Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ajutor crossover boxe 2 cai

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pacifica

pacifica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.07.2014
Am o pereche de boxe audio vintage Jensen LS2b. Vreau sa le restaurez si as dori sa fac filtre noi. Sunt pe 2 cai(bass si tweeter) si au in loc de filtru doar un condensator de 2.7 Microf. Nu am mai vazut asa filtru doar cu un condensator fara bobina. Difuzoarele arata f bine, sunt de 8 ohm fiecare dar in rest nu stiu nimic despre ele. Nu stiu ce frecventa de taiere s-ar impune asa ca nu stiu cum as putea sa calculez si sa realizez niste filtre.

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postpacifica, on 10 iulie 2018 - 20:05, said:

Am o pereche de boxe audio vintage Jensen LS2b. Vreau sa le restaurez si as dori sa fac filtre noi. Sunt pe 2 cai(bass si tweeter) si au in loc de filtru doar un condensator de 2.7 Microf. Nu am mai vazut asa filtru doar cu un condensator fara bobina. Difuzoarele arata f bine, sunt de 8 ohm fiecare dar in rest nu stiu nimic despre ele. Nu stiu ce frecventa de taiere s-ar impune asa ca nu stiu cum as putea sa calculez si sa realizez niste filtre.
Teoretic e suficient  , inductanta difuzoruli de bas are rol de bobina  si creaza un filtru impruna cu condesatorul pt tweeter.
Parerea mea  e ca nu merita  sa modifici ceva  ii vei strica randamentul

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Daca le pui filtru le vei schimba radical sunetul. Daca va fi mai bine sau mai rau nu stiu sa-ti spun. Daca iti place cum suna lasa-le asa

Edited by atupi, 10 July 2018 - 21:04.


#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Boxe americane de prin anii 70 cu membrane învechite....cu caracteristici ale difuzoarelor greu de aflat..... Ai avea nevoie de echipamente speciale pt a afla răspunsul în frecvență al  difuzoarelor , programe de proiectare si , nu în ultimul rând de resurse monetare pt filtre complexe și ajustări multiple pt fiecare boxă în parte . După atâta timp nu mai sună la fel. Și asta pt niște boxe destul de modeste.  Dacă ar fi fost din seriile mai scumpe ai fi avut filtre la ele puse de producător.  Asta dacă nu cumva au avut și au fost mânările de vânzătorii până la tine.
Oricum, eu cred că, dacă sunt în condiții bune , sună destul de bine. Au 90dB sensibilitate, magnet de alnico pe înalte, membrana de hârtie pe bass și ringul de burete.

Edited by orlandobarbulescu, 10 July 2018 - 20:55.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpacifica, on 10 iulie 2018 - 20:05, said:

Nu am mai vazut asa filtru doar cu un condensator fara bobina.
Sunt foarte populare la 2 cai, bass-ul de fapt e de banda larga ducand si mediile iar inaltele pleaca pe tweeter cu filtru trece sus (condensator 2.7 caci e tweet care da si medii inalte).

Edited by andreic, 10 July 2018 - 22:41.


#6
pacifica

pacifica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.07.2014
Multumesc pt raspunsuri. Nu a fost umblat in boxe si suna chiar bine. O sa incerc insa sa inlocuiesc condensatorii cu unii noi de calitate(de ex jantzen). Sunt din 1979, cel putin asta e data de pe woofere.

Edited by pacifica, 11 July 2018 - 12:33.


#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Anii 70 generic înseamna 1970-1979 specific.   Fiind woofer-e cu inel din spumă poliuretanică mai sunt cele originale sau au fost schimbate? ( inelele)
Un condensator nou, audio grade, de valoare cât mai apropiată poate îmbunătăți redarea dacă cei vechi sunt compromiși

Edited by orlandobarbulescu, 11 July 2018 - 13:45.


#8
pacifica

pacifica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.07.2014
Nu stiu daca surround-ul wooferelor a fost schimbat. Daca a fost schimbat, a fost schimbat f f bine. Nu se vede absolut nici o imperfectiune de lipici cum mai poti vedea la cele schimbate. Arata perfect si par a fi si destul de elastice. Daca sunt cele originale e posibil sa fie imbatrinite. Dupa cum am  zis sunt fabricate in saptamana 26 1978.  Condensatorii nu stiu daca sunt compromisi dar in mod sigur nu sunt audiphile grade, de aceea vreau sa incerc cu ceva mai de calitate.

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Să nu te arunci la cei mai scumpi. Poate nu merită un preț foarte ridicat. Nu știm  cât de mult se ba schimba sunetul în bine.  Eu iau de aici

Edited by orlandobarbulescu, 12 July 2018 - 09:59.


#10
pacifica

pacifica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.07.2014

View Postorlandobarbulescu, on 12 iulie 2018 - 09:57, said:

Să nu te arunci la cei mai scumpi. Poate nu merită un preț foarte ridicat. Nu știm  cât de mult se ba schimba sunetul în bine.  Eu iau de aici
Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate