu cei pătați!

da, dar mult prea putini si eu sunt si de parere ca difera si conteaza din ce generatie face parte. Generatia veche sunt coruptii, generatia noua parca fac jobul mai cu pasiune, mai cu profesionalism si dedicatie, chiar daca si aici exista multe exceptii.

Un exemplu negativ (si daca nu ma insel si singurul cu politia romana) l-am petrecut in vara anului 2016 atunci cand in fata unui bloc mi-au spart toate 4 cauciucuriile cu un cutit deoarece nu am dat spaga rromiilor care "faceau legea" la parcare langa stadionul national. Cand am sesizat ca masina este dauna totala la roti, un vecin de la etajul 1 al blocului a iesit afara si a strigat la mine ca el a vazut cine a fost si sa chem politia ca ma ajuta ca martor. Zis si facut, politia a venit, omul a dat declaratie ca si martor, cand peste drum era rromul din cauza. Politistul un burtos pe la vreo 50 de ani fara chef de munca imi spune, "aaa pai il stiu pe asta, nu am ce sa fac ca sta pe strazi". Socat ma intreb, pai atunci daca el sparge o banca nu aveti ce sa ii faceti ca sta pe strazi, bun raspuns. Dupa care s-a urcat in masina si a zis ca el a terminat treaba la revedere.

Eu nevoit sa imi fac dreptate singur, l-am prins pe domnul rrom din cauza care la niste amenintari a scos 80ron, banii castigati in ziua respectiva banuiesc. Clar rotiile mele m-au dus la 600eur.. dar ce puteam sa fac asta e viata.

Edited by business11, 11 July 2018 - 17:10.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Esti unul din cazurile fericite.

Din pacate baiatul meu nu a fost la fel de norocos, talharit in amiaza mare, deposedat de telefon cu cutiul la gat, reclamatii scrise la politie, identificat infractorul si incheiat cazul cu lipsa probe.... Cu aceasta ocazie am intrat in pic in universul politiei romane, cu necazurile lor, cu salariile de mizerie, cu al 2-lea job de zugravi pentru a-si putea intretine familiile. Trist, chiar foarte trist.

Sper sa se reglementeze cat mai curand acesta situatie ! Si politia romana sa fie respectata asa cum trebuie !

Toate cele bune.

Edited by bumpocbum, 11 July 2018 - 17:09.


#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 rumegus, on 11 iulie 2018 - 16:33, said:

...Sa nu crezi ca toata politia s-a mobilizat sa caute telefonul tau, ca le pareai simpatic.
Ai depus tu plangere ca ti s-a furat telefonul si nu l-au gasit? E usor sa arunci cu fumigene! La mine in localitate saptamana trecuta, un hot a furat un telefon unei doamne apoi doamna a facut plangere iar ieri politia a recuperat telefonul de la o persoana din alta localitate, caruia hotul apucase sa i-l vanda. (bineinteles ca telefonul a fost  restituit partii vatamate)!

Edited by stlk, 11 July 2018 - 17:22.


#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Corect .Intram in normalul forumului .Deci, burtosi, corupti, spagari,  si repertoriul cunoscut .Pana la urma se ajunge unde am spus eu, si din topic de multumire ajunge binecunoscutul si arhiraspanditul topic de dat cu rahat tip  .

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@GingisHan2015 Vrei sa stii de ce Tancabesti-ul este atat de cunoscut de soferi ?

#18
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008

 bumpocbum, on 11 iulie 2018 - 17:16, said:

@GingisHan2015 Vrei sa stii de ce Tancabesti-ul este atat de cunoscut de soferi ?
Eu îl știu cunoscut pentru balta de concurs de pescuit la crap. Posted Image
Nu o cunosc ca șofer! :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate