Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fonta sau Otelul se corodeaza chimic sau rugineste mai repede ?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Pune in instalatie antigel cu apa distilata.

#20
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 r_murphy, on 08 iulie 2018 - 19:55, said:

Ai uitat noile cuceriri ale stiintei si tehnicii, ale cunoasterii umane in general si anume FONTA ALUMINIZATA !
Fonta Aluminizata , interesant spus, si unde se foloseste aceasta ca si aplicabilitate?

 vbn, on 08 iulie 2018 - 20:50, said:

Pune in instalatie antigel cu apa distilata.
care e mai putin coroziva pentru Fonta si Otel apa distialta sau Antigelul ?
nu merge doar antigel sau doar apa distilata ? eu cred ca Antigelul e tot o apa distilata.....doar ca e colorata :))

 mihaicozac, on 08 iulie 2018 - 18:14, said:

eu am vazut in general pe cea cenustie , Fonta alba nu prea am vazut, unde este folosta aceasta asa ?

#21
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 ursamajor, on 08 iulie 2018 - 18:26, said:

Ruginesc la fel.
mda se pare ca ruginesc cam la fel, FONTA fiind mai groasa are mai multe straturi, OTELUL fiind mai subtire se gaureste mai repede
dar la coroziune acelasi Nivel de Moloz de Rugina va migra pe conducte, deci aproximativ la fel de predispuse probabil la coroziune

sa fac o paranteza:
FONTA , OTEL
FONTA rugineste mai repede si poate infunda centrala si cele de OTEL deasemenea la fel dupa ce se duce stratul de vopsea din interior(asta daca sunt vopsite pe interior dar nu vad cum s-ar putea vopsi pe ineror)
ALUMINIU la calorifere ajunge sa degaje un Miros si poate fi si nesanatos (deci nici ALUMINIUL nu pare asa sanatos cand este incalzit), daca era sanatos ALUMINIUL era cel mai eficient

Edited by July02, 09 July 2018 - 01:57.


#22
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
Chimic - Aluminiul nu se corodeaza nu Rugineste, si totusi ce fel de Reactii au loc intre Aluminiu si Apa calda de produc Gaze ca produs de reactie ca raspuns la reactia dintre caloriferul de Aluminiu si Apa calda (nefiind alte reactii cand se foloseste PPR )

#23
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Fara suparare dar :
- ai centrala in condensatie  adica ar trebui sa o faci sa functioneze la temperaturi mici pe tur - 40-55 grd.C
- caloriferele  nu sunt vopsite pe interior ci sunt pasivizate pentru o rezistenta marita la coroziune.
- daca instalatia e facuta decent nu ar trebui sa completezi cu apa mai mult de 1 l/sezon de incalzire  
- oxigenul care corodeaza materialul interior al caloriferului  este cel aflat in apa de umplere initiala + cel din apa de completare .
Si totusi doresti sa montezi calorifere de fonta care  (1)  vor trebui sa fie mai mari ( in lungime ) decat cele de otel  si (2) halatul va fi cel putin dublu.
Si sa raspund la intrebarea ta : DA,  caloriferul din fonta e mai rezistent la coroziune decat cel din otel.  Adica vor tine cel putin 50 de ani comparativ cu cele din otel care trec oricum de 20 de ani.  Evident cele de la o firma cumsecade.
Daca te preocupa atat de mult coroziunea de ce nu te uiti  catre caloriferele din aluminiu ?  Iesi la pret cam la fel cu cele din fonta dar astea nu se corodeaza.

Edited by ggelu, 09 July 2018 - 12:36.


#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Aluminiul se pasiveaza ( se acopera singur prin oxidare cu un strat de oxid de Al ( e safir ...), insa se corodeaza in mediu alcalin ( saruri), si de asemenea poate reactiona chimic cu apa - nu atat de la faptul ca apa e un acid f slab, ci pt. ca in apa pot fi dizolvate natural mici cantitati de aer inclusiv oxigen si CO2, si cand in apa e putin dioxid de carbon ( e cu di corect, corect si in dex, pt ca definitia pt bioxid e ca se spune doar la oxizi de metale si metaloizi, si carbonul nu e metal si nici metaloid...), apare si putin acid carbonic H2C03, care si el e un acid slab, dar impreuna cu apa, oxigenul si mai ales daca este si ajutat de temperatura mai mare - de care zici in calorifer, incepe sa apara schimb ionic chiar si prin lac de protectie, si in timp se corodeaza, iar fara protectie nu trebuie sa astepti prea mult...
Mai sunt si ceva saruri in apa nedistilata, inclusiv NaCl/clorura de sodiu, si de asemenea mai este destul de mult HCO3 - care este alcalin si corodeaza ( apare natural prin deprotonarea acidului carbonic amintit ami sus...), si in fine in apa mai se pune si clor care e foarte coroziv si pt stainless...
Chiar daca pui apa distilata si scapi de clor si clorura de sodiu, mici cantitati de acid carbonic si bicarbonat se formeaza natural in urma contactului cu aerul.
Daca apa e si calda, evident ca se corodeaza si aluminiul si fierul.

Apropo de CO2-ul din aer, era o vreme cand oamenii credeau ca in copaci are loc un fenomen magic de alchimie, pt ca acestia cresteau la fel si fara sa primeasca carbon in nutrienti la radacina. Evident carbonul este preluat din aer, prin frunze si fotosinteza.

Edited by loock, 09 July 2018 - 13:00.


#25
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Safirul e oxid de aluminiu, dar nu orice oxid de aluminiu e safir
:D

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 maccip, on 09 iulie 2018 - 13:06, said:

Safirul e oxid de aluminiu, dar nu orice oxid de aluminiu e safir
Posted Image

Desigur safirul e cristal de al., si structura in face si mai rezistent, insa are si ea limitele ei.

Cunosc lucrurile astea de multe zeci de ani, nu te agata de ce nu exista.

Subiectul era corodarea la calorifere, nu forma oxidului de aluminiu, care si fara a fi safir poate sa fie nu doar pasivare naturala ci si prin anodizare - foarte comuna, cu o structura mult mai ordonata, dar care desigur nici ea nu e chiar safir.
Insa de mai multi ani sunt standarde de cromare a aluminiului, care sunt comune si chiar exclusive la unele firme care fabrica sau vand accesorii pt toalete si mediu umed, de ex profile pt cabina de dus, etc.
Si la cromare se poate discuta de structura.
Doar cromarea asa-zis dura are structura adevarata de crom, si ea presupune recoacere ( si bonus fuzionare), apoi iar tratament termic de calire si revenire la otel si asemanator si la titan si aliajele lui carea au forma alfa si beta.
La aluminiu nu poti sa faci asa ceva - cromare dura, prin recoacere, deoarece al. are punct de topire mult mai jos, ci fie prin scufundare rapida in topitura, fie prin tehnologii mai mult sau mai putin exotice de suflare/bombardare.
Iar scufundarea rapida in topitura de crom nu e tocmai facila pt ca are punct de topire mult mai mare decat zincul, si daca o faci si repede sare in toate partile...
Depunerea electrolitica direct pe metalul de baza sau peste un strat de nichel si el depus electrolitic, copiaza structura metalului de baza, si evident nu rezulta acelasi lucru.

Edited by loock, 09 July 2018 - 16:48.


#27
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 ggelu, on 09 iulie 2018 - 12:35, said:


ALUMINIUL nu se corodeaza ca si OTELUL si FONTA ,
dar nu stiu cu ce tevi ar merge si cum montate ca sa nu aibe acele Zgomote suparatoare (Troncanituri,Pleznituri,Fasaituri de  curgere )

FONTA e mai groasa deata nu de altceva probabil, cele de OTEL sunt mai subtiri de aceea rezista si mai putin, daca ar fi cat FONTA de groase probabil ca ar rezista si ele la fel de mult la coroziune

Edited by July02, 09 July 2018 - 21:43.


#28
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

 loock, on 09 iulie 2018 - 16:35, said:

Cunosc lucrurile astea de multe zeci de ani, nu te agata de ce nu exista.
Da domnule, stiu ca stii, voiam doar sa te enervez, sa te fac mai uman.
:D
Si ca sa te enervez de tot, stiai ca alumina calcinata n-are calciu?
:D

#29
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 loock, on 09 iulie 2018 - 12:42, said:

Aluminiul se pasiveaza ( se acopera singur prin oxidare cu un strat de oxid de Al ( e safir ...), insa se corodeaza in mediu alcalin ( saruri), si de asemenea poate reactiona chimic cu apa - nu atat de la faptul ca apa e un acid f slab, ci pt. ca in apa pot fi dizolvate natural mici cantitati de aer inclusiv oxigen si CO2, si cand in apa e putin dioxid de carbon
OK apreciez f mult tot ceea ce spuneti e stiintific,imi place

dar intre ALUMINIU, FONTA, OTEL  ce a-ti alege ? care se corodeaza si reactioneaza chimic mai putin ?
totusi ALUMINIUL scrie ca rezista 20ani in ciuda reactiilor si Zgomotelor in contact cu apa si restul

si cu ce a-ti combina cu Cu sau PPR sa mai evitati din problemele Coroziunii si Zogmotelor din instalatie (tevi si calorifer) datorate reactiilor chimice ?

Edited by July02, 09 July 2018 - 22:16.


#30
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 July02, on 09 iulie 2018 - 21:35, said:

ALUMINIUL nu se corodeaza ca si OTELUL si FONTA ,
dar nu stiu cu ce tevi ar merge si cum montate ca sa nu aibe acele Zgomote suparatoare (Troncanituri,Pleznituri,Fasaituri de  curgere )

FONTA e mai groasa deata nu de altceva probabil, cele de OTEL sunt mai subtiri de aceea rezista si mai putin, daca ar fi cat FONTA de groase probabil ca ar rezista si ele la fel de mult la coroziune
Eu zic ca iti pui prea multe probleme . Daca  mergi pe un producator bun de calorifere de otel vei uita de intrebarile astea.  Vezi ca e un topic Calorifere pe aria de instalatii si te ajuta cei de acolo.

#31
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 ggelu, on 10 iulie 2018 - 09:18, said:

ma intereseaza ce am intrebat eu mai sus,
imi place ALUMINIUL care se corodeaza mai incet tine 20 ani , dar am inteles ca genereaza un Miros Nesanatos probabil Toxic de la Reactiile cu Apa fata de Otel si Fonta ?
dar Aluminiul are cu Apa Reactii cu emanare de Gaze mai mari decat au Otelul si FONTA ? cam asta ar fi singura problema
caci lucreaza mai curat, caci Rugina sub forma de Moloz care sa infunde centrala asa cum face OTELUL si FONTA nu cred ca exista

dar nu stiu cu ce tevi ar merge si cum montate ca sa nu aibe acele Zgomote suparatoare (Troncanituri,Pleznituri,Fasaituri de  curgere )

Edited by July02, 10 July 2018 - 11:03.


#32
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Hai ca exagerezi la extrem  efectele respective.  Intreaba si tu pe aria de instalatii cine si-a  infundat centrala (cu moloz si rugina)   sau  daca a observat mirosul ala nesanatos.  As mai avea ceva observatii dar suntem  pe Chimie si devine cam mare offtopicul.

#33
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 ggelu, on 10 iulie 2018 - 18:37, said:

pe mine interactiunea metalelor si reactiile chimice produse ma intereseaza cel mai mult pentru ca se aplica in mai multe domenii si are un fir logic pe care se bazeaza,
ca la restul e experta toata lumea gen pareri mestesugaresti

 loock, on 09 iulie 2018 - 16:35, said:

in urma coroziunii electrochimice rezulta reziduu de material ca la rugina?

Aluminiul am vazut ca se corodeaza electrochimic mai repede decat Otelul
dar Otelul se corodeaza chimic mai repede decat Aluminiul
tinand cont de amblele fenomene care se degradeaza mai repede ?

Totusi Aluminiul cred ca e mai rezistent per total deca Otelul caci zice spre exemplu de caloriferele de aluminiu ca tin 20 de ani deci dublu fata de cele din OTEL

Aluminiul in contact cu apa genereaza o coroziune chimica nu ? dar de ce la calorifere in aceasta reactie au loc Zgomote gen Pocnituri,Suraieturi,Trosnituri chiar asa de puternica sa fie reactia incat sa genereze din reactie si Gaze care sa determine Zgomote sau reactia in sine dintre Aluminiu si Apa e asa violenta sa genereze Zgomote puternice

Edited by July02, 10 July 2018 - 22:42.


#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 maccip, on 09 iulie 2018 - 21:41, said:

Si ca sa te enervez de tot, stiai ca alumina calcinata n-are calciu?
Posted Image

Si in antichitate calcinare era sinonim cu a praji diverse lucruri, substante, minereuri, metale, etc, nu doar calcar, (si calx era si el sinonim cu rezultatul prajirii lor, nu doar cu oxid de calciu/var nestins...
Oricum e off topic, aici nu se discuta de prajire.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 July02, on 09 iulie 2018 - 21:49, said:

OK apreciez f mult tot ceea ce spuneti e stiintific,imi place

dar intre ALUMINIU, FONTA, OTEL  ce a-ti alege ? care se corodeaza si reactioneaza chimic mai putin ?
totusi ALUMINIUL scrie ca rezista 20ani in ciuda reactiilor si Zgomotelor in contact cu apa si restul

si cu ce a-ti combina cu Cu sau PPR sa mai evitati din problemele Coroziunii si Zogmotelor din instalatie (tevi si calorifer) datorate reactiilor chimice ?

 July02, on 10 iulie 2018 - 22:40, said:

pe mine interactiunea metalelor si reactiile chimice produse ma intereseaza cel mai mult pentru ca se aplica in mai multe domenii si are un fir logic pe care se bazeaza,
ca la restul e experta toata lumea gen pareri mestesugaresti


in urma coroziunii electrochimice rezulta reziduu de material ca la rugina?

Aluminiul am vazut ca se corodeaza electrochimic mai repede decat Otelul
dar Otelul se corodeaza chimic mai repede decat Aluminiul
tinand cont de amblele fenomene care se degradeaza mai repede ?

Totusi Aluminiul cred ca e mai rezistent per total deca Otelul caci zice spre exemplu de caloriferele de aluminiu ca tin 20 de ani deci dublu fata de cele din OTEL

Aluminiul in contact cu apa genereaza o coroziune chimica nu ? dar de ce la calorifere in aceasta reactie au loc Zgomote gen Pocnituri,Suraieturi,Trosnituri chiar asa de puternica sa fie reactia incat sa genereze din reactie si Gaze care sa determine Zgomote sau reactia in sine dintre Aluminiu si Apa e asa violenta sa genereze Zgomote puternice

Eu am scris de stainelss pe prima pagina, dar poate am fost prea subtil.
Se gasesc calorifere din stainless numite impropriu inox in zona, de la o veche branduire frantuzeasca, in mod curios pt ca in general franceza e o limba exacta...
Atentie sa nu fie doar decorul argintiu...
Probabil ca pot fi si vopsite peste stainless, fie de noi fie tunate dupa achizitionare, eventual la o vopsitorie buna - atentie, trebuie facuta calumea, slefuit, fuller, si vopsea rezistenta - NU pe baza de apa care sunt cele mai comune!!!, ci fie cu rasini si cuptor, fie in camp electrostatic si cuptor, trebuie verificat sa nu fie pe baza de apa ca alea sunt fragile. Exista si poliuretanice pe baza de apa, unele mai rezistente, dar alea bune sunt f. scumpe si oricum nepotrivite pt calorifer si caldura.

E o fitza, dar daca te stresezi atata cu problema asta, se gasesc o gramada de calorifere de stainless/inox, ai de unde alege, bani sa fie...

Antigelul continea pe vremuri metanol care e volatit si se pierde, si care e coroziv pt. aluminiu.

De prin 1926 a aparut antigel cu etilen-glicol, care la caldura se descompune in mai multi acizi organici care sunt corozivi, motiv pt care antigelul este dopat cu infibitori de coroziune. Sunt dota tipuri, silicati si fosfati, pot fi unii, altii sau combinati. In Europa sunt mai mult silicati, in japonia mai mult fosfati, pe la americani sunt combinati, dar cel mai bine verifici ce cumperi.
Silicatii se depun si reduc transferul termic pe suprafata radianta, dar acum nimic nu e perfect...
Se foloseste si propilen-glicol, care tot asa formeaza acizi, si deci trebuie si el dopat cu inhibitori de coroziune.

Corodarea electrochimica apare in zonele anodice si poate fi si electrolitica cat si galvanica, si se poate ameliora prin protectie catodica, polarizare/modificare potential electric. Diferenta e ca  In cadrul unei celule electrolitice anodul este electrodul pozitiv, in vreme ce in cadrul unei celule galvanice anodul este electrodul negativ...
Insa protectia activa se face in general pt conducte ingropate, solul fiind considerat electrolitul...
La calorifere are legatura daca se face impamantare prin ele - sunt multe cazuri, insa la centrala cu circuit inchis e altceva.
Desigur ca discutam de corodare electrochimica oricum aici, dar e cam overkill pt calorifere cu circuit inchis.
Probail ca se poate face si la ele o protectie catodica, daca vrei sa mergi pana in panzel albe..

Legat de tevi, e si subiectiva treaba.
Cele de cupru sunt mai finute, insa ca sa nu sara in ochi tot trebuie vopsite sau si mai bine mascate, ingropate, etc.
Cele de PP sunt mai grosolane, dar daca se face cu bun simt, se pozeaza lipit de perete, oricum nu se pun f groase, se si ingroapa daca se poate, deci sunt OK. Cele de PE sunt si mai bune, dar nu sunt albe in general, si costa mai mult daca sunt si facute fara mufe grosolane - trebuie scule f. speciale pt lipit sertizat etc., nu merge cu plita simpla, trebuie si meseriasi care au asa ceva, etc.
Cele de cupru mai trosnesc, si inca destul de tare...Aliajul de lipire noroc ca e aliaj, altfel cositorul simplu are boala cositorului si la frig daca pleci mai mult si nu e caldura se face pulbere.

Sunt calorifere de fonta care au 50-80+ ani si sunt inca pe pozitie.
Probabil nu se mai fac toate la fel acum..

Edited by loock, 11 July 2018 - 00:01.


#36
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
vad ca sti f multe dar referitor de ALuminiul care in contact cu apa genereaza Gaze ce creeaza Zgomote in calorifer care sa fie cauza acestor Zgomote reactiile chimice viloente sau ce anume?

stainless?eu nu am vazut asa ceva poate te referi al cele de baie....

in loc de antigel cred ca e mai buna apa distilata ca nu e nici coroziva

cand facem referire la plastic PEX e mai rezistent ca PE

Edited by July02, 11 July 2018 - 00:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate