Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Modul pedagogic compact vs celelalte

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Am si eu ceva intrebari

Ce diferenta este intre niv 1, 2, si compact ?
De ce primele doua dureaza mult, iar ultimul doar 1 an ? Daca compact le are pe ambele, mai dureaza 1 an, mai bine il face omul pa asta zic eu.
Sau poate ca la niv 1,2 se fac doar 4 ore pe sapt, iar la compact 17 ?!
Probabil ca 1,2 se faca paralel cu facultatea si deci de aia s-ar face doar 4 ore, sau ?
Ca aceleasi drepturi cred ca le ofera si compact-ul.

Practica in ce consta ? Vad ca de trei ori pe saptamana se face cate o ora la liceu, stam in spate si asistam cum preda profesorul de acolo ? Ca banuiesc  ca nu conteaza materia, asistam la care o fi.
In ce consta examenul de final ?

Dupa ce s-a absolvit cu bine examenul, care e urmatorul pas ?
Vezi locuri libere unde, si unde te duci ?
Dai vreun examen ? Ca mereu incurc, definitivat cu titularizarea.
Unii zic ca poti sa te angajezi si dai definitivat dupa aia..sau titularizarea, sau nu poti incepe fara unul din ele ?!

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Ce diferenta este intre niv 1, 2, si compact ?
ciclul primar, gimnazial, liceal ???

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
La ce facultate si specializare? Ar trebui sa intrebi acolo. In principiu, modulul psihopedagogic trebuie sa contina: logica, psihologie, filosofie, pedagogie (notiuni generale), metodica sau didactica (adica pedagogia aplicata unei anume discipline sau nivel de invatamant - de ex. didactica predarii la ciclul primar).

In functie cat sunt de seriosi, la practica pedagogica ar trebui sa te lase sa si predai, sa interactionezi cu clasa, iar indrumatorul sa discute la sfarsitul orei ce ai facut bine si ce ar trebui sa imbunatatesti. Din pacate prea putini isi dau silinta, majoritatea umbla doar dupa niste bani in plus. Iar absolventul e lasat sa se descurce cum poate la clasa.

#4
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Pun lista materiilor ptr modul compact sa vezi ca sa dai o parere. Am facut informatica fac si master, psihologia doar fac.
Cum sa predau asa din prima ? Ce naiba predai ? Ca daca suntem 10 cursanti, cand mergi la practica ora aia de trei ori pe sapt, cred ca asistam doar, nu ai cum sa pui 10 insi sa predea...pe rand de ale lui !
Ca unu e de la mate, altul de la biologie, altul de la.., nu cred ca merge.
Modului are 2 semestre si 13 materii, se fac 17 ore pe saptamana dintre care 3 sunt practica, mi se pare enorm de putin.
Daca nu-s asa seriosi, poate fi mai bine ca scapam mai usor si luam noi experienta treptat cand ajungem la predat.

Cred ca se asista, si apoi..cand ajungi la catedra uros usor iei experienta zic eu.
Predai si tu dupa ce ai invatat la ore teorie, si aia e.

Edited by MinetoMatoi, 10 July 2018 - 23:55.


#5
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 29.07.2017
Practica a constat in predarea a 20 de ore. A trebuit sa formam grupe a 5 colegi. Ne alegeam o tema si o pregateam, o imparteam in 5 si fiecare avea 10 minute in care se desfasura la tabla. Nu se accepta sa citesti de pe foaie. Era distractiv ca abia asteptau cei de a 12-a sa te prinda ca eziti.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 MinetoMatoi, on 10 iulie 2018 - 22:36, said:

Dupa ce s-a absolvit cu bine examenul, care e urmatorul pas ?
Vezi locuri libere unde, si unde te duci ?
Dai vreun examen ? Ca mereu incurc, definitivat cu titularizarea.
Vezi locuri, legislatie si alte detalii de traseu aici: http://titularizare.edu.ro/

Edited by neagu_laurentiu, 11 July 2018 - 05:44.


#7
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Pai sincer si eu de distractie mai mult ma duc acolo, nu vreau sa ma desprind de scoala caci ma simt copilul etern.
Ma pricep bine la retele de calculatoare, asa ca imi face placere sa explic si altora despre asta, insa si contactul cu elevii, mediul ala tineresc, nu ca la birou de e mormant acolo, in afara ca muncesti de spargi pana seara si viata numai ai, te comanda altul, la liceu  nu e asa, nu ai chef, le dai o lucrare si gata.
Daca vrei sa fi asa mai preferat...esti mai indulgent si ala esti, esti nr unu acolo, eu stiu de la facultate, era un prof care avea doua meterii de nisa si nu prea facea mare lucru, il iubeau tot studentii, a primit cele mai multe voturi, primea si bonusuri ca cica atragea studenti.
Ceilalti erau cam antipatizati. Adica nu ie materii principale ce se cer la bac, iei mai asa celelalte, nu te duci la un liceu de top, si va fi bine Posted Image).
Daca mai ai un venit din alta parte, nu te deranjeaza absolut deloc.

greenlife, cum adica abia asteapta aia de a 12-a sa eziti ? In ce sens ? De ce nu si de a 9-a sa alegem...?!
Si alegi tema la ce materie cu ceilalti 4 colegi ? Ca daca eu ma pricep la retele, ala la istorie, alalalt la chimie, cum facem ?
Oricum e distractiv macar cursul.
Sunt 3 ore de practica pe saptamana in orar, e bine zic eu, sare cu mult de 20 intr-un an.
Iar dupa aia...am eu..loc, transferam pe unul in alta parte si tot mai duc unde vreau (pilele rules), gasim motive mai ales daca-s din aia peste varsta de pensie. Am doua liceee in zona, tocmai bine.
La titu iau cel putin 8 ca invat, la def poate chiar si 9.
Iau norma intreaga pe perioada nedeterminata de 18 ore la liceu la informatica si aia e.
Nu stau eu cu fractiuni de norma, cu 7 scoli la mama dracu, cu suplinire, ce-i aia ?
Ca sa nu mai zis ca se minte, se zice ca nu-s profi dar sunt 10 pe loc la titu si la dracu in praznic, asa ca....

Edited by MinetoMatoi, 11 July 2018 - 16:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate