Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Facultatea de Psihologie din cadrul Universitatii Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
DianaM11

DianaM11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.07.2018
Buna ziua,

Am terminat Facultatea de Limbi Straine (zi) acum 7 ani si am inceput sa lucrez ca si profesor de Limba Engleza. Programul imi este incarcat, insa mi-ar placea sa ma inscriu la Facultatea de Psihologie de la Universitatea Bucuresti. Intrebarea mea, este daca stie cineva, cum se desfasoara cursurile la programele de studii "frecventa redusa" sau "ID". Se fac cu adevarat cursurile sau lasa de dorit ? Sau daca a terminat cineva facultatea la aceasta Universitate, la zi si a putut sa si lucreze.
Intreb asta pentru ca in Constanta unde am facut eu facultatea, la stat, pretentiile erau foarte mari si nu am putut lucra tocmai din aceasta cauza.
Va multumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pai aici nu se fac, ti se da material de studiu si mai dezbateti impreuna cand si cand.

#3
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
ce asteptari de studiu ai la ID sau FR? acolo mai mult trebuie sa-ti dai tu silinta.

#4
DianaM11

DianaM11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.07.2018
Nu stiu la ce sa ma astept, chiar nu stiu. Am avut o oarecare speranta ca fiind o Universitate de stat, lucrurile sa stea altfel. Am avut o discutie cu un domn profesor de la o Universitate privata si mi-a spus ca ID-ul nu este o optiune. Si IFR-ul cu greu poate fi ales ca optiune pentru cineva care vrea sa profeseze ulterior. Degeaba i-am spus eu ca sunt un autodidact, ca imi place sa studiez si de una singura, degeaba i-am insirat cartile pe care le-am studiat deja, dupa ce am consultat orarul si am vazut ce materii vor fi. Dar discutam despre privat la momentul respectiv. Atunci m-am orientat catre stat, sperand la mai bine. Desigur, as prefera la zi, dar iau in calcul varianta in care nu voi putea avea un minim de prezente necesar intrarii in examene.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pai stau altfel dar din moment ce nu presupune predare ca-n sistemul de zi, tu vei primi niste materiale, bibliografie si vei studia. Te mai intalnesti din cand in cand pentru dezbateri dar grosul problemei e la studiul individual. Si sunt persoane care si-au luat diploma in felul acesta, nu vad de ce te sperii!
Pana la urma si la frecventa daca mergi, magareata tot pe studiu individual cade.

Edited by neagu_laurentiu, 11 July 2018 - 09:59.


#6
DianaM11

DianaM11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.07.2018
Asa am gandit si eu, insa domnul profesor m-a intrebat ieri daca m-as opera la un medic care a facut la ID sau IFR facultatea.
Eu chiar vreau sa studiez, sa profesez ulterior, vreau sa ma implic 100% si mai mult in tot ce inseamna psihologie, insa cred ca cel mai tare m-a speriat intrebarea dumnealui. Voi avea prestanta profesionala sau oamenii ma vor evita, desi nu stiu daca se cunoaste pana la urma cine a facut la zi sau nu.
Nu vreau sa fac o facultate pentru a avea inca o diploma, dar ma tem sa ma inscriu si la zi pentru ca nu stiu care sunt solicitarile referitoare la prezente la Universitatea din Bucuresti.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 DianaM11, on 11 iulie 2018 - 10:42, said:

insa domnul profesor m-a intrebat ieri daca m-as opera la un medic care a facut la ID sau IFR facultatea.
Nu e corecta acea comparatie. Medicina aia intradevar nu se face la ID/IFR si nici nu exista astfel de specializari aici. Asa ca e mai mult decat fortata comparatia.

 DianaM11, on 11 iulie 2018 - 10:42, said:

desi nu stiu daca se cunoaste pana la urma cine a facut la zi sau nu.
Intocmai. In fond psihologia nu e ceva care ti-o toarna unu' pe tabla.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 DianaM11, on 11 iulie 2018 - 10:42, said:

Asa am gandit si eu, insa domnul profesor m-a intrebat ieri daca m-as opera la un medic care a facut la ID sau IFR facultatea.

Domnul ala profesor este cam aerian,nu-si prea merita titulatura.De asemenea ar trebui sa stie stimabilul ca in prima instanta este important omul si abia dupa asta denumirea sau forma unitatii de invatamant urmata sau absolvita.
Teoretic,un absolvent al universitatii din Pucioasa poate fi la fel de valoros ca un absolvent de Oxford.

#9
DianaM11

DianaM11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.07.2018
Va multumesc pentru raspunsuri !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate