Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Aparat foto instant

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Salutare !

Am pus ochii pe aparatele astea douã.

1. https://www.f64.ro/f...lm-instant.html

Attached File  Fujifilm Instax Wide 300.jpg   11.6K   36 downloads

2. https://www.f64.ro/p...nstant-alb.html

Attached File  Polaroid Originals OneStep 2.jpg   283.88K   34 downloads

Ce aparat foto preferați și de ce ?

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Polaroid e tăticul lor, tati!

#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,282
  • Înscris: 29.04.2008
cel pentru care mai gasesti consumabile

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postiladi, on 11 iulie 2018 - 12:52, said:

cel pentru care mai gasesti consumabile
Sunt modele noi, deci vei gasi consumabile. Dealtfel, e o moda "noua", chiar nu stiu de ce murise chestia asta.

#5
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postursamajor, on 11 iulie 2018 - 12:43, said:

Polaroid e tăticul lor, tati!

polaroid e mort si ingropat de ani de zile. acum sunt niste chinezi care pun sigla pe orice cred ei ca le-ar aduce bani.

#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
De ce nu se mai gasesc:

1.totul e digital acum, poate la 10.000 de poze facute se printeaza una;
2.calitate slaba a pozelor;
3.consumabile destul de scumpe vs printat la un laborator.

#7
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Niste caricaturi de aparate foto, iar rezultatul e jalnic. Nu au rost, nu merita nici 65 de lei d`pai 650!

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
N-o mai dati cu calitatea, astea nu sunt aparate pt calitate. Sunt facute pt lume care se distreaza, gen studenti sau liceeni la chef, pe plaja, la gratar... etc. Sunt pt a memoriza momentul, o mica amintire.

Si sunt perfecte pt treaba asta. Au fost persoane care au folosit polaroidele, cat s-a putut.

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Pe f64 se găsesc materiale pentru aşa ceva. Vezi ce găseşti pe acolo.
Dar oricum aparatele astea nu prea au fost de calitate, decât în vremea celor cu burduf pliabil, care aveau mai multe setări manuale. Am văzut însă unul care avea şi spate digital (postase cineva o poză cu aşa ceva).
Sunt însă curios dacă pozele făcute cu astea noi ţin mult sau se duc pe copcă mai repede decât C.F.R.-ul.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
La ce ai avea nevoie in secolul XXl de asa o cioarsa? Te costa 5 lei o poza cat un pachet de tigari. Vrei la mare, sa faci poze cu maimuta pt fraieri?

#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nostalgia poate.
Pe vremuri mă fascinau şi pe mine astea instant (înainte de fotografia digitală). Acum dacă vreau ceva clasic, fac pe film.

Edited by djl, 11 July 2018 - 14:15.


#12
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Dimensiunea imaginii aduce aminte de vremurile de saracie (anii '60), cand poporul alegea copierea pe hatie  6x9 cm, de trebuia sa te uiti cu o lupa sa vezi detalii si perspectiva corecta (adica sub acelasi unghi ca al obiectivului camerei foto cu film, de regula 5cm, obiectivul normal).

Asadar, daca iti cumperi asa ceva, vei fi foarte uimit de cum se vad detaliile din poza cand privesti printr-o lupa (distanta focala in jur de 5 cm, adica 20 dioptrii): pare in relief,

Edited by Anca12, 11 July 2018 - 14:22.


#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Daca chiar vrei asa ceva atunci iei asa ceva. Nu prea ai inlocuitori, doar eventual digital + imprimanta portabila, dar nu are acelasi farmec. Desi s-a inventat uber si tesla electric, parca iti vine cateodata sa mergi descult prin praf. Lasati omul sa isi ia ce vrea, desigur cu observatia ca atetie la consumabile.

Edited by crokodilu, 11 July 2018 - 14:24.


#14
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,282
  • Înscris: 29.04.2008

View PostPaz, on 11 iulie 2018 - 14:11, said:

Sunt pt a memoriza momentul, o mica amintire.

Ar putea incercat cu lecitina. Cica ajuta si la studiu.

#15
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: scos fotografie prin contact. Auleu, ce le urăsc pe alea! Dau de unele interesante şi când să mă uit la detaliu, ciuciu. Eu prefer cel puţin 13 x 18 şi alea 10 x 15 mi se par de 20 de ani cam prea mici.
Imaginile şi filmele făcute cu "Polaroid" aveau obiceiul să înceapă să se înnegrească în decursul timpului? Oare astea noi o face la fel?

Edited by djl, 11 July 2018 - 14:27.


#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Se putea sa nu apara djl pe un topic despre asa ceva ? Posted Image

Edited by Paz, 11 July 2018 - 14:32.


#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
mai baieti mai, vorbiti unii de parca v-ati nascut cu hasselbladul in mana ...
stiti vorba aia cu nu te poti cufuri in gustul omului? de acord ca sunt niste solnitze si ca sunt telefoane care fac poze infinit mai bune decit aparatele alea, dar daca omul vrea sa aiba aparat si nu camera, ce-i de facut ?

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdjl, on 11 iulie 2018 - 14:25, said:

Off-topic: scos fotografie prin contact. Auleu, ce le urăsc pe alea! Dau de unele interesante şi când să mă uit la detaliu, ciuciu. Eu prefer cel puţin 13 x 18 şi alea 10 x 15 mi se par de 20 de ani cam prea mici.
Imaginile şi filmele făcute cu "Polaroid" aveau obiceiul să înceapă să se înnegrească în decursul timpului? Oare astea noi o face la fel?

Contactele tale sufera pt ca ai folosit hartie foto de larg consum.
Si daca printezi digital de 20 de ani de cand e fuji frontier in zona, sunt modele la care hartia limiteaza rezolutia la ~ 150 DPI real - calitate de fax clasic, chiar daca LASER-ele baleiaza la 300 PPI. Exista de la inceputul anilor 2000 si frontier de 600 DPI, dar daca pui tot hartie ieftina care nu scoate peste 150, degeaba. Cu hartia ieftina, fie ca faci contacte, fie ca folosesti marire optica clasica, sau digital cu expunere LED, sau cu baleiere LASER, din cauza dispersiei prin refractie si difractie, fuzioneaza punctele si nu poti creste rezolutia.

Daca iti faci insa singur hartie cu albumina, inclusiv albumina-color, si suport ales special pt a limita dispersia, o sa ai o mare surpriza sa vezi detalii microscopice...
Dar si la albumina, vrei sa ai un A4, A3, A2, A1, A0, nu sa te chiombesti la pozulici...

Legat de polaroid, Wim Wenders n-am mai folosit de 30 de ani, nu pt. ca s-a plictisit dupa ce a facut peste 12000 cu SX-70 pana in '83, si nu doar pt ca apoi a abordat fotografia mai serios cu negative si format mediu, dar si pt. o gramada de alte motive, si vechi, si mai noi, cat si curente.
Pe langa faptul ca s-a schimbat tot conceptul si scopul fotografic, de la imaginea in sine ( in scop artistic) la show si distribuire, pe langa faptul ca si atunci erau disposable, si daca fotografiai pe cineva avea impresia ca are mai multe drepturi decat fotograful asupra ei, dincolo de formatul mic si in trecut, calitatea moderata sau redusa chiar si la camere pricopsite de 800 USD, nu doar la stifturi ieftine, in prezent sunt eclipsate de faptul ca telefoanele au deja ecrane mai mari decat aveau ele, si rezolutia ecranelor face fata pt ca hartia ieftina oricum nu scoate rezolutie mare, si se pot nu doar arata usor si multe, ci si trimite f. usor pe internet, wifi, dinte-albastru, carduri, e-mail, si o gramada de aplicatii de socializare sau chiar si numai de imagini.

Exista hartie care scoate si 600-720-800-1200+ DPI, si tehnologii de substante, site, cerneluri, care permit asa ceva fara sa fuzioneze culorile, insa sunt mult mai scumpe ( 10-20 X ), plus ca investitia in scule, aparatura, tehnica nu se amortizeaza fara productie de serie mare.

Edited by loock, 11 July 2018 - 15:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate