Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Decontare servicii turistice in concediul de odihna,

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
ovidiudif

ovidiudif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.11.2006
Angajatii civili din M.A.I.  beneficiaza de decontarea serviciilor turistice pe perioada concediului. conform Ordonantei 80/2018:
"(4) Prin excepție de la prevederile alin. (3), în anul 2018, pentru personalul militar, polițiștii, funcționarii publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare și personalul civil din instituțiile publice de apărare, ordine publică și securitate națională, se decontează serviciile turistice prestate de unități aflate pe teritoriul României, efectuate în perioada concediului de odihnă, în limita valorică a 1.450 lei"
Intrebarea mea este ce se intelege prin expresia "pe perioada concediului de odihna"
1. Daca imi iau concediu 10 zile se deconteaza si serviciile turistice din cursul weekendului?
2. daca imi iau concediu de vineri pana luni inclusiv se deconteaza serviciile turistice si pentru zilele de sambata - duminica?

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ce treaba are durata sau perioada cu decontarea ?!
Este voucherul ala pe care l-au primit toti bugetarii (nu?!), se deconteaza pentru orice perioada, in orice zi, la unitatile de pe lista.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
N-are importanță ce zile ale săptămânii sunt, trebuie să fie în intervalul concediului.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postovidiudif, on 11 iulie 2018 - 07:42, said:

Angajatii civili din M.A.I.  beneficiaza de decontarea serviciilor turistice pe perioada concediului. conform Ordonantei 80/2018:
"(4) Prin excepție de la prevederile alin. (3), în anul 2018, pentru personalul militar, polițiștii, funcționarii publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare și personalul civil din instituțiile publice de apărare, ordine publică și securitate națională, se decontează serviciile turistice prestate de unități aflate pe teritoriul României, efectuate în perioada concediului de odihnă, în limita valorică a 1.450 lei"
Intrebarea mea este ce se intelege prin expresia "pe perioada concediului de odihna"
1. Daca imi iau concediu 10 zile se deconteaza si serviciile turistice din cursul weekendului?
2. daca imi iau concediu de vineri pana luni inclusiv se deconteaza serviciile turistice si pentru zilele de sambata - duminica?

Prin perioada concediului se intelege exact "perioada concediului" care poate fi de luni pana vineri sau inclusiv weekend.  Daca ai un wcnd prins in perioada de concediu se deconteaza si acel wcnd.

#5
ovidiudif

ovidiudif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.11.2006

View Posttrollerul_de_serviciu, on 11 iulie 2018 - 08:21, said:

Ce treaba are durata sau perioada cu decontarea ?!
Este voucherul ala pe care l-au primit toti bugetarii (nu?!), se deconteaza pentru orice perioada, in orice zi, la unitatile de pe lista.
Cei din ordine si siguranta nu primesc voucher. Se deconteaza suma de 1.450 lei

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
E simplu te duci la financiar cu factura de cazare, trebuie sa fie intre zilele in care esti in concediu si primesti banii. (factura sa fie mai mare sau egala cu suma respectiva)

#7
ovidiudif

ovidiudif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.11.2006

View Postbaribalu, on 11 iulie 2018 - 08:42, said:

E simplu te duci la financiar cu factura de cazare, trebuie sa fie intre zilele in care esti in concediu si primesti banii. (factura sa fie mai mare sau egala cu suma respectiva)
Am fost si ei mi-au dat banii doar pentru ziua de vineri, chiar daca factura era de vineri pana duminica specificand ca se deconteaza doar pentru zilele de concediu in care ai fi platit in cazul in care nu ai avea concediu adica luni-vineri. In Ordonanta scrie ca pe perioada concediului, nu in zilele de concediu

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Sesizează pe cineva superior lor, tu știi organigrama... nu pot să cred că-s așa de încuiați/încuiate.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Financiarul s-a spalat pe maini, dar la resurse umane cum interpreteaza?

Ca privat, interpretez ca zilele de concediu sunt de luni pana vineri, dar, daca angajatul are doua saptamani, perioada de concediu cuprinde 2 weekend-uri, normal ar trebui sa ii consider si cele 4 zile de weekend cuprinse (daca se afla in perioada facturata).

Cel mai bine intreaba la Personal si vezi ce iti spun. E posibil sa-ti considere o ProRata din factura (ai 10 zile, din care 2 zile de weekend si sa iti ia in calcul doar 8 zile (80%) si restul sa platesti din buzunar).

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostPololica, on 11 iulie 2018 - 09:04, said:

E posibil sa-ti considere o ProRata din factura (ai 10 zile, din care 2 zile de weekend si sa iti ia in calcul doar 8 zile (80%) si restul sa platesti din buzunar).
Nu se decontează valoare/zi, ci factura (dacă e 1450 lei) sau 1450 din total servicii de cazare, dacă e mai mult.

Edited by althea, 11 July 2018 - 09:09.


#11
ovidiudif

ovidiudif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.11.2006

View Postalthea, on 11 iulie 2018 - 08:58, said:

Sesizează pe cineva superior lor, tu știi organigrama... nu pot să cred că-s așa de încuiați/încuiate.
Eu dau viza de CFPP iar conducerea a dispus verbal ca zilele de weekend si cele de sarbatori legale sa nu se deconteze.
Vreau sa stiu daca am vreo baza legala sa ma opun dispozitiilor pentru ca raspund pentru semnatura mea. Nu e doar cazul meu ci si al altor colegi

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dispozițiilor verbale nu li te poți opune decât verbal.
Nu înțeleg de unde le-a dat prin cap ca zilele de week-end sau de sărbători legale care pică în concediul de odihnă să nu se deconteze, tu ar trebui să întrebi asta.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Singura baza legala e cea scrisa in Ordonanta, codul muncii si in regulamentul intern (plus ce legi se mai aplica bugetarilor/in mod expres serviciului unde lucrezi). Verbal=0. Daca se reclama cineva ca nu s-a calculat corect, cel care a iscalit cam raspunde.

Cere de la Personal ceva scris+de la Financiar (tot scris) si vezi ce se intampla. Daca raspunsurile se bat cap in cap, e cam greu de zis. Trebuie sa te acoperi cu ceva scris.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Posibil ca nelămurirea lui să fie legată de zilele de week-end care urmează când ultima zi de concediu e vinerea, altfel nu văd nicio logică în ce a scris.

Edited by althea, 11 July 2018 - 09:53.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPololica, on 11 iulie 2018 - 09:04, said:

Financiarul s-a spalat pe maini, dar la resurse umane cum interpreteaza?

Ca privat, interpretez ca zilele de concediu sunt de luni pana vineri, dar, daca angajatul are doua saptamani, perioada de concediu cuprinde 2 weekend-uri, normal ar trebui sa ii consider si cele 4 zile de weekend cuprinse (daca se afla in perioada facturata).

Cel mai bine intreaba la Personal si vezi ce iti spun. E posibil sa-ti considere o ProRata din factura (ai 10 zile, din care 2 zile de weekend si sa iti ia in calcul doar 8 zile (80%) si restul sa platesti din buzunar).

Concediul de odihna se da pe zile lucratoare.Doua saptamani de concediu inseamna 14 zile lucratoare,adica aproape trei saptamani calendaristice si poate cuprinde trei week-end-uri.Zilele de week-end sau repaus nu se considera concediu.Zilele de repaus nu sunt in mod obligatoriu sambata si dumnica.
Eu stiu ca decontarea integrala sau partiala a cheltuielilor se face pe pachet turistic,nu pe zi.

Indiferent cate week-end-uri implica asta.

Edited by adisz, 11 July 2018 - 11:19.


#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postadisz, on 11 iulie 2018 - 11:19, said:

Concediul de odihna se da pe zile lucratoare.Doua saptamani de concediu inseamna 14 zile lucratoare,adica aproape trei saptamani calendaristice si poate cuprinde trei week-end-uri.Zilele de week-end sau repaus nu se considera concediu.Zilele de repaus nu sunt in mod obligatoriu sambata si dumnica.
Eu stiu ca decontarea integrala sau partiala a cheltuielilor se face pe pachet turistic,nu pe zi.

Indiferent cate week-end-uri implica asta.

Stiu cum se calculeaza CO (care spre diferenta de CM, nu include zilele libere legale). De asta am recomandat sa ceara scris, atat de la Financiar, cat si de la Personal parerile lor (tocmai ca in 10 zile de CO are 2 zile libere de repaus). Daca, pe langa Ordonaza mentionata, in regulament se prevad anumite beneficii sau moduri de calcul privind drepturile angajatilor, cele doua departamente (Financiar si Personal) ar trebui sa fie mai avizate.

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În MAI concediile se socotesc în zile calendaristice, nu lucrătoare, deci se numără și zilele de weekend dintre data începerii și data sfârșitului concediului.
Nu știu dacă regula se aplică și la personalul civil, cum zice ovidiudif că e. Probabil că nu.

Quote

Poliţiştii au dreptul, în fiecare an calendaristic, la un concediu de odihnă plătit, a cărui durată se stabileşte în raport cu vechimea lor în serviciu, după cum urmează:
a) 32 de zile calendaristice, pentru cei cu o vechime în serviciu de până la 10 ani;
b. 38 de zile calendaristice, pentru cei cu o vechime în serviciu de peste 10 ani.

Edited by althea, 11 July 2018 - 12:43.
completare


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Concediul de odihnă nu se acordă pentru zilele nelucrătoare, deci sâmbetele şi duminicile se exclud din calcul. La fel şi sărbătorile legale, adică zilele declarate ca atare (1 mai, 1 iunie, a doua zi de Sf. Paşti/Crăciun/Rusalii).
Pentru restul zilelor de concediu, beneficiarul de CO aduce cu sine dovada achitării serviciilor turistice (chitanţă, voucher, factură) şi i se dau înapoi o parte din banii cheltuiţi.

Este o găselniţă a hotelierilor noştri, doar-doar vor limita exodul spre Grecia şi Bulgaria şi alte destinaţii, unde serviciile sunt mult mai bune calitativ şi la preţuri similare (mă refer la zonele litorale).

Edited by PSC, 11 July 2018 - 12:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate