Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Audi a4 b8 - asezare scaun copil

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Salutare, am de facut un drum ceva mai lung cu aceasta masina, suntem 4 adulti (nevestele mai micute/ slabute), si un copil de 3 ani care va sta in scaunul de copii care are si prindere isofix. Pana acum nu am mai mers 2 + scaunul de masina in spate la un drum asa lung, si as vrea ceva sfaturi cum sa facem sa fie cat mai confortabil pt toata lumea? Ma gandeam sa pun scaunul pe mijloc si sa-l leg bine cu centura iar cele 2 persoane sa stea pe lateral si vor avea ceva mai mult spatiu? Ar mai fi sa pun scaunelul pe scaunul din fata unde am si acolo isofix, si sa stea 3 adulti in spate (insa nu prea as vrea ca suntem 2 soferi si ma gandeam ca e mai bine sa stam mereu in fata). Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.

#2
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Eu as zice ca securitatea copilului vine inaintea confortului adultilor, deci as pune scaunul in spate dreapta/stanga, nu pe mijloc, iar nevestele pe mijloc/extrema, asta e viata.

Am fost la drum lung (1.000 km) cinci persoane in masina, si masina mai mica (Megane hatchback) - secretul este oricum sa te opresti din cand in cand, sa va mai intindeti oasele, sa-si mai odihneasca si soferul ochii etc. Cu pauze bine bugetate rezolvi problema inghesuielii din spate, dar eu n-as face compromis la securitatea copilului ca sa stea doamnele PUTIN mai bine.

#3
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
Iti recomand sa mergi cu Audi a4 b8 pe mijloc cel putin o ora. Nu iti vei mai simti coloana (nici macar nu e un loc intreg pe mijloc) si nici picioarele.

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
ca si curiozitate,cum este mai protejat un copil in spatele scaunului?

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
pui scaunul copilului la mijlocul banchetei din spate, iar cele doua doamne vor sta in stanga, respectiv dreapta acestuia.
e imposibil ca adult sa calatoresti prea mult timp stand pe locul de la mijlocul banchetei. iti tii picioarele in pozitii nefiresti si incomode, nu poti sta comod, te alegi garantat cu dureri de spate. am acelasi model de masina si am experimentat o calatorie de 3,5 ore stand pe locul din mijloc al banchetei din spate, a fost horror.
ia-ti gandul de a pune scaunul copilului pe scaunul din dreapta-fata. este interzis conform codului rutier.

"Noul Cod Rutier, intrat in vigoare pe 15 februarie 2015, reglementeaza strict transportul micilor pasageri in masini mici, aliniind legislatia autohtona la cea europeana.
un dispozitiv de fixare in scaun trebuie folosit pentru toti copiii pana la 3 ani si toti copiii care au sub 1,35 m inaltime
peste 1,35 m inaltime, copiii trebuie sa stea pe bancheta din spate, fie in dispozitiv de fixare, fie folosind centura de siguranta
este interzisa transportarea copiilor mai mici de 12 ani pe scaunele din fata ale masinii
copii mai mari de 16 ani pot calatori doar cu centura de siguranta pusa
cei mici pot fi transportati fara scaun si fara centura auto doar sunt scutiti de medic (dovada acestei scutiri trebuie sa fie pusa la dispozitia politistului, la cerere); in această situatie, copiii trebuie transportati doar pe scaunele din spate si, daca au mai putin de 3 ani, trebuie sa fie supravegheati de o alta persoana in afara de sofer
Dispozitivul de fixare in scaun poate fi: un scaun auto suplimentar (ancorat in autovehicul) sau centura de siguranta in combinatie cu un dispozitiv partial de fixare in scaun (inaltator auto, cosulet/scaun pentru sugari, chinga de ghidare, sisteme de centuri pentru copii).
Unde se montează scaunul? Scaunul auto se monteaza pe bancheta din spate a masinii, conform instructiunilor din manual. Exceptie fac scaunele care se pot monta si in fata masinii, cu spatele spre directia de mers a autovehiculului: acestea se instaleaza aici doar dupa dezactivarea airbag-ului frontal corespunzator locului.
Parintii iresponsabili, care pun in pericol viata copiilor, risca o amenda intre 360 si 450 lei (4 sau 5 puncte) si o penalizare de 3 puncte. Cu alte cuvinte, soferul poate fi sanctionat pe loc cu o amenda ce poate depasi valoarea scaunului de masina pentru cel mic!
Scaunele auto trebuie sa fie omologate, conform legii, prin urmare verificati ca modelul dorit de dumneavoastra are eticheta portocalie, care include toate informatiile referitoare la grupa de greutate pentru care e omologat, standardul ECE.R44/04, numarul de lot al produsului si codul tarii in care s-a facut omologarea."

Edited by corinadaniela, 11 July 2018 - 08:57.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
La modul general, masinile mici stiu ca nu au ISOFIX pe centru, deci iese din discutie montajul pe centru.

DPDPV statistic, pasagerul dreapta sta pe locul mortului, pentru ca in general soferul incearca sa se fereasca => cea mai buna asezare a scaunului (daca incape) este in spatele soferului.

#7
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Oriunde il vei aseza, doar pe bancheta din spate bineinteles, nu va fi confortabil prea mult timp pt cel mic. El oricum sta in scaunelul lui, asa ca nu conteaza unde il montezi. Cel mai bine ar fi pe mijloc, ca sa stea doamnele la geam. e vorba de spatiul pentru picoare, care oricum este micut. In mijloc e horror. Din experienta proprie, cu acelasi tip de masina, pot sa-ti spun ca, la inceput, adica primele sute de km mai merge cumva, ma refer la copil, dupa care nu-si mai gaseste locul orice ai face. Isi pierde rabdarea si devine tot mai marait. Tableta cu desene animate, il mai preocupa  ceva timp, dar cand ai de parcurs 1500 de km...nu mai ai chef de nimic. Vezi bine, ne pierdem rabdarea noi, astia mari..apoi un copil.  De dormit, doarme chinuit oricum, deci nu va dormi mult. Cel putin asa e la mine. Baietelul meu are 3 ani jumate. Si fac Germania-Romania cu el odata sau de doua ori pe an. Mereu jur ca e ultima oara cu masina :-). Cateodata zburam, cateodata mergem cu masina, depinde... In final copilul ajunge la destinatie aproape lesinat. Asta e situatia, nu va fi placut. Sigur. Dar daca trebuie...incercati sa plecati seara la drum. Poate noaptea copilul doarme. Asa ca: Drumuri bune si libere!

#8
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View Postvalentincr, on 11 iulie 2018 - 07:30, said:

Iti recomand sa mergi cu Audi a4 b8 pe mijloc cel putin o ora. Nu iti vei mai simti coloana (nici macar nu e un loc intreg pe mijloc) si nici picioarele.

View Postvalentincr, on 11 iulie 2018 - 07:30, said:

Iti recomand sa mergi cu Audi A4 b8 pe mijloc cel putin o ora. Nu iti vei mai simti coloana (nici macar nu e un loc intreg pe mijloc) si nici picioarele.

Am mers in spate pe mijloc in E90, care are tractiune spate, deci mai rau decat B8, ca stai pe cardan.  1500km pana in Austria.

Bine n-a fost, dar se poate, cu opriri, cu rocade.

View Postceanu1980, on 11 iulie 2018 - 08:34, said:

ca si curiozitate,cum este mai protejat un copil in spatele scaunului?

Daca cedeaza scaunul sau prinderile, nu zboara copilul prin parbriz, ci are o sansa sa ia in mufa spatele scaunului din dreapta.

Daca intra in masina obiecte straine prin parbriz (pietre, materiale de constructii cazute din alte masini etc.), ai o sansa sa le opreasca scaunul din dreapta pana sa ajunga la copil.

Aerul conditionat de la gurile centrale nu bate direct pe el.

etc.

Da, sunt foarte putin probabile cele de mai sus, dar daca, Doamne fereste, s-ar intampla asa ceva cu copilul meu, nu mi-as ierta-o ca l-am pus pe mijloc ca sa nu o doara bucutele pe nevasta-mea.

#9
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
La B8 pe mijloc spate este o semiluna ceea ce rar vezi pe masini normale unde au 3 locuri in spate. La E90 e drept

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate